Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Delta printer Firmware.

Posted by alexella 
Delta printer Firmware.
May 18, 2016 03:17PM
Intrebare: care este cel mai bun Firmware pentru imprimanta Delta?
This is the question...

Se fac doi ani de cand trag de-o Delta si.. it's just working.
M-am chinuit la inceput pentru ca vroiam neaparat babystepping dar mi-a placut si autocalibrarea lui RichCatell asa ca le-am "combinat".
A iesit ceva, mi-a placut si am lasat-o asa..

Dar, au trecut doi ani.
Si sunt convins de faptul ca comunitatea Marlin a mai optimizat la firmware.
Am pus insa ultima versiune si ma declar nemultumit.
Tot nu au pus la punct o rutina functionala de autocalibrare. Exista, dar are un bug numit "hanging up in the air".
Sau cel putin cam atat am inteles eu...


Prin urmare, propun sa dezvoltam putin acest subiect, sa vedem cine/ ce firmware foloseste si cat de multumit e de el.
Si in acest prim post, am sa tot editez pro/ cons de la fiecare pentru a fi un bun punct de start pentru oricine are Delta.


MARLIN

Pro:

- comunitate mare si activa, multe fork-uri cu idei bune
- stie Delta, stie babystepping

Cons:

- printer autocalibration nu prea merge ("hanging in the air"), comanda G29 in Marlin 1.1.0 RC6



REPETIER

- n-am mai folosit asa ceva de mult. Am esuat repede si am trecut la Marlin. Aici, poate aveti voi ceva de spus.




Deci: ce folositi? Ce probleem aveti? Care feature il considerati cel mai cool?
Re: Delta printer Firmware.
May 19, 2016 10:50AM
Ultima versiune de delta facuta de mine e pe RADDS cu Repetier si ma declar foarte multumit atat de electronica cat si de firmware. Nici la Repetier lucrurile nu sunt perfecte la calibrare dar sunt in directia buna. Inca mai caut sistemul perfect de calibrare si totul incepe de la senzor si apoi merge la firmware. Cel mai tare feature este sistemul de detectie blocare filament si franarea imprimantei pana la oprirea completa pentru remediere. In al doilea rand se simte foarte bine puterea procesorului ... nu mai am acele poticneli la zonele cu multe segmente.
Re: Delta printer Firmware.
May 19, 2016 03:26PM
Deci te-ai dat la Due.
Well, mai multa putere nu strica.
Eu am redus segmentele si acuma nu se mai poticneste, nici cu LCD full graphic.

Deci Repetier zici...
Am investit mult timp in Marlin si-l stiu, cu Repetier o iau de la inceput.
Senzor de filament au bagat si in ultima versiune de Marlin.
Ba chiar au bagat si suport pentru senzor de grosime filament ca sa modifice dinamic flow-ul, a inebunit lupu'....

Altcineva?
Doar doua delte pe forumul asta?
Re: Delta printer Firmware.
June 06, 2016 09:10AM
Pentru Delta folosesc Repetier. Singurul inconvenient este calibrarea dar incerc sa compensez cu OpenDACT (este pentru Repetier).
Pentru imprimantele care nu sunt suportate de Repetier sunt nevoit sa folosesc Marlin.
Re: Delta printer Firmware.
June 07, 2016 11:53AM
Deci doi fani merlin si eu.
Notez parerile si continui.
Totusi...
Greu de facut statistica din 3.
Si eu am inceput cu Repetier, dupa care pt ca mi se tot bloca host-ul am trecut la Marlin, dupa care am trecut la PrintFrom SD si cand am mai vrut sa ma uit pe codul de Repetier, n-am mai inteles nimic.
Altfel insa, sunt deschis la optiuni si teste, acum ca mi-am facut o "procedura" cum sa-mi restaurez Marlin-ul cu tot cu setari.


@altnelu. Cam zgarcit cu vorbele. Spune de ce preferi Repetier. Tu mi-ai spus doar ce inconvenient are repetier, nu mi-ai spus ce-ti place la el. Hai, mai zi ceva.


Imi face impresia ca sunt si altii care ca mine care o data pus un Firmware, n-au m-ai avut chef sa testeze si alte optiuni.
Ca si cand ar fi intrat timpul in sac :-)
Hai, tineretul, nu mai e nimeni pe aici care are timp si chef de joaca?
Ca io ajung tarziu acasa
Re: Delta printer Firmware.
June 08, 2016 05:06PM
De ce repetier. A fost prima dragoste.
Cand nu stiam cu ce se mananca 3d, am descoperit tool-ul pentru configurare. [www.repetier.com]. Acolo am invatat sa configurez.
Un mare avantaj, pentru mine, este modul de modificare a parametrilor din memorie, salvarea si restaurarea lor. La merlin nu am descoperit o interfata grafica.
Blocaje am avut si ieu, dar din cauza cablului USB. Printurile de durata le fac de pe sd-card.
Eu cred ca este bine documentat, tin pasul cu noutatile, si accepta cu greu schimbari netestate. Cu toate ca au solicitat cateva persoane, nu au implementat cinematica inversa pentru scara si delta robot. Din aceasta cauza acum am descarcat ultima versiune de marlin , pentru o scara, si la prima vedere pare putin mai bine structurat ca acum un an. Revin cu pareri dupa ce termin scara.
Merlin este ca vechiul linux, unde toti vin cu idei si nu stii pe care sa te bazezi.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login