Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Zgomot puternic pe axa y

Posted by donpedro 
Zgomot puternic pe axa y
June 11, 2016 11:25AM
Salut
Am o problema la o imprimanta, este foarte zgomotoasa pe axa y axa cu patul incalzit, red ca am facut o alegere nepotrivita, motor de 2,5 amperi,driver drv8825 replica,
Ca sa nu pierd pasi intimpul printarii am tensiunea setata la 1,1 volti
Mentionez ca zgomotul la axa y a aparutde cateva zile, oare sa incerc sa schimd driverul cu altul?
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 12, 2016 05:44AM
Driverul poate sa faca motorul zgomotos, in sensul unui fassssait care apare sau poate apare mai ales cand se opreste la anumite pozitii microstep. Zgomotul facut de mpp e un zgomot specific usor de recunoscut. Dar daca nu facea zgomot initial si nu ai umblat la setari, atunci nu are de ce sa faca zgomot deodata ulterior. Daca vrei sa te convingi, deconecteaza cureaua Y de pe motor, lasa motorul sa se invarta in gol si o sa vezi daca e sau nu din cauza driverului/motorului.
Daca axa Y e zgomotoasa, cel mai probabil, pe departe, mi se pare ca ar putea fi o piulitza slabita undeva, poate cu o saiba deasupra ei - daca nu ai thread blocker, poti sa pui o picatura de oja de unghii si apoi sa strangi piulitza in cauza si sa lasi sa se usuce pt fixare. Vibratiile slabesc piulitele, le-ai putea pune cate o picatura la toate, sau/si eventual a dubla cu a doua contrapiulita.
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 21, 2016 04:19PM
Acum, daca nu mai zici nimic, inseamna ca te-a lamurit Noob-ul :-)
Oricum, un filmuletz cu sunete era mult mai edificator.
Plus ca aveai cu e sa compari obiectiv, before and after.
Altfel insa, nu prea am cu ce sa-l completez pe Noob.

pe vremea cand il mai aveam pe Frankie (see below) aveam si eu probleme astea.
Tot de la un moment dat incolo.
Dupa care am prins cureaua central pentru ca intra in rezonanta in implementarea originala.
Dupa care am vazut ca s-a fisurat un intinzator si de-asta flencanea.
Dupa care.. la un moment dat am trecut la alta imprimanta :-)
Nu prea mi-a placut ideea asta cu patul miscator, prea multa masa in miscare.


Ca recomandari, sa nu zic ca tac, incearca sa reduci viteza de printare.
Unele imprimante sunt galagioase pentru ca pur si simplu e prea mult pentru ele, intra in viteza de rezonanta si fac ca toate alea.

https://www.flickr.com/photos/88107621@N00/albums/72157644519768382


spor la mesterit
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 22, 2016 01:48PM
Nu am mai scris nimic, ca nu i-am dat de cap, totul este strans dar tot face galagie cand accelereaza sau cand face miscari lente, nu m-am mai ocupat de ea, lucrez cu alta imprimanta , si am de gand sa trec la alta sa o modific pe aceea sa fac una la care patul sa fie fix, acum sa fac ce model va fi, un core xy, sau o cluna tip ultimaker sau makerbot, nu sunt hotarat inca
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 27, 2016 08:03AM
Cati micropasi ai setat pentru drv8825?
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 27, 2016 09:37AM
Am 32 pe x,y, z si 8 pe extruder, oricum nu cred ca mai aleg motoare de 2,5 amp, am o alta imprimanta care are motoare de 1,7 amp cu drivere A4988 si este foarte silentioasa, nu se incalzesc motoarele
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 27, 2016 10:10AM
Nu conteaza cat are motorul atat timp cat reglezi curentul din driver. Eu folosesc DRV cu 32 si reduc curentul sub 1 amper.
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 27, 2016 10:37AM
Il reglezi sub 1 amper, adica 0,5 volti, nu pierzi pasi?
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 28, 2016 08:33AM
Nu stiu cati volti am. Nu folosesc voltmetru. Am folosit la inceput.
Acum, reglez potentiomerul la un sfert.(cat sa nu se incalzeasca radiatoarele fara ventilatie), fac testul de directie si limitatoare. Dupa ce totul este ok, maresc curentul pana se incalzesc usor motoarele sau pana nu pierd pasi si pun ventilatie pe radiatoare.
Este adevarat ca eu folosesc delta unde masa in miscare este mica. La scara cred ca am sa las potentiometrul la un sfert (este inca in teste).
Am observat ca daca maresc curentul, devine zgomotoasa. Daca micsorez prea mult, incepe sa cante.
Daca pierzi pasi la schimbarea directiei, poti sa micsorezi "DEFAULT_XYJERK "
Ca sa auzi zgomotul la imprimantele mele, vezi https://www.youtube.com/channel/UCuWyirjuE_Fe0zXUW4uCxDg
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 28, 2016 08:35AM
dublat

Edited 1 time(s). Last edit at 06/29/2016 08:37AM by altnelu.
Re: Zgomot puternic pe axa y
June 28, 2016 11:01AM
Am redus curentul in drivere, x 0,55, y 0,65, z 0,6, e 0,55, nu mai face zgomot, iar ca sa nu pierd pasi am redus "DEFAULT_XYJERK " de la 20 la 14, asta ca sa vad cum se comporta, revinOricum tot ma bate gandul sa fac o alta ori core xy sau o replica ultimaker, mai mult inclin spre un core xy am vazut ca acestea printeaza cu viteze impresionante si o calitate foarte buna
O delta cred ca este cea mai rapida si precisa dar.....ma cam sperie deocamdata
Re: Zgomot puternic pe axa y
July 10, 2016 03:17AM
cu noile setari am ajuns cam pe unde imi place cum arata piesele printate, dar voi mai incerca si alte setari
Re: Zgomot puternic pe axa y
July 11, 2016 08:49AM
Pune si tu un film sau o fotografie cu jucaria ta. Clatim si noi un ochi.
Re: Zgomot puternic pe axa y
September 15, 2016 03:18PM
am un corexy si o delta. si atat...
intamplator, corexy printeaza doar pe PLA si delta doar pe ABS.
Asa e setup-ul.

cum nu printez "productie", n-am o problema cu printatul "peste noapte".
Pe masura ce vrei sa cresti viteza de printare, lucrurile se complica tot mai mult si chiar si durata de viata (a imprimantei si a setarilor) pot sa o ia in jos.
Mai ales la imprimantele care au (si) componente nemetalice.
[ca daca ai o imprimanta de 'fer', in afara de jocul in rulmenti (pe care ii schimbi) si tensiunile din curele (pe care le intinzi), n-au ce sa pateasca]

ce-mi place la ambele e ca nu se misca masa de printat.
inertii mai mici, mai multa liniste...


in viitor (??), planuiesc o Delta hyper plata.
Adica, vreau sa trec de la printat vaze la printat oale :-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login