Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

M-apuc sa-mi fac un CNC

Posted by alexella 
Re: M-apuc sa-mi fac un CNC
January 14, 2022 03:48AM
Rushsine.,
Mie!!!
Updates:

1. CNC-ul din pozele de mai sus a ajuns gratar inca de acum 3 ani cred... Motivul? Nu reuseam sa frezez aluminiu pana cand mi-a zis un prieten sa verific cat "bate". Am pus un comparator pe motor, am atins menghina cu el si am inceput sa trag usor de cadru. Wow... nu mai tin minte dar abaterile nu mai erau "compatibile cu viatza". Pentru frezat lemn era bun dar pentru metale.. good bye
2. mi-am cumparat placi de aluminiu rectificat de ..ma duc sa masor...de 15mm, dimensiuni cam ca cel de mai sus (limitat sa incapa pe masa), am renuntat la barele rectificate pentru ca mancau prea mult spatiu si am trecut la rulmenti liniari platzi (linear rail guide)
3. am trecut la nema 23 cu controllere separate si... si..

4. Rusine. aici vine rusinea. De 3 ani proiectul are plase de paianjen pentru ca m-am tot razgandit cum sa incep sa-l calibrez/ paralelizez, 90 grade - ez si... intre timp a aparut un aparat de sudura si alte chestii pe masa si acuma pur si simplu nu mai ajung (fizic) la CNC. Deci, deocamdata proiectul CNC v2.0 e in hibernare. Dar tot nu renuntz la el.


prin urmare, apropos de plywood-ul folosit de tine.
pune si un comparator si trage de cadru, vezi daca esti ok cu ce abateri are.
altfel,. bate ca toti dracii, rezoneaza si te miri de ce nu poti freza cu el.
chiar SPER sa nu ai aceste probleme.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login