Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Sfat imprimanta 3d

Posted by Radu0 
Sfat imprimanta 3d
August 23, 2017 07:03AM
Salutare!
De cateva luni tot strang piese pentru o imprimanta 3d poate Prusa I3, pote Mendelmax, nu m-am hotarat. Din lipsa de timp, nu am terminat nimic, nici partea mecanica, nici cea eletronica (arduio mega, ramps 1.4, drv8825) Ma confrunt acum cu o problema, poate gasesc aici un sfat: ultima achizitie consta in 6 motoare recuperate din copiatoare, nema 17, 24V, 1.5A, 1.8DEG, iar ramps 1.4 este pentru 12V. Intrebarea este: Modific ramps si caut o sursa de 24V? sau nu merita sa ma complic si caut alte motoare. Mentionez ca nu am sursa nici de 12V nici de 24V, dar pentru 12V ma gandeam sa modific o sursa de pc. Multumesc
Re: Sfat imprimanta 3d
August 24, 2017 03:26PM
Ce scrie exact pe motoare? o poza cu ele.
Re: Sfat imprimanta 3d
August 24, 2017 04:25PM
Nu se intelege in poza dar scrie asa:
Type 17PM-K405-02V
NO T2Y01-06
24V 1,5 A 1,8 DEG
MINEBEA CO LTD
Made in Thailand

Maine postez si pozele, multumesc.

Edited 2 time(s). Last edit at 08/24/2017 04:29PM by Radu0.
Re: Sfat imprimanta 3d
August 25, 2017 05:28AM






Edited 1 time(s). Last edit at 08/25/2017 05:34AM by Radu0.
Re: Sfat imprimanta 3d
August 25, 2017 11:44AM
Ar trebui sa incerci sa alimentezi ramp-sul cu 12v sa legi motoarele si sa sa faci o proba sa vezi cam ce putere au la ax.Dupa stiinta mea ar trebui sa mearga la 12v fara probleme,am vazut imprimante cu motoare la care nu se stia parametrii si totusi mergeau bine.
Re: Sfat imprimanta 3d
August 25, 2017 11:48AM
Voi incerca si voi posta aici rezultatul. Multumesc.
Re: Sfat imprimanta 3d
August 29, 2017 05:16AM
Rezistenta statica a bobinelor se deduce 24V/1.5A=16ohmi si respectiv pentru o sursa de 12v iti trebuie la modul ideal motor cu rezistenta cam ~1-3 ohmi astfel incat curentul sa creasca repede sau altfel spus bobinele sa se energizeze repede.

Motoarele astea vor merge foarte lent si cu acceleratie si cu viteza mici si ar avea un maximum de 12v/16ohm=0.75A ceea ce inseamna ca puterea lor maxima va fi mai mica decat jumatate din datasheet.

Sau poate ai putea modifica ramps la 24v, insa chiar si asa vor fi de cateva ori mai lente decat alte motoare normale cu o rezistenta a bobinei mai mica.

Motoarele pas cu pas nu se alimenteaza la tensiunea afisata pe motor, ci la una de cateva ori mai mare, in scopul de a face curentul sa creasca in bobine mai repede. Pe motoarele mele scrie 3V si 5.16V si ele merg la 19V.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 01, 2017 04:52AM
Am achizitionat doua surse de 12Vcc, 950W model SPASUNM-04, identice. Le pot inseria sa obtin 24V, voi incerca cu 12 si cu 24. Daca nu voi fi multumit, voi cauta alta solutie. Multumesc.
Stima!
Re: Sfat imprimanta 3d
September 01, 2017 05:56AM
Da poti incerca sa faci 24v si apoi cand o sa faci setarile in firmware comparativ cu defaults, daca pui acceleratiile de patru ori mai mici si viteza macar de vreo doua ori mai mica, si ceva de genul s-ar putea sa fie ok. Nu stiu sa prezic cum ar merge pentru ca personal nu am incercat niciodata ceva de genul.

Pentru reprap se folosesc motoare pas cu pas cu rezistenta/impedanta si inductanta mici, pentru ca astfel au caracteristici dinamice bune gen acceleratii si viteze ok.

Ce ai acolo sunt tipul diametral opus. Sunt un tip de motoare pas cu pas care au rezistenta, impedanta si inductanta mari, si sunt ok in aplicatii in care trebuie mai mult sa tina o pozitie fixa, sunt bune pt aplicatii statice, si asa au "sacrificat" caracteristicile dinamice. Tipul asta de motoare sunt ok pentru drivere unipolare de tip vechi. De asta mi se par putin suspecte de a fi chiar unipolare, caz in care nu prea sunt bune pentru ca driverele din reprap necesita motoare bipolare. Deci vezi sa fie bipolare. Eventual unele s-ar putea modifica in bipolare, dar nu toate, depinde cum sunt legate bobinele intre ele inauntru.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/01/2017 05:58AM by NoobMan.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 01, 2017 07:28AM
Toate motoarele au 6 fire, am inteles ca pot fi comandate atat unipolar cat si bipolar
Re: Sfat imprimanta 3d
September 01, 2017 11:27AM
Nu as baga mana in foc, dar asa la ochi aceleasi motoare le am eu pe Printrbot .
Merg fara probleme, ale mele chiar sunt mai putin inalte decat ale tale, dupa cum spuneam am mers cu ele bine cu RAMPS la 12 V, singura problema intalnita ce e drept este ca motorul de sub
pat se incingea destul de tare si inmuia suportul de PLA, pana la urma am cumparat un stepper normal doar pentru acea axa .
In concluzie eu zic ca le poti folosi fara probleme cu un RAMPS la 12 V, ale mele tot asa 6 fire au, dar firele din mijloc nu le alimentezi alimentezi doar capetele bobinei, cred ca se poate face si un montaj si in paralel, asta te ajuta Noobman ca el e mai expert care ar da mai mult cuplu grinning smiley .
Daca am timp o sa fac o poza si ale mele, dar ale mele sunt de la Tekro tot recuperate, tot cu flansa aia in diagonala si cu 6 fire deci cred ca sunt din aceeasi familie .
Parerea mea ar fi sa faci o imprimanta de tip CoreXY ptr ca acolo ambele motoare XY au aceeasi sarcina si carriageul este usor fiind de tip bowden, si cu aceste motoare ar trebui sa mearga fara probleme .
Singura problema posibil sa apara la extruderul de la bowden daca e direct drive posibil sa nu poata face fata daca e presiunea din hotend prea mare, dar se poate face un extruder cu multiplicare si merge .

L.E.: Acuma vad ca scrie 24V pe ele hmmm, chiar o sa le fac o poza la ale mele sa vad ce scrie ...
Re: Sfat imprimanta 3d
September 08, 2017 04:25PM
Daca au 6 fire inseamna ca la fiecare bobina au scos mediana (mijlocul) si respectiv la modul teoretic mijlocul se ignora adica nu se conecteaza la nimic. Ca sa iti dai seama care e mijlocul poti folosi un multimetru pe modul rezistenta. Daca au 24V/1.5A=16ohmi atunci inseama ca de la mijloc la capetele bobinei are cate 8 ohmi in fiecare parte. Firele care au 8 ohmi sunt mediane, iar firele care au 16 ohmi sunt capetele bobinei.

In general (teoretic) se ignora mediana si se conecteaza bobina intreaga pentru a beneficia de toata inductanta. In general. Dar cazul tau nu este cazul general. Al tau e un caz particular. Pe noi ne intereseaza motoare cu rezistenta mica, iar 8ohmi < 16ohmi.

Asa ca in cazul tau particular, mi se pare mai bine sa conectezi doar mediana si unul capat. In felul asta practic se formeaza o bobina care are doar 8 ohmi ceea ce e mai bine. Trebuie sa te joci un pic cu ele ca sa vezi sensul bobinelor. Te descurci. Testeaza de exemplu cu primul fir de la fiecare bobina si mediana sa (sau mediana cu al doilea fir).

Inainte de teste limiteaza curentul la drivere la ceva mic, sub 0.5A si fa teste fara nimic conectat, doar cu un scoci pe ax sa vezi daca si cum se invarte.

Ai putea sa confirmi daca motoarele au chiar 16 ohmi masurati ca sa stim daca practica corespunde cu teoria. Asa ca sa stim ca deductiile sunt bune.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/08/2017 04:32PM by NoobMan.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 09, 2017 04:26PM
Salutare!
Initial am identificat fiecare bobina cu ajutorul unui led. Am legat motoarele la ramps, 12V, facand exceptie de mediane, am verificat care este rezistenta dintre gnd si potentiometrul de pe drv8825 si am setat-o la 1.50 cu multimetrul setat la 20k si spre surprinderea mea se misca foarte repede. Nu am cu ce compara sa stiu daca se misca normal sau mai incet fata de motoarele normale. Am masurat asa cum ati spus: am setat multimetrul pentru rezistenta, la 200 (cred ca asta este valoarea maxima) si imi arata asa:
03.3 de la un capat al bobinei la alta
01.9 de la un capat al bobinei la mediana
Maine voi face ceva poze cu ce am lucrat pana acum la cadru si poate voi reusi sa postez si un filmulet cu motoarele in miscare.
Multumesc mult pentru toate informatiile si ajutorul dat. Toate cele bune!
Re: Sfat imprimanta 3d
September 10, 2017 07:18AM
Nu reusesc sa postez un video, mai incerc. Am numarat 160 de rotatii pe minut la motor, nu stiu daca ajuta.Poze:





Edited 1 time(s). Last edit at 09/10/2017 07:35AM by Radu0.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 11, 2017 05:31AM
Testarea motoarelor:

Ramps 1.4 Test from CnxLast on Vimeo.

Re: Sfat imprimanta 3d
September 11, 2017 08:22AM
Pai de la 16 ohmi la 1.8 e diferenta cam mare nu ?
Re: Sfat imprimanta 3d
September 11, 2017 10:26AM
De asta am postat pozele, poate am masurat eu gresit.
Stima!
Re: Sfat imprimanta 3d
September 12, 2017 03:36AM
Eu cred ca ai masurat bine. Si bine ca ai masurat. Daca au 1.8 si respectiv 3.2 ohmi atunci poti sa le folosesti normal la 12v, si sunt motoare de impedanta mica, normale pentru reprap.

Si in cazul asta eticheta 24V/1.5A=3.3ohmi e ceva anormal pt mine, cel putin suspect. Eu am mai multe motoare diferite si la mine la toate bate exact eticheta cu ce masor. Daca ai avea o punte RLC sa masori inductanta bobinei si sa o compari cu datasheetul atunci ar fi si mai interesant. Dar pana una alta valorile rezistentei zic ca merg motoarele la 12v simplu. Nu mai are rost sa te complici cu 24v sau alte chestii.

In general, caracteristicile statice ale motorului sunt in primul rand curentul maxim, pentru ca la un moment dat se incalzeste si se topeste firul bobinei. Nu poti fenta treaba asta. Si apoi se da doar una, voltajul sau rezistenta si o ghicesti pe cea lipsa. In general se da voltajul pentru ca la fir e mai greu sa il tai sa garantezi exact rezistenta % in toleranta din datasheet, si atunci ca producator mai bine dai voltajul. Daca dai rezistenta nu ai putea spune "valorile din datasheet toleranta 2%" pentru ca nu ar mai fi asa, ci vreo ~20% la rezistenta. Asa ca producatorii dau doar voltajul. Desi voltajul nu e un parametru fizic asa cum e curentul sau rezistenta. Adica de folosit motorul il folosesti la ce voltaj iti permite sursa si driverul de mpp. Ce voltaj scrie pe motor e total informatie inutila. Practic la limita fizica a lacului izolator voltajul s-ar putea impinge pe la vreo 400volti (max) - insa nu avem IC driver de motor pas cu pas care sa mearga pe la 200-300volti, ca daca aveam atunci practic se putea folosi.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 12, 2017 03:48AM
Ca sa masori mai exact valori mici, trebuie sa faci un artificiu. Pune multimetrul in modul rezistenta si atinge varfurile si vezi daca arata sa zicem 0.2 ohmi atunci atat este rezistenta varfurilor+cabluri. Si asta trebuie sa o tot scazi din ce masori de fiecare data. Cand masori valori mari nu conteaza pt ca 0.2ohmi e relativ % putin cand masuri in kilo-ohmi. Dar la valori mici de 1-2-3 ohmi rezistenta cablurilor de masurat conteaza. Daca vrei sa dea mai exact gen jumatatile de bobina sa bata cu rezistenta pe intreg, atunci la fiecare masuratoare scade rezistenta varfurilor. Si o sa corespunda cat de cat. Pentru ca acum 1.9*2 = 3.8 si e un pic departe de 3.3 totusi. Asa ca diferenta e probabil e de la cabluri. Mie mi se pare ca atunci cand atingi varfurile tale rezistenta e de 0.4-0.5 un pic mult am vz cabluri de 0.2 sau 0.3 cam asa.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/12/2017 03:57AM by NoobMan.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 12, 2017 07:30AM
Multumesc pentru raspunsuri. Cand le voi monta pe imprimanta voi vedea si ce putere au. Mai am o intrebare. Am citit ca uneori apar probleme daca nu este ecranat cablul dintre motoare si arduino si dintre arduino si pc. Pana acum, nu am gasit decat cablu cu patru fire pentru alarme, ecranat, dar mi se par foarte subtiri firele. Ce grosime ar trebui sa aiba firele pentru motoare? Ar merge un cablu de retea, care are 8 fire si sa leg doua cate doua sa obtin 4?
Stima! Numai bine!

Edited 1 time(s). Last edit at 09/12/2017 10:49AM by Radu0.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 12, 2017 02:28PM
Eu de la driver la motor am folosit si fir gros de boxe cred, si cablu de retea, merge cu ambele fara probleme, nu sunt curentii asa de mari .
Intre PC si arduino cablul USB oricum e ecranat .
Re: Sfat imprimanta 3d
September 15, 2017 08:25AM
Poti sa iti faci griji si daca firele sunt prea subtiri poate au rezistenta mare si rezistenta lor devine semnificativa fatza de cea a motoarelor -> din fericire poti afla valorile asa ca partea asta o poti masura si evalua simplu.

Recomandarea de ecranare e pentru ca la frecventa la care lucreaza motoarele, practic devin o antena si parti ca arduino devin receptori si asa se transmit interferente care genereaza probleme destul de dificil de depanat dealtfel. Daca un cablu are ecranare, acea ecranare se leaga la impamantare, dar doar intr-una din parti, in cealalta parte nu se leaga la nimic. Deci NU in ambele parti, ci doar intr-una dintre parti, ca sa zic asa.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 15, 2017 12:47PM
Am inteles. Deci cu cat mai groase firele cu atat mai bine. Cred ca voi folosi cablu de retea pana la urma. De la fiecare cablu leg un capat al ecranarii la impamantare, adica la gnd? Si la ramps?
Re: Sfat imprimanta 3d
September 27, 2017 01:31AM
Cablul de retea este solid. In general se foloseste cablu multifilar pentru ca sunt parti in miscare (extruder etc) iar cablurile solide se vor (putea) rupe in aceste conditii. Si daca se rupe un cablu in timp ce motorul este energizat (sta sau invarte) atunci driverul se va arde (cam sigur). Asa ca parerea mea e ca mai bine pui un cablu multifilar.
Re: Sfat imprimanta 3d
September 27, 2017 01:35AM
Cel mai simplu e sa legi toate ecranarile la impamantare in partea dinspre ramps pentru ca acolo e cel mai aproape, iar in partea dinspre motoare ecranarile nu se mai leaga la nimic. Trebuie sa faci un fel de legatura stea, adica ai undeva un fir de (-) la care legi toate impamantarile si apoi firul ala il duci la (-) minusul sursei, de preferat separat de ramps si separat si de restul minusurilor care merg in alte parti. Adica ecranarile duc direct in minusul sursei separat de tot restul. Astfel daca apar interferente in ecranaj atunci ele se scurg direct in sursa fara sa mai treaca prin ramps sau arduino sau altceva.
Re: Sfat imprimanta 3d
October 13, 2017 12:54PM
Am inteles acum. Multumesc
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login