Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Furnizori pentru Romania

Posted by fili_1982 
Furnizori pentru Romania
March 19, 2013 03:04PM
M-am gandit sa fac o lista de furnizori din Romania sau care livreaza si la noi in tara stuff. O sa adaug aici pe masura ce descopar chestii noi smiling smiley

ELECTRONICE
Farnell - sunt foarte multumit de ei, au pe stoc multe chestii si sunt foarte rapizi. Fac comanda la ora 11 si a doua zi la ora 14 am plicul cu piesele, livrat peste noapte cu UPS-ul din Anglia. Livrarea in Romania costa 20 ron (maxim am comandat 4 Kg si tot 20 ron m-a costat).

Conex Electronic - sunt de-ai nostri, din Bucuresti. Te poti duce si-n magazin sa cumperi (se uita cam urat la tine daca n-ai si codurile produselor, ca sa nu mai caute ei in comp) sau sa livreze prin curier rapid (GLS parca)

Comet - sunt jumate romani jumate bulgari smiling smiley, tot in Bucuresti. Ca si la Conex, se poate cumpara din magazin sau livrare prin curier. Daca nu e pe stoc la noi aduc din Bulgaria. Din cate-mi amintesc sunt distribuitori oficiali Microchip, deci fanii PIC-urilor or sa gaseasca aici chestii.

FILAMENT
Fabber-Parts - nemti, foarte rapizi. Am facut comanda duminica seara, luni au livrat-o cu DHL. Pentru 4 kg de filament m-a costat 16 euro livrarea. Problema e ca DHL-ul vine pana la Oradea si de acolo cu Cargus (de care nu prea-s multumit)

Pentru orice altceva, ebay grinning smiley
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 05:59AM
fili_1982 Wrote:
-------------------------------------------------------
> Well, am gasit schema pe reprap si am zis ca-i ok
> smiling smiley O sa incerc sa pun si niste clamp diodes pe
> output sa vad daca se mai prajeste. Daca merge
> raman cu ele, daca nu trec pe A3977. M-am uitat pe
> schema oficiala din datasheet, seamana oarecum cu
> A3982, e ok smiling smiley Pot face pcb-uri acasa.
> In ce sens e naspa A3982? Poti sa detaliezi? Thx.


Driverul 2.3 cu A3982 e naspa din toate motivele posibile. E doar full si half step, ceea ce inseamna ca o sa behaie prin casa mai ceva ca patru oi care n-au pascut de saptamana trecuta. Nu prea ai ce regla la el in afara de curent. Modul in care selecteaza decay e relativ primitiv si nu ai nici un fel de control asupra timpilor importanti si frecventei. Ca sa fie toate pe aceeasi linie, e si sensibil, se arde mai usor ca o blonda naufragiata singura pe o insula in ultimii 10 ani.

In comparatie, pololu cu a4988 beneficiaza de un decay automat mai destept, si atata tot face o diferenta care se simte.

In comparatie cu ambele, a3977 desi e mai vechi, totusi iti ofera posibilitatea sa schimbi aproape orice ai vrea sa schimbi, de la decay la timpi, inclusiv offtime, blanking etc, prin Ct si Rt. Ceea ce inseamna ca a3977 poate sa se muleze pe aproape orice tip de motor si daca te chinui sa il reglezi bine, poti sa il faci silentios si performant aproape in orice conditii. Driverul 3.3 are 4 poturi (care ar tb sa fie multiturn). Din unul setezi curent, din unul decay, si alte doua setezi Rt1=Rt2=cat vrei, pt ca reprezinta fiecare bobina si tb sa fie identice. Pt motivul asta a3977 cred ca e printre cele mai flexibile drivere. Si nici nu se arde prea usor. Nu mi s-a ars nici unul, dar am avut unul la care i-a iesit mufa de la motor din mers, si nu s-a ars, dar s-a intamplat ceva interesant: nu a mai vrut sa mearga pe 8x cum era, ci doar pe 4x microstep. Initial am crezut ca e de la placa, dar am lipit direct pe pinii de la ic si tot nu a vrut sa schimbe modul de microstep in nici un fel. L-am pus pe axa Z si asa ca acolo tb microstep mai mic sa fie mai rapid, dar de mers merge si acuma chiar daca doar in 4x.

Ca final de retinut ca asta e parerea si experienta mea, atata tot, si ambele limitate. E comparativ cu ce mi-am facut de lucru: diy a3982, pololu a4988, diy a3977, diy tb6560 (ultimul fiind si sensibil si mai putin flexibil, si unda din pb mari, timpul minim de step e prea mare). Castigatorul dintre astea, in ce ma priveste, e a3977, deocamdata pana incerc si altele pt reprap

La furnizori, imo farnell e cumplit de scump. Prefer adelaida, si de doua ori cand n-au avut ce imi tb, le-am scris un email si au adus piesele respective si le-au bagat si in oferta.

Pt plastice si etc, am luat si din alte parti dar momentan prefer grrf.de. Nu mai stiu cat am platit exact pe transport ultima data, dar stiu sigur ca mi s-a parut foarte ieftin transportul, si a fost cu curier. Tin minte ca m-am chiar mirat cum de au transportul asa ieftin.

Edited 1 time(s). Last edit at 03/20/2013 06:09AM by NoobMan.
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 11:48AM
Well, nu stiam de adelaida, dar au preturi mai mari decat farnell. Fluke 115 e 1190 ron vs 848 la farnell, A3977 e 69 ron fata de 53 ron (36 ron daca iei 10 buc). La alte chestii au preturi comparabile cu ebay. Oricum, o sa-i tin si pe ei minte, in caz ca nu gasesc ceva prin alte parti smiling smiley
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 12:27PM
Preturile de la farnell sunt listate fara tva, iar la adelaida includ tva. Asa ca e o diferenta de 24% care e "ascunsa" si mai putin vizibila. Cand te apuci sa comanzi serios se simte.

- Pt a3977 daca te atrage ideea, cumpara varianta de PLCC, care e aia mai ieftina -SED, si e 54 ron (cu tva) la adelaida, iar la farnell cu tva face la fel, daca nu mai mult cu vreun leu sau cam asa. Mi se pare ca plcc e si mai bun daca te uiti pe datasheet. Oricum, eu cel putin plcc folosesc si tot din asta as lua. Eu nu as lua nici socket, ca e mai bine sa il lipesti direct pe placa decat sa il pui in socket de plcc. La prima vedere pt ca sunt pinii plcc indoiti in spate pare mai greu de lipit, dar nu e, se lipeste usor, pin cu pin. Iti tb doar occhi buni si eventual o lupa pt inspectat. Sau cel mai bine la ic din astea sau tsop, eu fol casca din aia cu lentile cand lipesc.

Edited 2 time(s). Last edit at 03/20/2013 12:39PM by NoobMan.
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 01:11PM
Preturile de la farnell sunt cu tva. Cat vezi atata platesti smiling smiley
La 10 bucati pretul e identic pt plcc si tsop. O sa incerc sa vad si eu care-i treaba smiling smiley
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 01:23PM
Nush la tine, dar la mine bag in cos fluke ala, un singur item, si cand dau sa vizualizez ce am in cos, in dreapta jos scrie .... cu litere foarte mici:

FLUKE 115 MULTIMETER, DIGITAL, HAND HELD, 6000 108 848.49 RON
Bunuri Subtotal: 848.49 RON
Livrare fundamentala: Necunoscut
TVA: 203.64 RON
Total: 1,052.13 RON

Si tot asa si la restul componentelor.
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 01:31PM
La mine

Bunuri Subtotal: 848.49 RON
Livrare fundamentala: 20.00 RON
TVA: 0.00 RON
Total: 868.49 RON
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 01:44PM
Delogheaza-te si incearca fara sa te loghezi,si ar tb sa iti apara acolo tva 203.64 RON.

Sa zicem ca mi se pare cam improbabil sa vanda fara tva sau cu tva zero, nu au cum ocoli legea.
Mi se pare mai degraba o problema a site-ului lor, nu ma bag sa zic daca e intentionata sau nu.
Ai putea contacta "asistenta in direct" sa stii sigur intr-un fel sau altul.
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 02:31PM
Am deja 3 comenzi facute la ei, am verificat pe card si te taxeaza cat scrie acolo smiling smiley Nu stiu ce sa zic, si ei si noi suntem in EU, dar poate ei il considera export cumva... Naiba stie, ma bucur ca vin repede, mult mai repede decat sparkfun sau digikey.
Re: Furnizori pentru Romania
March 20, 2013 03:34PM
Pai ei platesc tva cand cumpara, nu au cum altfel. Daca vand fara, in contabilitate nu le apare ca au primit tva, si tva care l-au platit cand au cumparat figureaza ca tva de primit de la stat. Si astfel ei nu mai platesc tva care e de fapt taxa pe adaosul lor comercial, cat si o taxa pt utilizatorul final. Cam fenteaza tva baietii daca fac asa. Mie sincer mi se pare cam penal scenariul.
Re: Furnizori pentru Romania
March 23, 2013 07:00AM
Imi trebuie si mie un TA8110AP sau echivalent ca nu gasesc pentru un radio.
Re: Furnizori pentru Romania
March 23, 2013 01:54PM
L-am gasit pe ebay smiling smiley
Re: Furnizori pentru Romania
March 25, 2013 10:41AM
Ms Fili, dar sunt 5 buc. ma gandeam pe la noi prin magazinele de componente. poate mai sunt si alte magazine pe care nu le stiu eu.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login