Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ajutor imprimanta 3d

Posted by lau82 
Ajutor imprimanta 3d
May 31, 2013 03:21AM
Buna ziua domnilor, ma bucur ca exista acest forum si persoane in Romania cu care pot discuta despre aceste imprimante.

Doresc sa cumpar una dar vreau sa fac un test sa vad daca printurile imi sunt de folos cu ceva. De aceea am o mare rugaminte la dvs sa ma ajutati contra cost la printarea unui element de aproximativ 10/8/2 cm si eventual, o mica discutie. N-as vrea sa dau banii pe o imprimanta si consumabile si sa imi dau seama dupa ca nu o pot folosi la ceea ce am nevoie.

Sunt din Bucuresti si nr meu de tel. este 0722.362841 (Laurentiu). Daca nu gasesc pe nimeni local, orice ajutor si din tara este binevenit (platesc printarea si transportul elementului).

Va multumesc.

PS Cei cu servicii de printare 3d mi-au cerut 100 euro pentru printarea unui element. Mi se pare o suma foarte mare in conditiile in care un kg de material costa 25 euro si elementul meu nu are mai mult de 40 grame.
Re: Ajutor imprimanta 3d
May 31, 2013 10:23AM
Incearca sa iei legatura cu autorul articolului,este din Buc. si foarte parolist si de treaba
[elforum.ro]
Re: Ajutor imprimanta 3d
June 01, 2013 01:28AM
Daca ai fi mai din nord cu cea mai mare placere, insa esti cam departe.
Daca iti pui intrebarea ca s-ar putea sa nu fie de folos, atunci e posibil sa nu fie. Nu ai spus pt ce ai nevoie, asa ca e greu de presupus.
Cate grame are elementul tau depinde mai mult de parametrii programului de slicing, respectiv de cel care printeaza. Ce iti spune tie programul cad nu e foarte relevant. Iar pretul la printare poate e cam mare, dar depinde si de ce printare e vorba, si ce masina. Daca printeaza SLS atunci alea sunt imprimante care costa intre 10ooo si suta de mii de euro, care printeaza inclusiv si color. Pentru o imprimanta reprap normala, 10x8x2cm e destul de mare si poate face warping. Ai putea atasa un fisier cu obiectul, altfel totul e cam teoretic.
Re: Ajutor imprimanta 3d
June 03, 2013 07:11AM
Multumesc
Re: Ajutor imprimanta 3d
June 10, 2013 04:53AM
Am luat legatura cu persoana si m-a ajutat. Totul e ok si, in consecinta, o sa-mi achizitionez si eu o imprimanta. Va multumesc pentru ajutor si in scurt timp o sa intru si eu in clubul vostru select. smiling smiley
Re: Ajutor imprimanta 3d
June 18, 2013 02:25PM
Salut

Daca nu ai cumparat inca imprimanta da-mi un telefon. Am un Mendel Max dar putem sa facem una de la zero daca vrei altceva. (0726 762 769)
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 15, 2014 03:22PM
Salut,

Am si eu nevoie de niste piese, sa testez un prototip (ceva similar cu un CNC pe 2 axe). Am facut eu designul la piese, si am vorbit deja cu doi insi, din care unul care are utilaje in dotare, si unul care e profesor universitar si are acces la printer 3D, si am tot vorbit si am vorbit singur de vreo 3 luni. Asa ca am hotarat iar sa caut ajutor aici...
Daca se poate ca cineva sa ma ajute / sa stie pe cineva care imi poate printa piesele - sarut mana. Binenteles platesc tot ce va fi cu dreptul.
Sunt din Brasov.
In mare piesele arata cam asa (trimit .stl daca este cazul), ca in pdf-urile atasate.
Nu vreau o precizie extraordinara, dar as vrea sa respecte cat de cat proportiile (critice sunt doar cotele cu portocaliu din pdf-uri).

Mersi mult
Attachments:
open | download - Coupling.pdf (62.4 KB)
open | download - cam holder.pdf (62.5 KB)
open | download - Carriage.pdf (62.7 KB)
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 16, 2014 11:59AM
cotele "critice" mai bine ti le rectifici tu.
In sens..standard industrial.
Adica, decat sa dai cu dracu de pamant sa-ti faca imprimanta fix o gaura de 8, mai bine o faci de opt-si-un-pic si dai gaura cu un burghiu de 8. Ca sa nu mai zic ca tu ai 8 X 1.25 si....nu stiu cine poate sa-ti printeze cu tot cu filet.

In weekend cica dau o fuga in Brasov.
Baga un STL, poate-ti printez ceva.

M-am uitat pe pdf-uri, cred ca le pot face. la piesa conica sper sa n-am supize..

Edited 1 time(s). Last edit at 07/16/2014 12:03PM by alexella.
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 16, 2014 02:52PM
Mersi,

Din cate stiu, printerele astea oricum iti scot gaurile mai mici decat sunt ele, si apoi pot fi rectificate. Asta ar fi bine pentru o pozitionare relativa precisa a lor.
(Daca dai gaura de 8 si un pic degeaba mai folosesti burghiul de 8... smiling smiley)
Iar pdf-urile erau orientative, cum am spus, in STL-uri sunt modificate alea, nu am filet etc...

Iti pun si fisierele in Inventor, in caz ca mai vrei sa modifici ceva sa fie mai usor (e.g. piesa nu vreau sa fie neaparat conica, vreau doar sa am orificiile alea ca sa fac un cuplaj - poate fi cilindrica din partea mea). Sau daca mai vezi ceva deplasat (cum ar fi fost filetul), spune-mi si rectific.

Evident ca suport_motor nu e necesar - il pot face si din altceva.... Eu le-am facut toate la un loc, sa mi le printeze profu...
Spune-mi daca e sa iasa ceva.
Multumesc mult.
Attachments:
open | download - ptr printare.zip (435.7 KB)
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 17, 2014 11:03AM
are you nuts ????

cam holder are 7mm lungime
carriage are 3.6mm
whoa: coupling e imens, are 1.2mm


sorry, tre' sa vorbesti cu bunica furnica.
poate are prin camara vre-un craniu de gandac, sigur ti se potrive'

Io nu pot printa asa ceva.


Inventor n-am, viewerul e 700Mega si .. brr....

mai incearca o data cu STL-urile.
azi, heute, today!
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 17, 2014 01:29PM
Nu fi rau, e doar o eroare de unitati de masura. Trebuie scalate cu 10 smiling smiley Asta daca e sa ma iau dupa pdf-uri, care sunt doar... orientative.
@alkalin - daca-l "ratezi" pe alexella, arunca un ochi pe pm si da-mi de stire winking smiley
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 17, 2014 04:32PM
scaling?
Mh...ma gandeam ca iese harcea-parcea triunghiuletzele dar...hai vedem ce iese pana maine.
Daca nu ti-o placea, baga nasu la pemeu.

Oricum, tine pilele pe aproape :-)


Re: Ajutor imprimanta 3d
July 17, 2014 04:45PM
smiling bouncing smiley
Se pare ca daca intram prin options cand salvam .stl aveam optiune sa selectez unitatea de masura... pe care nu o prelua pe cea setata in documentul inventor...
Pun iar fisierele, daca mai e nevoie, oricum scalarea ar trebui sa mearga.

Mersi fain.

(Am vazut si pe PM ce am primit, sunt in expectativa...)
Attachments:
open | download - ptr printare.zip (89.9 KB)
Re: Ajutor imprimanta 3d
July 18, 2014 05:25AM
da-mi nr tau de telefon pe PM
sa nu le iau degeaba cu mine


Re: Ajutor imprimanta 3d
July 18, 2014 10:27AM
hot smiley
Arata bine...
De-abia astept...

Multumesc mult
Re: Ajutor imprimanta 3d
September 03, 2014 08:49AM
ma intereseaza un hot end pentru imprimanta 3D .MENTIONEZ CA AM PARTEA DE EXTRUDER ROTI DINTATE SI ANTRENOR
Re: Ajutor imprimanta 3d
September 06, 2014 07:04AM
Eu n-am de dat dar... in speranta ca vrei sa cumperi, iti pot da niste directii:

Pe www.okazii.ro, cauta "extrudor" si ai sa gasesti un nene care vinde asa ceva. E din Bucuresti

Cauta pe www.olx.ro, gasesti si acolo cativa care vand.

Sau, du-te pe ebay. Iti pot recomanda un nene din China de la care am cumparat pana acuma de 4 ori, de fiecare data totul a fost ok ( http://forums.reprap.org/read.php?384,352380)



Daca intrebarea ta se referea la cum sa-ti faci un hot-end... povestea e mai lunga...
Sau mai scurta.
In functie de hotend :-)
Re: Ajutor imprimanta 3d
September 30, 2014 09:05PM
minescumarius cred ca e si pe acesta forum sau pe cel de electronice si face hotenduri "all metal" made in Romania foarte bune la preturi asemanatoare cu cele "de firma"
asta daca mai este de actualitate anuntul
ce s-a mai intamplat cu piesele pentru Brasov, a fost multumit clientul ?
Re: Ajutor imprimanta 3d
October 01, 2014 03:12AM
Salut,

Daca te mai intereseaza, cred ca am eu un hotend allmetal acasa.
Re: Ajutor imprimanta 3d
October 01, 2014 04:30AM
pai cum nu?
Pana la urma mi-a facut si profu, si am folosit de ambele, ca unele le-am mai stricat...
Re: Ajutor imprimanta 3d
October 01, 2014 12:22PM
Off-topic: Mai oameni buni, ce v-a apucat cu discutiile astea de-a valma? Daca aveti nevoie de ceva, vreo durere, vreo vanzare, deschideti un topic, nu mai postati pe unde se nimereste si in topice adormite.
Daca reusim sa readucem forumul asta la viata, vreti sa facem din el un talmes-balmes?
Aruncati si voi un ochi pe un forum civilizat (as recomanda pe cel de la ultimaker) si hai sa ne tinem si noi in canoanele unor reguli pe care cu siguranta le cunoasteti.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login