Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]

Posted by stefan_0x53 
Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
June 04, 2013 08:12AM
Salutari,

Caut sa cumpar un kit complet, doar cat sa fie asamblat.

Cu toate ca mi-ar placea sa fac una de la 0 nu am timp si nici spatiu.

Am gasit un site care livreasa si in romania dar nu am incredere.

Va rog, daca ati cumparat un kit complet cu livrare in romania, sa postati informatiile si parerile.

Multumesc,

Stefan,

Cluj-Napoca
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
July 17, 2013 01:44PM
Ce model de printer te intereseaza?
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 08, 2013 04:31AM
si io sunt interesat de un kit complet(minimul de componente pt o imprimanta functionala).astept oferte sau informatii pe email.
adi_toni@yahoo.com

Edited 2 time(s). Last edit at 10/08/2013 05:10AM by adi_toni.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 08, 2013 04:05PM
Incearca aici: [elforum.ro]
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 14, 2013 02:05PM
In general comunitatea reprap e restransa atat afara cat mai ales la noi. Nu e vorba de frica, oamenii nu dau tzepe. Eventual mai intarzie ca uneori sunt depasiti de situatie. Ce este CJ?

Edited 1 time(s). Last edit at 10/14/2013 02:06PM by lasersmart.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 14, 2013 06:08PM
Apropos, puteti vinde si cumpara si pe forumul asta nu trebuie sa va feriti sau ascundeti pe alte forumuri.

CJ cred ca e Cluj.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 15, 2013 02:45AM
Faza cu ascunsul se refera la mine? Nu inteleg.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 15, 2013 03:05AM
Aaaa, nu. Era vb de referinta pt elforum, mi s-a parut ca poate lumea se gandeste ca o fi ceva in neregula cu forumul asta smiling smiley, si/sau poate se evita discutiile directe. Poate sa zica fiecare ce vrea, inclusiv sa isi faca reclama etc, dar nush de ce mi se pare ca lumea evita cumva sa posteze. Poate e doar o impresie totusi. Sper ca gresesc si poate ca doar asa e mai putina activitate pe aici la modul general sau pt ca sub-forumul e mai greu de gasit. In orice caz, mie sa fiu sincer mi-ar fi placut sa vad mai multa lume si mai multa activitate, de orice fel.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
October 15, 2013 04:33AM
Ok. Da, ai perfecta dreptate. Chiar acum o sa deschid un nou topic despre vanzari cumparari. Voi incerca sa ma implic mai mult, poate mai animam forumul.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/15/2013 04:54AM by lasersmart.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 19, 2014 09:55AM
Pot sa ofer kit-uri de imprimante delta sau carteziene diferite modele. Putem asambla/regla/programa in prealabil kit-urile si dezasambla la transport pentru maximul de usurinta in realizare.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 20, 2014 04:16AM
Colegu' viitor printator, zici matale:

"Cu toate ca mi-ar placea sa fac una de la 0 nu am timp si nici spatiu.."

Ok, da bani ai?
Ca daca ai bani, gasesti una de-a gata.
Masori cu ruleta ce spatiu ai disponibil pe birou si cumperi una...corespunzatoare.

De ex, poti sa incepi cu una mica-mica, cat o putza de furnica: Tantillus.
Tot vreau sa-mi fac una si...n-apuc (am altele in lucru :-)
Arunca un ochi la ei: http://www.tantillus.org/Home.html


Daca n-ai nici bani, nici timp nici spatiu.....mh... n-o sa-ti fie usor.
Pe termen mediu si lung, e un hobby care mananca.... si spatiu, si timp si.... bani...


Imprimanta, cost initial: intre 350$ (kit) si...cat vrei tu de mult
Costuri cu materialele: 1kg de filament costa intre 20$ si 50$ si... chiar si mai mult. Si nu uita ca o sa ai si rebuturi....
Costuri de intretinere: daca e bine facuta si racita, n-ar trebui sa arzi piese. Totusi, un hot-end, 1-2 drivere si niste ventilatoare, tot ar trebui sa ai la indemana. Cost total, intre 50$ si...cat de mult vrei tu sa dai pe hot-end.



Dar, in ciuda tuturor, e super cool sa te trezesti cu ochii ceapa de somn dar cu o idee in cap, pui mana pe maus si... nu apuci sa termini cafeaua ca deja poti sa dai "Print".
E super cool !!!


Bafta
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 29, 2014 02:55AM
Vezi pe elforum la utilizatorul chas3, nu-s daca este si pe aici, am cumparat de la el kituri de piese printate.
Hotenduri fabrica tot pe elforum minescumarius, am cumparat de la el un hotend.
In rest electronica o cumperi de la chinezi cel mai ieftin.
Cat despre stepper, rulmenti liniari, bare filetate sau de inox, le cumperi de pe ebay sau de pe alte forumuri.
Eu stepper foarte ieftine am luat de pe un alt site romanesc se numeste tekro.ro nush daca mai exista.
In modul asta cred ca poti face cea mai mare economie dar o sa ai si foarte multe batai de cap dar si mult de invatat.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 29, 2014 11:01AM
Oameni buni!
Pe un forum de "piata" fiecare topic are rostul dat de initiatorul care vrea sa vanda sau sa cumpere ceva.
Stefan din Cluj Napoca a vrut sa cumpere ceva la inceputul verii lui 2013, dupa care n-a mai aparut.
Prin urmare topicul e "parasit" si in mod normal probabil ca NoobMan trebuia sa-l inchida.
Oricum nu are rost sa "tesali cai morti" smiling smiley
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 29, 2014 01:56PM
hihi, asa e.
lasersmart e de vina !
El a dat reply dupa un an :-)
Eu n-am facut decat sa raspund unui "post recent", da-s de vine ca n-am citit cand o inceput postu'.
Iar restul au venit buluc.

Da tot e bine, am mai aflat de-un printerist: chas3

Si din ce vad, face imprimante destul de ingrijit.

http://www.elforum.ro/topic/73524-3d-printer-kit-uri-completepartialecomponente/page-11


Altfel insa, topicul ii mort: clujeanu' n-am mai zis nimic de-un an.
Re: Doresc sa cumpar un kit complet [CJ]
September 30, 2014 09:00PM
Da chas3 lucreaza foarte frumos si pe langa asta e si o persoana deosebita, in sensul ca poti sa-l intrebi orice si te va ajuta daca poate.
Eu am cumparat de la el kitul de printrbot plus ca l-am sacait cu tona de alte intrebari si intotdeauna mi-a raspuns .
La fel ca si Noobman de altfel, dar pe celalalt forum.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login