Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Sfat

Posted by Johnny HC 
Sfat
August 22, 2013 03:00PM
Salut,

Sunt din Brasov si as fii interesat de un 3D printer.
Am de gand sa ma apuc sa o fac eu. E indicat? Cunostinte de mecatronica nu am, doar tutoriale eventual.

Ce model sar putea face cu componente locale?

Orice indicatie ar fii de folos.
Thanks
Re: Sfat
August 25, 2013 07:36PM
documenteaza-te bine apoi apuca-te de treaba. eventorbot sau printrbot sunt cel mai usor de facut daca alegi un printer in coordonate carteziene .
si eu incerc sa fac una momentan sunt limitat de partea financiara. daca pot sa te ajut cu ceva send mail
Re: Sfat
April 01, 2014 10:10AM
Salutare smiling smiley

Suntem un grup de studenti din Timisoara si am dori sa facem si noi o imprimanta pentru a o folosi in scopuri educationale. Ne-ati putea ajuta?

ovidiu_susa@yahoo.com -- 0726 716 503
Re: Sfat
April 01, 2014 04:01PM
Quote
ovidiu
Salutare smiling smiley

Suntem un grup de studenti din Timisoara si am dori sa facem si noi o imprimanta pentru a o folosi in scopuri educationale. Ne-ati putea ajuta?

ovidiu_susa@yahoo.com -- 0726 716 503

Bun venit Ovidiu.

Daca putem ajuta, da, sigur ca lumea poate ajuta, cu sfaturi, pentru asta e forumul aici. Uite inca o parere, resurectia de threaduri vechi, schimbarea subiectului unui thread, si multiple postari cu aceeasi chestie in mai multe locuri, nu sunt lucruri bine privite pe orice forum. In "Romania Reprap User Group" poti da foarte usor click pe "New Topic" si asa faci un topic cu titlu si cu ce intrebari mai ai. Numai bine.
Re: Sfat
April 02, 2014 11:04AM
Mda, nici eu nu stiu cum sa raspund, pe unul din cele 3 topice resuscitate, pe mail, un SMS sau chiar un telefon smiling smiley Dar pentru ca titlul topicului asta e despre sfaturi, sa incercam aici winking smiley

Deci, Ovidiu si trupa, ceva mai multe detalii despre planul vostru, se poate? Asta pentru ca, in functie de ce aveti de gand sa faceti cu imprimanta, poate fi potrivit un model sau altul.
De exemplu, poti face "educatie" chiar prin asamblarea imprimantei (este incredibil prin cate "materii" treci ca sa intelegi ce faci).
Sau poate sa te intereseze imprimanta doar ca unealta si sa vrei sa faci robotica sau orice altceva la care o imprimanta 3D te poate ajuta considerabil.
Sau poate si una si alta, ceea ce nu e deloc rau grinning smiley

Deci...
Re: Sfat
April 03, 2014 07:53AM
Deci, avand in vedere ca tocmai mi-am terminat o imprimanta, ma bag si eu in seama.



1. Mi-am facut un printrbot simple, (varianta originala, nu cea de lemn). Costuri totale undeva in jur de 2000RON, cu tot cu...diverse ce-am gresit/ stricat pe parcurs.
Un nene pe care-l stiu a luat de la alt nene din Craiova un printrbot simple functional (cu Sanguinololu) cu 1600RON. Avantaj el.

2. Tot legat de calculul de mai sus, am un nene care vroia sa-mi faca un Lulzbot TAZ cu 2600RON. Eu, am facut economie de 600RON si mi-a luat cateva zeci de ore de lucru noaptea (ca ziua sunt la serviciu)


In concluzie: daca ai timp berechet, rabdare si diverse scule prin jurul tau, fa rost de vre-o 1000RON cel putin si apuca-te de treaba. Daca ai ceva mai multi bani...ia de la inceput o imprimanta simpla care merge si..vezi daca vrei sa-ti pierzi timpul (si restul de bani) cu asa ceva. Daca nu, o vinzi cu 200RON mai ieftin si macar ai ramas cu o concluzie clara.


In ceea ce ma priveste, imi place sa mesteresc si de-asta m-am bagat sa mi-o fac eu.
Da mi-a venit de multe ori s-o las balta.... :-)


Spor, orice-ai face
Re: Sfat
April 04, 2014 12:56PM
Apoi de, daca te uitai prin lista de vanzari a lui nenea de la Craiova - adica eu - aveai un pret mai mic pt piesele de Printrbot, dar sa revenim, are dreptate @azent prima si prima data documentatie la sange, dupa aceea achizitionarea pieselor necesare printerului, iar de aici sa faci un PBOT e floare la ureche, constructie, calibrare, printare smiling smiley .
Asa cum ti-am mai raspuns si pe alt forum FB pentru incepatori e bine sa fie Printrbot sau Prusa, in ordinea asta.

Aaaa ... si va trebuie sponsor.... smiling smiley)))
Re: Sfat
September 19, 2014 09:48AM
Mai este de actualitate cererea? Pot sa-ti recomand un kit de smartrap. E o imprimanta foarte ieftina si foarte potenta(<1500 ron). Eu detin una si sunt foarte multumit raportat la cat costa.
Re: Sfat
September 20, 2014 01:18AM
Smartrap?
Mda,, e cam ca Printrbot dar...dezbracata :-)
Pentru PLA ar fi ok, iar daca te prinde microbu', oricum incepi si vinzi de prin casa ca sa-ti iei alta imprimanta :-)


spor
Re: Sfat
September 22, 2014 02:32AM
Dezbracata dar potenta. Are avantajul unui pret mic si daca e bine reglata nu iti face suprize nici la printuri de 10 ore. Uite una facuta de mine adaptata sa mearga si pentru ABS care are un cost foarte mic si e perfecta ca punct de plecare pentru oricine vrea o imprimanta. SmartRap. Bine inteles ca nu e la fel de rapida ca una din tehnologie delta gen kossel sau griffin dar si pretul e de trei ori mai mic.


[www.build3dparts.com]
[www.3dhubs.com]
Re: Sfat
September 22, 2014 12:40PM
Well, ce sa zic ldanut, imaginile vorbeste.
Jos palaria.
Si, daca mi-ai da si-un link sa vad cum sapa, ti-as foarte multumi.


Si zici ca printezi tu ABS fara margini/ colturi ridicate?
Bravos.
Eu n-am reusit pana cand n-am "imbracat-o", ca de-aia m-am luat de tine ca umblii-n pielea goala spinning smiley sticking its tongue out


In cazu' asta, Johnny HC, ia-ti evantaiul si intra in balans cu smart-rap.
Ai un motor in minus, un driver in minus, niste cabluri/ fiare/ plastic in minus, mai scazi vre-o 200RON


Hai ldanut, hai, da-mi un film s-o vad dansand...
Re: Sfat
September 26, 2014 03:01PM
Quote
alexella
Dar, vad ca am "pervertit" rau subiectul asta.
Wrong topic.
Ma intorc si continui cu comentariile pe http://forums.reprap.org/read.php?387,357021

In aelasi sens, poate muta un moderator ultimele 2-3 posturi ca n-au legatura cu Johnny care... n-a mai zis nimic :-)


Salut smiling smiley Am mutat posturile in sectiunea " Suport instalare si punere in functiune"
Sorry pt ca din pacate s-au cam amestecat posturile si s-a stricat ordinea lor cronologica. Asta pt ca a trebuit sa le mut cate unul in radacina si apoi sa le fac merge si apoi sa le adaug iar la un alt thread.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/26/2014 03:05PM by NoobMan.
Re: Sfat
September 28, 2014 10:01AM
Lasa asa ca ie bine.
Cat despre mine, o sa fac bine sa discut ce trebuie, unde trebuie.
Ca sa inteleaga ceva cine citeste un thread.....

Cat despre postul asta, asteptam provincia....dupa care mai revenim cu completari si detalii :-)
Re: Sfat
September 29, 2014 05:55AM
Oh, pai eu am raspuns la solicitarea de a muta threadul, altfel nu ma bagam si nici nu ziceam ceva. Mai degraba eram de parere ca daca OP tot a abandonat threadul, macar sa il foloseasca altcineva. In afara de cazurile extreme, evit sa fac politica de threaduri si postari pt ca mi se pare ca linia dintre corectie si cenzura e nu numai subtire, ci si interpretabila. Si ca atare evit sa fac ceva poate strica mai mult decat face bine. Dar intr-advar ar fi ideal ca subiectele sa fie mai bine grupate astfel ca cineva care cauta informatii de ex despre bed si adeziune, sa le gaseasca mai usor.
Re: Sfat
September 29, 2014 06:44AM
Quote
ldanut
Mai este de actualitate cererea? Pot sa-ti recomand un kit de smartrap. E o imprimanta foarte ieftina si foarte potenta(<1500 ron). Eu detin una si sunt foarte multumit raportat la cat costa.
Am cumparat un chit de Smartrap(numai printatele) si ce sa spun am fost impresionat de calitate si de precizia cotelor,pret decent.
Re: Sfat
September 29, 2014 06:45AM
Quote
ldanut
Dezbracata dar potenta. Are avantajul unui pret mic si daca e bine reglata nu iti face suprize nici la printuri de 10 ore. Uite una facuta de mine adaptata sa mearga si pentru ABS care are un cost foarte mic si e perfecta ca punct de plecare pentru oricine vrea o imprimanta. SmartRap. Bine inteles ca nu e la fel de rapida ca una din tehnologie delta gen kossel sau griffin dar si pretul e de trei ori mai mic.
Am cumparat un chit de Smartrap(numai printatele) si ce sa spun am fost impresionat de calitate si de precizia cotelor,pret decent,acum sa ma apuc de montat si sa vad ce si cum mai trebuie sa cumpar.
Re: Sfat
September 29, 2014 09:16AM
@mihaighe

1)
Quote
mihaighe
Quote
ldanut
Dezbracata dar potenta. Are avantajul unui pret mic si daca e bine reglata nu iti face suprize nici la printuri de 10 ore. Uite una facuta de mine adaptata sa mearga si pentru ABS care are un cost foarte mic si e perfecta ca punct de plecare pentru oricine vrea o imprimanta. SmartRap. Bine inteles ca nu e la fel de rapida ca una din tehnologie delta gen kossel sau griffin dar si pretul e de trei ori mai mic.
Am cumparat un chit de Smartrap(numai printatele) si ce sa spun am fost impresionat de calitate si de precizia cotelor,pret decent,acum sa ma apuc de montat si sa vad ce si cum mai trebuie sa cumpar.

2)
Quote
mihaighe
Quote
ldanut
Mai este de actualitate cererea? Pot sa-ti recomand un kit de smartrap. E o imprimanta foarte ieftina si foarte potenta(<1500 ron). Eu detin una si sunt foarte multumit raportat la cat costa.
Am cumparat un chit de Smartrap(numai printatele) si ce sa spun am fost impresionat de calitate si de precizia cotelor,pret decent.

3)
Quote
mihaighe
Quote
ldanut
Pot sa ofer kit-uri de imprimante delta sau carteziene diferite modele. Putem asambla/regla/programa in prealabil kit-urile si dezasambla la transport pentru maximul de usurinta in realizare.
Am cumparat un chit de Smartrap(numai printatele) si ce sa spun am fost impresionat de calitate si de precizia cotelor,pret decent,acum sa ma apuc de montat si sa vad ce si cum mai trebuie sa cumpar.

Mihaighe, te rog nu mai pune postari multiple si mai ales cu quote dupa posturi care nu au legatura. Poate ca esti doar un utilizator placut impresionat de piesele primite, caz in care chiar ma bucur. Doar ca cu posturile astea esti si cam suspect de reclama ascunsa ceea ce e cam aiurea. Reprap are o politica deschisa in privinta reclamelor si promovarilor, pe scurt poti sa iti pui linkuri cu ce promovezi in semnatura. Chiar se incurajeaza, si se promoveaza transparenta astfel, doar sa fie o semnatura de bun simt si nu una de jumate de pagina. Pt mai multe info citeste [forums.reprap.org] si topicurile de rigoare in engleza. Mersic.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login