Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

ajutor la asamblare

Posted by Airlight 
ajutor la asamblare
June 08, 2015 02:36AM
Salut prieteni,

Am luat de curand un Mendel 3 Tricolour de la RepRapPro, astept nerabdator sa vina. Ma poate ajuta cineva cu asamblarea? Sunt in Brasov.

Multumesc,

Catalin
Re: ajutor la asamblare
June 30, 2015 05:02PM
aaaa... ok, asta e usor.
Da matale click mai jos si... apasa PAUSE din cand in cand.
Este... exact ce ai nevoie.



https://www.youtube.com/watch?v=wyWQr_FDuH0




hai ca asta a fost usoara.
Neeeext :-)
Re: ajutor la asamblare
July 15, 2015 05:25AM
smiling smiley)) sa mori tu ca asa ti-a iesit si tie din prima smiling smiley

Vazusem clipul ala dar mai curand ca o distractie. Am reusit sa asamblam minunea, am acum o problema cu un ventilator care nu mai pleaca. E ca-n Eminescu, ieri a mers azi nu mai merge.

Chiar nu e nimeni prin preajma sa dea o 'ultima mana' de ajutor ? Poate fi si interesat, sunt solvabil intrebati-i pe baieti.. grinning smiley

Zi-ne, Alex!
Re: ajutor la asamblare
July 16, 2015 10:07AM
Sunt ventilatoare la care daca le inversezi alimentarea se invart invers, dar si ventilatoare la care inversarea alimentarii are ca rezultat un miros si apoi pauza!


www.printxyz.ro
Re: ajutor la asamblare
July 16, 2015 12:00PM
te-as ajuta cu drag
fie doar si pentru bere.
Dar apuca-te de ea, nu fortza nimic si vino cu intrebari.
Daca e, bagi un skype si-mi arati unde ti-e neclar.

Eu mi-am facut imprimantele singur, nu pot sa-ti spun daca mi-au iesit ca-n kit :-)
Am o Delta, un CoreXY si... un printrbot pe care l-am dat.





cat despre filmuletz, le-a cam luat cateva zile...
si daca te uiti mai bine, si ei tot dupa un filmuletz au facut-o... se vede laptop-ul in filmare.

Uita-te si-n link-ul de mai jos, e descris pas cu pas.
Cu vorbe si cu poze.
Apuca-te si bagam un skype cu webcamu'
Eu beau bere si tu lucrezi :-)

http://reprap.org/wiki/RepRapPro_Tricolour
Re: ajutor la asamblare
July 16, 2015 12:03PM
Ventilator debugging 101

Step1: pune ventilatorul la o baterie de 12V, vezi daca merge. Preferabil plus la plus si minus la minus. Majoritatea sunt protejate la polarizare inversa dar... e mai sigur asa.

Step2: pune un multimetru acolo unde zici tu ca ar trebui sa conectezi ventilatorul. In felul asta te asiguri atat de polaritate cat si de prezenta tensiunii

Step3: vezi poate ai dat cu "cotu' " o setare si ai setat PWM-ul atat de jos ca nici nu-l initiaza pe motor'

Step4; fu**&n shit. Du-te si cumpara vre-o 3-4 ventilatoare d-alea ca oricum or sa-ti trebuiasca. Se ard, se topesc.....consumabile. 5-9lei bucata.
Re: ajutor la asamblare
July 30, 2015 03:29PM
Hai ca am izbandit-o pe asta cu ventilatorul ! Multumiri de indicatii explicatii sugestii.

Am mai avut niste lupte, sunt relativ aproape de finis.. Cand ai timp sa facem un skype (fac upload la bere daca e) ca s-o termin odata ca nu mai suport smiling smiley

mailul meu e airlight at gmail com.

mersi frumos
Re: ajutor la asamblare
August 11, 2015 04:58PM
Greu cu skype ca ajung greu acasa.
Mai bine da pe vorbe, pune explicatii.
Si termina cu "nu mai suport" ca... intrii in categoria "nu mai fac nimic, cumpar de-a gata" :-)
Incet, sistematic, noteaza....citeste...
E frumos si drumul


Deci, care mai e problema acuma?

Desi, sa stii ca nu suntem in sectiunea care trebuie.
Aici ie cu vanzari/ cumparari
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login