Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

surse romania pentru electronice/bare liniare

Posted by realthor 
surse romania pentru electronice/bare liniare
May 17, 2016 05:14AM
AM vazut ca nu merge cu reprapperi din Timisoara...piatza e tanara pentru asa ceva in ro.
Ok, incerc altceva... as vrea sa aflu de la voi surse bune de cumparat:

1) stepper motors (nu cunosc pe cineva cu dezasamblari si in afara de olx nu am reusit sa aflu altceva, iar de pe olx nu prea am incredere)
2) bare liniare (8 si 10mm)
3) rulmenti pt barele liniare

Daca le-ati luat din alta parte (germania poate) de unde le-ati comandat?

Mersi de info.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 17, 2016 04:38PM
Intai iti raspund apoi te intreb si eu.

1) 1buc de la RoboFun, inca 3 bucati de pe okazii (mh, eram la inceput, n-am stiut ce sa iau si erau cam slabutzele), urmatoarele 12buc (la care am primit inca 3 bonus) de pe olx. De la un nene din dezmembrari, parca 20-25RON bucata.
2) unele de pe okazii, altele de prin recuperari si una am luat-o cu bon fiscal de la RoboFun :-)
3) tot de pe okazii, de la acelasi nene de de la 1 (nu dau nume aici, nu fac reclama la nimeni)

Depinde ce vrei: vrei absolut pretul cel mai mic (caz in care risca-te nene ca altfel n-ai cum) sau vrei un pret optim cu garantie si bon fiscal?

Cat despre OLX, mh.... cumpar de mult si multe si n-am de comentat negativ. In fond, afacerea o faci cu omu'.
Vrei "incredere"?
Asta inseamna bon fiscal si garantie. 110RON la Robofun (de exemplu). Tu decizi cat esti dispus sa dai pe incredere?
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 17, 2016 05:11PM
Logic si la subiect.
In general la motoarele care le-am vazut de la dezmembrari (in poza) nu am fost in stare sa imi dau seama daca in afara ca e stepper motor mai si poate ceva, nu am vazut sa scrie un amperaj etc, dar asta e si din cauza ca nu ma pricep ce sa citesc pe stickerele alea pe care nu se vede mare lucru anyway.

Mersi de raspuns.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 18, 2016 02:19AM
Pai uite un exemplu de NEMA17.
Eu d-astea am luat.

5V la 1.2A
A4988 merge pana la 35V si pana la 2A deci il duce pe motor fara grija (dar cu radiator)

In rest, avand in vedere ca faci printer si nu CNC, motorul e suficient de bun.
(am pus un SD card ca si comparatie. Cu cat miezul [negru] e mai subtire, cu atat motorul e mai slab)

Daca insa o sa vrei sa-l folosesti la o carteziana cu translatie pe x/ y, patul greu cat o nicovala si mai vrei si viteze mari, motorul s-ar putea sa nu te satisfaca si o sa vrei ceva mai puternic.

Cat despre stickere, odata ce bungheshti literele, cauta pe net ca le gasesti.
Sunt motoare "industriale" recuperate de prin copiatoare/ scannere si sunt foarte populare.





De exemplu, as we speak, este un anunt pe OLX cu detaliile de mai jos.
Sigur ti-ai gasi ceva ce sa-ti foloseasca

P14341-ND / PM35L-048-xxxx (25ron/bucata)
Nema 17 (25ron/bucata)
Nema 23 de pana in 2A (~40ron/bucata)
Nema 23 de peste 2A (~65ron/bucata)

Stepper-ele din stanga jos facute gramada nu au perechi si se dau la Kg, Nema 17 - 3Kg (20 ron/kg) , Nema 23 - 9 Kg+ ( 30ron/kg)

Prt Nema 17 si P14341-ND / PM35L-048-xxxx comanda minima 4 buc iar Nema 23 comanda minima 3 buc

Pentru mai multe detalii da-ti sms sau mesagerie Olx.

Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 18, 2016 06:06AM
da, nu mai are Nema17 smiling smiley era delistat de pe OLX l-am gasit dupa textul de la tine in google smiling smiley
despre bare liniare (sau cum s-or numi pe la noi), again pe olx nada, dar am gasit asta:

[cnc-shop.ro]

Cum vi se par preturile?


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 18, 2016 08:43AM
Avem noi pe stoc motoare nema 17 noi de 1.7A la 60ron/buc si bare lineare la 25ron/m si rulmenti de 8mm la 6ron/buc si 10mm la 8ron/buc. Avem cam orice ai nevoie la preturi ok zicem noi. Iti pot da o lista pe private daca vrei.

Dan.


[www.build3dparts.com]
[www.3dhubs.com]
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 18, 2016 08:58AM
Quote
ldanut
Avem noi pe stoc motoare nema 17 noi de 1.7A la 60ron/buc si bare lineare la 25ron/m si rulmenti de 8mm la 6ron/buc si 10mm la 8ron/buc. Avem cam orice ai nevoie la preturi ok zicem noi. Iti pot da o lista pe private daca vrei.

Dan.

Da-mi pe PM. De la Iasi la Timisoara sunt curios cat ma scot cu transportul, ca ala o sa ma manance smiling smiley


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 18, 2016 03:00PM
realthor, eu zic sa pui mana pe Excel si sa incepi sa scrii, sa-l lasi pe el sa adune.
In final, oricum ai da-o, imprimanta o sa coste bani.
Destui...si o sa se cumuleze.

Si probabil o sa incepi ca mai toata lumea: o imprimanta mai simplutza si mai ieftinutza dupa care n-o sa te satisfaca si o sa-ti iei/ faci una mai buna, mai mare si mai scumpa.
Putini au sarit peste primul pas ca... nu-ti vine sa arunci din prima 2500RON pe o imprimanta "la cheie".

Pe Dan il stiu, am mai luat de la el, nu m-a facut la dinti.
De fapt, el mi-a dat curaj cu Delta si in final nu regret, a ajuns cea mai robusta imprimanta a mea.
Si by the way Dane, culisele cu rulmenti merg si acuma si merg bine.
Le mai ung din cand in cand...


spor la toti.
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 19, 2016 10:45AM
Realthor, asa in medie prima imprimanta te ajunge undeva pana in 1000-1200 lei cu totul. Stiu pentru ca am furnizat componente la oameni care si-au facut in banii astia. E important sa fie foarte clar ce vrei sa faci si sa primesti niste sfaturi sa nu ai prea multe rateuri. Sunt multi cu experienta pe acest forum care te pot ajuta sa iasa bine.

Alexela, si la mine merg de mai bine de doi ani foarte bine. Delta sunt preferatele mele din totdeauna ... in special cele pe magneti.
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 19, 2016 12:05PM
Mersi de sfaturi, inca ma documentez, desi proiectez la ea de muult timp smiling smiley. Va fi un corexy dar ii trebuie multe piese printate si inca nu am reusit sa dau de baieti prin Timisoara (3dhubs sau otherwise) carora sa le dau comanda.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 19, 2016 03:19PM
Corexy?
O sa te coste ceva mai mult de 1000 si ceva mai multe piese.
Da e cuminte, e linistita si are o suprafata mai mare de printare ca o delta.
Si e.. magie mare cand vezi metru' ala de curele cum se incurca intre ele si totusi nu...

spor mai zi ce-ti trebuie.
Si n-o mai aburi ca in final tot mult o sa te coste :-)
Da merita !



Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 19, 2016 04:11PM
cam asa:
[sketchfab.com]


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 22, 2016 02:51PM
Quote
ldanut
Avem noi pe stoc motoare nema 17 noi de 1.7A la 60ron/buc si bare lineare la 25ron/m si rulmenti de 8mm la 6ron/buc si 10mm la 8ron/buc. Avem cam orice ai nevoie la preturi ok zicem noi. Iti pot da o lista pe private daca vrei.

Dan.
Din cate stiu regulile de pe forumul reprap chiar incurajeaza linkurile comerciale in semnatura. Incurajeaza transparenta. Adica daca ai ceva de vanzare in mod regulat, dedicat, de ce sa nu pui link in semnatura. Mi se pare mai bine decat sa dai pe private, adica cine stie poate mai intereseaza si pe altii. In cel mai rau caz faci trafic, ceea ce e tot o chestie buna. Dar oricum, faci cum vrei.
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 23, 2016 12:01PM
@realthor
Ce link dai tu acolo, foloseste bare patrate.
Sunt si acelea o solutia dar trebuie neaparat o bormasina verticala de banc pentru a asigura paralelismul si verticalitatea gaurilor (wow, ce cool suna).
Pe cand la 2020, tai cu bomfaierul si mai departe mai reglezi pe ici-colo din sistemele standard de asamblare.
Dar merge si asa, daca vrei tu.
Depinde ce urmaresti, ti-am mai zis: sa te distrezi mesterind si regland aratant ca se poate si asa sau sa faci ceva unde este mai "elegant" de reglat la ea
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 23, 2016 01:21PM
Solutia care o incerc merge la amandoua. Fiecare piesa se poate prinde si de profil si pe tzeava patrata. La profil scapi de jumatatea a doua de clama.
Desi initial voi folosi profil, demonstratia era pentru o metoda usoara de a face cu profil patrat. Nu trebuie masina de gaurit cu coloana pentru ca gaurile nu trec prin abbele fetze ale tevii patrate, daca te uiti bine doar peretii adiacenti sunt conectati.

In fine, sper sa imi iasa, ca nu vreau neaparat imprimanta asa de mult pentru printuri cat pentru conceptul in sine. Nu are rost sa vorbesc acum ca toate sunt doar un concept. Cand am ceva palpabil o sa raportez smiling smiley


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 26, 2016 07:46PM
Stiti cumva unde gasesc asa ceva in romania?:
[www.aliexpress.com]




RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 30, 2016 03:43AM
Vanzarea de componente nu e o activitate principala si de aia nu am facut-o publica. Am zis ca sunt destul de multi care vand in mod regulat componente. Noi proiectam si vindem imprimante si se mai intampla sa vrea lumea tot felul de componente extra. Si daca se intampla sa dau peste cineva care cere in mod expres anumite componente si le avem intram in legatura. Daca e ok si se doreste pot posta lista cu ce putem vinde aici.


[www.build3dparts.com]
[www.3dhubs.com]
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
May 30, 2016 03:53AM
In pagina principala pe forums.reprap.org e o sectiune care se numeste: "RepRap Marketplace and Job Shop", cu multe subsectiuni, dintre care si cea de vanzare de kituri, etc...
Atata vreme cat scopul reprap este ca mentalitatea si imprimantele cu sursa deschisa sa ajunga la cat mai multi, eu zic ca o lista de felul celei care mi-ai trimis pe PM este binevenita.


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
June 01, 2016 11:48AM
Pai, chestii d-alea filetate ai putea gasi:

- in targul de vechituri
- Hornbach/ Leroy dar max 20mm lungime
- pe la magazinele de electronice (zona elemente de asamblare)

sau mai bine cauti alta solutie :-)
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
June 01, 2016 01:08PM
Pai "piata din centru" e tot "marketplace" nu-i asa smiling smiley

Nu zic ca e rau sa dai liste pe PM. Dar poti la fel de bine sa dai liste in posturi, in textul mesajului, etc - nu se supara nimeni.

E sectiune de forum de "marketplace" si post despre "sourcing" (surse) de articole specifice - daca ai de vanzare in mod regulat (sau chiar si ocazional), de ce sa nu pui link in mod direct. La o adica, intereseaza pe toata lumea care da click pe topic.

La fel chestia cu linkuri de promovare in semnatura ar trebui, teoretic, sa fie atractiva. Eu personal nu vand nimic, dar daca ar fi fost cazul probabil ca asi fi facut asta - tocmai de asta am lansat ideea. Promovarea e normala si de dorit - macar sa nu devina spam sau alte chestii de genul.

In fine, asta e parerea mea. Nu o lua ca o interventie in privinta unei ceva gen reguli, nici pe departe. E doar o parere a cuiva. In privinta interventiilor sau altor chestii de genul, la modul general forumul asta e destul de liberal asa ca in fapt cam face fiecare ce vrea si pt vreo interventie ar trebui sa fie ceva super-mega-extrem. Nu cenzoreaza nimeni, si nu e nevoie sa faceti exces de zel in privinta auto-cenzurii. Din nou -si asta e tot asa, doar o parere smiling smiley

Edited 3 time(s). Last edit at 06/01/2016 02:17PM by NoobMan.
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
June 01, 2016 03:06PM
Quote
realthor
... eu zic ca o lista de felul celei care mi-ai trimis pe PM este binevenita.

Dap asta zic si io, in plus e si mai binevenita daca e publica. Gresesc? Pt ca nu inteleg de ce n-ar fi mai bine publica? Eu stiu ca promovarea e sufletul comertului, si imo ar trebui incurajata.

In privinta distantierelor: eu am mai luat chestii similare pe fabory nu sunt neaparat ieftini, dar au gama larga, si depinde de cantitate. Teoretic ai mai putea gasi distantiere similare sau din plastic pe la magazine de electronice cum e asta care au sectiune de elemente mecanice si poti plati la curier. Sau magazine romanesti cum sunt adelaida.ro sau adelectrocom.ro sau conexelectronic.ro. Daca e doar pt tine, adica nu comercial, ce fac eu este sa iau o rezerva din aia lunga de la pistolul de topit plastic si tai felii de ~3 cm, le dau gaura in mijloc si le bag un surub in interior, si gata e distantierul, la ce fac eu pt mine merge si asa.

Edited 3 time(s). Last edit at 06/01/2016 03:35PM by NoobMan.
Re: surse romania pentru electronice/bare liniare
June 01, 2016 04:35PM
Da, e doar pt mine si am nevoie de 3smiling smiley ...trebuie sa gasesc o alternativa... tre sa dau o tura prin magazine de profil sa holbez bine ochii poate pot incropi ceva...


RepRap Lander concept on Concept Forge
RepRap Lander concept on RepRap Forums
My Things, mostly experimental stuff
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login