Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

vlnita tlac pri 45stupnoch tlace

Posted by risoo 
vlnita tlac pri 45stupnoch tlace
January 26, 2015 04:21PM
zdar
mam problem s tlacou pri tlaci v 45stupnoch sa mi stena mierne zvlni.
je problem s drivrami ? alebo len nejake nastavenie ?

prikladam fotky

link
Re: vlnita tlac pri 45stupnoch tlace
January 27, 2015 04:30AM
co myslis 45 stupnema??? tohle vypada pod 90 stupnema (stena vs deska)

cim to slicujes???

neco podobneho mi delal skeinforge, pokud sem mel nastaveno vic materialu pro pridge vrstvy, ale to by ti musel pravidelne stridat bridge vrstvy...

tohle je spis dusledek problemu s Z osou jako:

1) spatne usazena matka v X endech
2) nerovna zavitovka
3) teoreticky i spatne zvolena vyska vrstvy k krokum na mm

napr. na mem navrhu tiskarny mi to delal i typ X osy... pokud sem mel vozejk s vodicima tycem nad sebou, mel sem stejnej problem, ale po prechodu na tyce vedle sebe (jako i2), uz je to ok


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: vlnita tlac pri 45stupnoch tlace
January 28, 2015 02:53AM
Quote
raptik
co myslis 45 stupnema??? tohle vypada pod 90 stupnema (stena vs deska)

cim to slicujes???

neco podobneho mi delal skeinforge, pokud sem mel nastaveno vic materialu pro pridge vrstvy, ale to by ti musel pravidelne stridat bridge vrstvy...

tohle je spis dusledek problemu s Z osou jako:

1) spatne usazena matka v X endech
2) nerovna zavitovka
3) teoreticky i spatne zvolena vyska vrstvy k krokum na mm

napr. na mem navrhu tiskarny mi to delal i typ X osy... pokud sem mel vozejk s vodicima tycem nad sebou, mel sem stejnej problem, ale po prechodu na tyce vedle sebe (jako i2), uz je to ok


osadene z tove matky su dobre

deje sa to vtedy ked tlaciaren robi pohyb s dvoma osami naraz, ked pootocim objekt o 45 st., aby sa mi vosiel na dosku tak hrana je robena pod 45st. uhlom vtedy sa pohybuje X aj Y naraz.

moje podozrenie je na drivre!! skusim vymenu a uvidim aky bude vysledok.
Re: vlnita tlac pri 45stupnoch tlace
January 28, 2015 04:32AM
no pokud je tva teorie spravna, melo by se to projevit jen na jedne kostce ze dvou, pokud budes tisknout jednu normalne a jednu o 45° natocenou. tedy za predpokladu, ze ti ta pod uhlem nerozhodi pozicovani...

jasne uznavam argument o tom, ze ti to dela jen pri soucinosti X a Y, ale stejne vic info muze me nebo nekomu jinemu pomoc prijit na neco...

jestli sem koukal dobre, tak na jednom obrazku si zkousel A4988 a DRV8825. zkus to jeste na jinym, ale rek bych ze pokud dva maj stejne chovani, dalsi nebude pravdepodobne jinej. to ye pouzijes 1/32 ti jen zmirni priznaky, coz tam je i videt.
jak sem psal, v tom co sem resil na svem navrhu, prechod na 1/32 mi tehdy taky jen zmirnil projev a s ABS na kterem sem to resil dokonce tak, ze to uz nebylo ani skoro videt. jenze sem pak tam dal jine ABS a byl to des. jeste nekde snad mam ty dily, co maj tuhle "vadu", tak zkusim postnout foto

a vrstvy sou rozhazeny jak?

a)                                 b)
           ********                      ********
          **********                      ********
           ********                      ********


jestli jako a)
- muze to bejt spatne zvolena vyska vrstvy ke krokovani (diky zaokrouhlovani ti obcas posle min kroku, takze pak na urcitem miste vejsky pravidelne bude prebejvat matros).
- motor na Z straci kroky ( prilis nebo malo vybuzen)
- mirna nepravidelnost davkovani extrudrem

jestli b)
- neco mechanickeho (prilis napnuty pasy, nabo malo...)
- spatne nastavenej pracovni bod na stepstiku
- mirne volnej hotend, takze se obcas pohne
- spatna kombinace akcelerace, jerku a rychlosti tisku
- matky nebo zavitovka nenjsou uplne ok

kdyz to rozeberu z tve teorie soucinnosti X a Y:

drivery nejsou nijak propojene, pokud by to byl vliv tepelne pojistky u obouch, dochazelo by k deformacim v X a Y smeru, navic by se to projevilo i pri cinosti jedne z os. jak by zafungovala tepelna ochrana, driver by nebudil civky motoru, ale stale by dostaval povely k krokovani a ve vysledku by motor ujel mensi vzdalenost - umerne k tomu, jak by stihal chladnout a ohrejvat se driver. coz ale povede k totalnimu rozhozeni zacatku dalsi vrstvy. (zatim sem nevidel reprap s uzavrenou smyckou kontroly pozice aby ti zacal na spravnem miste na dalsi vrstve)
rek bych, ze podobnej efekt by mela nejaka zavada na stepstiku - krokovaci signal do nej pujde, ale buzeni motoru uz bude pokulhavat
pokud by slo o nepresnost zakrouhlovani pro kroky v X a Y, teoreticky by to mohlo delat, nicmene bys to mel opet i mimo tisk pod 45°C (i s jednou osou v pohybu)

to ze se ti drzi pocatek vrstev relativne na miste (v X a Y) a pravidelne se to poakuje v Z, bych ja rek, ze je nejakej problem bud s davkovanim, v Z ose nebo jak mas osy nachylne na vibrace a prave pri X a Y se ti to projevuje...

Edited 2 time(s). Last edit at 01/28/2015 04:34AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: vlnita tlac pri 45stupnoch tlace
April 27, 2015 04:56AM
zdar
tak nejaky cas presiel :-) kopec inspiracie z 3d expo:-)

urobil som par uprav na tlaciarni a mam trosku mensi problem znova s vlnami :-) tlac uz vyzera lepsie ako prve obr. v linku (vlacik)

link znova

vymenil som Ynove tyce, mam na nich tie igus klzne loziska.
upravil som napnutie remenov - uz nie su tak pevne napnute.

pripevnil chladenie - o tom asi vytvorim samostatny post, ze ako to ma byt atd.


co sa toho vlnenia tyka.....
v pravidelnom poradi, po urcitom pocte vrstiev mi robi taketo vlny ako je na poslednom obr. v linku.
je to pripad a) ako pisal raptik
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login