Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

ABS 3mm nákup

Posted by drahysa 
ABS 3mm nákup
February 04, 2013 03:39PM
máte někdo zkušenosti s "českým" obchodem:
[czechreprap.eu]
ceny mají opravdu dobré..a zasílají českou poštou:-)
Re: ABS 3mm nákup
February 18, 2013 08:09AM
pro nákup plastů ABS,..atd jsem zvolil firmu Plasty Mladeč
Mohu jenom chválit komunikaci a super vstřícný přístup, tento týden snad obdržím testovací vzorky, dále úryvek komunikace:


Dobrý den,

Momentálně vyrábíme drát 3,00 mm a 1,75 mm z ABS. Namotávaní ruční navíječkou na cca 5kg náviny nepravidelně. Barva bílá, černá, modrá, červená, zelená, šedá, žlutá, oranžová, růžová

Do budoucna realizujeme investici do plně automatické navíječky, která bude schopna navíjet dráty na paírové špulky ve váze 1 a 8 Kg. Toto zařízení bude hotové cca duben 2013. výroba drátu z materiálu ABS, PLA popř. PVA

V případě cen - Množstevní slevy, spíše konečnou cenu zatím nemohu spočítat, jelikož nevíme přesné výkonostní parametry navíječky. Cena dle poptávky. (orientačně ca. 250kč/kg-nutná kalkulace!).

Přeji hezký den

Plasty Mladeč
Ing. Jan Přindiš

Provozovna:
areál zemědělského družstva, obec Mladeč
49°42'6.690"N, 17°1'13.954"E

tel/fax: +420 585 347 146
mobil: +420 603 454 221
email: prindis@plastymladec.cz
www.plastymladec.cz
Re: ABS 3mm nákup
February 18, 2013 10:51AM
S panem Ing. Přindišem jsem telefonoval minulý týden a požádal o vzorky, zatím nic nedošlo.
Re: ABS 3mm nákup
February 21, 2013 05:07PM
Pan Ing. Přindiš byl nemocný. Vzorky dnes došly.
Re: ABS 3mm nákup
February 22, 2013 12:59AM
Jak to vychází cenově? Uz víš konečné ceny?
Re: ABS 3mm nákup
February 22, 2013 02:41AM
No já jsem si vzorky přivezl už v úterý z Mladče (cena byla výborná - 200,- za kg bez DPH). Zatím jsem neměl moc času testovat, ale oproti ABS z [www.2printbeta.de] to vypadá, že taje při vyšší teplotě. Testovat budu přes víkend...
Zatím nemají navíječku, ale bude cca do dvou měsíců. Pak to budou dodávat na papírových špulkách (vnější průměr cca 20cm, průměr vnitřní ďoury cca 5cm)...
Re: ABS 3mm nákup
February 22, 2013 06:18AM
To je fuksmiling smiley tak az otetsujes tak dej vedet, planuju ted koupit, tak abych vedel jestli to mam koupit tam

diky
Re: ABS 3mm nákup
February 24, 2013 04:30PM
Zatím jsem testoval bílej ABS z Mladče. Musel jsem akorat zvednout teplotu na 240... Ale tiskne to. Subjektivně mi přijde ten material hustší a pevnější než ten předchozí...
Re: ABS 3mm nákup
February 25, 2013 12:21AM
Což je dobře nebo ne?
Re: ABS 3mm nákup
February 25, 2013 12:53AM
No jak na co... U toho německýho jsem měl tloušťku vrstvy 0,3mm (protože to co lezlo z trysky mělo průměr něco přes - mám trysky 0,5). Tady mám zatím 0,4. Z trysky leze fakt skoro 0,5... Takže se to musí lehce přenastavit...
Re: ABS 3mm nákup
February 25, 2013 01:42PM
Plasty Mladeč. Berte to jako první dojmy, navíc mám nepatrnou zkušenost s tiskem (3 týdny?). Když vynechám subjektivní názory, na které je i brzo:

Za 303 Kč včetně poštovného jsem dostal cca 500g vzorků o délce cca 150-180cm v devíti barvách, možná z různých výrobní šarží.

Průměr vláken se liší u jednotlivých vzorků a kolísá s délkou, většinou v rozmezí 2,9-3,0 mm. Na černém vláknu jsem naměřil nejméně - 2,73mm a usoudil, že je nepoužitelné.

Povrch vláken není hladký ani lesklý. Vzorky mají podélné povrchové nerovnosti (viz foto). Nevím, jestli to vadí.

Zkouším tisk.
Attachments:
open | download - image0.jpg (23 KB)
open | download - image1.jpg (31.2 KB)
open | download - image2.jpg (21.4 KB)
open | download - image3.jpg (30.8 KB)
Re: ABS 3mm nákup
March 07, 2013 08:20AM
Dobrý den, mohli byste prosím zdělit nějaké informace jak se s daným materiálem tiskne? a další užitečné informace
předem děkuji smiling smiley
Re: ABS 3mm nákup
March 07, 2013 09:36AM
Taky bych chtel nejake info, v pondeli chci koupit nejakej drat. Máte nekdo nejakej typ ?
Re: ABS 3mm nákup
March 13, 2013 04:53PM
Tak jsem z Mladče objednal taky pár vzorků a o víkendu je zkusil. Víceméně můžu potvrdit jirpilovy zkušenosti. U černé průměr hodně kolísá, já naměřil dokonce 2,6-3,0mm. Bílá a červená 2,9-3,0mm, bílá je o něco pravidelnější. Z bílé a červené jsem něco zkoušel tisknout, teplota standardní kolem 230°C, malé výtisky v pohodě, větší jsem zatím nezkoušel. Zatím mi to připadá, že z toho materiálu jde bez problémů tisknout.
Re: ABS 3mm nákup
March 30, 2013 05:10AM
Ahoj, ja mam super zkusenost s www.plastspaw.pl mam od nich vzorek 2Kg za 24,95 PLN netto/ kg tisknu na 230stupnu, prumer dratu je velmi presne kolem 2.9mm, bez bublinek atp, jen to neni na spulkach, ale proste stocene v baliku. Premyslim, ze bych od nich nakoupil celych 25kg, coz je minimalni objednavka za cca 4000CZK. Mel by jste nekdo zajem tak o 3/4 baliku?
Re: ABS 3mm nákup
March 31, 2013 12:52PM
Taky mám plast z Mladče. Měřil jsem průměr a převážně se drží na 3,0mm (+-0.025mm), pod 2.95 neklesne téměř vůbec. Taky jsem musel nastavit vyšší teplotu tisku. Nejspíš má vyšší teplotu tání, IMHO je posunuta i teplota kdy se začíná plast zmenšovat a odlepovat. Měl jsem problémy vytisknout vetší (plochou) modely. I bez chlazení se stále odlepovaly (běžně chladím větrákem vedle tiskárny). Tisknul jsem na 240°C hotend a heatbed byl na 110°C (nevím jestli máme dobře nastavené termistory v FW), tisknu na kapton a mám dost pomalou 1. vrstvu. Jinak mi plast připadá kvalitní. Povrch vlákna je matný, na plastu jsem nenašel žádné nepravidelné defekty. Drobné podélné nerovnosti se dají najít, podle mě bez vlivu na kvalitu tisku.
Z plastu máme všechny díly na i3 a jediný problém byl odlepování od podložky.
Dan
Re: ABS 3mm nákup
April 21, 2013 03:51PM
Zdravim, mam take ABS s Mladce, ale dost se s tim peru. Prumer kolisa cca +-0.1mm. Jsem v "oboru" novy, pokousim se o tisk teprve 3 dny smiling smiley Na stolku mam kapton a pouzivam K Extruder s J hlavou a 0.4mm triskou. Uz jsem i neco vytisk, ale optimalni to rozhodne neni. Serizeni tiskarny a fw je ok. Na 100% je to i tim plastem z Mladce. Popisu zasadni problemy, ktere mam a jestli mi bude nekdo schopen poradit, budu rad.

1. Aby se to jaks taks chytlo ke kaptonun, musim mit na trysce 240-250 stupnu a na stolku aspon 120. Teploty mam zmerene, skutecne tam jsou.
2. V podstate nemuzu tisknout ostre rohy, protoze se pri 50% prvni lajna v rohu hned na zacatku zvedne a pak uz to stoji za prd, nebo se to behem tisku utrhne
3. Kdyz tedy ozelim ostre rohy, nastane dalsi problem, kdy se u delsich ploch zacne pri tisku predmet od rohu odlepovat. Evidentne je to smrstovanim toho materialu.
4. svisle strany se vlivem smrstovani materialu deformuji, proste nejsou kolme
5. Pomerne dost mi kolisa teplota na trisce. Pouzivam sprinter fw a zda se mi, ze ne moc dobre reguluje. Trochu jsem tomu pomohl snizenim proudu topeni na trisce, ale i tak to neni idealni. Ubrat nechci moc, aby se stacila pri tisku dotapet. Nejka zkusenost by byla? Popripade s jinym FW?

Diku tomu vsemu, muzu vytisknout neco maleho, s celoplosnou podstavou, aby se to neutrhlo a smrstovani nebylo moc videt, coz me zatim moc neuspokojuje. Sice jsem vytislk nekolik 3cm Yodu, na kterych diky smrstovani plastu a nepravidelnosti jeho povrchu to neni tak videt, ale Yody tisknout nechci grinning smiley

Muze mi nekdo napsat sve nastaveni slic3ru se kterym tiskne i neco jineho, nez Yody ? Zajimaji me tedy hlavne teploty trisky a stolku (popripade jejich zmena po 1. vrstve), vyska 1. vrstvy, rychlost tisku, nastaveni chlazeni, pokud ho pouzivate.....

Dik za kazdou radu. Mel jsem tu i kousek jineho materialu, se kterym se to chova znatelne lepe, ale mam toho z Mladece jeste 3kg a rozhodne se mi to vyhodit nechce. Pokud by nekdo vzorek chtel, necham ho za dobrou cenu, ale kazdopadne na rovinu rikam, neumim s tim zatim moc tisknout. Treba to je rukama, proto budu rad za kazdy nazor ci zkusenost.
Dan
Re: ABS 3mm nákup
April 21, 2013 04:56PM
Mám dva upřesňující dotazy:

1. foukáš na výtisk nějakým větřákem? Pokud ano, zkus ho vypnout.
2. Máš dobře zkalibrovanou 0 v ose Z? Ujisti se, že je první vrstva při tisku přitlačena na podložku a jen ji nelíže.

Já jsem sice plast z Madče neměl, ale se špatným plastem zkušenost bohužel mám, a můj zavěr je: radši přijmout fakt, že jsem nakoupil špatně a sehnat si kvalitnější materiál. Člověk ušetří spoustu času a nervů.


{ Eshop [ohin.cz] - uspokojíme váš 3D hlad }
Re: ABS 3mm nákup
April 21, 2013 05:15PM
Ahoj, zkusim reagovat:
1. S kaptonem nemám zkušenost, tisknu na sklo natřené ABS rozpuštěným v acetonu a obvykle nemám problémy. To ovšem neplatí pro materiál z Mladče, ten se mi trhal skoro pokaždé. Myslím, že je to vyšší roztažností materiálu.
2. Rohy se mi hned nezvedaly, jen po chvíli odlepovaly.Zkus snížit nulovou výšku osy Z, aby se první vrstva víc přitiskla.
3. Podle mě se to bude odlepovat vždycky. Ten materiál totiž blbě lepí i jednotlivé vrstvy dohromady.
4. Ano, a občas se navíc objeví prasklina mezi vrstvami.
5. Sprintera jsem nezkoušel, Marlin podle mě reguluje dostatečně pro normální materiál. Plast z Mladče podle mě má úzké rozmezí optimální teploty. Při mírně vyšší teplotě teče a má tendenci se patlat, nedržet tvar po vytlačení z trysky. Při mírně nižší teplotě se už špatně spojují vrstvy.

Se Slic3rem 0.9.8 se normálně dá tisknout s tím základním nastavením, které udělá Configuration Wizzard, bez chlazení.

Fugazza nahoře píše, že se z materiálu z Mladče dá bez problému tisknout - to já bych rozhodně neřekl. Něco se mi vytisknout povedlo -jednoduché tvary, menší rozměry. Se složitějšími jsem dlouho laboroval (zkoušel jsem různé teploty) až mě to znechutilo. S drátem z Číny takové problémy nemám. Takže je možné, že kdo umí ( nebo má větší trpělivost), dá to i s plastem z Mladče. Já teda ne.
dan
Re: ABS 3mm nákup
April 22, 2013 02:07AM
Jeste to projdu cele znovu a udelam dalsi vyzkum. Vetrak je na extruderu a spousti se podle nastaveni ve slic3ru. Bez nej nema Yoda usi grinning smiley Ono cim dyl do toho koukam, tim je to horsi a k veceru uz v podstate neumi vytisknout nic grinning smiley
Vcera rano jsem vytiskl jediny solidni velky kus, bohuzel jsem u toho nebyl. Dal jsem tisk, pohlidal si par prvnich vrstev a kdyz to vypadalo ok, tak jsem odjel, takze nevim co se presne delo. Nic mene vypada to velice pekne. Je to hranolek 100x30x20mm s 2ma pravouhlymi trojuhelniky nahoru a mezerou cca 22mm mezi nimi. Blbe se to popisuje, ale je to drzak(y) pro zavrenej notas, aby se do toho postavil na stojaka. Buhuzel se mi zadrhnul plastovej drat (nemam jeste vyresen drzak materialu), takze se nedotiskly cca posledni 4 vrstvy. Nic mene drzi to tvar noblesne (akorat jsem ho musel nakreslit s oblymi rohy, to bylo zasadni), steny jsou kolme, nikde zadna mezera. Ale vubec nevim, jak se to povedlo. Druhej kus uz se mi nepodarilo vytisknout sad smiley Co bude u tohoto plastu naprosto zasadni, tak tisk 1. vrstev na vyskou teplotu a pak ji snizit. Co se tyce dalsich vrstev, tak ty bez problemu vytisknu na 235-240st a jsou spojene a pevne.
Jeste jsem si uvedomil, ze jsem v tomto pripade nechal ve slicru 1. vrstvu na 250/125 a dalsi na 230/115. Normalne pri zkouseni jsem v G-kodu tyto nastaveni mazal, ale tady jsem je zrejme nechal a vylezlo to ok. Uz jsem pak nemel silu to znovu zkouset, ale udelam to. Neda mi to, plasty Mladec musim zpracovat i kdyby jen na distancni sloupky, ktere draze kupuju v GME grinning smiley

Urcite sem postnu nejaky dalsi poznatky a uvitam zkusenosti nekoho, kdo PL Mladec pouziva.
Re: ABS 3mm nákup
April 22, 2013 02:45AM
Ano, ten plast určitě potřebuje relativně vyšší teplotu. Mně to náhodou vychází taky tak 230/115, ale to už nevytisknu detaily, protože se materiál rozmatlává, udělají se hrboly nahoru, do kterých pak tryska narazí a utrhne díl ze základny...
dan
Re: ABS 3mm nákup
April 25, 2013 04:58AM
Shrnu další poznatky s plasty Mladeč a už asi pro mě definitivní závěr, pominu problémy s přichycením 1. vrstvy, to je opravdu laborace). Tisknu minimálně s teplotou 245/115st na kapton.

1. vytisknu z něj předměty do výšky cca 1cm bez malých detailů. při vyšším tisku se deformují vrstvy vlivem smršťování materiálu a postupně se tím zvedne celý spodek a předmět se utrhne

2. Pokud není předmět od spodu cca 1cm vyplněný, jde tisknout i výše, ale nedá se na to vyloženě spolehnout, je potřeba to vyzkoušet s daným předmětem. Pak je ale otázkou, jestli se vyplatí čas věnovaný laboraci a počet zkušebních zmetků ............ dle mého názoru nevyplatí, určitě příště koupím lepší materiál, než se trápit.

3. oproti plastu, který mám z reprapobchodu je materiál z Mladče měký a po vytištění křehčí

4. pravoůhlé rohy, či snad ostré úhly mi tisknout jdou od 2. vrstvy. jediné řešení, jak takový předmět vytisknout je, si namalovat pod předmět podkladovou plochu o síle aspoň 2 vrestev a tisknout na ni a potom ji odříznout/odbrousit. v tomto případě je potřeba ovšem počítat s nastavením slicru, aby tiskl aspoň 5 plných spodních vrstev

5. čtverečky/obdelníky (se zaoblenými rohy), kolečka (od cca 10mm) a podobné "nenáročné" předměty do výšky cca 5mm jdou tisknout přímo, ostatní předměty jedině na tisknutou podkladovou podložku viz. předchozí bod.

6. nepravidelné vyšší předměty (na kterých neni na první pohled vidět smršťování), jako Yoda grinning smiley jdou vytisknout i přímo, ale pouze s průměrem podstavce cca 2cm. jakmile je větší, při tisku vyšších vrstev se vlivem smršťování spodek utrhne

Závěr:

Pro mě použitelný plast z Mladče je na distanční sloupky, podložky, podpěrky, ale i větší konstrukční prvky pokud oželím deformaci smršťováním a chci pouze funkčnost dílu bez požadavku na nějakou přesnost. Tudíž moje zbylé 3kg, co tu mám mi vystačí na tyto díly do konce života grinning smiley Na ostatní nešetřit a koupit pořádný materiál.

Nějaké pozitivnější poznatky by někdo měl?

Dan
Re: ABS 3mm nákup
May 04, 2013 06:11PM
Jsem asi jediný, ale pozitivnější poznatky bych měl. Já jsem z jejich bílýho ABS vytisknul největší věc v rozměrech zhruba 10x10x9 cm. Pravda, rohy se maličko zvedly, ale detaily dobrý, v zásadě celkem ucházející tisk a myslím, že bych ho byl schopen zopakovat.

ad první vrstva) Tisknu na kapton nalepený na sklo a před každým větším tiskem ho zdrsním jemným smirkovým papírem a odmastím izopropylalkoholem. Pak se mi spíš odloupne kaptonová páska od skla, než model od kaptonu. Tisknu s teplotami 230/115 od začátku do konce.

Podle mě Dane až zmákneš první vrstvu, tak ti odpadne 80% problémů.
Re: ABS 3mm nákup
May 05, 2013 12:48PM
Ukázka smrštivosti žlutého plastu z Mladče.
Tisknul jsem držák na Arduino Mega. Deska 12x8cm tlustá 6mm. Protože jsem vzorky z Mladče dostal v délce cca 1,5m, nemohl jsem vytisknout celý držák z jednoho drátu. Začal jsem tisknout ze žlutého plastu z Mladče, který stačil na cca 7,5 vrstvy, pak jsem plynule přešel na "standardní" černý plast jiného dodavatele, aby se lépe vytiskly sloupky.

Očekával bych obvyklé utržení rohů od podložky a jejich ohnutí vzhůru.

Ne tak úplně! (Doufám, že je to z fotky vidět). Rohy se sice utrhly, ale celkem snesitelně (cca 5 mm od kraje) a nezkroutily se nahoru! Naopak, Při chladnutí se vlivem smrsknutí žlutých vrstev celá deska prohnula prostředkem nahoru cca o 2,5mm!
Attachments:
open | download - plastMladeč.jpg (426.2 KB)
dan
Re: ABS 3mm nákup
May 06, 2013 02:18AM
fugazza Wrote:
-------------------------------------------------------
................
> Podle mě Dane až zmákneš první vrstvu, tak ti
> odpadne 80% problémů.

Tak jsem trochu pokročil. Zásadní chyba byla ve stolku. Mám tiskárnu vlastní celokovové konstrukce, včetně hliníkového stolku s topnými odpory o rozměrech tisknutelné plochy 230x290mm s uchycením na teflonových distancích v rozích. Konstrukci stolku ještě doladím, není úplně dokonalá vzhledem k umístění topných odporů a uchycení. V součané době se deska při ohřátí na delší straně mírně prohne (konstrukčně řešitelné akorát kalibraci stolku jsem musel udělat při plném ohřevu), nic méně není to úplně zásadní. Veškeré problémy přichycení plastu spočívali v tom, že jsem měl na stolku ještě sklo s kaptonem, kdy předání teploty mezi sklem a Alu deskou není vůbec ideální. Sklo jsem zahodil, nalepil kapton na hliník a dočasně vyřešeno smiling smiley
Nyní jsem schopen tisknout i z mladče. Neměl jsem moc času s tím experimentovat, ale na 1. pohled o 90% zlepšení přilnavosti 1. vrstvy za předpokladu vyšší teploty na stolku 115-120. Všeobecně Mladeč kterou mám je podstatně měkčí, než plast od Ferrosta a déle tuhne, každopádně jsem si jist, že při troše ladění s chlazením a třeba i změnou teploty během tisku by se dalo dosáhnout uspokojivého tisku. Zatím se sice vždy někde něco odlepí, ale už ze to neutrhne, což byl při mém tisku na sklo zásadní problém. Jen pro ukázku:

Tisknuto 60mm/s kde mi to připadá, že to dávkuje moc materiálu, ale to jsem ještě neměl čas poladit. Při pomalejším tisku jsem to s Mladčí zatím nezkoušel, ale je to asi řešitelné, jen mít čas si pohrát.

1. zásadní problém je a přikládám ho prohnutí stolku, že se mi dlouhý díl po odlepení a vychaldnutí díky smrštění mírně prohne. Znatelné je to u dílů delších jak cca 6cm, kdy se mi třeba 20cm rameno na UFO (QuadroCopter) prohne o cca 0,8mm. Není to ale Mladčí, dělá to i jiný materiál.

2. díky tomu, že se matroš ke kaptonu chytne opravdu dobře, musím počkat na schladnutí hliníkového stolku (nemohu ho sundat jako sklo) a následně před dalším tiskem počkat cca 5-10m na jeho znovunahřátí.

Toť zatím vše
Dan smiling smiley
dan
Re: ABS 3mm nákup
May 06, 2013 03:14PM
Jen ještě upřesním (po dalším dnešním testu z modrého a bílého), ža já z Mladče kterou má koupenou cca před měsícem, musím tisknout 1. vrstvu při teplotě minimálně 245/120 (nejlépe 250/120), jinak se na kaptonu neudrží. Zkoušel jsem jiné výšky 1. vrstvy, množství dávkování, zdrsnění či odmaštění kaptonu......, ale bez většího efektu. Pro drobné tisky s malou styčnou plochou se stolkem dle mé zkušenosti naprosto nevhodný materiál.
Každopádně věřím tomu, fugazza tiskne tak jak píše díky plastu z jiné várky či barvy.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/06/2013 03:15PM by dan.
Re: ABS 3mm nákup
May 27, 2013 04:55AM
Čaute,

som tu nový a tak trochu tápem v tme. Neviete mi poradiť dodávateľa ABS na Slovensku? Našiel som nejaký eshop www.3dmania.sk Máte s nimi nejaké skúsenosti? Sú náplne, ktoré predávajú vhodné na tlač?
Vďaka za pomoc
Re: ABS 3mm nákup
May 27, 2013 07:13AM
ramess Wrote:
-------------------------------------------------------
> Čaute, som tu nový a tak trochu tápem v tme. Neviete mi poradiť dodávateľa ABS na Slovensku? Našiel som nejaký eshop www.3dmania.sk Máte s nimi nejaké skúsenosti? Sú náplne, ktoré predávajú vhodné na tlač?
Vďaka za pomoc



Bral som odtiaľ 3 špulky 3mm ABS (zelená, červená, žltá) a vpohode. Nieje to síce kamenný obchod, ale po telefonickom dohovore nebol problém aj osobný odber na dohodnutom mieste (Avion BA). Jednanie majiteľa je ústretové, dokonca sme si stihli aj vymeniť nejaké tie skúsenosti ohľadom tlače.
Re: ABS 3mm nákup
May 27, 2013 04:13PM
Mladeč - koupě 5Kg černého ABS cca měsíc zpátky.
+ kulatý drát
+ bez bublin
+ nekolísavý průměr
+ po vychladnutí tvrdý, pevný (nemá snahu se zbytečně lámat), hezky lesklý
- malé kousky se odlepují z kaptonu
- větší kusy mají velkou značnou tendenci smršťovat, pokud nejsou důkladně prohřívané

Spodní díl krabičky na Raspberry byl na HotBedu o teplotě 130C, vrchní díl na HotBedu o teplotě 110 (viditelné smrštění u dvou rohů). HotEnd byl vždy na 235C.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/27/2013 04:23PM by hodza.
Attachments:
open | download - raps1.jpg (404.1 KB)
open | download - raps2.jpg (358.8 KB)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login