Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

HOTBED vlastniho tvaru

Posted by Bajn 
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 04:08AM
Dan: Plně souhlasím, určitě prospěje silnější přívod, úbytky napětí budou menší.

Bajn: Na krycí sklo jsem úplně zapomněl. Na výstupek by šlo pájecí plošky/svorkovnici umístit, ale bylo to dost piplání celkový tvar vyříznou. Kdo má k dispozici gravírovací frézku nebo CNC, má po problému. Ale v amatérských podmínkách by to bylo složitější. přikláním se ke kruhu s vnějším offsetem, na kterém budou LEDky a přívody, popřípadě upínací otvory.
P.S. nevidím nejmenší důvod, proč by jsi mi měl vykat, i když jsem asi o nějaký ten pátek starší ...

Lukyn: Při potřebě většího hotbedu bude potřeba jiný návrh, podle délky "hada" je potřeba přepočítat šířku stopy, aby jsme se pohybovali v mezích potřebného odporu

Edit: Přikláněli by jste se při amatérské výrobě k SMD součástkám (LED, odpor), nebo spíše klasickým ? Já např. se SMD nemám vůbec žádnou zkušenost, nevím, jak moc špatně se letují běžnou mikropájkou.

Edited 2 time(s). Last edit at 10/04/2013 05:07AM by Axamith.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 05:38AM
nejaky odkaz na konkretni kabel co by to aspon chtelo?

Neni problem, pokud sklo bude o neco mensi (1cm v polomeru?) Mam i na stavajicim hotbedu sklo kratsi a resim to vymezenim za pomoci drzaku. Mimo to mam v navrhu na konstrukci pripraveny vzdy dve dvojice otvoru v kazde tretine, takze nebude problem dokonale upevnit.

ad tykani, no ono ta otazka byla myslena na vsechny, jen blbe zapojena do kontextu smiling smiley

Lukyn: otazka je jestli by to jeste nejak rozumne hralo pri 12V zdroji. Preci jenom by to plosne bylo 3x vetsi nez bezny ctvercovy hotbed

Ad soucastky, v podstate ty LEDky byly prvni smd soucastky co jsem kdy pajel. Delal jsem to sice mikropajkou, ale trafopajkou s mensim hrotem by to asi taky slo, mista tam bude dost.
lol, ted jsem si vsiml, ze jsi se ptal na mikropajku, v tom pripade uplne bez problemu.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 06:41AM
Kabel tam může být jakýkoliv odpovídajícího průřezu, např. dvojlinka 2x1,5, miniální průřez by měl být 1mm2, viz. debata výše. Desku bych udělal větší, než je topná plocha a sklo uchytit nějakými úpinkami (ideální vytisknout potřebného tvaru). LED + odpor v provedení SMD, když to jde rozumně pájet. A co termistor, jak jsi psal výše, dáváš ho ze spodní strany. Jeho vývody vedeš přímo na desku, nebo ho připojit na pájecí plošky na hotbedu a potom samostatný kabel? Chtěl bych dát dohromady co nejvíce podkladů, abych to pak nemusel X-krát překreslovat.

Lukyn: Velikost desky nemá podstatný vliv na velikost napájecího napětí, musí mít odpovídající odpor a zdroj být schopen poskytnout potřebný výkon, tzv. tvrdý zdroj. Hotbed jiné velikosti musí být samostatně navržen.
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 06:58AM
Jeste me napada, ale mozna jsem se prekouk, tak zvetsujete stolek na vetsi plochu, pri zachovani puvodniho topneho vykonu, ktery se pouziva na standardnich hodbedech? S kvadratem zvetsene plochy by jste meli podle me pocitat se zvysenim vykonu, tzn. se snizenim odporu, pokud to ma zachovat rychlost a stabilitu srovnatelnou se standardnim stolkem.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 07:02AM
plocha se pri 18cm prumeru zvedne jen o deset procent, to je myslim minimalni rozdil nastesti smiling smiley
dan
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 07:14AM
ok, ja jen ze jsem nekde videl neco az o 2x vetsi plose, ale priznam se necetl jsem to tu cele smiling smiley uz jsem zticha grinning smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: HOTBED vlastniho tvaru
October 04, 2013 12:27PM
Tady prodávají 280mm vyhřívaný plochy za cca 1300(+pošta z ameriky), odpor stejný jako MK2 1.1Ohm tzn. výkon (12V*12V)/1.1Ohm= 130W.
Plocha tohohle je 615cm2/ MK2 400cm2 = o 53% víc a když dám přímou úměru plocha/výkon je třeba na Onyxe nějakých 200W.Dle mě mají jen větší mezery mezi trasama, ale uvidíme.Teď tam pisnu a uvidíme jestli Onyx dokáže při klasické sestavě Ard. + Ramps,12V,11A dosáhnout alespoň těch 90st. C. Někde jsem tu taky četl, že se dá vyměnit mosfet na Rampsu za jiný a dotyčný vyhnal MK2 na 130st.... tohle by taky pomohlo.
Každopádně vám fandím pánové při koumání vlastní desky a rád s vámi udělám hromadnou objednávku pokud vznikne něco životaschopného
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 05:04AM
Zacina to byt pomalu ale jiste aktualni pro pouziti na nove tiskarne, tak bych tuto debatu znova obnovil smiling smiley
Mimo jine jsem nasel nejake info o silikonovych podlozkach.
Konkretne, borec zde [forums.reprap.org] potazmo fotky zde [plus.google.com] pouziva nejspise toto
[store.qu-bd.com]
za dvacekt babek vcetne termistoru to vypada krasne, vykon dostatecny, ale chce to 24V, coz se mi nechce pouzivat dalsi typ zdroje.

ALE ALE ALE co se mi podarilo najit, tak je firma na aliexpressu [alirubber.en.alibaba.com] a ti vyrabi presne to co potrebujeme a na miru, bud siliconove, pripadne kaptonove. Ocekavam, ze cena bude mnam mlask i kdyz to bude zakazkova vyroba.
Potreboval bych ale odhadnout jakou wattaz potrebujeme. Tusi nekdo?
Rad bych to videl na 12V.
Prumer asi tech 180mm, tlouska je nam vcelku fuk, mam pocit ze psali neco o 1,2mm nebo tak neco.
Radsi bych asi ten silikon nez kapton, otazka je jak s termistorem, nejsem si jisty, jestli by thermistor sel dat i do toho silikonu. Spis bych to videl, ze by se dal az k te podlozce mezi skla, pripadne jeste nejaka odolna "vlna" vypln.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 05:39AM
Já jsem návrh odložil na chvíli k ledu, mám navržený samotnou DPS, jen dosadit LED a odpor. A pak samozřejmě vyrobit a doufat, že to bude topit podle představ. Takže základní otázka zní, jestli jít cestou vlastního vývoje, nebo raději vsadit na jistotu a koupit už ověřené, i když za vyšší cenu.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 06:28AM
na tvuj navrh jsem nezapomnel, neboj smiling smiley chci ale overit za kolik by to cinani byli schopni udelat. Pokud by pak rozdil byl minimalni, tak si myslim, ze ta cina by byla mozna lepsi cesta.
Potrebuji akorat vedet, kolik jim rici, ze potrebujeme wattu, at vykalkuluji cenu.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 06:39AM
Příští týden to dokreslím, snad bude více času. Když jsi poptával těleso vinuté z odporového drátu, nedali ti k nabídce návrh výkonu?
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 06:52AM
bohuzel nenapsali...
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 07:42AM
Mk2 má rozměry 20 x 20 centimetrů, nebo-li plochu 400 cm2. Přibližně - topná sprála není po celé ploše.
Má-li odpor 1,1 Ohmu, teče do ní P = U2 / R, nebo-li 12 x 12 / 1,1 = 131 Watů. Když LED svítí trvale a nebliká.
Podělím-li celkový příkon plochou dostanu kolik Watů "teče" do jednoho centimetru. 131 / 400 = 0,33 W/cm2
Když toto číslo vynásobím počtem centimetrů navrhované desky, dostanu celkový příkon, který musí (minimálně) větší hot bed mít, aby nabíhal stejně pomalu :-( na pracovní teplotu jako Mk2
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 08:00AM
takze pri plose cca 500 cm2 (prumer 18cm) se da ocekavat potrebna wattaz minimalne 170W, diky za help. Zkusim je schvalne oslovit za kolik by byli schopni teleso vyrobit
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 08:37AM
takze cena vcetne 100k termistoru, adhezivni povrch, 70cm kabely 7,1$ no neni to nadhera? smiling smiley Ja snad ty cinany zacnu mit rad smiling smiley
Zatim objednavam 4 kusy s tim, ze budu mit jeden navic, jestli budou vsechny funkcni. Kdyby pak nekdo chtel winking smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 08:39AM
podlozka je ciste plocha z jedne strany, na druhe strane ma drobne vystupky kvuli kabelazi, takze je mozne, ze kdyby se to davalo mezi dva skla, tak to bude chtit jeste nejakou vypln, ale v tom nevidim problem smiling smiley
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 09:07AM
Ja bych ten zbyvajici kus upotrebil.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 09:45AM
majkl: spis jsem s ni pocital pro Axamith, ale nebudu problem pripadne jeste doobjednat. Zitra mi da vedet jak je to s postovnym, protoze neni jiste, jak to asi bude tezke a jestli se na to bude vztahovat free posta.
mam jich teda vzit vice a nechat to rozdelit do vice baliku (aby se neplatilo dph tak se vlezou max 4kusy a jeste to neni jiste) Pripadne muzu ted objednat ty 4, jednomu z vas jednu prenechat, otestujeme to a uvidime.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 08, 2013 04:43PM
V pohodě, klidně počkám, až to ozkoušíte. U mě to není úplně aktuáílní.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 09, 2013 03:29AM
oki, bohuzel dnes mi prislo info ohledne postovneho a je to 16$ china air post a 22$ DHL pri 4 kusech, takze celkova cena pak vychazi na 250kc, podle me se to jeste porad vyplati. Dejte pls vedet, jestli to i tak chcete.
kopie mailu:
Good day .
The shipping cost for 4 pcs dia 180mm 12v silicone heater is 21.8 by DHL .
By china post air mail is 15 USD.
Which shipping ,you like best ?
By the way , i think 150w to dia180mm is enough .
Dia 180mm silicone heater with adhesive,100k thermistor is 7.1 USD/PCS ,FOB shenzhen.
We can accept T/T ,paypal payement ,which payment is convenient?
If you have any queries ,please feel free to let me know.
Have a nice weekend.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 19, 2013 04:55AM
Hoja, tak uz je to na ceste do CR (zakazkova vyroba jim trvala 5 dni a jeste se omlouvala, ze toho ted maji hodne, tak se to trochu zdrzi smiling smiley), celkem vcetne DHL postovneho to za 4kusy bylo 1100. Dle vseho by se na to nemelo vztahovat DPH.
Sice ta cena je nakonec vyssi, ale porad to je v cene beznych dps heatbedu z ciny.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 19, 2013 05:03AM
jinak by asi nebyl problem dat do jednoho balicku vice kusu po 7,1$ akorat tam uz by se nejspise platilo dph, ktere je 20%
Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 22, 2013 09:38AM
Takze DHL dorucilo za dva dny, to je mazec


A co se tyka samotnych silikonovych podlozek, tak vypadaji hodne dobre, viz fotky. Tloustka cca 2mm v miste, kde je pridelan privodni kabel (vypada hodne poctive) samozrejme tlustsi. Podlozky obsahuji prilepovaci vrstvu(na hladke vrstve). Idealni by bylo prilepit zespodu skla na ktere se tiskne. To nese nevyhody pri pripadnem cisteni, pripadne poskozeni. Nejjednodusi alternativa je pouzit napr 2x2mm sklo s tim, ze k tomu spodnimu by se to prilepilo a to horni by bylo vymene. Odhaduji, ze lepidlo bude mit dostatecnou lepivost. Otazka je jestli ale neprilepit na neco lepsiho s dobrou tepelnou vodivosti. Napada vas neco konkretniho, levneho a snadno sehnatelneho? Napadl me vzit nejaky tenky plech, ktery se vsak ale neprohne, co myslite?
Pripadne snad nebude takovy problem pouzit ty dve tenci skla, ma to180W tak by to nemelo snad mit takove ztraty.

Baleni bylo taky vyborne. Funkcnost vyzkousim snad pres vikend.





Re: HOTBED vlastniho tvaru
November 23, 2013 03:33AM
Vypadá to moc pěkně, už se na něj těším. Jak píšeš, přilepit ho na sklo, na které se tiskne asi nebude nejlepší řešení. Při poškození skla by asi byl problém hotbed odlepit a zvonu nalepit. Taky bych ho nelepil na další sklo. Je to hmota, kterou musíš ohřát. Jako nejlepší řešení mi připadá ho stáhnout mezi dvě skla, bez lepení.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
December 15, 2013 06:05AM
Tak povidejte přehánějte, jak to hřeje?

Dostavujeme další tiskárnu s větší tisknutelnou plochou, tak by mě zajímalo, jestli je lepší udělat/koupit plošňák a nebo od číňanů gumovou podložku.


3draty.cz - celokovový hotend
Re: HOTBED vlastniho tvaru
December 15, 2013 10:35AM
majkl: bohuzel zatim nevyzkouseno, jak jsme meli s brachou ten staveci vikend, tak jsme se nakonec zdrzeli ramenama a nestihli tiskarnu dodelat, takze podlozka stale ceka na vyzkouseni. Chci to stihnout tenhle tyden, tak snad se podari.
Re: HOTBED vlastniho tvaru
December 22, 2013 06:51AM
Pánové, tak jak jste pokročili? Už jste to někdo otestoval, jak ten Hot Bed funguje? DOcela by mě to zajímalo....
Re: HOTBED vlastniho tvaru
December 22, 2013 07:26AM
jenom rychle testovani, hodim tu pak fotku, ale podlozku jsem dal na 380w pc zdroj a v prvni minute po zapnuti byl na 80C, 110C dosahl v necelych 2minutach, takze naprosto super.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login