Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Oživení Ramps 1.4

Posted by Pepe 
Oživení Ramps 1.4
January 04, 2013 03:12PM
Dobrý den.
Mám Arduino mega 2560 a Ramps 1.4 no vlastně Arduino mega 2560 mám 2x na jedné mám skrze SW arduino 023 nahrané Sprinter ME a na druhé Marlin v1 při spojení na motory desku a extruder nic nenreaguje. Zapojení mám v pořádku sestavil jsem to na workshopu u Pepíka Průši kde jsem dostal HW oživené, jen jsem jej zapojil a šlapalo to. Pak jsem se rozhodl pro vlastní oživení a nežije sad smiley Prostě bez reakce ani zpětná vazba (hodnota teploměru) nic.
Prosím o polopatické vysvětlení nastavení. Nevím kde udělali soudruzi s NDR chybu. moody smiley
Dik Pepe.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 05, 2013 02:21AM
Ahoj Pepe,

Zeptej se u Josefa v ramci zaruky na konfiguracni soubor config.h :-)

Jsou tam definice HW hlavne typ desky. Podle neho se nakonfiguruje jake nozikcky co delaji, kdyz to bude spatne nebude nic chodit angry smiley proste se informace boud cist ze spatneho mista.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PLAYFull Design on DYSgenio , MakersCZ on Facebook , MakersCZ on YouTube
DYSgenio helps kids of all ages to learn quickly and smoothly, we are all gifted ~ EVERYONE!
Věroš
Re: Oživení Ramps 1.4
January 05, 2013 05:42AM
Pokud jsi stavěl nový i3, tak zkus tento firmware.

[t.co] (zdroj [twitter.com] )
Re: Oživení Ramps 1.4
January 05, 2013 04:54PM
Ahoj,
v configurations.h musíš mít pro Ramps 1.3/1.4 #define MOTHERBOARD 33
Podívej se nato. A.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 06, 2013 07:06AM
Ahoj Věroši
Myslím že jsi na to kááp. Mám Prusa i3. Firmware ale nejde nahrát přes Arduiono (sw) 1.0.3 / 0023 / 0022 / ani 0021 do arduino (hw) mega2560. Ponejprve firmware byl v Arduinu (sw) k nenalezení, a po zkopírování do některeho ze souboru sprinter, označuje showString jako chybu. Myslím= (znamená oo vědět) že nán špatný OS (win 7a mandriva 10) ale toto je moje zcestná myšlenka. Poradil by jsi mi prosím? Nebo stačí překopírovat config.h?

Edited 1 time(s). Last edit at 01/06/2013 07:09AM by Pepe.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 06, 2013 11:53AM
Ahoj,
možná je to ode mne drzost se ozvat, protože jsem zatím nevytisknul ani čárku, ale teď přes víkend jsem spájel a oživil Marlin v.1 na RAMPS 1.3 s Panel Maxem. Klon Arduino Mega2560, IDE 0023 a WinTx64. Takže OS to nebude. Spíš konfigurace. Kompiluješ to bez chyb?
J.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 06, 2013 12:44PM
Ahoj jirpile.

Děkuji jsem rád za každé info. Jsem absolutní Homer Simpson. Co se týká programování umím jen HTML.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 06, 2013 03:46PM
Ty Pepe, rozumíš vůbec tomu, jak do Arduina (hardware, čip), dostat firmware? Promiň, jestli Tě podceňuju, ale pro jistotu shrnutí: Spustíš vývojové prostředí Arduino(SW), otevřeš projekt (u sprinteru je to soubor Sprinter.pde). Tím se ti otevře spousta souborů, které jsou součástí projektu. Mezi nimi i Configuration.h, který obsahuje všechna nastavení pohromadě, abys to nemusel ladit napříč všemi soubory. Pak celý projekt zkompiluješ (to znamená, že z těch všech souborů v projektu arduino-sw vyrobí binární kód/hexakód, který je přímo vykonatelný mikročipem) a zkompilovaný kód pak nahraješ (upload) do čipu. V téhle fázi je třeba mít arduino-hw připojené přes USB a arduino-sw správně nastavené, jinak chyby. V arduinu-hw je pak program v binárním kódu, ten sice můžeš z čipu stáhnout do PC, ale houby z něj poznáš, takhle nejde zjistit, co je v čipu vlastně nahrané. Naštěstí sprinter se při každém úspěšném spojení s ovládacím softwarem pro reprap (u mě např. pronterface) během inicializace hlásí, co a v jaké verzi je zač.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 06, 2013 11:14PM
Hello,
tu je obrazkovy navod ktory viac menej obsahuje to co povedal fugazza.
1. Skontrolovat ci je tam 33 (treba ale skontrolovat ci su nastavene termistory, endstopy, rozmery ...)
2, 3. Skontrolovat ci je nastaveny spravny typ arduina a spravny port
4. Sluzi na skontrolovanie spravnosti kodu treba sledovat 6 ci nepise errory
5. Zkompiluje a nahra do arduina nastaveneho v 2 a 3 treba sledovat 6 ci nepise errory
Attachments:
open | download - uploadfw.jpg (259.5 KB)
Re: Oživení Ramps 1.4
January 07, 2013 09:48AM
Hoj SOGORE
Co se týká Arduino(SW) tak jsem sprinter natáhnul ten co mi poslal Věroš ke ztažení. Ale vyhazuje mo to errory popsane výše (pod Verošem). Tak se pokusím to tam nasypat ručo, mam obavy že i3 je pinama na tom trochu jinak. Tuž se uvidi, jak to spácham (jaky president takovy atentat). Když tak večer příjdu poplakat.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 07, 2013 10:20AM
Ahoj fugazzo
Kápnu božskou moc né.
Snažil jsem se většinu přepisovat přímo config.h, rozjelo se to ale jinak a jinde. Soubor Configuration.h se zobrazuje jako tabulka? Nebo příkazový řádek. Protože v mém případě to je ta druhá varianta. Mezi náma tak nějak jsem si rozhohíl to původní dobré nastavení (svou blbostí).
Ale chci se to naučit za každou cenu. Děkuji za každou radu. Pepe.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/07/2013 11:07AM by Pepe.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 07, 2013 12:37PM
Zkus popsat, kam ses zatim dostal, urcite ti nekdo poradi jak dal.
FW pro I3 mam na notebooku, vecer se k tomu dostanu a poslu.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 07, 2013 01:53PM
Ahoj ledvinape
Zatím jsem se k tomu nedostal. Ale předem ti děkuji za přislíbený FW pro I3. Zítra bych se do toho dal. A s případným úspěchem se pochlubím. A neúspěch bagatelizuji. smiling smiley
Re: Oživení Ramps 1.4
January 08, 2013 03:10AM
Ahoj tak přesne ja jsem předpokládal. Osy x y z jedou opačně. Motor extruderu jenom píská. A když zapnu ohřev extruderu vykazuje mi vyišší teplotu hodnota na desce. Můžete mi prosím poslat někdo firmware s nastavenim na i3? Děkuji Pepe.

Edited 2 time(s). Last edit at 01/08/2013 01:25PM by Pepe.
Věroš K
Re: Oživení Ramps 1.4
January 09, 2013 04:27PM
Přiměřeně funkční konfigurace přímo z naší i3 je tady [pastebin.com]

Oproti Průšovi jsem změnil baudrate na 115200, protože to používám z Linuxu a mám jisté problémy s 250000.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 10, 2013 02:00AM
Ahoj všichni už vím odkud vane vítr. Stáhnul jsem si poslední verzi sprinter. A šlape to. Děkuji všem co tu přispívali. Hodně jste mi pomohli. Ještě jedna věc mám oráceně teploty hodnota lůžka je pod extruderem a naopak. Dá se to řešit přes SW? Protože v HW mám málo místa na pinech.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/10/2013 04:34AM by Pepe.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 10, 2013 06:09AM
Včera jsem napsal návod jak oživit RAMPS 1.4 s arduinem a sprinterem na win xp. Třeba to někdy někomu pomůže.

repraptiskarna.ic.cz

Pokud bude mít někdo další nápady a připomínky jak stránky doplnit rád to udělám.
Chci aby tento web byl komplexní a obsahoval, vše co se týká stavby 3D tiskáren.
Tak neváhejte a pište náměty s čím máte největší problémy atd...
Re: Oživení Ramps 1.4
January 10, 2013 07:07AM
> Ještě jedna věc mám oráceně teploty hodnota lůžka je pod extruderem a naopak. Dá se
> to řešit přes SW? Protože v HW mám málo místa na pinech.

Pres SW by to resit slo, ale osobne si myslim, ze je to dost nestastne reseni. Pin kde je pripojeny teplomer je v pins.h, TEMP_0_PIN a TEMP_1_PIN ( za #ifdef RAMPS_V_1_3 pro tvuj pripad). Problem je, ze kdyz to zmenis, tak to budes muset hlidat pri kazde aktualizaci.
Re: Oživení Ramps 1.4
January 10, 2013 09:30AM
Super, už tisknu bendra.
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 02:09PM
Dobrý den.
Právě jsem dostavěl svojí tiskárnu prusa i2 a nedokážu jí spustit spinning smiley sticking its tongue out , ano co se týče programování jsem taky Homer Simpson. Co se týče propojení (kabely) mám správně. Podle návodu jsem stáhnul sprinter-master, "Arduino 1.0.5 windows" a dále Repetier-hos. Návod ze stránek [repraptiskarna.ic.cz] jsem absolvoval avšak co jsem dokončil upload se v tabulce v černém poli dole vypsala zpráva (přidal jsem obrázek) to je asi špatně ne ? Pak jsem spustil "Repetier-Host V0.90C", tam jsem kliknul na "conect" to mi ale nepíše error "parametr není správný" takže fakt nevím... Otázkou pro mě je kdy by se měl třeba roztočit větráček ve zdroji k tiskárně. Ve správci zařízení se mi nejdříve objevilo arduino... po restartu pc zas tam není... Tak nebo tak se tiskárna ani nehne jen dioda bliká zeleně... Jinak mam win 7 64 bit.
Předem děkuji za rady...
Attachments:
open | download - Sprinter.png (175.3 KB)
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 03:00PM
Neměl jsi náhodou spuštěný a připojený Repetier host když jsi kompiloval a uploadoval firmware z Arduina? (To dost vadí, protože port pro komunikaci s HW může být současně použitý jen jedním programem.)
Ale jinak, Homere, je toho hodně kde se dá udělat chyba.
Pokud máš živý Arduino připojený k PC, musí být vidět ve Správci zařízení na sériovým portu. Někdy to zlobí, zkus jinej USB port nebo odpojit nějaký USB zařízení (pokud máš nějaký připojený).
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 04:00PM
To jsem teda udělal arduino už je vidět na portu COM7, dokonce se mi podaří v Repetier-hostu bez eroru spojit s tiskárnou (conected). Tiskárna se ale stále nechce rozběhnout.
Ještě jedna drobnost, předtím než jsem uloadnul ten Configuration.h tak jsem v něm nic neměnil (napsalo mi to uploading done - bez eroru). Přišlo mi to zbytečný když se nemůžu orientovat podle chování tiskárny...
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 04:34PM
No, ja jsem zvlad Marlina a ted se mi poved Repetier, ale Sprintera jsem nevidel. Nicmene bych cekal, ze tam neco taky budes muset konfigurovat- treba ktery koncaky jsou osazeny, jestli potrebujes pull-up rezistory,...
Tak ted ke zdroji: kdyz mas s vetrakem, to je asi upravenej PC AT zdroj? Jak ho teda zapinas?
dan
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 05:12PM
Sprintera nedavej, radsi toho repetiera, nebo merlina. Repetier ma tu vyhodu, ze muzes vetsinu dulezitych parametru pro nastaveni tiskarny udelat primo v Host software (pocet kroku na mm, max rychlosti, max. velikosti os atd.) Akorat koncaky musis udelat na 100% primo v arduinu.
Dan
.
.
.
Kdyby si potreboval, tak tady si stahni predupraveny repetier pro megu s ramps 1.4 a mechanickymi endstopy [reprap.aagcz.com]

Oprava !!! endstopy byly spatne, ted uz je to jak je popsano u downloadu smiling smiley

Edited 2 time(s). Last edit at 08/14/2013 03:09PM by dan.
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 05:24PM
jirpil: No původně jsem doufal že zdroj se zapne tlačítkem "PS-ON" na desce ramps. Je to klasický počítačový ATX zdroj s větrákem, tlačítko "O - "(vypnuto/zapnuto) má zezadu vedle kabelu k zásuvce. Předpokládal jsem že stačí tenhle spínač zezadu zdroje a na desce.........spinning smiley sticking its tongue out
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 08:30PM
Zelenej drát zdroje musí být pro zapnutí spojen s černým (můžeš si ho tak manuálně zapnout a zkusit, jestli funguje). Jinak by se měl píchnout do PS_ON pinu vedle resetu a pak ho budeš moci zapínat a vypínat příkazy M80 a M81.
Re: Oživení Ramps 1.4
August 13, 2013 08:45PM
atx zdroj zapojíš tak, že v tý nejtlustší koncovce která napájí základní desky PC spojíš drátkem dva piny a to ten zelenej (měl by být jeden jedinej) + jakejkoliv černej.Jinak pro napájení Ramps potřebuješ pouze ty žlutý( +12V) a černý(gnd)... já jsem pro jistotu sešňeroval do sebe dycky 2-3 gáble od černý i žlutý a píchl do napájení.Taky se koukni na štítek od toho zdroje a zaměř se v tabulce na max. možnej odběr proudu(A) 12ti voltový větve.bude se pohybovat v rozmezí 8-16A dle stáří a kvality zdroje.Ty totiž teoreticky potřebuješ na nakrmení tiskárny 11A(vyhřívanej stolek) + 5-6A(motorky,extruder)... Já osobně jsem dal do kupy dva starší zdroje abych měl rezervu a zdroje pracovali v optimálních zatíženích.Kdyby byl problém tak trochu zagoogli, návody jsou.Zdar a síluwinking smiley
Re: Oživení Ramps 1.4
August 14, 2013 05:30AM
Chystám se oživovat smiling bouncing smiley RAMPS 1.4, tak se zeptám zkušených uživatelů, zda mám zapájet i diodu D1?
Tisknout budu zatím s připojeným notebookem.

Jak se to pak řeší když doplním sestavu o čtečku karet? To následně budu muset diodu odpájet nebo jen odpojovat napájení z A5?

Uvítám každou radu při oživování této sestavy smiling smiley
Re: Oživení Ramps 1.4
August 14, 2013 05:40AM
Určitě ji tam zapájej. Pokud v budoucnu budeš napájet jenom zdrojem 12V, může tam s klidem zůstat . Problém je jen pokud bys napájel vyšším napětím než 12V.
Re: Oživení Ramps 1.4
August 14, 2013 05:53AM
O kolik vyšší napětí už je nebezpečné pro RAMPS? Doplňujete mosfety o chladiče (moc místa tam není sad smiley )?

Edited 1 time(s). Last edit at 08/14/2013 05:56AM by horazl.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login