Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Endstop

Posted by Twiddler 
Endstop
April 13, 2013 08:14AM
Ahoj, potřeboval bych poradit se zapojením mechanických endstopů a nastavení Sprinteru. Používám Ramps 1.4. Když endstopy zapojím, rozjedu motory a sepnu, motory se zastaví, ale když se pokusím v Pronterface znovu o roztočení motorů napíše mi to ,,Can't write to printer (disconnected).'' a musím odpojit elektroniku z počítače a zase zapojit aby to fungovalo. Proto prosím o radu jak vše správně zapojit. Děkuji. :-)

Edited 1 time(s). Last edit at 04/13/2013 08:15AM by Twiddler.
Re: Endstop
April 13, 2013 08:52AM
Zkus tohle je mnohem lepší než pronterface.
A doporučuju i jejich firmware smiling bouncing smiley

[www.repetier.com]
Re: Endstop
April 13, 2013 11:50AM
Ahoj, díky za soft. Zkouším ho, ale nefunguje mi osa Z. A endstopy zase taky ne.

Edited 1 time(s). Last edit at 04/13/2013 11:57AM by Twiddler.
Re: Endstop
April 13, 2013 02:06PM
Máš asi špatně zapojené endstopy, takže při sepnutí zkratují +5V na zem. Na RAMPS máš popsané piny: S (Signál), + (+5V) a - (GND= společná zem). Pro mechanické endstopy použij jen piny S a -.
Re: Endstop
April 14, 2013 07:53AM
Endstopy mám zapojené takto [img833.imageshack.us]
Když nahraji firmware Repetier (všechny parametry jsou u všech os nastavené stejně), tak mi osa Z jen bzučí, ostatní osy fungují jak mají a endstopy nereagují (se sprinterem fungují všechny tři osy). Napětí na všech destičkách mám také stejné. Napadá někoho co s tím, nebo víte o nějakém návodu jak na firmware/software? Už se s tím peru celý víkend a přestává mě to bavit. :-D
Re: Endstop
April 14, 2013 12:14PM
Na osu Z potřebuješ větší proud než na ostatní osy (jsou na ní dva motory), tak zkus trochu na driveru přidat, než se rozjede.

Edited 1 time(s). Last edit at 04/14/2013 12:41PM by jokejoke.
Re: Endstop
April 14, 2013 02:12PM
Můj názor je že každej firmware má nastaveno jiný počet kroků na mm posuvu, skus tady touto oblastí polaborovat. Nevím jestli na desce máš možnost násobit kroky 2,4,8,16 a jestli si to ve FW zohlednil.
Re: Endstop
April 14, 2013 02:31PM
S počtem kroků na mm nemá cenu v téhle fázi laborovat. Pokud motory osy Z jen bzučí, je to možná nastavením nedostatečného proudu jak píše jokejoke.
Repetier neznám, ale pro Marlin máš špatně zapojený mikrospínač. Kupodivu má být zapojen jako rozpínací kontakt, t.j. krajní vývody. Stav koncáků se v Marlinu dá přečíst příkazem M119 - možná to Repetier umí taky, tak to zkus.
Re: Endstop
April 15, 2013 07:36PM
Díky za rady, teď je nemám možnost vyzkoušet, ale o víkendu se na to podívám.
Re: Endstop
April 16, 2013 03:39AM
Pak je tam ještě jedna drobnost: v Marlinu se nastavuje možnost použít nebo nepoužít interní pull-up odpory na vstupech procesoru Arduina (přivedou na vstup +5V pokud je koncák rozpojen). Pro mechanické koncáky by tam měly být, pro optické a jiné nikoli. Při mém posledním oživování jsem na to narazil - kupodivu osy X a Y fungovaly i bez toho, osa Z ne.
Re: Endstop
May 09, 2013 04:31PM
ahoj, mám ještě dotaz..je normální, že při používání D8-10 na Ramps 1.4 například při připojení ventilátoru nebo rezistoru svítí červené diody, nebo je to nějaká chyba?
Re: Endstop
May 09, 2013 05:08PM
Ty LEDky jsou samozřejmě índikace sepnutí příslušného výstupu. Pokud svítí hned po zapnutí, znamená to, že buď je tranzistor sepnutej softwarem (mám dojem že v Marlinu je větrák implicitně zapnutej, ale topení ne) nebo je tranzistor odpálenej (pokud máš správně osazenou desku). Stav by se měl dát změnit (vypnout/zapnout) z Pronterface nebo jaký host software používáš.

Edited 2 time(s). Last edit at 05/10/2013 03:04AM by jirpil.
Re: Endstop
May 10, 2013 04:41AM
Ano, po zapnutí nesvítí, ale jakmile sepnu topení nebo větráček tak se rozsvítí. Intenzita svícení se mění v závislosti na tom, kolik pustím do větráčku proudu. Takže pokud tomu dobře rozumím je vše v pořádku?
Re: Endstop
May 10, 2013 05:09AM
:-)
Jo, to vypadá ideálně.
Re: Endstop
August 13, 2013 04:55AM
Hoj a Hoj,
tak jsem ukotvil optický endstopy na svýho Průšu v2 s Ramps a zlobí osa X.... Y a Z normálně najdou domeček a zastaví, ale X si v klídečku přejede sepnutej koncák a jede a jede sad smiley ,,, Mám nahranýho Marlina - ani v jeho záložkách Configuration.h , Configuration adv.h jsem nenašel nic, co by šlapalo... Ale je zajímavý, že když najedu Xem do domku(koncák svítí) software nedovolí motorku další pohyb v OBOU směrech tzn. že sepnutej koncák zohledňuje, ale blbě s ním pracuje.že by blbě nastavená pracovní plocha až jakoby za koncák? Nesetkal se někdo s podobným problémem plís? angry smiley
Re: Endstop
August 13, 2013 06:04AM
Vyřešeno, endstop jsem měl zapojenej na Rampsu sice správně k Xovým pinům, ale až ve té druhé linii pinů.Původně jsem to tak měl a nešla.Asi jsem mezi tím zas něco vyladil a teď už fachčí smiling bouncing smiley ...
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login