Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Mazání lineárních ložisek

Posted by Prometheuss 
Mazání lineárních ložisek
October 24, 2013 03:50PM
Chtěl bych se zeptat, čím je doporučeno nebo čím mažete lineární ložiska? Zdá se mi, že nechodí perfektně zlehka. Samotné ložisko po tyči jezdí a zadrhává. Dělají mi to jen některá. Myslím, že by pomohlo správné promazání a vhodné mazivo. Lze něco doporučit? Děkuji Martin.
Re: Mazání lineárních ložisek
October 24, 2013 04:29PM
doporučil bych do ložisek "nacpat" tuk :-) myslím tím vazelínu olej by mohl vytékat :-)
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 03:11AM
Určitě mazat vazelinou. Někde bych dohledal, jaký typ konkrétně je vhodný, ale pochybuji, že běžní kutilové mají doma sadu vazelín. Určitě bych to nemazal hodně hustou kolomazí, použil bych spíše jemnější.
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 05:52AM
A to já bych právě rád věděl, co je na to vhodné. Nějaké typy znám, ale ne na taková malá lineární ložiska.
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 08:18AM
Na mazání lineárních vedení používám mazivo od Klüber Lubrication CENTOPLEX CX 4/375 AU Na kuličkové šrouby ISOFLEX TOPAS AK 50
dan
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 08:32AM
Ja vam tedy do toho nechci kecat, ale jestli pouzivate LM8UU z ciny, tak bych asi zadne specialni mazivo neresil. Vybral bych ty kusy, ktere chodi zhruba stejne (uplne na volno by chodit nemely) a mazal bych je beznym olejem na kola ci sici stroje. Zda se mi uplne zbytecne pouzit specialni mazivo pri kombinaci cinskych LM8UU a hlazenky ze zelezarstvi.
To ma vyznam tehdy, pokud pouzijete loziska a tyce s garantovanou presnosti.

Pokud ti jdou loziska vylozene ztuha a drhnou, vylesti tyce jemnym smirkem pod petrolejem, ale urcite to nevyresi specialni mazivo. Mam zkusenost takovou, ze loziska z ciny jsou uz od vyroby promazana pomerne dost, tedy aspon ty co jsem mel v ruce.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/25/2013 08:40AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 08:49AM
Plně souhlasím, u mě to částečně deformace profesí a absence čínské produkce.
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 08:52AM
Vazelína (třeba "mazací tuk na jízdní kola a šicí stroje" ze železářství na rohu). Olej se nedoporučuje na odkryté povrchy, chytá se prý do něj víc prach.
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 11:04AM
Ložiska jsou ze stavebnice tiskárny. Jsou to jak píšete LM8UU a LM10UU. Tyče vypadají kvalitně a hladké. Nikdy jsem taková ložiska na ničem neměl a neviděl, takže nedokáži posoudit jejich chod. Ale některá jdou lehce a některá vysloveně drhnou. Teď to asi řešit nebudu, uvidím až to bude v chodu a jak se to bude chovat. Pak bych se asi zabýval kvalitnějšími ložisky.
dan
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 11:12AM
Ja bych to moc neresil, oni se urcite rozjezdej smiling smiley


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 12:34PM
Problém je vtom že si člověk řekne koupim to tady žádná čína. zabýval jsem se přesností ložisek a bohužel jsem zjistil že ložiska z číny mají stejnou toleranci jako ložiska prodávaná unás. :-/ Já osobně jsem nakoupil tyče lineárního vedení broušené a povrchově kalené a chystám se koupit ložiska s číny ve stejné toleranční třídě která mi byla doporučena výrobcem tyčí. Sám se bojím výsledku, ale už s emi stalo že jsme koupil pár vecí tady a časem zjistil že jsou z číny jen s přirážkou 200%.
dan
Re: Mazání lineárních ložisek
October 25, 2013 01:19PM
Kvalitni loziska koupis i v CR, ale musis koukat na vyrobce. Treba ZKL, ale cenove jsou zhruba na desetinasobku cinskych.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login