Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

perfboard - o alta solutie ideala pentru Printer Bed

Posted by alexella 
perfboard - o alta solutie ideala pentru Printer Bed
May 07, 2016 01:33PM
Dupa cum spuneam, am gasit o alta solutie "ideala" pentru suprafata de printare: PERFBOARD!

Denumirea initiala vine de la placile PCB de test unde sunt date gauri cuprate pe un caroiaj de 5mm si montajele se fac "paianjen" pentru a permite modificari facile ale schemei electronice.
Bine-nteles, cineva s-a gandit sa printeze si pe asa ceva.
Si i-am agreat instant ideea, anume faptul ca warping-ul ar putea fi redus prin faptul ca piesa se "agatza" de patul de printat.

Si chiar si asa se intampla.

Dovada o fac prin cateva kg de ABS printate in felul asta pe o delta, in ultimul an.
N-am mai folosit nici sticla nici Kapton nici nimic...


Las pozele sa vorbeasca.



Perfboard 1:

Am printat o piesa de 130 mm x 90 mm.
Gaurile sunt .. inegale pentru ca pe de o parte am tot stricat la burghie pe de alta parte, mi-am dat seama ca majoritatea pieselor le voi printa pe partea centrala a patului.

perfboard 1 by Alex, on Flickr





Perfboard 2:

Dupa cum se vede, nici un pic de warping.
Patul incalzit la 100C, ABS la 200C, patul "pensulat" la rece cu acetona.
Subliniez "acetona" si nu "ABS slurry".

[am observat ca daca-l pensulez la cald nu prea are efect, probabil se evapora inainte sa curete sau sa faca o pelicula pe pat]

perfboard 2 by Alex, on Flickr



Perfboard 3:

Dezavantajul principal (si singurul de altfel) il reprezinta borobatzele ramase in gauri.
Dar in timp, am invatat sa le ignor sau sa le folosesc pentru cresterea adeziunii piesei.

perfboard 3 by Alex, on Flickr



Perfboard 4:

Daca totusi nu vreau boroboatze, solutia este una singura si Dani avea dreptate: smirgheeeel :-)
Foi de smirghel de diferite granulatii, lipite pe o foaie de sticla.


perfboard 4 by Alex, on Flickr



Perfboard 5:


Si dupa putin frecush pe smirghel, arata netede ca o coala de hartie.
Trebuie totusi sa am grija sa am 3 straturi la fund pentru ca primul e foarte subtire si daca mai dau si cu smirghel, piesa incepe sa devina "transparenta"

perfboard 5 by Alex, on Flickr




Prin urmare; nu dati banii pe prostii, luat perfboard (sau burghie) la copii :-)




Mai multe detalii, la cerere...
Re: perfboard - o alta solutie ideala pentru Printer Bed
May 18, 2016 09:31AM
Foarte frumos. Aceasta solutie este exact pe ce se bazeaza polonezii de la zortrax la m200. Ca sa scapi de slefuit o alternativa e sa printezi cu raft.
Re: perfboard - o alta solutie ideala pentru Printer Bed
May 18, 2016 03:03PM
Raft..hm...bine.
O sa incerc si cu raft, chiar daca stiu ca tot n-o sa iasa nimic "ca sticla".

Dar categoric, e o solutie care merge.
Iar rugozitatea gaurilor/ protuziilor de multe ori o folosesc ca un avantaj.
Iar cand n-am incotro, dau la smirghel.
Re: perfboard - o alta solutie ideala pentru Printer Bed
May 19, 2016 11:02AM
Eu folosesc in mod curent raft-ul din alt motiv. Ma ajuta sa scot piesa cat mai in cote prin eliminarea problemei primului strat care este mai impins in masa. De exemplu la o roata dintata nu vrei sa ai o burdura pe partea care sta pe masa. O distanta de 0.15mm intre raft si piesa ma ajuta sa-l desprind doar cu mana (la abs valabil).
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login