Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

O imprimanta 3D romaneasca?!

Posted by 3Dmaker4U 
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
June 16, 2014 07:06AM
Sincer, toate discutiile astea sunt off-topic. Eu zic sa recitim primul post si, daca avem ceva de spus la el, sa spunem, fara sa facem prea multa filozofie, ca trece timpul smiling smiley
Aici pentru ce poate fi dat pe public si pe grupul [groups.google.com] pentru partea 'comerciala', nicidecum ca o discutie privata paralela (pentru asta e pm-ul)

Iar daca nu se leaga nimic, inchidem taraba drinking smiley
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
June 16, 2014 09:12AM
In ultimul link, care e un video documentar, in care explica niste lucruri care mie mi se par importante pentru intelegerea mediului. E vorba despre cine, cand, si de ce a aparut gpl, cand, cine si de ce a inventat termenul de "open", care ar fi diferentele, e documentat momentul cand netscape a decis sa isi faca publica sursa, care a fost rationamentul si beneficiile, cum s-au listat companii din domeniu la bursa si ce putin le-a inteles publicul din diferentele de pret intre ipo si termen lung, si alte detalii de genul. E si despre o diferenta intre notiunea clasica "cathedral" si modul in care se face activitate in domeniul asta si anume "bazaarul".

Acuma documentarul respectiv e vechi, si nu mai e de actualitate, poate de aia pare offtopic. Dar daca e vorba de business in mediul asta, poate inca e bun pentru a aprecia fundamentele. Acum exista si multe alte dezvoltari si modificari ulterioare, de ex oshw si alte chestii, dar in mare fundamentele sunt cam la fel, si doar in parte datorita similaritatii licentierii. De ce am zis toate astea, deoarece mi se pare ca pentru a face business in domeniu, in primul rand trebuie sa il intelegi, ca sa te poti adapta. Poate ca poti sa incepi business intr-un mediu la care nu te adaptezi, dar io zic ca sansele scad. Cel putin asa era teoria cu marketingul si adaptarea. Sau cel putin asa minteau aia de la ase. Adaptarea la mediu devinte tot mai importanta pe masura ce mediul e mai diferit, iar mediul asta e cat se poate de diferit. Acuma, evident, asta e parerea mea personala. Sper ca nu tre sa zic de fiecare data asta. Tot ce zic sunt pareri si atata, si evident sunt ale mele. Putem vedea aceleasi lucruri si trage concluzii diferite, e ok si normal, si chiar asta mi se pare partea cea mai interesanta. Altfel ar fi extrem de plictisitor smiling smiley
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
June 18, 2014 01:00PM
Nubule, incep cu sfarsitul: la link-ul tau, n-am decat o replica, la care sa te uiti intre timp ce.. .continui sa ma uit la linkul tau
http://www.youtube.com/watch?v=xMj_P_6H69g
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
June 18, 2014 02:16PM
Haha mersic pt link. Daca e vorba de "ppls skillz" care imi lipsesc, atunci e adevarat, pentru ca daca aveam asa ceva ... probabil ma ocupam cu altceva in alt domeniu in loc sa pierd acum vremea pe forum smiling smiley
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
June 20, 2014 12:28PM
Uite inca un link despre open source versus closed source.
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
September 08, 2014 11:10AM
Quote
3Dmaker4U
Cum ar fi sa constituim un grup care sa puna la cale o imprimanta de conceptie, hai sa-i zicem, romaneasca?
Ma gandeam ca ar merge sa facem un reprap, care insa, cu unele modificari sa o putem face si comerciala.
Gandul este evident legat si de pasiune si de ideea de a scoate un ban si cred ca am avea mai multe sanse daca ne-am uni fortele.
I-a s-auzim, pareri?

Salut,

Desi nu am avut timp sa ma prezint pe topicul care trebuie, si vad ca oricum postarile de aici s-au oprit de ceva timp, o fac direct aici... Sunt Catalina Eftimie, singurul pe care il cunosc personal este Daniel - 3Dmaker4U. Impreuna cu Daniel, sotul meu, am reusit sa facem imprimanta comerciala pur romaneasca, lansarea oficiala a fost pe la inceputul acestui an - Arhitect. Este adevarat ca ne lovim de problemele pe care deja le-ati anticipat voi in posturile anterioare, sper numai spre mai bine totusi pe viitor.
Scopul meu in acest post este de fapt de a va incuraja/sprijini in proiectul vostru, daca veti considera ca va putem fi de folos, cu mare drag!

Toate cele bune!
Re: O imprimanta 3D romaneasca?!
September 08, 2014 12:44PM
Ha, ha, deci voi sunteti smiling smiley
Astept informatiile de inscris pe harta, pe PM sau pe mail winking smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login