Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Carcasa - Prusa I3

Posted by catalin_cazacu 
Carcasa - Prusa I3
January 08, 2015 02:52PM
Salutare ,

Ma gandesc sa creez o carcasa pentru imprimanta 3d - Prusa i3.

Care este motivul pentru acest lucru ?
1) Reducerea zgomotului din timpul printului .


Posibile dificultati pe care le cunosc acum :
1) Temparatura din interiorul carcasei poate afecta motoarele sau poate printul. Sa fie nevoie de ventilatie in carcasa ?


Proiectare

Dimensiuni :
X * Y * Z = 60cm * 50cm * 50cm

Posibile materiale :
1) Lemn
2) Policarbonat
3) Sticla



Ce parere aveti ?
Vedeti alte probleme ?
Vedeti alte imbunatatiri ?

Multumesc,
Re: Carcasa - Prusa I3
January 08, 2015 05:38PM
O carcasa ar ajuta in primul rand printarea ABS dar nu am auzit la nimeni ca temperatura in interior sa treaca de 40-50 de grade la nimeni doar de la patul incalzit. Stiu ca motoarele nu au probleme la temperaturile astea. Singura grija e la piesele de PLA din componenta imprimantei care s-ar putea deforma de pe la 60 de grade.
Re: Carcasa - Prusa I3
January 10, 2015 05:00PM
Hihi.
Been there, done that...


1. daca vrei sa reduci zgomotul, iti trebuie carcasa din lemn gros. Eventual placat cu burete. No kiddin'
Uita de policarbonate si alte placi ca ... nu faci decat sa amplifici zgomotul.
Sau, daca vrei sa reduci zgomotul, fa-ti o Delta.

2. Temperatura crescuta interior cica ajuta. (vezi link-ul de mai jos, unii care au dus asta la extrem. Acolo, probabil se justifica racirea cu apa)
http://kuehlingkuehling.de/product-category/3d-printers/

Dar nu e obligatorie.
De ex, daca te limitezi la PLA, poti sa printezi si pe o felie de paine (pe care bine inteles ai pus scoci albastru :-) )
La ABS, e mai coclita treaba.
Sunt foarte multi factori care contribuie pozitiv, printre care si temperatura "camerei de printare".

3. Da, ai grija ca nu ti se topeasca piesele din interiorul imprimantei, daca devine prea cald.
In principiu, 50-60de grade ar fi mult pt PLA, relativ OK pentru ABS (asa ca mai bine iti faci piesele din Aluminiu)

4. Ai grija sa nu-ti tresara muschii fetzei cand o sa te intrebe cineva din casa: "auzi? da chestia asta nu poate sa ia foc???"
Yes it does. Iar o Carcasa nu face decat sa mai adauge materiale combustibile
Daca ai loc, pune un acvariu peste imprimanta.
S-ar putea sa fie mai ieftin si mai simplu si mai sigur...
Lasa doar motoarele la chinuiala, tine sursa si electronica in afara acvariului
(da chiar, tre' sa testez asta cu acvariul)
Re: Carcasa - Prusa I3
January 11, 2015 04:34AM
Salutare

Concluzii trase din sfaturile voastre:

Probleme:
1) Deformarea pieselor de plastic ale imprimantei datorita caldurii din carcasa.

Solutia o vad ventilatia.
Un ventilator pus la baza carcasei intr-un colt care sa impinga aerul cald in sus si tot pe acelasi colt in partea de sus un ventilator care sa scoata caldura afara. Ma gandesc la ventilatore de 80mm. ( aici imi apare intrebarea , daca vor fi atat de mari , nu o sa am scapari de zgomot ? )
Cum vi se pare solutia ?

Material :
1) Lemn gros cu burete . Inainte sa scriu post-ul ,prima data la asta m-am gandit. Si cel mai probabil pe asta o sa merg. Dar tot ar trebui in fata sa fie un capac din geam / policarbonat. pentru a supraveghea printrarea
2) Sitlcla / Acvariu. Singura problema pe care am gasit-o aici ar fi ca exista posibilitatea de a se sparge . Poate o combinatie intre sticla si policarbonat ? smiling smiley) Sticla nu lasa zgomotul sa iasa , policarbonatul asigura cioburile smiling smiley)

Edited 1 time(s). Last edit at 01/11/2015 06:24AM by catalin_cazacu.
Re: Carcasa - Prusa I3
January 11, 2015 07:28AM
"Caroseria" trebuie facuta "autoportanta", adica sa aiba cat mai putin de-a face cu structura imprimantei. Astfel se evita in mare masura rezonantele nedorite.
Cel mai simplu este un "capac" - un paralelipiped fara fata de jos, care se pune peste imprmanta, sprijinit pe masa cu niste pufere cat mai moi/elastice.
Poate sa aiba si usa pentru a nu trebui sa o ridici cand vrei sa umbli la imprimanta.
Bineinteles, se poate face cam din orice smiling smiley
Re: Carcasa - Prusa I3
January 11, 2015 05:24PM
Deformarea pieselor...e un subiect mai sensibil.
Pe de o parte vrei cald sa nu ai delaminare si sa nu se curbeze piesa si asa mai departe, pe de alta parte vrei sa ventilezi carcasa sa nu se incalzeasca piesele...
Complicat.
De-asta am zis ca e preferabil sa ai multe piese de aluminiu, facut la freza, sa scapi de problema.


DAR: ori te limitezi la PLA si nu te doare capul, ori...pentru ABS, abordezi problema din mai multe puncte de vedere.
De exemplu: stiai ca warping-ul poate fi redus/ impiedicat si prin designul piesei?



Sticla sa se sparga?
Pai de ce?
Dai in ea?
Altfel...nu vad de ce sa se sparga.
Plus ca, pui un autocolant si nu te mai temi de cioburi.


Eu am pus policarbonat (vezi https://www.flickr.com/photos/88107621@N00/sets/72157644519768382/ )
Dar, efectul a fost doar cateva grade in plus fata de ambiend, galagia e la fel.
Ce-am eliminat au fost curentii de aer.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login