Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card

Posted by D_a_n 
Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 19, 2015 04:31AM
Salut,
Am un megatronics 2.0 si are slot de microsd.
Pentru ca e dificil de pus intr-o caseta si lucrat cu microsd as vrea sa fac un adaptor si prelungitor sa pot folosi usb stick.
Avantajele ar fi ca pot pune intr-o carcasa decenta si sub bed tot modulul si ca e destul de dificil sa conectezi la laptop. ( adaptoare).
A facut cineva asa ceva sau a gasit pe net?
Multumesc

Edited 1 time(s). Last edit at 03/19/2015 04:43AM by D_a_n.
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 19, 2015 05:11PM
Nu cred ca exista asa ceva. Este outin cam lipsit de sens din punct de vedere al ratiunii unui (micro)SD card in raport cu un port USB host.
Tehnic este probabil posibil, dar la fel de probabil aproape nimeni nu va simti o nevoie similara.
Nu e mai simplu sa lipesti cu grija o panglica si sa-l legi la un slot de SD extern cu posibilitate de fixare pe panou, astfel incat sa-l pui unde vrei tu si sa folosesti SD sau micro/miniSD cu adaptor?
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 19, 2015 06:01PM
Pana la urma asa va fi, nu raman fixat la asta smiling smiley
Doar ca ma gandeam cum sa-mi fac viata putin mai usoara.
Posibil sa fie ceva placa de extensie pentru megatronics, daca dau peste ea rezolva tot.
Multumesc
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 20, 2015 01:31AM
Sigur ca exista asa ceva: [www.aliexpress.com]
Si poti cupla un Smart Controller care are si SD card reader. Care evident ca e pus destul de aiurea smiling smiley
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 20, 2015 02:22AM
Eu daca am inteles bine intrebarea, era daca poate sa foloseasca un stick usb in loc de sd card. Microcontrollerele tipice pt reprap nu au controller de usb integrat si ca sa fie ieftin a rezultat solutia cu sd cardul pt ca mcu poate comunica direct cu sd (dar nu cu usb ca master). Exista si alte uC care au si usb host si usb guest, sau ambele combinate cum e usb "otg". Ultimul usb otg, isi modifica modul de operare in functie de ce device pui, daca pui la pc atunci uC devine cum ar fi slave, daca pui usb stick atunci uC isi asuma rol de master. Din cauza ca e putin mai complicat, treaba cu usb costa cativa dolari in plus la uC, si cum reprap face ieftiniri peste tot pe unde e posibil, atunci se foloseste sd. Vanzatorul vinde ceva cu 2 dolari mai ieftin, iar utilizatorul pierde timp si se chinuie cu sd ani de zile. Parerea mea, ceva gen a fii scump la taratze si ieftin la ovaz.
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 21, 2015 02:30PM
Cred ca timpii de acces/citire sunt in favoarea SD cardului vs USB. Cred ca din acest motiv a fost aleasa solutia SD card, nu din rationamente de cost. De fapt acesta e si motivul principal pentru care se foloseste SD cardul in detrimentul unui laptop/notebook. Eu personal gasesc mult mai comod lucrul co notebook si chiar mi se pare incomod sa lucrez cu LCD si SD card. Ma repet, dar sun anumite cazuri limita in care SD cardul ofera ceva avantaje dpdv al tranferului informatiei spre controller.


www.printxyz.ro
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
March 21, 2015 04:45PM
Ok, ai sa razi dar eu am trecut la SD card ... din motiv de windows.
Aveam un netbook mai mititel care... din cand in cand crapa... si cand crapa, oprea tot print-ul.
Prin urmare, am ales sa folosesc imprimanta cu SD card incorporat.

Solutia print-from-SD este nemaipomenita, exceptand urmatoarele:

- trebuie sa scot card-ul si sa-l plimb in laptop. Daca e sa copiez direct pe SD via USB-ul Arduino, imi ia...stiti si voi cat de mult
- monitorizez doar ce-mi arata LCD. Cu Software, mai vedeam si altele...mai dadeam o comanda... ma jucam "live"
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
May 04, 2015 05:28PM
Alo, adaptoru', progres ceva?
:-)
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
August 09, 2015 09:26AM
prea mare bataie de cap, prea mic beneficiul smiling smiley
oricum e de preferat prind de pe sd decat prin calc
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
August 11, 2015 05:04PM
Da, e mai comod sa printezi de pe SD, mai ales cand printezi la o singura imprimanta o data.

Cat despre bataia de cap, nu te contrazic dar...chiar vroiam sa vad adaptor de la SD la USB :-)
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
August 11, 2015 07:02PM
Am gasit ceva, insa daca exista e ca si rezolvata problema si nu mai prezinta interes smiling smiley

[www.saelig.com]
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
October 02, 2015 04:03PM
GATA, acum e sansa ta.
Am fost pe site si scrie "This product is discontinued."

smiling bouncing smiley
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
October 26, 2015 04:09PM
Cand ai sa gasesti un arduino conectat la usb stick, atunci ai sa poti face. Eu nu cred.

Placa foloseste un Atmega2560. Foloseste ICSP sau unul din conectorii auxiliari si conecteaza un alt SDcard. Sa nu ai firele prea lungi si pe cat posibil ecranate. Modifici in firmware pinii pentru SDcard in loc de microsd.
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
October 29, 2015 12:10PM
Altnelu-le, daca tot zici de fire: care e lungimea maxima a panglicii pentru SD si mai ales ce trebuie sa fac pentru ca lungimea sa fie in jur de 50cm?
Am avut probleme ca dracu si am tot scurtat cablul cu cate 3 centimetrii pana a mers.
Am LCD-ul (cu SD) destul de departe fata de Arduino si n-ajung la el.

Cat despre D_a_n ... :-)
El nu vrea SD card, vroia neaparat stick USB !
Re: Adaptor usb mama->microsd tata sau usb mama-> sd card
November 03, 2015 05:42PM
Este greu de spus o limita. Eu am avut probleme si cu 20 cm printre firele de la motoare. Am scapat dor rasucindu-le, Este o transmisie seriala la curenti foarte mici. Un ecranaj bun, bine legat la masa, numai pentru firele de date de la SD-card, cat mai scurte capetele si fara inadituri cred ca poate rezolva problema. Nu strica si niste condensatori de 0.1uF in plus la alimnetarea cardului.
Protocoalele pentru USB sunt prea multe pentru saracul arduino. Sunt cateva incercari cu alt microcontroler sa ia sarcina USB-ului si sa transmita serial la arduino.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login