Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Dual hot end setup in Marlin

Posted by D_a_n 
Dual hot end setup in Marlin
September 03, 2015 04:30PM
Salut,pentru ca tocmai ce mi-am pus inca un hotend, am cautat cum sa il configurez insa nicaieri nu am gasit tot cap&coada ( repede mai aless hot smiley ) ca eram nerabdator sa termin.

Am printat de pe thingiverse un dual hotend, ales pentru ca avea deja ventilatoare. Nu il recomand, prinderea intre carriage si corpul lui e dificila.
Greu tare de aliniat pe Z cele doua hotend-uri, din prindere nu se poate face nimic decat daca o desenezi tu, diferenta de `1mm, 68.88mm respectiv 69.76mm reusit cat de cat desuruband putin unul din cele 2 jhead-uri.

Conectat in megatronics fire, senzori si apoi la configurat Marlin-ul.

Mai jos pun cu underline ceea ce am modificat pentru trecerea de la 1 la 2 capete (se gasesc usor cu Ctr+F campurile astea in Arduino).


*****************setare numar extrudere
// This defines the number of extruders
// :[1,2,3,4]
#define EXTRUDERS 2

*****************setare offset capete fata de x si y

// Offset of the extruders (uncomment if using more than one and relying on firmware to position when changing).
// The offset has to be X=0, Y=0 for the extruder 0 hotend (default extruder).
// For the other hotends it is their distance from the extruder 0 hotend.
// #define EXTRUDER_OFFSET_X {0.0, 31.40} // (in mm) for each extruder, offset of the hotend on the X axis--------------------aici am masurat cat de bine am putut distanta dintre duzele de la capete--
// #define EXTRUDER_OFFSET_Y {1.3, 0.0} // (in mm) for each extruder, offset of the hotend on the Y axis--------------------descoperi valoarea si setat prin cateva print-uri de test---recomand 2 cilindrii suprapusi, asa se observa si x si y ca si decalaj.

****************configurare senzor temperatura suplimentar

#define TEMP_SENSOR_0 3
#define TEMP_SENSOR_1 3
#define TEMP_SENSOR_2 0
#define TEMP_SENSOR_3 0
#define TEMP_SENSOR_BED 1

**********************************configurare step/mm motoare inclusiv extrudor nou

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {160,160,5182.18,980,980} // default steps per unit for Ultimaker

A fost bucurie mare sa vad ca pe display-ul printerului mai apare temperatura pentru unca un nozzle, se face automat dupa setarile de mai sus.
Sper ca e tot si nu am uitat deja ceva, le scriu aici si pentru ca poate le mai uit si stiu unde sa le caut.

Ce fire si unde, depinde acum de ce bord aveti si se pot identifica usor din datasheet.
Am facut un test scotand unul cate unu senzorii de temperatura pentru a identifica slot-urile pt head1, 2 si bed.

Primul print a fost modelul acesta: [www.thingiverse.com] unde am reusit cat de cat sa corectez putin offset-ul pe X inital setat de mine la 30mm si ceva setari in slic33r la retraction.

Al doilea [www.thingiverse.com] a fost mai de ajutor deoarece mi-a fost simplu sa si masor pe x si y cat sa corectez in firmware pozitia celor doua capete.

Le-am facut si poze dar nu reusesc sa le fac resize.
Ca si impresii:

OK :
- merge!
- sunt solide piesele unde se imbina cele doua colori
- astept sa mai descopar, sper ca mai sunt!

NOT OK:
- filament diferit, viteza identica nu prea iese ok mix-ul acesta
- printul iese destul de "murdar" ar fi de lucru la retraction
- daca am de printat mai mult cu o singura culoare nu ajuta deloc ca cel de-al doilea hotend vine peste piesa mai ales ca e dificil de calibrat pe Z.
- sursa de alimentare mai puternica
- dificil de gasit modele si inca o dificultate la desen daca le faci tu.
- dificil de calibrat hotbed-ul
- si ceva ce doare....LIMITEAZA DEPLASAREA PE X!!! fiind cel putin dublu ca si latime.


Concluzia: frumos, poate util, mie inca nefolositor.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/03/2015 04:31PM by D_a_n.
Attachments:
open | download - rsz_11img-20150903-wa0010.jpg (70 KB)
open | download - rsz_1img-20150903-wa0007.jpg (71.9 KB)
Re: Dual hot end setup in Marlin
October 02, 2015 03:44PM
esti... incredibil :-)
Deci pana la urma l-ai facut.
Concluzia in schimb, e criminala.


Mi-a placut cum ai punctat niste chestii, eu insa raman la single extruder.


However, daca tot te-ai bagat la doua, de ce nu testezi si un "2 in 1".
Un singur hotend cu doua intrari de filament.
Mic si compact (vezi mai jos)
Scapi de toate belelele....

http://www.ebay.com/itm/Latest-Extruder-Multi-Extrusion-2in-1-Out-Hotend-For-Reprap-Prusa-3D-Printer-/201352473588?var=&hash=item2ee18aebf4


Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login