Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

LCD SLA 3D Printer

Posted by altnelu 
LCD SLA 3D Printer
May 09, 2017 10:52AM
Au inceput sa fie interesati din ce in ce mai multi romani de acest tip de imprimanta.
Eu am inceput acum cateva luni si doresc sa impartasesc cateva din micile mele cunostinte despre acest tip de imprimanta.
Nu este o carare batatorita. Impreuna putem gasi cele mai bune solutii.
Acest tip de imprimanta se bazeaza pe SLA.
Sa incepem cu putina teorie.
SLA – Stereolithography – Stereolitografie sla-stereolithography-printare-3d-stereolitografieStereolitografia (SLA sau SL) este o tehnologie de prototipare rapida utilizata la scara larga in mediul industrial pentru realizarea matritelor, modelelor si chiar a componentelor functionale. Cunoscuta si sub numele de foto-solidificare sau fabricare optica, stereolitografia implica utilizarea unui fascicul laser cu lumina ultravioleta pentru solidificarea unei rasini fotopolimerice lichide aflata in cuva de constructie a imprimantei. Sub actiunea luminii laser ultraviolete acesta rasina curabila (sensibila la lumina ultravioleta) se solidifica in straturi succesive obtinandu-se astfel modelul solid 3D.
In loc de laser se poate folosi un LCD.
Exista si termenul DLP
DLP – Digital-Light Processing – Expunerea digitala a luminii dlp-3d printing-digital-light-processingTehnologia de printare DLP (Digital Light Processing) reprezinta un proces de fabricare aditiva bazat pe utilizarea luminii UV pentru solidificarea unor rasini polimerice lichide. Dezvoltata de Texas Instruments, tehnologia DLP are ca element principal cipul DMD (Digital Micromirror Device) – o matrice de micro-oglinzi folosite pentru modularea spatiala rapida a luminii.
Nu am folosit termenul DLP deoarece se poate confunda cu imprimantele bazate pe videoproiectoare cu DLP.
Imprimantele DLP au o cale batatorita dar au dimensiuni mari.
Eu am dorit ceva mai mic. Asa am ajuns la LCD.
LCD-ul are o problema. Nu permite trecerea luminii cu lungimi de unda mai mici de aproximativ 400nm.
Acest lucru se rezolva prin cautarea de rasini fotosensibile la lungimi de unda mai mari de 400nm.
Am cautat pe net si am gasit doua variante.
Am gasit rasina FunToDo care merge pana la 415nm si rasina lumina zilei (Daylight Resins) care merge pana la 460nm(albastru) ambele cu distribuitori in Romania.

Daylight Resins este produsa de [photocentric3d.com] cu distribuitor [dentaldigitalsolutions.ro]
FunToDo este produsa de [www.funtodo.net] cu distribuitor [formwerk.ro]

Pentru inceput am folosit Daylight Resins.
Urmatorul pas a fost sa caut un soft.
Sunt multe. Eu am ramas la nanoDLP.
[www.nanodlp.com]
NanoDLP ruleaza pe un raspberry PI 3.
Asa ca am cumparat un raspberry PI 3 si un LCD pentru raspberry de 5 inch conectat prin HDMI.
Pentru controlul motorului pas cu pas am folosit un A4988 apoi am trecut la DRV8825 conectat direct la GPIO.
Pentru o miscare uniforma a motorului unii folosesc arduino.Nu am testat.
Am inceput tiparirea pieselor si testele. Multe nereusite, unele reusite.

Pentru alte discuti pe aceasta tema eu am gasit urmatoarele:
https://plus.google.com/u/0/communities/109609533907401814291?cfem=1
http://www.buildyourownsla.com/forum

Un inceput de documentatie in limita timpului
https://sites.google.com/view/sla-lcd-3d-printer
Cateva STL-uri si SKP
http://www.thingiverse.com/ionelciobanuc/design

Pentru testele reusite, am pus cate un film pe youtube. Sper sa va inspire.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-pYC5X3BcYx8OPTyOzoolEmAt3yGoL4L

Re: LCD SLA 3D Printer
May 10, 2017 01:21PM
ai scris "Impreuna putem gasi cele mai bune solutii"
Deci, mi-ai dat motiv sa ma bag in seama
again :-)


In primul rand, multumesc pentru timpul petrecut in a documenta cam ce-ai facut.
E foarte util pentru a creiona amploarea proiectului cat si un.. inceput spre documentare.


Dupa care continui, cat mai sumar:

1. sper sa ma inspiri doar la batut campii pentru ca ZAU: nu mai am loc !!!

2. tipul asta de imprimanta e "lovita" de cateva trasaturi:
- poate fi mica si chiar foarte mica [vezi proiectul OLO/ ONO si altele...]
- se preteaza inclusiv pentru obiecte foarte foarte mici (dintzi/ masele, bijuterii.... & stuff) ceea ce o imprimanta 3d nu prea se descurca.
- aparent.... nu ai mult tuning la ea. Plecand de la premisa ca rasina are aceiasi parametrii de la o sticla la alta, trebuie sa aplici lungimea de unda pe durata necesara si... cam gata. Cam asta am inteles din ce-am mai vazut/ citit.
- pentru obiecte mari, pretul per kg este... mai mare. cam 300RON/ kg... autch. Nu mai printam eu bufnitze si ghivece la banii astia :-). Printam doar proteze dentare !

3. Intrebare: ai facut un test comparativ de rezistenta, rasina versus PLA/ ABS ?
De exemplu, sa zicem ca ai printa o bara de 10mm diametru si 100mm lungime.
Cu un factor de umplere si perimetru similar intre ele.
La un test de rupere, care crezi ca ar fi ordinea in care s-ar rupe?

4. aparand imprimante pe baza de telefon, schimbarea telefonului (sa zicem iPhone) cu o tableta (sa zicem iPad) ar simplifica foarte mult solutia si ar fi si ieftin in acelasi timp (plecand de la premisa ca nu mai sunt multe case fara smart phone).
Intrebare: Mai are rost dezvoltarea pe baza de Raspberry si Proiectoare?
[poate rasinile sa fie un impediment]


5. materialele folosite la imprimantele 3D de tipul FDM, (ABS, PLA, NYLON... si altele) sunt in general nepericuloase.
Ba chiar unele sunt "foodgrade" si chiar bio degradabile.
Intrebare: ce poti sa-mi spui despre rasina? Exista si rasini netoxice? [nu ma refer la pericolul de-a fi ingerate ci la emanatii vapori precum si contact cu pielea] Sunt friendly? Sa stiu daca ma lasa femeia cu asa ceva in casa...




ma bucur ca mai sunt unii care... mai meshteresc pe acasa...
Re: LCD SLA 3D Printer
May 12, 2017 09:02AM
Salut Alex,
O mare placere sa vorbesc cu tine.

1. Faci ca mine. Demontezi si faci alta versiune.
2.
- OLO este doar o pacaleala. Ai vazut tu un film de la un cumparator? Chiar daca o sa mearga, o sa aiba timpi mari pentru telefoane normale.
- Pretul este foare mare pentru consumabile. Nu uita ca si PLA-ul era scump la inceput.
3. Nu am facut test.
4. Din testele facute de mine, (Nu inseamna ca am si dreptate) cu un LCD nemodificat imbatrinesti langa imprimanta.
5. Despre rasini pot sa zic sigur ca miros urat si persista. De toxicitate, nu stiu. Eu lucrez cu mainele goale si nu am patit nimic pana acum.
Multi recomanda manusi. Eu prefer riscul.

Acest tip de imprimanta a fost o provocare din categoria ciudatenii. Stii tu despre ce vorbesc.
Acum ca am terminat cu aceasta ciudatenie, o sa incerc o varianta cu telefon (caut unul moaca, pe care sa mearga un mouse pe OTG) apoi caut alta ciudatenie.

Sa auzim de bine.
Re: LCD SLA 3D Printer
June 25, 2017 02:01PM
Am primit o mostra de rasina UV, si as vrea sa incerc sa imprim 3d cu ajutorul unei lanterne cu fascicul laser.

Ca sa fie cat mai simplu de realizat, am luat cateva drivere de la DVD-uri, si am incropit o imprimata din categoria "poor man".
Imprimanta se vrea top-down, si mai am un pic de studiat la electronica Arduino/Ramps 1.4 si firmware (va trebui sa modific un Merlin).

A mai incercat cineva pana acum o asemenea abordare?: o imprimanta cu laser beam?

Sigur, am in lucru si o imprimanta pentru LCD, dar din greseala am spart primul display si acum va trebui sa achizitionez unul nou.

Multumesc.

Edited 1 time(s). Last edit at 06/25/2017 02:03PM by xitix.
Attachments:
open | download - 2017-06-25_203123.jpeg (236 KB)
open | download - 2017-06-25_203124.jpeg (224.4 KB)
Re: LCD SLA 3D Printer
September 05, 2017 06:02AM
Salutare,

Am realizat un test pentru printare cu laser; exista o rasina de la [ameralabs.com] (puteti obtine un Free Sample) care se preteaza foarte bine pentru acesta tehnologie.

Interesant ar fi daca are cineva idee cum se poate modifica beam-ul de la o imprimanta laser obisnuita de 1200dpi, astfel incat sa printeze pe suprafata unui vas cu lichid (cu rasina). Filmuletul cu testul de mai jos indica ca acesta tehnologie e foarte convenabila si nu necesita LCD si surse de iluminat si racire neconventionale...

resin laser printing test02
Attachments:
open | download - IMG_20170903_221857_trim.jpg (188.7 KB)
Re: LCD SLA 3D Printer
September 25, 2017 08:28AM
altnelule, raspunsul este: "NU"
eu nu lucrez ca pe statia spatiala.
la mine, ce e construit - construit ramane.
ma atasez de el, ii fac o husa si... linge prafu' pana ... cad pe el si-l stric sau ma convinge cineva sa-l dau/ vand.
Dar nu e o idee rea ce faci tu... ocupa mai putin spatiu si ai cumva mai multa libertate.


Deocamdata insa....raman la plastice.
Spor la ultraviolete :-)
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login