Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Slic3r best practice

Posted by alexella 
Re: Slic3r best practice
August 12, 2015 04:53PM
Peste problema cu imperecheatul pieselor am dat si eu ...mai tarziu decat voi, acum abia.
Ca sa testez teoria cu cercurile din poligoane, m-am gandit sa o elimin si am facut un cub si cu perechea lui.
Am observat ca in functie de temperatura, viteza si mai ales tip de filament ( aici intra in cazul meu ABS in mai multe culori) acesta face overflow mai mult sau mai putin peste dimensiunea corecta.
Pentru ca nu o sa stau acum sa calibrez numarul de pasi in marlin pentru toate variabilele descoperite, o sa traiesc cu asta si solutia e pila.Parca e si placut sa mai faci si tu ceva nu doar sa te uiti smiling smiley
Re: Slic3r best practice
August 15, 2015 02:56AM
Adevarul este ca trebuie facuta o diferenta intre imprimanta 3D si o freza CNC.
La freza CNC, parca ai pretentii de 0.2 mm sau chiar mai bine.
La imprimanta 3D, sunt mult mai multe variabile.

Ar fi totusi o varianta: foloseste un singur tip de filament de la un singur producator (in speranta ca respecta reteta de fiecare data) si fa un tuning din parametrii pana cand gasesti combinatia care iti da cea mai mica abatere.
In felul asta, ai gasit o reteta.
Te tii de ea, iese prajitura buna.
Faci experimente, gonesti musafirii :-)
Re: Slic3r best practice
August 18, 2015 07:14AM
E cea mai buna sugestia asta. teste -> solutie.
Abordarea stiintifica cu factor de dialatare functie de temperatura, tensiune si altele m-ar depasi oricum.
Potrivit cat de cat, apoi hartie abraziva si iese la fix.
Re: Slic3r best practice
October 19, 2015 12:45PM
MODIFIERS...

Ca sa nu mai deschid un topic nou, il las tot pe asta.
Deci: a lucrat cineva cu MODIFIERS in Slic3r?

E un feature tare cool care permite seturi diferite de parametrii pentru zone diferite din piesa.
Singura chestie este... cum localizez/ desenez zona respectiva.

In principiu, ideea e tare simpla: printezi un griff de chitara si in zona cu cheile te prinzi ca trebuie sa fie rigid tare pentru ca altfel il indoaie corzile.
Nu-ti vine sa-l printezi 100% infill pe tot dar in zona de "rupere", vrei 100% infill.
Solutia este sa desenezi in... I don't know what un cub pe care sa-l plasezi in aceeasi zona cu zona sensibila a griff-ului.
Dupa care:
1. importi stl in slic3r. setezi ce parametrii iti tuna
2. importi cubul in slic3r ca modifier si ii setezi ALTI parametrii
3. gata


Well, postul asta se dorea o intrebare dar in timp ce-l scriam, m-am prins cum sa pozitionez (in spatiu, relativ fata de piesa mare) modifier-ul.
Avand in vedere ca tot am scris, n-am mai sters :-)



Daca vrea cineva mai multe detalii, la cerere.
Daca nu, pe net, plecand de la: http://slic3r.org/blog/modifier-meshes
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login