Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Hobbed bolt...cu autocuratare.

Posted by alexella 
Hobbed bolt...cu autocuratare.
May 19, 2014 04:33PM
Gata, m-am saturat de....goange din partea extrudorului.
Si, cum inca nu ma impac cu ideea ca tre sa curat boltzul tot la 10 ore de printat, intreb:

cum fac sa pastrez boltzul curat???

Metode, procese, inclusiv modificari in design-ul extrudorului sau al boltzului...Ca mi s-a luat sa tot imping de pai in mijlocul print-ului!!!


Directii de explorat:

1. Fine-tuning al arcurilor care imping rulmentul (cel care impinge filamentul pe boltz). Tuning, in spranta ca valoarea "optim" gasita se pastreaza pe intreaga plaja de viteze de extrudare, inclusiv ciclurile rapide extrudare-retractie.

2. Tuning din acceleratia/ viteza maxima a motorului extrudorului

3. sa...inghesui cumva o periutza care sa curete boltz-ul (am un Wade si...e cam inghesuiala dar, ceva ar incapea


Ce ziceti?
Re: Hobbed bolt...cu autocuratare.
May 20, 2014 01:24AM
Daca hobbed boltul tot acumuleaza prea multe firicele de plastic pe el, in principiu inseamna ca filamentul e greu de impins in zona de topire. Dar e cam greu de zis cand e greu si cand e usor de impins. Daca trebuie sa il cureti chiar la fiecare print, in mod clar e o problema undeva. Daca e axul din ala facut cu tarodul, si daca e usor de apasat plasticul, ar trebui sa nu fie nevoie sa il cureti deloc. Nu am din alea facute cu dremel, dar am impresia ca alea trebuie curatate mai des pentru ca intra in material mai tare si mai rup din material oricum ar fi.

Poate pur si simplu fortzezi extruderul prea tare. Poti incerca sa printezi la o viteza mai mica astfel incat sa faca mai putine firicele pe hobbed bolt (sau deloc).

Daca nimic altceva nu imbunatateste situatia si daca e cazul ca tot se vrea curatat prea des, incearca sa impingi filamentul la liber cu mana, cu doua degete, si vezi cam ce impresie iti face. Daca e greu de impins, incearca sa cresti temperatura. Masoara si cu termometrul ala IR ce temp are extruderul, daca e pla sa fie cam 200-210C, iar daca e abs cam 240-250C. Ar fi ideal sa scapi asa usor. Daca nu, atunci exista o situatie care e mai complicata. Atunci cand calea prin care intra filamentul in extruder, calea e prea ingusta. Adica filament de 3mm si gaura din extruder tot 3mm nu e bine. Ce se intampla e ca filamentul inainte sa se topeasca, prima data se umfla, si cand face asta preseaza pe pereti, iar forta de frecare depinde direct de cat de tare apasa pe pereti. In mod extrem s-ar putea "impana" in pereti si sa se blocheze. Solutia ar fi demontarea extruerului si majorarea gaurii la 3,5mm pe 80-90% din lungime, si de 3,2mm pe ultima parte dinspre hot end, asa cam max 1cm lungime, aici ultima parte diametru mai mic pentru a evita ca plasticul topit sa se reverse inapoi. Dar probabil ca nu ai nevoie de modificari de genul asta, desi daca nu ai ce face, poti verifica diametrul interior la extruder asa informativ. Sau alternativ poti incerca sa pui un ventilator care sa bata in calea pe care merge filamentul in extruder, daca scade temperatura in zona respectiva, scade si "umflatura" plasticului si deci scade si fortza de frecare, si ar trebui sa fie mai usor de impins. Dar sa nu bata ventilatorul in hotend sa il raceasca si sa scada temperatura la care topeste plasticul. In principiu nu ar trebui sa fie nevoie nici sa maresti diametrul, si nici sa bagi ventilator pe traseul filamentului, dar acuma de la caz la caz.

Edited 2 time(s). Last edit at 05/20/2014 05:12AM by NoobMan.
Re: Hobbed bolt...cu autocuratare.
May 20, 2014 05:33PM
axul meu e de la mama lui, facut la o foreza.
Am facut si eu cateva dar...nu arata la fel de bine ca ala asa ca nu le-am pus.

Mda, cred ca o cauza principala (care se propteste in restul de explicatii date de tine) e ca la un momenta dat am "alergat" imprimanta prea tare.
Cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu viteza ei de croaziera, slow-rider....ca si mine :-)

Ok, ai dreptate, tre sa ma joc nitzel cu un ventilator in colder side of the hot end.
Vreau intai sa izolez motzul intr-o panza siliconata (ca tub de silicon asa gros nu am gasit) dupa care tre' sa-mi printez un canal de ventilatie.
Momentan am incercat sa usurez cat mai mult capul de printare si...lucrand cu ABS, am evitat sa bag curentzi prin zona.

Si ma enerveaza si ca nu vad clar ce se petrece in zona lu' hobbed bolt, tre' sa desfac nushce piese si sa-mi bag ochiul pe acolo.
De-asta ma uitam gales la extrudorul metalic de la printr-bot: o dintzata direct pe ax, doua fiare, 3 suruburi si un arc. Si filamentul la vedere......


Corect, uitai de forza de frecare, cred ca si aia s-a adunat la ecuatie.
Iar...ABS-ul n-ar trebui sa se umfle ca trece printr-un pai de PTFE, dar avand in vedere ca la ultima curatzare, a intrat ABS si intre PTFE si tub, cred ca am folosit o presiune prea mare.
Mai ales in situatiile prostesti in care am nozzle-ul prea aproape de pat si...bag presiuni din doua parti.


Multumesc frumos de sfaturi.
Am un ventilator de un centi'.....cred ca-l pun pe ala.
Si, poate reusesc sa-mi...etalonez cumva forta de apasare a rulmentului pe filament ca...si strangerea asta "la mana" ma enerveaza...
TOATE ma enerveaza, mai ales faptul ca a trebuit sa beau bere fara alcool pana la ora asta!
Da macar, mi-am pastrat carnetu', tot ie bine.
Re: Hobbed bolt...cu autocuratare.
October 14, 2016 04:34AM
baaa...fir-ar, am mai ratat un patent :-)
A inventat unu o chestie, autocuratare la extrudorul de filament.

E drept ca a aplicat-o la un direct-driver extruder si nu la un hobbed-bolt dar ideea e aceeasi.
De fapt, solutia e aceeasi: o perie circulara care se invarte odata cu drive-gear-ul.
arata cam ca "Dremel bristle brush".

Tre' neaparat sa vad cum imi instalez asa ceva.
Ca daca e strans prea tare extrudorul, mananca din filament care face scame care se depun pe santuri care reduc adancimea "muscaturii" care... in final... nu mai impinge filamentul.
Re: Hobbed bolt...cu autocuratare.
November 16, 2016 06:14AM
Eu la extrudorul meu cu MK7 n-am nici o treaba cu filament depus pe el, pur si simplu nu are forta ca sa rupa din filament chiar daca merg cu varful la hotend prea aproape de pat si face skip la greu vreo 20-30 de secunde .
Cred ca e important profilul dintilor care apuca filamentul si cuplul, dar in primul rand dintii .
Re: Hobbed bolt...cu autocuratare.
November 17, 2016 02:04PM
Quote
bbogdanmircea
(...)
Cred ca e important profilul dintilor care apuca filamentul si cuplul, dar in primul rand dintii .


Din pacate aici n-am cum sa te contrazic.
Ar insemna sa fac un test sistematic cu muuulte tipuri de dinti (incepand de la cele "muscatura de tarod", continuand cu cele "roata dintata", cele duble, cele "zig-zag"... si asa mai departe.
Si n-am rabdare.
Abia atunci as putea spune care musca dar nu rupe.

Oricum, daca faci skipping 20sec dar nu musca din filament...pff... sunt impresionat.
Impresionat de filament!
Pentru ca face skip din lipsa de putere. Daca ai sa cresti curentul in driver, o sa 'rupa aderenta' si garantat musca din filament.
Sau o sa-ti explodeze hotend-ul :-)


Eu am un Geetech MK8 si un "3D Printer 42 stepper motor All Metal Bowden Remote Extruder"
Si cand se-mpute treaba, cand nu ma uit si fac primul strat prea aproape de pat, incep incet incet sa manance din filament in timp ce hotendul sparcaie.. pe unde apuca :-)

Nu pot folosi gear de MK7 sau MK7 ca filamentul nu se propteste intr-un rulment (adica suprafata plana) ci intr-un ghidaj semicircular.



da acum, pe bune: da matale click si zi ca nu-i frumos: https://flexionextruder.com/shop/single/

[astept sa-l cloneze chinezii :-) ]


Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login