Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne [DONE]

Posted by PazziCZ 
Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne [DONE]
May 19, 2013 07:20AM
Zdravím,

mám problém s hotendem. Před týdnem jsem zkoušel poprvé rozběhnout hotend, všechno bez problémů, nahřál se na 230°C a asi půl hodiny co jsem ho nechal zaplý nevykazoval žádné známky poškození. Včera jsem připojil heatbed a její thermistor a ve FW (Sprinter) změnil směry osy a endstopy pro X a Y. Večer, když jsem se pokoušel znovu nahřát hotend, tak mi vždy okolo 70-80°C vypne a přestane se nahřívat. Thermistor ukazuje 0°C a po nějaké chvíli (když hotend klesne na teplotu cca 60°C), vše zase naběhne a hotend se začne nahřívat do teploty 80°C, kdy zase vypne.

Když zapnu nahřívání hotendu, na RAMPS 1.4 se mi rozsvítí červená LED3 a zelená LED1. V okamžiku, kdy se hotend přestane nahřívat, tyto diody zhasnou.

Mohl by mi prosím někdo poradit?
Předem díky za odpovědi,
PazziCZ


EDIT: Zkusil jsem nahrát FW Marlin. Děje se to samé, akorát dostávam chybu:
Quote

Error:0
: Extruder switched off. MINTEMP triggered !
Errortongue sticking out smileyrinter stopped due to errors. Fix the error and use M999 to restart. (Temperature is reset. Set it after restarting)

Edited 2 time(s). Last edit at 05/21/2013 04:31AM by PazziCZ.
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 10:59AM
Zdá se, že bude potřeba zprovoznit termistor (usuzuju tak podle toho, že ukazuje 0). Možná vypadl kontektor, nebo se prostě pokazil. Firmware nemůže nahřát hotend na správnou teplotu, když nemá zpětnou vazbu z termistoru.


{ Eshop [ohin.cz] - uspokojíme váš 3D hlad }
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 11:37AM
Ale jakmile teplota klesne cca na 50-60°C, tak se thermistor zase sám nahodí. První jsem si říkal, že se mohl přetavit pájený spoj, ale cín má teplotu tání 240°C.
Zkusil jsem místo hotend thermistoru zapojit z heatbedu (ten ale nemá ještě nastavenou správně tabulku, takže ukazuje špatně) a hotend jsem takhle v pohodě nahřál na 230°C (usuzuju podle roztaveného ABS).

Chyba bude tedy v thermistoru, ale teď potřebuju zjistit, zda je vadný kousek (což bude to nejhorší), nebo je chyba v kontaktech či v arduinu (případně ve FW). Máte někdo nápad jak chybu zkonkretizovat?
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 01:30PM
A jaký termistory vlastně používáš? Máš možnost změřit odpor při pokojové teplotě a v zahřátém stavu?
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 02:21PM
Tak jsem to zkoušel připojit na multimetr (do teď jsem ho nemohl sehnat).
Bohužel to vypadá, že při dosažení cca 80°C se na thermistoru přeruší obvod - asi se něco uvnitř roztaví a tím pádem se vypne nahřívání jako bezpečnostní pojistka.

Thermistor je napevno v hotendu: [www.makeables.nl]
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 02:30PM
Blbý. Jak to popisuješ, tak jako kdyby se tepelným pnutím přerušoval přívod... V tom hotendu je termistor zalepenej. To snad jedině odvrtat a zalepit tam novej termistor.
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 03:02PM
Jojo, něco takového mám v plánu. Teď akorát sehnat nějaké dobré thermistory, které mají u sebe i tabulku...
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 19, 2013 03:21PM
Já mám tyhle k naprosté spokojenosti.
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 20, 2013 08:20AM
A na heatbed používáš ten samý?
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 20, 2013 08:33AM
Jo, ten samý.
Re: Hotend se nahreje na 80°C a potom vypne
May 21, 2013 04:30AM
Díky, tento topic můžete zamknout.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login