Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kvalita tisku

Posted by gaminn 
Kvalita tisku
September 07, 2013 03:05AM
Zdravím,
jaké parametry zkusit změnit, aby se zlepšila kvalita povrchu výtisku, viz foto. Mám prusu i2, hotend arcol V4, tryska 0,5 mm. Na povrchu výtisku jsou patrné docela velké rýhy.

Rýhy pravděpodobně nejsou způsobené mechanickými vlivy konstrukce tiskárny - konstrukci jsem docela zpevnil, nicméně rýhy jsou stále dost velké.

Děkuji za rady

Martin
Attachments:
open | download - IMG_2574.JPG (71.1 KB)
Re: Kvalita tisku
September 07, 2013 03:35AM
rekl bych, ze mas mirne povolene pasy na X a Y posuvu, takze ti to dela pri pohybu malej posun okolo spravne pozice...

pak skeinforge ma plugin lash, kterej umi kompenzovat backslash hotendu v x a y ose

ale muzu se mylit, nemam zas tak dlouho tiskarnu, ale teoreticky pokud zkusis jit dolu s rychlosti tisku a pohybu bez tisku a mas-li povolene pasy, tenhle jev ti bud zmizne, nebo nebude takovej


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Kvalita tisku
September 07, 2013 08:43AM
jo, vypada ty, ze se ti neco klepe. Jak vypada tiskarna pri tisku? Drnci hodne?

Zkontroluj pásy, nejspíš budou měkký. Já je mám tak, že jsou napnutý přibližně tak, že se na ně nechá drnknout, jako na baskytaru. (ne tak moc, ale je to tomu blízko). Ideálně si to změř. Dej si hodinky nebo šupléru na danou osu a jezdi sem tam a kontroluj odchylku.

Zkus zpomalit:

M220 S50 (zpomali na 50%)

Nebo jeste lepe, nezpomaluj ale sniz akceleraci:

M204 S1000

A postupne zvysuj, dokud se nestane ta chyba.
Re: Kvalita tisku
September 08, 2013 03:23PM
Dotažení pásů nepomohlo. Tiskárna se příliš neklepe, její bok je pevně přichycený k těžkému stolu.

Dnes jsem vytiskl pár předmětů, které mají na stranách nepravidelnosti s periodou stejnou jako je stoupání šroubu. Během týdne zkusím vyměnit šroub na ose Z.
dan
Re: Kvalita tisku
September 08, 2013 03:28PM
typnul bych nesouosost os motoru Z a zavitovek v kombinaci s pevnou spojkou


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Kvalita tisku
September 08, 2013 03:58PM
Nemas volna linearni loziska na ose Z?

Taky se mi to hejbalo, nemam nejrovnejsi tyce ... pak pevne uchyceni, jak pise Dan mi to jeste vic rozhejbalo.

Nakonec pomohlo osu Z uvolnit a pritahnout vic linearni loziska k voditkum.
Re: Kvalita tisku
September 09, 2013 01:29AM
Ložiska volná nejsou. Původní x endy na prusovi jsem nahradil těmito: [www.thingiverse.com], včetně spodního uchycení závitovky do kuličkového ložiska. Házení hotendu při pojezdu v ose Z ne okem nepostřehnutelné (před tím bylo jasně vidět). Nicméně se mi zdá, že kvalita výtisků se paradoxně zhoršila.

Včera jsem tisknul testovací krychličku, je dutá, bez výplně. Její povrch byl velice dobrý. Měl jsem pocit, že tiskárna je seřízená, tak jsem začnul tisknout už naostro, předměty s výplní. Výsledek úplně stejný jako na prvním obrázku. Z toho mám pocit, že problém může být v ose X a Y, spíš než na Z.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/09/2013 01:35AM by gaminn.
Re: Kvalita tisku
September 09, 2013 03:06AM
Uchycení závitovky se rozhodně nedoporučuje, zvlášť pokud máš M8 (?).
Snad jen doplňující dotaz: jaký máš šroub extruderu(podává pravidelně) a jaký drát (nekolísá průměr)?
Re: Kvalita tisku
September 09, 2013 03:04PM
To je očividně špatně zkalibrovný extruder. Respektive ti vytlačuje víc plastu, než by měl - ve výsledku to vždycky dělá hrubou texturu po Z ose. Ve firmwaru si pohraj s hodnotou steps_per_unit pro extruder.
Pokud by to nebylo tohle, co jsem říkal, tak už připadá v úvahu jen špatný filament, kterému moc kolísá průměr.
Re: Kvalita tisku
September 10, 2013 10:49AM
Na ten extruder se zaměřím. Nepřipadá mi, že by za hrubou texturu mohla špatná kalibrace (byť by extruder špatně zkalibrovaný byl). Spíš se zaměřím, jestli extruder dávkuje drát plynule a na ten průměr drátu.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login