Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne

Posted by tambi 
Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 17, 2013 05:17PM
Zdravim,

mam taky problem, ze po 3 tyzdnoch spravnej fuknkcie mi zrazu z nicoho nic nahrievanie heatbedu zacalo blbnut. Ak dam funkcie "Preheat ABS", hotend sa mi nahreje ako ma, ale heatbed sa nahreje len na urcitu teplotu a potom sa vypne (odmeral som napatie na svorkach = 0V).

Ak dam funkciu "Cooldown" na displeju sa mi neprestavi teplota na 0°C.

V com to moze byt?
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 17, 2013 05:22PM
spatna tepelna pojistka? studenak?
me se to chovalo stejne kdyz sem pri pajeni rampsu nedal pozor a pojistku pro heatbed sem dal na hotend... takze po dosazeni urciteho proudu, ktery odpovidal asi 50°C heatbedu se pojistka aktivovala a odpojila napajeni desky...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 17, 2013 06:06PM
Elektronika bola poskladana, ja som uz len zapojil svorky. Kde je ta tepelna poistka?

Vymena???
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 17, 2013 06:11PM
Este mozem skusit dat hrubsie vodice z napajania (ale to mi nedava logiku, ked mi to fungovalo 3 tyzdne bez problemov). Alebo je este moznost dodatocny ventilator... hm...
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 04:52AM
co mas za elektroniku? RAMPS 1.3, 1.4 nebo jinou? na rampsu to bejvaj ty velky oranzovy placaty soucastky.
dalsi vec, co me napada, je zkrat na meandru vyhrejvany desky, ale spis bych to videl na tu pojistku...

a po schladnuti se ti zase snazi dohrejvat?

ale podle toho, jak to popisujes ti najednou po 3 tejdnech zrostl odber desky, takze se ti proud u te tve "urcite teploty" rovna vypinacimu proudu pojistky. to co muzes ted hned udleat je , zkontrolovat privodny kabely, propajeni kabelu, odporu a diody na heatbedu stejne tak pojistky na elektronice. kouknout se, jestli nemas nekde skrablej a propojenej meandr na heatbedu a pripadne vymenit pojistku.
pak je jeste moznost, ze se ti snizil vykon zdroje, takze nestaci na vyhrev heatbedu a hotendu... zkus nahrat jen heatbed, nebo jinej zdroj. ten muj heatbed si bere neco kolem 11A / 12V...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 12:28PM
Zkus se mrknout na můj článek hot smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 01:36PM
takze si mel/mas taky vadnou pojistku??? smiling smiley uz si ji sehnal???
koukal sem na farnel, ze by je umel... [cz.farnell.com]||,&filtersHidden=false&appliedHidden=false&autoApply=true&originalQueryURL=%2Fjsp%2Fsearch%2Fbrowse.jsp%3FN%3D202849%26No%3D0%26getResults%3Dtrue%26appliedparametrics%3Dtrue%26locale%3Dcs_CZ%26divisionLocale%3Dcs_CZ%26catalogId%3D%26skipManufacturer%3Dfalse%26skipParametricAttributeId%3D%26prevNValues%3D202849

teda spon sem se snazil tam narvat do filtru pojistku pro proud 12,5 az 13,5A smiling smiley a podle PDFka to taky tak nak odpovida

horazl Wrote:
-------------------------------------------------------
> Zkus se mrknout na můj
>
> článek
hot smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 01:54PM
Ano pojistka je vadná.
Bohužel nemám voltmetr s takovým rozsahem proudu na změření kolik deska odebírá. Tak jen jednoduchým vzorečkem počítám, že by vhodnější byla cca 13A. Pojistku mohu mít do 4 týdnů za asi 40Kč bez DPH.
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 02:22PM
Pokud to chces zmerit, staci si spocitat bocnik a muzes...
Pokud nevis jak - [web.telecom.cz]


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 02:52PM
Není to u mne o spočítání bočníku, ale o jeho koupení za slušné peníze a kvůli RAMPS 1.4 to určitě nebude.
Podívej se na schéma ostatních desek pro 3D tiskárny a zapojení pojistek smiling smiley

raptik Wrote:
-------------------------------------------------------
> Pokud to chces zmerit, staci si spocitat bocnik a
> muzes...
> Pokud nevis jak -
> [web.telecom.cz]
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 03:12PM
Pánové, mohl byste mi někdo vysvětlit, na co tam ty pojistky jsou?
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 03:29PM
No konečně správná otázka (proto ta má poslední věta v minulém příspěvku) smiling smiley
Podle mne elektr. amatéra jen pro první zapojení. Když zapojíš např. MK2a která má zkratované vývody, tak to pojistka zachytí. Ale až je vše OK, tak jsou jen na vztek.

jirpil Wrote:
-------------------------------------------------------
> Pánové, mohl byste mi někdo vysvětlit, na co
> tam ty pojistky jsou?
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 03:37PM
oni existujou nake zakazane slova??? - nechce mi to sem povolit vse co napisu smiling smiley

ve zkratce to brani tomu, aby ti vyhorel minimalne zdroj, tim ze pokud se ti neco zkratuje na desce / hotendu odpoji se vlivem narustu proudu napajeni dane vetve.

a tyhle konkretni pojistky sou vratny, takye je nemusis pokazde menit

Edited 1 time(s). Last edit at 09/18/2013 03:39PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 03:42PM
abych pravdu rek, tak na Sanguinololu 1.3 sem ted bud zadne nenasel, nebo sem slepej smiling smiley dival sem se na zapojeni na wiki.

jasne presnej bocnik je trosku jina vec smiling smiley

horazl Wrote:
-------------------------------------------------------
> Není to u mne o spočítání bočníku, ale o
> jeho koupení za slušné peníze a kvůli RAMPS
> 1.4 to určitě nebude.
> Podívej se na schéma ostatních desek pro 3D
> tiskárny a zapojení pojistek smiling smiley
>
> raptik Wrote:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Pokud to chces zmerit, staci si spocitat bocnik
> a
> > muzes...
> > Pokud nevis jak -
> > [web.telecom.cz]


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 03:49PM
ale tak me tak spis napada, jestli ty, kterre tam sou doporucovane / dodavane, nejsou spis spatne dimenzovany.
popravde sem uz par lidi o podobnem chovani videl psat, takze bych spis rek, ze by chtelo tam davat tak pro proud o 2 - 3 A vetsi

a jako nekdo, kdo aspon okrajove s elektronikou dela vim, ze radsi pri takovejch proudech, tam budu mit aspon tavnou pojistku nez nic... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 04:09PM
raptik:
Moc Tě nechápu o co Ti jde, celou dobu píšu o navýšení pojistky z 11A na 13A a že na ostatních deskách nejsou smiling smiley

a jako nekdo, kdo aspon okrajove s elektronikou dela vim, ze radsi pri takovejch proudech, tam budu mit aspon tavnou pojistku nez nic... smiling smiley

Tak jiste i víš, že "pořádný" zdroj má i protizkratovou a proudovou ochranu smiling smiley

Tavná pojistka tak to je už jiné kafe, že winking smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 04:10PM
My si postavili Gen7 v1.5, ta žádné pojistky nemá. Zkratoval jsem to už víc jak 5x, minimálně 3x právě blbě udělaným heatbedem z číny, co měl propojený na druhé straně desky přívody. Stalo se jen to, že zabrala ochrana na ATX zdroji.

Nejspíš se ale následky liší zdroj od zdroje.
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 04:28PM
jasne ze o tom pises, ale kolikrat co si nenapisu sam, to si nepamatuju winking smiley nikdo nejsme dokonalej winking smiley

no o tom, ze to ma spravne zvladnout spravnej zdroj, sem psal do prispevku, kterej mi to nechtelo sem povolit poslat... psal sem to aspon jirpil do PM smiling smiley konrketne sem to schrnul takto: a jelikoz nejsou idealni konstrukteri cehokoliv, ani idealni soucastky, existuji pojistky

nicmene i poradnej zdroj umi pekne selhat, jak sem si i parkrat overil. a o to mi jde, proto bych radsi mel pojistku i treba na rampsu.
samozrejme kdyz me vemes doslova - delani pojistek pojistek nikam nepovede, jen k malo mista na desce winking smiley

a o tom, ze nejsou na jinejch deskach, to by byla jina debata... bud autori zamysleli pridani externich kabelovejch verzi ( ktery si uz kazdej doda volitelne), nebo spolehaj na kvalitu ochran na zdrojich a ne, ze si tam nekdo da ekvivalent HAMA zdroje...

horazl Wrote:
-------------------------------------------------------
> raptik:
> Moc Tě nechápu o co Ti jde, celou dobu píšu o
> navýšení pojistky z 11A na 13A a že na
> ostatních deskách nejsou smiling smiley
>
> a jako nekdo, kdo aspon okrajove s elektronikou
> dela vim, ze radsi pri takovejch proudech, tam
> budu mit aspon tavnou pojistku nez nic... smiling
> smiley

>
> Tak jiste i víš, že "pořádný" zdroj má i
> protizkratovou a proudovou ochranu smiling smiley
>
> Tavná pojistka tak to je už jiné kafe, že winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 18, 2013 05:51PM
Omlouvám se za nejasnost dotazu. Já jsem myslel OPRAVDOVÉ zdůvodnění proč tam má být vratna PPTC pojistka, jejíž "time to trip" je třeba 16 sekund. Ta totiž neochrani zdroj před vyhorenim vlivem zkratu heatbedu ani náhodou.
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 19, 2013 01:35AM
Jirpil:
Opravdove ti da odpoved tak asi jen navrhar rampsu. Osobne si myslim, ze to je pro jeji vratnost. A mozna nereagovani v pripade pwm regulace hotendu a heatbedu.
Off topic: co dokaze generovat az 16s pomalej proudovej narust, aby mela takova pojista duvod?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 19, 2013 03:24AM
raptik: To není off topic. Ale musíš si to správně vykládat. Nejde o pomalej proudovej nárůst. Tý pojistce prostě může při skokovým zkratu heatbedu trvat řádově sekundy než vypne (záleží na kolik je dimenzovaná, jakou má provozní teplotu a jak je tvrdej napúájecí zdroj). Musí se totiž dostatečně ohřát. Přepálení rychlý trubičkový pojistky je pravděpodobně mnohem rychlejší. A pokud to trápení zdroj vydrží, za nějakou dobu se pojistka zotaví,aby mu mohla poslat další šlehu.

Pokud dobře rozumím horazlovi, myslel to podobně.

Takže -ačkoli obecně chápu úlohu pojistky v elektrickém obvodu- tyhle pojistky považuju za skvělou věc do manželčina fénu na vlasy. V případě RAMPSu místo nich osazuji drátovou propojku, dokud mě někdo kvalifikovaně nepřesvědčí o jejich smyslu.
dan
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 19, 2013 03:35AM
jirpil: souhlasim s tebou, nevidim jedinou rozumnou vyhodu te pojistky. kazdopadne je to akorat dalsi poruchove misto. pojistka na RAMPS je na hranici, spise poddimenzovana. ti co nepouzivaji ATX zdroj a pouzivaji tvrde prumyslove zdroje s dostatecne dimenzovanou kabelazi (ne jako ty nudle na ATX) se s timto problemem casem setkaji na 90% take. Navic ma vetsina lepsich zdroju, jak ATX, tak prumyslovych pomerne rychlou ochranu proti pretizeni i zkratu, takze je v takovem pripade ona vratna pojistka vice ci mene zbytecna.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 19, 2013 04:13AM
taky si rikam, ze to tak horazl myslel, ted kdyz si to tu procitam v klidu a bez unavy z vecera, takze se ommlouvam za prilisne "plkani" okolo

spravne, jde o vyklad a obecne se pomalu vypinaci pojistky pouzivaj na vedeni / obvody, kde mas rychly spickovy narazy aby ti to nerozeplo obvod tehdy, kdyz danej prvek funguje jak ma (napr. rozbeh motoru - ale tam tuhle stejne nedas, spis se vyplati dat jistic).
a ted si vzpominam, ze tenhle typ pojistek sem videl v pouziti v obvodech, kde se ti muze pomalu vlivem teploty menit odpor, takze proud muze pomalu narustat. nevim proc, ale zas me jako nejvhodnejsi priklad napada elektro motor smiling smiley - aby se ti neprepalilo vynuti motoru pri zaseknuti hridele, nebo vetsim odporu na hridely, vklada se do privodu napajeni takovato obdobna pojistka.

takze pouziti asi melo smysl. ale jestli je to tenhle pripad, nicmene tavna ti to pohlida taky - jen ji budes muset vymenit., ale zas se da dat do pouzdra na kablu na misto plosnaku.

ted me jeste napada, ze muze slouzit jako ochrana pred blbosti uzivatele, pokud si nastavi na heatbed teplotu hotendu... ale to uz by chtelo trosku googlit nad vlastnotma medi pri urcitych teplotach

takze podle me je to vec nazoru na vhodnost a pohodlnost. bud budu pokazde menit, nebo pokud mi odejde vratna, tak ji vypajim...

nad tim muzem premyslet, ale neresi to problem autora diskuze - pokud uz ho nevyresil... smiling smiley

ve fenu a elektrickejch pekarnach sou tepelny nevratny, na to uz sem taky prisel, kdyz jich par odeslo winking smiley teda aspon o te troube to vim.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 19, 2013 04:18AM
:-) moje manželka má fén s vratnou.
Ale jako ochrana před nastavením přílišné teploty heatbedu to teda sloužit nemůže. Při sepnutém FETu tam totiž teče vždycky skoro stejnej proud, nezávisle na nastavené teplotě.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/19/2013 04:22AM by jirpil.
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 22, 2013 08:34AM
Takze problem vyrieseney smiling smiley

Pomohlo chladanie ventilatorom priamo nad tepelnou poistkou. Kedze som tam ziadne predtym nemal grinning smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 22, 2013 11:01AM
hmm takze se ti bud ohrejvala od okolnich soucastek a tim vypinaci podminka nastala driv, nebo je poddimenzovana a jen ty 3 tejdny to jeste zvladala...

jirpil: vlastne ano mate pravdu... a navic jak sem tak badal (snad spravne winking smiley ) a vzpominal na dny na elektroprumce, tak odpor medi se s narustajici teplotou zvetsuje, tedy by mel protekajici proud spis klesat... ale rad se necham poucit, pokud je ma uvaha zcestna


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
September 22, 2013 03:26PM
Tak jo, nedá mi to. Ochlazování RAMPS věnuje hodně článků i další desky jsou ochlazovány, takže žádná chyba smiling smiley
Např. jak to řešit s díly ke stažení
Re: Heatbed sa nahreje na cca 60-80°C a potom vypne
November 16, 2013 12:50PM
To se mi nyní také stalo, vypínal hotbed, je to ale moje chyba , domníval jsem se že zvýšením napětí ze zdroje bude ohřívání rychlejší, jenže pak začla vypínat pojistka.
Díky tomuto vláknu jsem našel příčinu opětným snížením je vše v pořádku, pojistka ale topí, topí Vám taky ?

Desku jsem při nahřívání izoloval a tak je nahřívání rychlejší.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login