Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

[VYRESENO] [KONZULTACE] - priucpana tryska?

Posted by raptik 
[VYRESENO] [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 11, 2013 04:13PM
mohlo by toto delat priucpana tryska??? jestli ne, tak uz nevim co... nejakej dalsi napad?

snazim se ted alespon protlacit 100mm pres hotend,,ale nedari se. pokazde se za tak 30 - 40mm zacnou objevovat ty vlnky, ktere pribizne odpovidaj zubum na podavacim sroubu, a pak nasleduje prodreni fillamentu a zaneseni sroubu... puvodne mi to delalo jen na jednom typu dratu (na foto vlevo), ale ted i na ostatnich.

dira pro fillament v extruderu je 3,2mm a zadny filament nepresahl 3,09mm pri mereni

uz sem zjistil nebo udelal:
- nema na to vliv teplota hotendu (od 215°C do 245°C)
- nema na to vliv rychlost podavani (od 30mm/s do 60mm/s)
- nema na to vliv stupen dotazeni sroubu s pruzinama
- odzkouseny 3 ruzne extrudery a 2 ruzne podavaci srouby, co tu mam doma - bez efektu
- odzkouseny 2 ruzne sady ozubenych kol - bez efektu
- pouzit jiny pololu na extruder - bez efektu

zatim, co me napada a co jsem jeste nezkusil:
- priucpana tryska
- prilis silne pruziny na pritlaku??? (nemam ale jine na test) - navic mi to nepride, proc na jednou. uz sem na nich protlacil 5kg materialu vpohode
- vymenit krokovej motor

muj typ je problem s ohrevem dratu, nejak to nestihne hrat, aby to tlacil plynule. viz zacatek - ten je nakou dobu hladkej a pak zrejme jak schladne hotend, tak zacne drhnout... akorat to musi bejt v nake casti, ktera neni merena pac termistor mi pride, ze na grafu ukazuje normalni stalost teploty + kolisani vlivem tolerance a mozna chyby AD prevodu...

na fotce sou 3 ruzne zdroje fillamentu.

ja vim, ze sem postuju malem same problemy smiling smiley ale nak se me drzej

dekuju za kazdou radu.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/01/2013 10:55AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - 3filamenty.jpg (88 KB)
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 12, 2013 03:22PM
tak na en casti fora, uz to same nekdo resil... [forums.reprap.org]


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 12, 2013 04:34PM
hmm, tak sem zkusil vymenit za 0,35 jinej hotend stejneho typu a ten samej efekt...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 12, 2013 07:31PM
Projevuje li se to nějak při tisku?

Protože protlačeni 60mm/s naprazdno je 60mm filamentu(materialu 3mm). Když mam 0.5 trysku tak to odpovida rychlosti tisku 720mm/s což nevim jaka mechanika stihne (mozna že MendelMax).
Obvykle rychlost při tisku se měri v rovině xy a extruder jenom dava požadovaně množstvi materialu rovnoměrně.

Když jsem zkoušel stisknout tlačitko Extrude vickrat (vic než 40mm) tak mi to take nešlo dobře.
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 13, 2013 05:41AM
projevuje... vytisknu tak 2 - 3 vrstvy a pak cisteni podavaciho sroubu... jen jednou a nahodne se mipovedlo tisknout tak, ze to prezilo doknceni maleho objektu na test tisku pridge, ale kvuly onomu zboulovani se vrstvy pri bridge potrhaly bud rovnou pri jejich tisku nebo pri kladeni nasledne vrstvy.

no, pak mi vysvetli, proc sem s tim predtim problem nemel (i s rychlosti kolem 90mm/s pro extrude tlacitko)
podle me si to firmware (jidinej ma udaj o pomeru 1mm / kroky motoru - vztazene i k zpusobu pohonu davkovaciho sroubu) prezvejka na rozumny cislo pro extruder. pri mem prumeru drazkovani na sroubu je obvod cca 23mm coz by mel pri 60mm/s udelat skoro 3otacky za sekundu pri vtlaceni 60mm a na to se tak rychle netoci.

gregory-gk Wrote:
-------------------------------------------------------
> Projevuje li se to nějak při tisku?
>
> Protože protlačeni 60mm/s naprazdno je 60mm
> filamentu(materialu 3mm). Když mam 0.5 trysku tak
> to odpovida rychlosti tisku 720mm/s což nevim
> jaka mechanika stihne (mozna že MendelMax).
> Obvykle rychlost při tisku se měri v rovině xy
> a extruder jenom dava požadovaně množstvi
> materialu rovnoměrně.
>
> Když jsem zkoušel stisknout tlačitko Extrude
> vickrat (vic než 40mm) tak mi to take nešlo
> dobře.

Edited 1 time(s). Last edit at 10/13/2013 06:12AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 13, 2013 07:11AM
ze by uspech na 0,35 trysce???

provedl sem pokus s 245°C (fillament je udajne do 260°C - akorat asi hotend ne smiling smiley )

napravo je prvni pokus 100mm s 60mm/s vytlaceno jen 92mm.
uprostred a vlevo - 100mm jako 100mm pri 60mm/s po kalibraci na spravne E kroky a skoro 1m bezchybne protlaceneho dratu (jen obcas tak 1x za 100mm bublinka)

takze bud je to jen skodolibost hotendu, nebo projev dobre vule hotendu a ja doufam, ze vyreseni... pac vcera mi ani tenhle nechtel pri 240°C protlacovat bez onech boulovatosti a zanaseni sroubu...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - filament.jpg (91.4 KB)
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 13, 2013 05:21PM
nemáš externí měřák na teplotu nebo jinej thermistor, ono je klidně možný, že se ti posr... a ukazuje to teď vyšší teploty než tam jsou (proto pomohlo zvýšení teploty), pak je potřeba větší síla na protlačení a proto ti šroub okouše drát. Zkus to protlačit rukou jak těžce to pujde.
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 13, 2013 05:54PM
nemam, teda ne vhodnej...
v praci mame bezdotyk fluke, ale neni na tak male povrchy jako je hotend... deska se s nim dala zmeri,t ale hotend ne...

to by musely odejit oba termistory v obouch hotendech (ten druhej jel predtim jen cca 6 hodin)

no tak 0,5 tryska delala to, ze mi i vracela velke ozubene kolo o tak 2 - 5 stupnu po konci podavani a rukou to slo ztuha ( do 240°C - pokud to material dovoloval)

no jinej termistor bych snad mel mit, pokud sem ho nekam nezabordelil... akorat nemam asi potrebnej matros na nacpani ho tam.
co je k tomu potreba? nakej tmel? jediny, co tu mam, tak je pasta na chladice k tranzistorum atd... (funguje i na me CPU a lip nez ten dodavanej baznek smiling smiley a je z gm 25 ml za hubicku smiling smiley ) + 1cm tenkou kapton pasku

Vinie Wrote:
-------------------------------------------------------
> nemáš externí měřák na teplotu nebo jinej
> thermistor, ono je klidně možný, že se ti
> posr... a ukazuje to teď vyšší teploty než
> tam jsou (proto pomohlo zvýšení teploty), pak
> je potřeba větší síla na protlačení a proto
> ti šroub okouše drát. Zkus to protlačit rukou
> jak těžce to pujde.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 14, 2013 03:38AM
no zda se ze v poslednim tydnu mam taky nejake obstrukce kolem trysky, ne teda ze by mi to delalo to co raptikovi, ale pocitove mi prijde, ze kdyz to zkousim rucne, tak ze tryska klade vetsi odpor nez drive. Zkousel jsem tedy nechat odlezet trysku v acetonu (coz mi prijde ze mam nejaky slaby, cekal jsem, ze to to abs bude rozezirat o dost rychleji). Ale moc to nepomohlo, ono jak se do trysky blbe dostava, tak tezko rici jestli se tam nedostala nejaka spona nebo necistota z filamentu. Takze jsem znova rozebral, nechal mimo extruder a rucne testoval 4 materialy (2x pla a 2x abs) na ruzne teploty. Nakonec mi prijde, ze ke konci uz to slo lepe, tak je vazne mozne ze tam neco bylo a uz je to pryc, ale porad si myslim, ze by to pres tu trysku melo jit jednoduseji.

Otazka tedy zni: Pokud mate odladeny hotend jak moc rychle jste schopni rukou bez problemu protlacit material skrz hotend? A jak moc velky odpor vam hotend klade? Prosim i o uvedeni prumeru hlavy. V mem pripade aktualne 0,5, diky
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 14, 2013 03:52AM
no vcera jsem to nevydrzel a konzultoval jeste s dodavatelem (asi i vyrobcem) mych hotendu a tvrdil, ze pokud tam nemam spinu a pred vstupem dratu mam nandan alespon kus houbicky na cisteni od prachu, tak ze pri 220°C se meni hladkost te teflon trubky, co tam je na vedeni dratu k hotendu, takze zmekne a mohla by pak pusobit jak brzda.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 14, 2013 07:06AM
jinak ja bych jeste upresnil ze v mem pripade se jedna o celokovovy hotend smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 14, 2013 08:13AM
Tak se přidávám do klubu sad smiley

Od minulého týdne mám podobné problémy, několik vrstev OK, pak zanesení zubatice podavače a samozřejmně nedostatek materiálu na součástce. Testováno na několika ABS 3mm od několika dodavatelů i teplotách. Následovalo čištění trysky. Ruční protlačování podstatně tužší jak dříve. Ještě budu testovat.

Teplota podle všeho správně ukazuje, měřeno dalším čidlem na voltmetru.

Konfigurace Arduino+Ramps+A4988+tryska 3/0,4mm dostatčně výkonný zdroj 20A.
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 14, 2013 06:27PM
no, az na to, ze se mi pri kalibraci neprojevil blbe nastavenej retract a priprava trysky pred tiskem noveho vlakna, tak zatim 0,35 jede uz 4hodky...

245°C / 120°C (hotend sem zkusil i 230°C asi po 5 vrstev a nevypadalo, ze by mel zacit blbnout, ale radsi sem to vratil na 245°C)
vrstva 0,25mm
rychlost 60mm/s (material na 50)

takze priklad blbeho retractu na obrazku smiling smiley - je tam krasne videt z jake dalky prijel hotend winking smiley

a pro rejpaly - ano nechal sem to bezet, pac sem potreboval vedet, jestli to zas zblbne...

co jsem zatim udelal pro "rozchozeni":

- malinko ubral na pololu buzeni motoru (opravdu malo)
- teplotu na 245°C

takze bud nahoda, nebo to stacilo
prava zkouzka bude na 0,5 trysce...

Edited 1 time(s). Last edit at 10/14/2013 06:43PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Attachments:
open | download - strasak.jpg (79.7 KB)
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 15, 2013 02:42PM
heh, tak opet problem...

pridu domu, zkusim cvicne podat 100mm a ono zas a opet ono vroubkovani a zas... sroubu. dobre tak zacnu cistit. a kuk na strejdu z kryminalu - jeden zoubek na sroubu se nam priulomil...

takze zkusim druhej a jinak budu muset asi radsi nekde vzit jinej...

zacinam vazne uvazovat i o jinem hotendu... nake doporuceni?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 15, 2013 02:52PM
A co že máš vlastně za hotend?
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 15, 2013 03:12PM
presne tenhle a jeste i 0,35, kterej tam je ted.

delaj to oba. i kdyz ted se mi mozna ten 0,35 ucpal nakym kouskem z sroubu. protoze po otestovani druheho sroubu opet zadelani zubu. ten sroub je fajn, delanej z sestihranu presne na toleranci lozisek, akorat mi ho kolega udelal zrejme pomoci M5 zavitniku misto doporucovaneho M4, jak sem nekde vygooglil... takze nema tak jemne davkovani... ale mesic uz mi predtim jel.

takze otazka z jineho soudku pro vsechny:

o trysce uvazuju E3D typ

a

sroub sehnat kde??? koukal sem, ze zatim v cechach dela asi jen czechreprap.eu, ale neni lepsi k nekomu zajit s oznacenym mistem na kusu sroubu dle diry v extrudru a pozice s motorem???
a navic jak je to s filamentem, da se sroub pro 3mm pouzit i pro 1,75mm???


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 17, 2013 03:31PM
Tak nechci predbyhat udalostem, ale po vycisteni 0,5 trysky a jejim sestaveni po, asi spravnem, postupu sem tim ted protlacil 30cm bez problemu pri teplote 230°C.

predtim sem ji nedotahoval jeste dodatecne pri nahrati na 230°C. a prislo mi, ze stejne jak, kdyz mi prisly nove. no asi ne...

ted muj postup cisteni a montaze:

- od soboty nalozena v acetonu (jen kovova cast smiling smiley) at se poradne vse odmoci - plast byl i v miste, kde bych ho necekal, takze sem mel zrejme mezeru mezi peek a coolendem coz asi vedlo k problemum...
- procistena uchostoury a mirne v ruce vnitrek u trysky posolichan vrtakem 3,1mm (zadnej vrtaci pohyb - posmeru diry vytahnout a "vyskrabnout" zbytky)
- odmeril sem si hloubku diry pro peek v coolendu, udelal risku na peeku a ruco a pak klestema dotah az na rysku
- nahral na 230°C hotend a poradne dotah, pak nechal zchladnout

zitra budu testovat tisk, dnes uz nemam naladu, tak uvidim jestli to pomohlo

0,35 byla dotazena jako predtim 0,5 a evidentne taky blbe - zpoustu matrose, kde by asi mela bejt jeste peek trubka...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: [KONZULTACE] - priucpana tryska?
October 23, 2013 04:16PM
Tak zatim to opravdu vypada na 2 vyresene problemy, ktery se objevili soucasne...

1) nechapu jak, ale ohnul a prinalomil se zub na podavacim sroubu, kterej sem dostal k puvodnimu extruderu

2) spatne dotazenej hotend po poslednim cisteni.

ad bod2 - bud je ted dotazen spravne, nebo se zatim pomalinku plni mezirka - zatim tisknu na 0,5 trysku s v praci delanym podavacim sroubem a vypada to dobre... sice obcas mam podezreni, ale zatim bojuju se "spravne" nastavenou retrakci winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login