Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Motory na ose Z se točí, jak chtějí

Posted by xhonzax 
Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 03:06PM
Zdravím,

mám takový problém. Na ose Z se motory točí, jak chtějí. Když manuálně zadám, ať se osa zvedne nahoru, tak se motory občas točí dolů. Někdy se točí správně, ale po chvíli změní směr. Něco podobného se tu již řešilo a bylo to vyřešeno pomocí výměny driveru. V mém případě mi to nepomohlo a motory se stále točí, jak chtějí. Co se týče konfigurace, ta by měla být také správná. Jen doufám, že to nebude hardwarový problém. sad smiley

Díky za rady.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 03:12PM
firmware?
elektronika?


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 03:25PM
Jo, omlouvám se. grinning smiley

Firmware: Marlin_v1
Elektronika: Ramps 1.4
Mělo by se jednat o model Prusa i3
Na ose Z používám M5 závitové tyče.
Krokové motory mám od Microconu.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 03:35PM
zkus se pidivat na endstopy... uz si to presne nepamatuju, ale kdyz sem mela nakou kombinaci sileneho nastaveni a zapojeni (opto-endsop pro home na max pozici msto min, a spatne nastaveno v firmwaru) tak se mi osy chavaly podobne


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:00PM
Endstopy mám správně. Endstopy MAX mám disable. A jelikož mám mechanické, tak je mám invertované. U všech os to mám stejně, předpokládám tedy, že je to správně.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:08PM
Honzo, mechanické endstopy neznamená okamžitě invertované. Pokud bys měl na mikrospinačích zapojeny rozpínací kontakty (což doporučuju), nebudou invertované.
Jestli máš multimetr nebo logickou sondu, zkus změřit, jestli se při příkazu "Z nahoru" a nechtěné reverzaci motoru opravdu mění signál Z-DIR.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/07/2014 04:29PM by jirpil.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:24PM
Ale když jsem endstopy invertované neměl, tak se chovaly jako sepnuté, což mi znemožnilo posuv s osami.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:30PM
A jak máš teda zapojené ty mikrospinače?
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:50PM
Endstopy tam mám na každé ose tyhle:

Schéma


Foto


Jinak jsou zapojeny takhle:
2,3 GND
4 +
1 -
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 04:59PM
A jsme doma.
A jakže máš kontakty 1,2,3,4 připojeny k pinům RAMPSu S,+,-?
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 05:11PM
Takže, správné vyluštění hádanky:
- tenhle hardware obsahuje pull-up odpor R2, takže interní pull-up odpory by měly být v configurations.h vypnuty
- při aktivaci dorazu spíná na zem, takže v configuration.h nastavit jako invertující
- správné propojení pinů s RAMPSem je:
1 + (+5V)
2,3 - (GND)
4 S (signál)
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 07, 2014 05:39PM
Omlouvám se, když je blbá hlava ... Napsal jsem tam úplnou kravinu.
Špatně jsem opsal zapojení. Když bych špatně endstop zapojil, tak při sepnutí zkratuje desku a ta se vypne. Dále bych ho neviděl v Prontfacu, jak mění stav při spínání. Takže endstopem to není.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 01:41AM
Dobre.
Vypni v configuration.h ty pull-up odpory.
Zkus zmerit ten Z-DIR signal,jak jsem napsal vyse.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 12:59PM
Takže jsem měřil Z-DIR a ten se při samovolném změně směru nemění, takže v tomto problém není. Co se týče endstopu, v tom asi problém taky nebude, protože jsem všechny endstopy zakázal a osa Z si stále dělá co chce.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 02:38PM
Honzo, pokud se nemění Z-DIR a vyloučil jsi chybu stepsticku (stačilo by zkušebně prohodit se stepstickem jiné osy), měl bys zkontrolovat zapojení motorů. Pokud na nic nepřijdeš, zkusit prohodit motor Z s jinou osou, jak se bude chovat tam.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 02:43PM
a pokud ti to nedela fw, stepstick ani end stop, pak me napada uz jedine studenak treba na trase arduino direction pin na stepstick, mozna nakej propoj nebo neco jineho, co by na te lince zmenilo uroven signalu, pripadne drzelo napeti v oblasti neurcitosti, takze se ti preklapy "nahodne" stav vstupu na stepstiku pro smer otacek


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 04:51PM
Ja predpokladam, zes to asi meril bud na soklu, nebo primo na stepsticku. To uz jsme za studenakama.
Pak uz je jen driver (ten jsi zkousel) , kabelaz a motor...
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 05:40PM
zkus na Z připojit motor třeba z X a zkusit co to bude dělat
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 06:19PM
Problém byl konzultován s člověkem, co se zabývá CNC stroji. Doporučil koupit stíněnou kabeláž. Zítra nakoupím, zapojím a poreferuji. Jinak jsem propípával celou desku a nic. Dával jsem i druhé arduino, to taky nepomohlo. Začíná se mi zdát, že to je neřešitelný problém. grinning smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 06:28PM
jestli si prazak, tak to prines 14.1.2014 na nasi reprap dilnu a ja prinesu arduino s rampsem 1.3 co tu mam ted volne nez dam do kupi vse k sprovozneni experimentalni tiskarny...
prines motory - aspon dva a komplet elektroniku s endstopy pokud mi to odkouri rampse nebo arduino, budes mi ho dluzit winking smiley a prines zdroj pokud p3t3 neposkytne svuj smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 08, 2014 07:22PM
Stíněním to na 99% nevyřešíš, není tam nic co by to mělo ovlivňovat, zkoušel jsi i jinej firmware?
Jak se chová jinej motor připojenej na Z?
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 10:52AM
Teď jsem jen ze zvědavosti zkusil motor na ose X připojit na osu Z. Tento motor se chová naprosto normálně. Je možné, že jsou špatné oba motory? Nebo, že je špatný jeden a ovlivňuje ten druhý? Měl jsem před tím oba motory připojené v čokoládě, ze které vedl vývod do rampsu. Když jsem je připojil každý zvlášť, tak se začalo dít, že občas se každý točil jinak.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 10:58AM
zkus tak z hecu vzit motory x a y a zapojit je oba na zetko a zetkove zapoj na x a y a uvidis co ti to udela
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 11:39AM
No já jsem myslel, že už jsme lokalizovali závadu někam za konektor stepsticku (kabeláž, motory). Takže prohazování motorů na osy X a Y by mohlo lokalizovat "špatný" motor a pak už by se dalo třeba zjistit, co s ním je - provnáníním měření s "dobrým" motorem. Ale čekal bych buď chybu v zapojení, zkrat vinou porušení izolace přívodů nebo naopak přerušený přívod....
A ještě fotka, pro jistotu.

Edited 1 time(s). Last edit at 01/09/2014 11:43AM by jirpil.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 12:15PM
No mohlo mě to napadnout dříve, to ano. grinning smiley Ale nikdy by mě nenapadlo, že může být závada na motoru, což tak vypadá. Jen teď nevím, co s tím. Jestli mám motor reklamovat nebo koupit rovnou nový. Ale nezdá se mi, že bych mohl závadu zavinit já.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 12:28PM
honza: mam to chapat tedy, ze po prohozeni blbnul motor i na jinem stepsticku a ose?
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 12:54PM
Ano jeden z motorů, který byl na ose Z se po připojení na jiný stepstick chová stejně, jako na ose Z. A protože k němu byl připojen paralelně i druhý motor z osy Z, tak ovlivňoval i ten druhý.
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 02:09PM
Není možné že to ten co blbne má prodloužený přívod? až jsi ho zapojil špatně?
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 04:02PM
Teď mě asi polovina fóra ukamenuje. grinning smiley
Ještě jednou jsem zkontroloval kabeláž a ukázalo se, že originální drát, který šel z motoru byl zlomený. Vyměnil jsem kabel a tiskárna se tváří, že funguje. Někdy se problém skrývá v nejjednodušších věcech.
Tímto bych chtěl poděkovat všem, co se mi snažili pomoci! A hlavně uživateli jirpil, který již zodpověděl nesčetně dotazů a stále má trpělivost odpovídat na mé (většinou banální, až hloupé) otázky.

Aspoň, pokud se někdo setká s podobným problémem, tak jsou zde asi již všechny možnosti, které můžou problém způsobit. smiling smiley
Re: Motory na ose Z se točí, jak chtějí
January 09, 2014 04:50PM
neboj, o me jeden nejmenovany tiskar nedavno prohlasil, ze furt neco resim a netisknu smiling smiley
takze nejsi v tom sam smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login