Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Kalibrace (nastavení) osy Z

Posted by petrk 
Kalibrace (nastavení) osy Z
May 28, 2014 12:50PM
Ahoj, poctivě jsem si pročetl zdejší forum, ale odpověď jsem nenašel. Narazil jsem na zajímavý problém, když najedu do home position s osou Z a pak jí manuálně zvedám až do výšky 150mm, vše je OK. Výše nejede, ale repetier host se tváří, že příkaz provedl. Takže když dál hýbu s osou z tak mi tam vznikne rozdíl oproti skutečnosti, podle toho, o kolik jsem naklikal v programu nad těch 150mm. Přišel jsem na to, když jsem tisknul větší předmět, že po dosažení těch 150mm tryska dál extrudovala a hýbala se, ale pořád v konstantní výšce. Takže jsem to nedotisknul a byl jsem rád že jsem u toho zrovna byl, když dospělo do toho okamžiku, mohlo by dojít i k nějaké škodě...

Takže podle toho, co jsem se na zdejší foru dozvěděl, tiskárna má několik možných nastavení velikosti tiskové plochy. A to nejvyššínastavení, který se nastavuje nevím kde, má plochu omezenou na 150mm. Je to správná myšlenka?

Jinak moje otázka je spíš filozofická, myslím že ta max. výška je tam nastavená celkem rozumě a asi bych jí neměnil, ale bylo by fajn vědět jak se to mění.
Dík za odpovědi.
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 28, 2014 01:45PM
Pokud bys měl firmware Marlin, v configuration.h najdeš:
// Travel limits after homing
#define X_MAX_POS 200
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MAX_POS 200
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MAX_POS 200
#define Z_MIN_POS 0

V Repetier firmwaru je to podobné, m.j. se to zadává třeba do toho jejich konfigurátoru. A pak je to taky v nastavení tiskárny v Repetier hostu, jak správně píše Zmurko.

Edited 2 time(s). Last edit at 05/29/2014 04:14PM by jirpil.
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 29, 2014 03:07PM
Ak tlacis cez repetier host tak je to v jeho nastaveni. Nie som momentalne pri PC a idem len cez fon ale v repetier host je niekde polozka nastavenie tlaciarne a v nej je aj ta max. vyska osy Z. Tiez som to na zaciatku hladal smiling smiley
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 30, 2014 12:25PM
Právě že v tom Repetier Hostu jsem to kontroloval a tam mám výšku 200mm, a myslím že to je i limit pro to manuální ovládání. Narazil jsem ale ještě na jednu věc, co bych potřeboval poradit. Z ničeho nic se mi asi snížila nějaká pojistka kontrolující maximální teplotu extrudéru. Stalo se mi totiž při posledních tiscích, že při nahřívání extrudéru a čekání na tisk, najednou začla teplota klesat a tisk nezačal. Když jsem prohlížel log, tak to tam bylo napsáno, že max temp trigered, nebo tak něco. Je fakt že při prvním nahřívání před tiskem je výkyv teploty směrem nahoru až o 30°, pak už reguluje normálně, ale tenhle problém se objevil podle mě bez změny jakýhokoliv nastavení... Poradili byste mi prosím, kde nastavit tu pojistku? Podle mě je to zas to vyšší nastavení a s repetierem to nemá nic společnýho...

Dík...smiling smiley
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 30, 2014 04:53PM
To přestřelení teploty o 30C je fakt hodně (zvláštní jestli to začalo dělat teprv teď - máš dobře přidělanej termistor v trysce?). Jinak nastavení PID regulace (řízení teploty) sme trochu nakousli tady Nastavení maximální teploty ve firmwaru, ale je to pro Marlina. Zvýšit max. teplotu, při které ti to vypne jde ve firmware, ale nedělal bych to - je rozumnější vyladit tu PID regulaci, aby k tomu vůbec nedocházelo.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 31, 2014 03:39PM
Petře, konfiguroval sis firmware sám? Asi se tomu nevyhneš.
Není žádná pojistka, která by se mohla sama od sebe snížit. Překmit teploty o 30° je moc, asi nemáš dobře nastavenou regulaci. Ukazují ti termistory heatbedu a hotendu v klidu (nezahřáté) přibližně správnou pokojovou teplotu?
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 31, 2014 04:07PM
Kupoval jsem tiskárnu už sestavenou a víceméně zkalibrovanou, vpodstatě nebylo potřeba moc experimentovat s nastavením, protože od začátku tiskla uspokojivě. No, ale měnil jsem topné tělísko v hotendu, protože to původní odešlo. A ten nový odpor je evidentně mnohem výkonnější než byl původní. Takže jsem tisknul s tím, že tam byl ten počáteční výkyv teploty, ale protože mám celokovový J-head s ventilátorem, tak mě to netrápilo, akorát jsem zapnul při nahřívání větrák. No ale teď z ničeho nic se mi při tom nahřívání objevila ta hláška o max teplotě, které to dosahuje opravdu bez změny nastavení. Obcházím to zatím tak, že manuálně ho nahřeju na nižší teplotu, asi 215°C a pak normálně spustím tisk, protože tam pak ten výkyv není tak velký. (tisknu na 235°C, rychlostí 80mm/sec) Jinak termistory teplotu ukazují víceméně přesně, v klidu oba cca 20°C, tedy pokojovou.

Taky jsem v poslední době (opravdu zvláštní, že to přišlo tak najednou), zaregistroval, že se mi v průběhu tisku přerušovalo podávání materiálu. Asi tak dvakrát na jednu vrstvu, asi tak v délce 1-2cm. Ale ostatní motory se hýbaly dál, takže tam pak chyběl materiál. No, sáhnul jsem na drivery pro motory (mají pasivní chladič) a byly tak horké, že bych na nich neudržel prst, tak jsem dal na RAMPs větrák a tím se problém, zdá se, vyřešil...
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
May 31, 2014 05:01PM
A nemáš moc přebuřené ty drivery na RAMPSu? Vím tedy že pokud tam přes nich jde moc proudu. Tak se rychleji přehřívají a pak vynechávají kroky. Zkus si spíše přeměřit ty drivery a případně jim ubrat proud ale aby se stále točili motorky grinning smiley
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
June 01, 2014 03:05AM
Tak s výměnou tělíska je to naprosto jasný. A nenašel jsem možnost, že by se to dalo upravit bez změny (nové kompilace) firmware.
Na teplotu v klidu jsem se ptal kvůli tomu, jestli měří správně termistory.

Pokud je driver extruderu tak horký, je pravděpodobné, že se automaticky vypíná/zapíná jeho interní tepelná pojistka. Jak píše gumitek, mohl bys zkusit zmenšit proud. Ale těžko říct o kolik, aby motor měl ještě sílu podávat vlákno. Větrák na RAMPSu taky pomůže, jak píšeš.
Re: Kalibrace (nastavení) osy Z
September 24, 2014 09:19PM
To je jasne, vyzadat si zdrojaky od predchoziho majitele a doladit si pid autotuning. Taky mi to skace, kdyz menim
HE s rezitorem za HE s topnym teliskem, ktery je rychlejsi. Ted uz si to vzdy nastavim ve FW a je to OK.

Proste zadas M303 E0 S200 C8 a po chvili ti vyjeddou parkrat hodnoty pro pid. Ty posledni pak pouzijes do FW. Doporucuji
si delat poznamky a komentovat starsi veci.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login