Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y

Posted by suri2 
3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 03:58AM
Ahoj všem, jsem úplný nováček. Postavil jsem si (vím, že né nejlepší) K8200. Vše jede, fachčí jak má, ale po pár vrstvách dojde k úskoku (nahodilému) v ose Y. Řemen má jistou malou vůli, ale ne 1cm, což je zhruba onen odskok (ale i menší). Snížil jsem rychlost na 20-30 mm/s při tisku při pojezdech naprázdno na 50mm/s. Moc nepomohlo. Zkoušel jsem vozíček naprázdno bez motoru a vypadá, že jezdí celkem lehce, rozhodně ne tíž jak X posuv. Ještě jsem nezkoušel prohodit X a Y na driverech. Motor má celkem sílu, bráno sugestivně při držení stolku rukou. Nemáte někdo nápad nebo zkušenost s podobným chováním? Dík moc.
dan
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 04:11AM
Resil si nastaveni proudu, respektive referencniho napeti na driverech? Sugestivni silu motoru budes tezko odhadovat, pokud nemaz nejakou zkusenost, ale da se rici, ze by si mel byt schopen rukou pri pouziti trochy sily utrhnout motor z magnetismu.
Na druhou stranu pri velkem proudu na driverech dojde ke stejnemu efektu, protoze se zacnou prehrivat a nasledne vypinat tepelnou pojistkou, ci pretizenim.
Pak muzes mit jeste moc velke akcelerace.
Posli trochu vice infa, jake mas drivery anapeti na nich, firmware, zminovana nastaveni...

Edited 1 time(s). Last edit at 06/12/2014 04:12AM by dan.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 04:19AM
Děkuji za pomoc, ale neresil jsem a nenastavoval nic, jen jsem to sestavil dle návodu výrobce sad smiley. FW, jestli si pamatuji ( k tiskarne se dostanu az vecer) je MarlinV1. Ve Sli3ru jsem se dival, a akcelerace byli nulové.
dan
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 04:27AM
Defaultni akcelerace jsou nastaveny ve FW, to musis udelat v nem. Na driverech do zacatku nastav 0,4V a pak testuj. Motory by nemely nijak extremne palit, trochu hrat budou. Az u toho budes, posli vice informaci, nemel by byt problem to dat dohromady.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 04:32AM
ok dik moc vecer se ozvu
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 06:29AM
Ahoj, taky mám K8200.
Měl jsem také obavy, že mi to chodí ztuha. V návodu se podívej, jaké napětí na driverech máš nastavit. Je tam obrázkově řešeno jak a kde měřit a nastavit. Napínání řemenů není třeba řešit. Je to dané délkou řemene, dle návodu. Firmware a další nastavení jsem na začátku neřešil. Důležité bylo správné usazení domečků lineárních ložisek. To maj trochu nic moc.
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 11:20AM
s tím řemenem bych až tak nesouhlasil, volný řemen musí nutně dělat offset, nebo se pletu
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
June 12, 2014 04:10PM
tak zlobení vyřešeno. Musel jsem poštelovat drivery. Z výroby tam bylo 0,8V confused smiley Díky všem za radu
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 28, 2014 02:44PM
Jen se hloupe zeptam, kde merite napeti na driverech?
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 07:59AM
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 08:11AM
Tam pise o napeti 0.273V a pak 0.4V.
Ja tam mam 1.2V a motory se nehreji nijak zvlast
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 08:20AM
To je třeba i na mé poměry docela dost.. Sám mám na tiskárně podobné malé napětí.. A jak dlouho jsi zkoušel tisknout už?
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 08:28AM
Jen par minut
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 09:53AM
Uplne tomu navodu asi nerozumim.
Mam motor 5V, 2.5ohm a proud 1.2A
Mam tedy natavit ref napeti podle vzorecku 1.2 * 8 * 0.05?
I kdyz do motoru jde 12V?
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 05:30PM
Co mě bylo doporučeno je tento postup, srazit driver na minimum až se osa nehýbe, dám posun osy o nějaký počet, pak zvedat na driverech napětí pomalu až začne se osa hýbat plynule, nepřeskakuje motor + špetku ještě přidám a nechám to tak smiling smiley Je to podle mě nejlepší způsob než to takhle počítat i když to bude mít smysl taky nějaký smiling smiley Jestli jsem to napsal srozumitelně grinning smiley smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 10/29/2014 05:31PM by gumitek.
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 29, 2014 06:04PM
Chvilku jsem si s tim hral a na motorech jsem skoncil na 0.9V a na extruderu 1V
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 30, 2014 03:00AM
Dobrá, to je miň než předtím smiling smiley Uvidíš při nějakém delším tisku jestli se přehřívají nebo ne smiling smiley
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
October 30, 2014 06:57AM
Dekuji, vyzkousim jak se to bude chovat dal
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
November 03, 2014 02:43AM
Ahoj, dělalo mi to to samé. Vyřešil jsem snížením napětí na driveru motorů. Na motorech mám cca 0.45V a na extruderu 0.6V.
Motor extruderu při nižším napětí neměl dostatečnou sílu na posun materálu, při vyšším SMD driver neúměrně hřál.
Tisknu 50mm/s bez problému.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/03/2014 02:45AM by helmut_kreuz.
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
November 03, 2014 02:53AM
Snizenim napeti??
Re: 3DRAG nahodilý posun při tisku v ose Y
November 03, 2014 05:28PM
Ty úskoky se objevují na libovolném modelu, nebo jen na takovém, který má tenkou stěnu ve směru Y a uskočí to v okamžiku, kdy to dělá infill ?
Jinak řečeno - hlava vytiskne vnější a vnitřní perimetry stěny, a pak mezi těmito perimetry dělá infill, kdy se pomalu posunuje ve směru X a rychle kmitá ve směru Y a přitom posuny ve směru Y jsou jen několik málo milimetrů ?
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login