Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Filament Mladeč

Posted by CADS 
Filament Mladeč
September 02, 2014 03:51AM
Ahoj,

asi určitě mate s tímto filamentem zkušenosti, koupil jsem zhruba před měsícem PLA a příšlo mi ABS. Ale to mi nevadí možná jsem rád. Začal jsem s nim tisknout a přijde mi že se vrsvy do sebe neslévají. Když výtisk vytáhnu a vyzkouším tvrdost, tedy ho ohnu, vrstvy se od sebe odlepí. Stávalo se Vám taky něco podobného??

[leteckaposta.cz]

S pozdravem,
Jakub.

Edited 1 time(s). Last edit at 09/02/2014 03:54AM by CADS.
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 05:14AM
Málo materiálu -> vrstvy jsou moc daleko od sebe -> neslepí se to.

Jak to napravit? Víc materiálu/snížit výšku vrstvy
dan
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 05:22AM
Co teplota HE ? pro Mladecske ABS podle meho minimalne 240°C, spis vice.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 06:21AM
no ABS sedou sem z mladce zkousel jednou a moc odvazanej sem nebyl...

cca 260°C jestli si dobre pamatuju pri 60mms
sel strasne blbe od hotbedu a vetsinou sebou vzal cast spodni vrstvy ( ABS jusik na kores lepidle) - bud se odlepoval nebo nesel poradne dolu.

vzhled sten taky nic moc a pokud sem nejel na 250°C a vic, tak odlep vrstev (a vyska vrstvy moc vliv nemela)
nedokazal sem ho lip nastavit na jedne spulce, co sem se odhodlal k testum z nouze...

jestli si dobre pamatuju, tak dan muze potvrdit, jak idelane ty tisky vypadaly... smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 06:30AM
HE jsem měl na 260-270, po vypnuti větráků krásný povrch. Ale přesně jak říká raptik špatně jde od hlavy drtivá většina pokusů se odlepí od platformy. Máte nějaké lepší materiály z Česka??
dan
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 06:45AM
Co se tyce tisku od raptika, tak si myslim, ze byly vcelku ok.
Co jsem tiskl z Mladecskeho ABS tak mi naopak pripadalo povrchove hezci, nez z jinych filamentu, jedinym problemem byla prave nizsi tiskova rychlost a vetsi smrstivost nad BEDem.
Dost odlisne se chova jejich transparentni ABS, je sice trochu mekci a pruznejsi, ale tiskne se pomerne dobre, smrstuje mozna i mene, nez ABS od Fillamentum, ale je zase drazsi.
Kazdopadne tisknu na kapton, ze ktereho to dolu jde v pohode a stredne velke objekty na tom drzi ok.
Objekty s velkou zakladnou a vubec vetsi objekty se z barevneho ABS Mladec tisknou hure.
Z lokalnich vyrobcu je tu asi jedine Fillamentum. Vcelku dobre materialy se sirokou nabidkou barev, akorat ceny jsou bohuzel zatim vyssi.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Filament Mladeč
September 02, 2014 12:12PM
Ahoj, Mladec potrebovala svoje - hlavne teda tu vyssi teplotu (na j-headu 245C, aby nepraskaly treba x-endy), ale tisknout se s tim dalo - nejradsi jsem mel natural ABS, treba s modrou jsem mel jenom problemy (vetsi tisky hodne praskaly). Ted uz cca 5 mesicu tisknu z plastu od MK-Floria a zatim naprosta spokojenost (tisk ABS na 225C) - maji kriklave barvy a to ja rad smiling smiley


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: Filament Mladeč
September 05, 2014 06:41AM
Ahoj, zajimave je že, Mladeč na svých stránkách má udávaný průměr drátu 2,85 ale prodejci všude uvádějí průměr 2,90 až 3 mm. Podle tisku a jak vysoko mi zůstane drát v He po dokončení, bych věřil spíše udaji z Mladče. Nemam digitální šupleru,jen obyčejnou,a změřený průměr není nikdy větší než 2,9. A teď babo raď.
Re: Filament Mladeč
September 05, 2014 07:05AM
Quote
Mailen
Ahoj, zajimave je že, Mladeč na svých stránkách má udávaný průměr drátu 2,85 ale prodejci všude uvádějí průměr 2,90 až 3 mm. Podle tisku a jak vysoko mi zůstane drát v He po dokončení, bych věřil spíše udaji z Mladče. Nemam digitální šupleru,jen obyčejnou,a změřený průměr není nikdy větší než 2,9. A teď babo raď.

co na tom chces radit? (nemysleno zle)

udaj od obchodnika nebo vyrobce je fajn, a poslouzi ti akorat k rozhodovani jestli koupit...
na samotnej tisk ti pomuze akorat suplera, zkusenost a laborovani.
mel sem filamenty, ktere drzeli prumer dle udaju, ale taky takove, ktere proste treba pul spulky byli ok, ale pak co treba 5 az 10m zmena prumeru. to se to pak tiskne smiling smiley a to treba i u uz overeneho dodavatele - holt se nekdy nepovede udelat...

dulezite je, aby
- prumer nebyl prilis maly (filament pak v hotendu prestane plnit funkci pistu a material zacne unikat vyse, kde stuhne a ucpe HE)
- prumer nebyl prilis velky (zacne se zasekavat o steny v extruderu nebo hotendu v studene casti)
- prumer nekolisal, bude se pak menit mnozstvi vytlaceneho plastu a to bude mit vliv na soudrznost vlaken a pripadne i na vzhled tistene veci.

takze pokud se vyrobce drzi v mezich a nekolisa prumer, slicovaci program (pri spravne kalibraci podavani materialu) vytvori GCod pro danej prumer.

to spis zajimavejsi je samotne chovani materialu na open tiskarne (smrstivost, pracovni teploty, atd.), ktere ale opet otestovat musis sam...
obcas se stane, ze vyrobce zmeni recepturu, takze se s danym matrosem znova prokalibrujes winking smiley

proste
Welcome to the world of REPRAP winking smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Filament Mladeč
September 05, 2014 12:07PM
No právě, že se nemůžeš spolehnout na nikoho, jen pro ilustraci jak to tiskne teď no brutal, asi nahodím zpátky strunu ze sekačky, byla asi nejlepší.
Attachments:
open | download - WP_20140905_16_19_35_Pro.jpg (279.3 KB)
Re: Filament Mladeč
September 05, 2014 12:39PM
jak pise Raptik, pokud je drat aspon vicemene v cele delce prumerove plus minus stabilni a nenastanou problemy co psal raptik, tak kalibrace je otazka pul hodky. Me osobne vyhovovalo pro urceni kroku na extruderu nasledujici: Zmerit jestli kdyz zadam vytisknout 50cm struny, tak jestli ji realne vytiskne, pokud ne, doladit krokama.
Nasledne si vzit jednoduchy objekt, ja jsem treba bral kvadr 20x20x10mm na vysku, 100% infill a podle vytisku prvni ubrat/pridat kroky, behem trech iteraci mas nastaveno. A pokud ti prumer struny nedela problem v HE, tak jeji prumer ani neres. Dulezity je vytisk, to jestli vezme tolik mm nebo o 5 vice je fuk. To stejne s teplotou. Nikdy neresim moc realnou teplotu, proste podle toho co z HE leze za strunu pridam nebo uberu, pripadne podle toho jak to tiskne.
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 04:35AM
Skoda, ze som nenasiel tento topic skor a z JRC som si odniesol 1ks cerveneho PLA-D a 2ks ABS "Mladec". Zatial som vyskusal len PLA-D - uplna katastrofa. Podla nalepky D = zvysena tepelna odolnost. Jedine spolahlivo reprodukovatelne vysledky su pri 235C bez pouzitia retract. Retract je proste loteria, pretoze filament pri tom obcas praskne praskne....
dan
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 04:59AM
Barevne ABS z Mladce je problematicke, ale PLA-D ma hodne podobne vlastnosti jako 3D factories i Fillamentum, takze podle me tisknutelne je.
Popis vice parametru, jak ho tisknes. Teploty, rychlosti, typ HotEndu.......
Obcas se nejakemu tomu zasseknuti nevyhnu u modelu, ktery tisknu z PLA poprve, ale zatim jsem cytiskl vse co jsem potreboval.
Tim praskanim nevim co myslis, to se mi tedy jeste nestalo.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 06:59AM
Teraz som nasiel, ze to bude skor do temy "PLA a celokov". Tisknu na delte cez 0.4 trysku celokovov z reprapochod.cz. PLA z toho isteho shopu tiskne bez problemov pri 230C 80mm/s + 4mm retract (mam bowden, takze skutocny je asi 2.5mm). PLA-D Mladec maximalne 40mm/s pri 235C. Skusal som len rukou pretlacit filament cez trysku aby som zistil aky kladie odport. Roztopeny filament sa sprava ako kecup - najprv je pomerne tuhy, ale ked uz raz zacne tiect cez trysku tak odpor vyrazne klesne. Je to presne opak toho co som predpokladal: Ked budem do trysky tlacit studeny plast tak by mal klast vacsi odpor ako ked je uz plast v tryske zohriaty na teplotu trysky. Krasne a rychle sa s tym tisknou vazy bez preruseni - do spiraly - vrstva 0.3mm, 235C, 45mm/s - nesmi tam byt ale jediny retract. V momente ked sa prietok zastavi, tak odpor narastie...
Asi len nahodou sa mi podarilo vytisknout (1 z 5 pokusov), [www.thingiverse.com] pri vrstve 0.15, teplote 235C a rychlosti 20mm/s. Retract 4mm pri 30mm/s (a=1500)... Bohuzial staci ze sa filament zasekne raz max 2x tak je po tisku....
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 07:20AM
A co se tyka praskani, tak sa mi stalo ze pri retracte sa filament nevytiahol z trysky, ale proste len praskol - obycajne niekde pri heatbreaku.
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 07:22AM
no jestli se nepletu, tak Forrest z reprapobchod.cz kdysi v nejakem videu rikal nebo nekde psal, ze pro sve trysky doporucuje jen jim prodavany a vyzkouseny material, takze to klidne muze byt i problem samotne trysky. Zatim jsem na ni moc velky ohlas neslysel, navic autor dost dlouho celokovy i odsuzoval, tak kdo vi jak to s ni je. Zkus pripadne jineho vyrobce, ABS fillamentum se tiskne bez problemu, pripadne neco zahranicniho.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/04/2014 07:23AM by Bajn.
dan
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 07:30AM
Ano, cinske PLA z RRO se chova jinak, je lepe tisknutelne, ale teploty pri kterych tisknes se mi zdaji velice vysoke a retrakce pro PLA v celokovu 4mm ve moc velka, to se ani moc nedivim, ze se ti zasekava.

PLA Mladec/Fillamentum/3Dfactories ma vetsi tepelnou vodivost, dochazi u celokovoveho HE k prohrevu v breaku/zmeknuti vyse a tam dochazi k zasuknuti, hlavne prave pri velke retrakci, ci mensich rychlych retrakcich za sebou.
Zalezi i na provedeni breaku. Pouzivam jiny celokov, nemohu porovnat, ale PLA z ciny tisknu mezi 190-200°C a PLA z Mladce 210-215°C s rychlostmi okolo 100mm/s.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 09:56AM
Mimochodem tady je specifikace jak se tiskne z materiálu 3dfactories. A při tědlech rychlostech to i funguje, teda ABS žlutá a transparent, černá je peklo, jakmile to má nějaké drobné části, tak se při této teplotě drolí a lámou, když to ji ale dám na celou dobu tisku na 245, tak to jde.
Re: Filament Mladeč
December 04, 2014 08:50PM
Taky jsem vždycky řešil filament a v podstatě žádný nebyl dobrý. Všechny mé problémy vyřešila až samotná výměna HotEndu. Na Mladeč nedám dopustit a jsem max. spokojený.

Kafka
Re: Filament Mladeč
December 05, 2014 03:49AM
Quote
Kafka
Taky jsem vždycky řešil filament a v podstatě žádný nebyl dobrý. Všechny mé problémy vyřešila až samotná výměna HotEndu. Na Mladeč nedám dopustit a jsem max. spokojený.

Kafka

Můžu se zeptat jaký hotend jsi používal a jaký používáš teď?
Díky
Re: Filament Mladeč
December 05, 2014 03:42PM
Nejdříve jsem měl domácí výrobu a to nešlo. Pak jsem si za nekřesťanskou čásku pořídil Prusa nozzle. Asi před půl rokem se tu roztrhl pytel s Ds tryskama od Zvěřiny. No a tak jsem ho taky koupil. Byl jednoznačně lepší, jak Prusa nozzle, ale PLA s ním tisknout nešlo. Navíc byly nepěkné dohady s Ds a hotend měl jisté vady.
Nedávno jsem řešil jakým hotendem osadím druhou tiskárnu a byl jsem rozhodnut pro 3Dráty. To nedopadlo a tak jsem koupil Lipa trysku. Jsem spokojený a Ds hotend teďka prodávám. Má někdo zájem ? levně spinning smiley sticking its tongue out
Re: Filament Mladeč
January 08, 2015 06:54AM
Mám také zkušenost s tímto filamentem. Docela mne překvapují teploty s jakými zde tisknete. Při použití teploty nad 230°C se mi barevný filament začal roztékat, takže povrch (svislé stěny) nevypadali zrovna moc pěkně. Zkoušel jsem tisknout různou tloušťku vrstvy a rychlostmi, včetně výplně a musím říct, je to magie.
Černý ABS - teplota 225°C, rychlost 40mm, 80% výplň, tryska 0,4 , vrstva 0,35. Silná deformace už patrná při menších rozměrech, vhodný pro malé předměty, ne moc přesné, max tl. 2 cm, pak se odlupují vrstvy. Tohle mi vyšlo jako optimum, jinak výsledek byl katastrofa (poctivé 2 dny zkoušek na kostkách 2*2*1)
Bílá ABS - viz. černý, méně se deformuje, u větších ploch a tl. teplota 230°C (rozlévá se okraj), ale zvládne i 4 cm tl. pak už dochází k deformacím.
Transparentní ABS-T - teplota 230°C, průměr trysky nastavit ve slic na 0,5 (mám 0,4), tl. vrstev 0,5, rychlosti viz předchozí, výplň 70%. Zatím tisknuté malé předměty. Není patrná deformace, vrstvy drží. Dnes budu tisknout velký, tak uvidím, ale myslím si, že by to mohlo být dobré.
Re: Filament Mladeč
January 08, 2015 07:40AM
a jakej mas hotend?

ja na tom svem prvnim mel nizko heatblok, takze tisknout cokoliv pod 2x2 cm plochu bylo obtizny a nastavaly deformace...

a mas opravdu ABS? i kdyz PLA to se spis zkrystalizuje pri prekroceni limitu teploty...(ale nevim, nedelam s nim abych vedel jak se chova pred timto bodem)

muzes zkusit cool plugin sliceru, nastavit tak 15 - 20s na vrstvu.

jestli ti HE prihrejva objekt zkus to na 4x4x0.5 cm treba 60mm/s (ja na 120mm/s kalibruju jedine z 50x50x5 mm kostce, ty 20x20x10 kostky mivaj pri tyhle rychlosti problem s tepelnou deformoci - plocha je mala na schladnuti a HE heatblok ma taky nakou plochu ktera je jen cca 0.5cm nad cerstvou vrstvou)

samozrejme mladec je podivnej matros (nebo byl) a neni vhodnej do zacatku s tiskem. ale slysim poprve, ze by abs praskalo vlivem vetsi teploty.
pokud mi praskalo po vrstvach, dost casto to dela:
1) malo teploty
2) ofuk (prirozena cirkulace v mistnosti, ventilator od HE, zdroje)
3) prizvednuti vrstvy
a)bud odlep od bedu
b) prizvednuti hrany (po bridgi, stena pod uhlem apod.) - na vine bejva vetsinou heatblok prilis nizko, rychle kladene vrstvy na sebe (staci nastavit cool feature ve sliceru) nebo moc vysoka teplota

material bych spis zkusil reprapworld, filamentum...
muzu ti rict ze sem skoro 8 mesicu nedelal nic jineho, nez zkousel filamenty a zatim nejidealnejsi pro me sou filamentum, saintsmart pokud by nic jineho nebylo, tak reprapworld a otestoval bych znova z reprap.cc


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Filament Mladeč
February 25, 2015 10:05PM
Tak abych se taky přidal, tak musím říct, že s Plasty Mladeč jsem nadmíru spokojen. Používám ale jen PLA. Tisknu s ním půl roku a je to v pohodě, teploty obvykle na 200.
S ABS mi to od nich tedy moc nejde, ale to mi tolik nevadí, PLA vede. Dokonce jsem teď vyhrabal nějaké vzorky z fillamentum a oproti Mladči to má se stejným nastavením
(70mm/s) hrozné stěna (takový ty vlnovky) a možná i kolísá průměr (ten jsem tedy měril).
Používám J-head 1.75.
Co se týče RRO, tak mám jejich peekovou trysku na 3mm. Tam to docela jde. Co ale teď dělá RRO ten allmetal, tak se mi to vždycky ucpe ať se snažím sebevíc. Forrest holt
netiskne PLA a já zas na ABS přecházet nebudu. Z Mladče mi říkají, že prý mám víc chladit, což jsem zkoušel, ale stejně se mi to třeba po deseti vrstách ucpalo.. Takže
na PLA mladeč bych asi allmetal nedoporučil.

Teď mi přišla čínská kopie J-head na 3mm, tak uvidíme jak si povede Mladeč tam. Materiálu na 3mm mám hodně, převážně PLA...
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login