Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

zvedající se rohy

Posted by pfifferling 
zvedající se rohy
September 25, 2014 09:44AM
Ahoj, mám problém při tisku větší plochy. Objekt je cca 100x100x15 mm velký a ke konci tisku se začnou zvedat rohy, některý více, některý méně. Udělal jsem dva tisky a stalo se to u obou sad smiley více viz foto. Co s tím, co je špatně?


Re: zvedající se rohy
September 25, 2014 09:53AM
material?

v drftive vetsine pripadu je to:
1) spatna uroven HE pro prvni vrstvu
me se teda neosvedcilo levlit na tloustku papiru... odhadem to levlim tak na 0.1mm nad desku. tak akorat aby bylo jeste poznat okem mezera.

2) spatna volba materialu bedu. tisknes na kapton nebo kores a na nem ABS juice? pokud teda tisknes ABSkem.

na ABS se mi nejvic osvedcil prave kores a po zaschnuti koresu napatlat vrstvu rozpusteneho ABS v acetonu.

3) prvni vrstvu tiskni pomalu, klidne tak 15mm/s


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zvedající se rohy
September 25, 2014 10:05AM
Material je ABS od Prusy, teplota na trysce 285.

Jak poznam, ze mam spravne nastaveny level aniz bych musel tisknout 3 hodinovej kus? smiling smiley

Tisknu na sklo a na nem je ABS s acetonem

Prvni vrstva jede pomalu smiling smiley

ono to fakt tak do pulky drzi, pak to zacne praskat asi jak to chladne a proste se to zvedne
Re: zvedající se rohy
September 25, 2014 10:16AM
seskrabej soucasnou vrstvu, nanes tam ten kores a pak to abs v acetonu.

a to abs v acetonu musi mit takovou skoro mlecnou konzistenci...

ted sem u jednoho cloveka resil podobnej problem a svou roly v tom hrala i spatna koncentrace ABS v acetonu....
tusim ze sme na 300ml acetonu davaly vic jak 1m 3mm filamentu

samotne ABS v acetonu ma casto tendenci sice prilnout k objektu, ale ten rad tu vrstvu jusiku odtrhne od skla...

ja kdyz sem tam nemel kores, tak sem videl jak mi po 2h tisku objekt odlepil ABS vrstvu od skla smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zvedající se rohy
September 25, 2014 10:17AM
a hodne mi pomaha s urovni od desky toto:

[www.thingiverse.com]


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zvedající se rohy
September 25, 2014 10:26AM
Super, zkusim Kores a hustsi koncentraci juicu, ted to mam urcite min
Re: zvedající se rohy
September 26, 2014 08:02AM
Testni Kores, jak psal Raptik - dělal jsem na to návod, tak ti to může píchnout - příprava podložky pro tisk z ABS.


3D tiskárna RebeliX
www.reprap4u.cz
Re: zvedající se rohy
September 27, 2014 09:06AM
Ohnuté rohy při tisku z ABS jsou způsobené odlepováním krajů tisku od podložky díky tepelnému pnutí uvnitř tisknutého objektu.
Jsou způsobené kombinací dvou jevů:
  1. Nedostatečná přilnavost ABS k podložce
  2. Tepelný gradient mezi vrstvami tisku způsobující vnitřní pnutí v tištěném objektu

Pnutí vzniká tiskem horké nové vrstvy na studenější vrstvu pod ní. Jak horká vrstva chladne tak se nepatrně smršťuje, ale je přilepená na už víc smrštěnou studenější předchozí vrstvu a snaží se ji vzít s sebou.
Výsledkem je vnitřní pnutí které se snaží udělat ti z destičky mističku smiling smiley Jakmile síla vnitřního pnutí překoná přilnavost podložky začne se ti to odlepovat a tím pádem zvedat.
Další vrstvy pak nemají dost prostoru a rozplácnou se (nemají správnou výšku) a výsledkem je další deformace objektu.
Navíc nastává pružinový efekt kdy se odchlíplá část objektu zvedá a pruží, takže pod tiskovou tryskou tisknoucí další vrstvu povolí dolů ale jakmile tryska poodjede dál tak se zase hned zvedne a zvedne tím pádem i novou vrstvu
která pak zatuhne zvednutá a výsledkem je "lyže" na rozích. O tu se pak začne zadírat tisková hlava a urazí ti objekt z podložky nebo začne rozmazávat přebytečný plast po okolí...

Aby ses výše popisovaných jevů zbavil, potřebuješ zajistit:
  1. Dobrou přilnavost podložky.
  2. Kontrolu teploty prostředí. Ve skutečnosti nechceš aby ti výrobek během tisku vychladl pod těch ~110 stupňů co má podložka!

Jako vyhřívaná podložka pro tisk ABS se mi osvědčilo sklo které jsem na povrchu zdrsnil brusným kotoučem (dremel), natřené ABS rozpuštěným v acetonu při 70 stupních.
Tisknu pak na 110. Drží to výborně a pokud po skončení tisku snížím teplotu podložky na 70 najednou to jde skoro samo odloupnout!

Moje osvědčené řešení kontroly teploty prostředí spočívá v intenzivním ofukování tisku ~110 stupňů horkým vzduchem.
To má za následek:
  1. Rychlejší tuhnutí tištěného vlákna a vyrovnání jeho teploty s teplotou tištěného objektu, takže se zmenšuje teplotní rozdíl mezi vrstvami a tedy vnitřní pnutí,
  2. Zmenšení tepelného rozdílu mezi tištěným vláknem a už vytitěným objektem. Po skončení tisku pak objekt chladne jako celek najednou a nemá tendenci praskat.

Ofukování řeším prostým topným ventilátorem, na který jsem si udělal trysku z papíru slepeného kaptonem která vytváří plochý proud vzduchu o šířce podložky, a tím ofukuji celý tištěný objekt během tisku.
V budoucnu asi zkusím udělat nějaký uzavřený oběh vzduchu v tiskárně, abych zbytečně nevytápěl okolí...

Taky si můžeš zkusit pohrát s rychlostí tisku:

Špatné je když se nová vrstva vystiskne dost pomalu na to aby objekt pod ní stihl chladnout, ale zároveň dost rychle na to aby celá nová vrstva byla o dost teplejší než ta pod ní.
Z tohoto nešťastného okénka lze utéct oběma směry:
  • Extrémní zpomalení tisku. Tisknout tak pomalu že i ta nová vrstva stihne dost vychladnout.
  • Extrémní zrychlení tisku. Tisknout tak rychle aby objekt nestihl vychladnout.

Má to ale své limity.

Je to závislé na konkrétním objektu (je snadnější vytisknout rychle kostku kde se dá použít rychlá výplň na velkých plochách než třeba ozubené kolečko díky omezené akceleraci tiskárny).

Zpomalení tisku nepovažuji obecně za přijatelné řešení smiling smiley
A když to přeženeš s rychlostí tisku tak ti pak celý objekt zůstane měkký a zdeformuje se. Určitě potřebuješ nějaké chazení právě vytištěného vlákna, ventilátor na extruderu. Pokud máš hotend chlazený větráčkem můžeš zkusit otočit jeho výfuk dolů na trysku smiling smiley

Prostě kontrola teploty prostředí to řeší pořádně!!!
Re: zvedající se rohy
September 28, 2014 08:24AM
Taky tisknu na juice ale rožky prostředek apod během tisku přichytím sekundovým lepem ke sklu
Re: zvedající se rohy
September 28, 2014 10:38AM
tak co, naka zmena???

jeste muzes zkusit nechat generovat skirt spolecne s objektem... vytvori se tak ochranej "rukav" kolem tisku, kde se bude drzet vetsi teplota a nebude ti ochlazovat proudeni vzduchu. nekdy se to doporucuje...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: zvedající se rohy
September 29, 2014 09:44AM
Takže resume smiling smiley

přidal jsem skirt a dal ho na 20 vrstev. Take jsem udelal hustsi dzus, snizil teplotu (ze 285 na 250) a trosku si pohral s nastavenim zetka (to nastavovani je zoufale, nechapu, i na cinskych nejlevnejsich cnc strojich je aspon sroub, pisu si to do todo - predelat drzak x motoru). Dost to pomohlo. Odlepil se jen jeden roh a to jeste jen velmi mirne, viz foto. Co me nakrklo, ze asi 3 vrstvy pred koncem se to zaseklo a normalne napsalo, ze skoncil. Na funkci dilu to nebude mit vliv. A jako premie se mi povedlo dobre umistit matici do materialu, tak ze nikde nekouka. Diky vsem za rady. Urcite budu mit dost dalsich dotazu smiling smiley

Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login