Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece

Posted by bluewave65 
Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 10:19AM
Ahoj lidi,


zrovna zkousim PLA spulku ( oranzovou ) od mladece ......


Optimalni posazeni na skle heatbedu jsem vykouma 80 stupnu na 1 vrstvu a pak staci 75 ......
ale mam problem zrejmne s nastavenim a to takovy ze mne to "ryje" v materialu ....... po nekolika pocatecnich vrstvach kde je vse ok to pak zrejmne premirou "vysmoleneho " materialu zacne "ryt" ve zbylych vrstvach ......

Mam trysku 0.3 vysku vrstvy jsem nastavil na 0.28 a pak i 0.3 ale rozdil minimalni .......
ofuk tam mam po prvni vrstve ( radsi ) Jinak z toho je uplne blato smiling smiley
Teplota 210 1 vrstva a pak 205 .....

Diky za hlp
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 11:10AM
Na 0.3 trysce jedu standardně výšku první vrstvy 0.3 a další 0.2mm.
Pokud máš dobře zkalibrovanej extruder a osu Z, přeměř průměr vlákna a do slicovacího programu zadej zjištěnou skutečnou hodnotu. Pokud ani to nepomůže, zkus použít M221 na snížení % množství "vysmoleného" materiálu :-)
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 11:24AM
Bude to asi spatne nastevenou hodnotou na extruder co mam .......

Je to mk8 kopie od cinanu ......
[www.dx.com]

POdle webu ma pouzity sroub tyhle parametry, coz asi nebude pravda .....

-------------
Real-life measured data (tested with 1.7mm filament):
Effective diameter: 6.7mm
Effective circumference : 21mm
Steps per mm: 152 approx. - tested with direct drive, 200 steps/rev and 1/16th. microstepping: 200 * 16 / 21 ~= 152
-------------

Jak se to da "zmerit" aby to bylo co nejpresnejsi ?

Prumer od mladece se zda na nekolika mistech prekvapive 1.75 smiling smiley
Takze to asi bude v tech krocich toho sroubu ....... nezna nekdo presne parametry te heacent kopie, resp pouziteho sroubu ?

Edited 2 time(s). Last edit at 04/01/2015 11:40AM by bluewave65.
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 11:56AM
Číňan to testoval...
Na vlákno před extruderem navlíkni průhledný brčko. Na vláknu si označ ryskou horní kraj brčka (je výhodný použít třeba světlý vlákno a tmavej tenkej fix). Ohřej to na provozní teplotu, pak dej z Pronterface vyextrudovat třeba 10x5mm. Změř, o kolik se skutečně posunula ryska do brčka. Asi to nebude zrovna 50mm. Změň počet kroků extruderu na mm (trojčlenka) a zkus znova extrudovat. Tohle opakuj, dokud skutečná a jmenovitá délka extrudovaného materiálu nebudou stejné.
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 12:35PM
No tedka jsem to meril a pri techto "udajnych" parametrech kdy vsichni uvadeji cca okolo 150 kroku na mm u Mk8 mi to vychazi ze kdyz necham vyextrudovat 10mm tak to vyextruduje 15 mm ....... docela diametralni zvrat ........ bud tam mam nejaky podivny mk8 smiling smiley nebo nevim ......... kazdopadne to doladim timto "hloupym" zkousenim ........ protoze rozebirat se mne to nechce ..... jelikoz by to bylo zbytecne komplikovane ...... vzhledem ke konstrukci ......
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 12:45PM
Zkusil bych E tak kolem 95 smiling smiley


>>> Koně můžeš přivést k vodě, ale pít ho nedonutíš. <<<
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 01:17PM
No vypada to tak ze to tak asi vyjde smiling smiley 3 clenkou mi vyslo 101 ....... ale po zkusebnim tisku vidim ze to chce jeste dolu ..........

2 jirpil > co te k tomu vede ? Nejaky presnejsi vypocet nez "hadani" ala mereni dratu ?
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 01, 2015 01:51PM
smiling smiley na jedný tiskárně mám 90 a na druhý 100, takže přesnej aritmetickej průměr z nepřesnejch čísel. smiling smiley
Ale to měření extrudovanýho drátu se mi nejvíc osvědčilo.
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 02, 2015 01:23AM
co mas za kolo / extruder (mk4) ? Ja jen ze mne je fakt divne ze vsude po netu se o mk4 pisi uplne jine parametry .......

Je dost blbe to ladit merenim, protoze vzdy se ta chyba nekde projevi , at uz drive nebo pozdeji .......
Experimentovat mne prijde trochu "tupe" .......
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 02, 2015 03:43AM
no ono to mereni je, aspon u mne overeno praxi... smiling smiley ackoliv sem si meril prumer "davkovace", prepocitaval podle parametru krokovani, prevodu atd, tak stejne vypocitane e kroky byli jine...

nebudes to mit uplne presne nikdy, zalezi na tuhosti fillamentu, pritlaku na nej, kvalite provedeni "zoubkovani" atd...

ja teda sice pouzivam ABS (je mekkci), ale muzu ti rict, ze co barva u jednoho vyrobce, to mam jine e-kroky - jasne treba o 5% - 10%, ale meni se to...
a podobne rozdily sou i u ruznych dodavatelu - tam uz je to kolem 10%

samozrejme zalezi, jak peclive to meris, kam das rysku, kde merku atd...
ale pokud se s onou nepresnosti vlezes do urcite tolerance, zas tolik to nevadi, protoze kolisani prumeru filamentu a jine veci ti to vykompenzujou smiling smiley

reprap masinka neni mega presna vec - ale odmerovat extrudovani se vyplati...

proste na mem wade s 8mm tyckou s podavcima zarezama, 1/32 krokovanim a 11 / 45 zubum se pohybuju od cca 1150 do 1400 e kroku podle barvy a dodavatele


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 02, 2015 05:44AM
@bluewave: Mam mk8, ale ne cinsky (nerez, tusim US, ale uz se presne nepamatuju). A je to jak potvrzuje raptik: tabulkovy hodnoty (nebo vypocitany kalkulatorem) jsou jen priblizny. Tomuhle se prave rika kalibrace tiskarny.


>>> Koně můžeš přivést k vodě, ale pít ho nedonutíš. <<<
Re: Ryje pri tisku v materialu - PLA od mladece
April 02, 2015 07:45AM
tak teda jste mne presvedcili smiling smiley budu experimentovat az se "vyexperimentuju" k nejakemu pouzitelnemu extrudovani ...... diky
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login