Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

zajímavé přerušení tisku

Posted by milou 
zajímavé přerušení tisku
May 11, 2015 09:49AM
Zdravím tiskaře.
Tiskárna Rebe II tiskne . vše ok . Mám ji napojenou na jednom zásuvkovém okruhu společně se dvěma lampičkama- obyč žárovky 60 W . Pokud tisknu , a svítí , tak je vše ok . Když je při tisku vypnu , zastaví se tisk . Repetier přestane pracovat , a musím ho vypnout přes správce úloh . zkusím dát úsporky . Stalo se vám to někdy ? Čím to může být . Elektroinstalaci mám novou .


www.3d-konstrukce.cz
Re: zajímavé přerušení tisku
May 11, 2015 12:13PM
Může to být rušením. Několikrát mi spadnul tisk na statickou elektřinu - kousla se komunikace přes USB. Všechny USB kabely nejsou stejně odolný, ty tlustší by snad mohly být líp stíněný...
Re: zajímavé přerušení tisku
May 11, 2015 01:14PM
Zapojit odrušovací člen před zdroj tiskárny , a před zdroj pc ?


www.3d-konstrukce.cz
Re: zajímavé přerušení tisku
May 11, 2015 02:07PM
Uškodit to nemůže.
Taky jsem propojil kostru tiskárny se zemí napájení RAMPSu.
Ale na statickou elektřínu si stejně dávám pozor. Máme plovoucí podlahy, některá domácí obuv dělá dost problémy.
Re: zajímavé přerušení tisku
May 11, 2015 04:02PM
Ahoj,taky prispeju kapkou do mlyna,se svim poznatkem.Obyvak mam propojeny s kuchyni a vzdy kdyz se vypla/zapla trouba cca 2000w,tak se mi to taky kouslo.Pro elektroniku jsem vyrobil hlinikovou krabicku a vse radne uzemnil, energetickej retez vymenil za kovove ohebne hadice ze sprchace (nerez hadice ke sprsce) vypada to celekm dobre a mam pokoj...
Re: zajímavé přerušení tisku
March 02, 2016 03:54PM
Přidám se s dovolením s problémem do tohoto vlákna... Včera a dnes se mi stala zajímavá věc, přerušil se mi "bezdůvodně tisk". Tisknu z SD karty a včera jsem k tomu přišel a zmáčknul tlačítko podsvícení a tisk se přerušil (ne, nespletl jsem to s tlačítkem STOP). No a tiskárna jakoby zamrzla, přestala se hýbat a reagovat na SD s displayem, jediné co šlo je to podsvícení... Tak jsem to vypnul že asi nemá svůj den. No a dneska jsem jeden objekt vytisknul v pohodě, ale při druhém, během mé nepřítomnosti, zase tisk zamrznul. Prostě tiskárna se zastaví, jedině jede větráček extruderu a display zamrzne, ukazuje že nahřívá bed, ale bed je studenej... Nedá se nějak vyčíst nějaká "historie" tisku z arduina nebo tak něco, pokud se to třeba stane příště?
Jako problém bych viděl někde v tom displayi a SD, že třeba přestane posílat gcode.. Ale hledal jsem i nějakou radu na googlu a někdo popisoval podobné problémy s tím, že možná je to nějaké kolísání napětí na zdroji... Nemáte někdo tušení?
dík...
Re: zajímavé přerušení tisku
March 03, 2016 12:27AM
Quote
petrk
Přidám se s dovolením s problémem do tohoto vlákna... Včera a dnes se mi stala zajímavá věc, přerušil se mi "bezdůvodně tisk". Tisknu z SD karty a včera jsem k tomu přišel a zmáčknul tlačítko podsvícení a tisk se přerušil (ne, nespletl jsem to s tlačítkem STOP). No a tiskárna jakoby zamrzla, přestala se hýbat a reagovat na SD s displayem, jediné co šlo je to podsvícení... Tak jsem to vypnul že asi nemá svůj den. No a dneska jsem jeden objekt vytisknul v pohodě, ale při druhém, během mé nepřítomnosti, zase tisk zamrznul. Prostě tiskárna se zastaví, jedině jede větráček extruderu a display zamrzne, ukazuje že nahřívá bed, ale bed je studenej... Nedá se nějak vyčíst nějaká "historie" tisku z arduina nebo tak něco, pokud se to třeba stane příště?
Jako problém bych viděl někde v tom displayi a SD, že třeba přestane posílat gcode.. Ale hledal jsem i nějakou radu na googlu a někdo popisoval podobné problémy s tím, že možná je to nějaké kolísání napětí na zdroji... Nemáte někdo tušení?
dík...

Jaký máš zdroj ? elektroniku?
Re: zajímavé přerušení tisku
March 03, 2016 04:06AM
ahoj, no mám display RAMPS1.4 12864 LCD Display, např [www.ebay.com]
RAMPS 1.4 [reprap.org]
MEGA 2560
zdroj je nějakej noname, tiskárnu mám z druhé ruky, ale typově [www.ebay.com]
Re: zajímavé přerušení tisku
March 03, 2016 05:48AM
Jaký má ten zdroj výkon ? Není tam štítek ?
Re: zajímavé přerušení tisku
March 03, 2016 06:38AM
Bohužel štítek nemá... Ale dva roky to bez problému fungovalo... Nicméně shodou okolností teď čekám na nový zdroj 360W, tak až ho dostanu tak to mohu vyzkoušet...
Re: zajímavé přerušení tisku
March 03, 2016 06:45AM
Quote
petrk
Bohužel štítek nemá... Ale dva roky to bez problému fungovalo... Nicméně shodou okolností teď čekám na nový zdroj 360W, tak až ho dostanu tak to mohu vyzkoušet...

Projdi kabeláž . Od zdroje ,až po ramps . A zkus vyměnit usb-čkový kabel . Teď mně nic nenapadá .
Re: zajímavé přerušení tisku
March 06, 2016 06:19PM
Quote
petrk
Bohužel štítek nemá... Ale dva roky to bez problému fungovalo...

Dva roky jsou az az. Ten uz bude mit po zivotnosti. Teplem (i starim) mu vysychaji kondenzatory a snizuje se maximalne mozny dodany proud.
Poznas to jen pri zatizeni na max - tzn. treba ve chvili kdy sepnou vsechny topna telesa a motory menej smer = max.odber = kratkodoby vypadek zdroje = problem.

Dobre by bylo mit ty zdroje trochu predimenzovane a chlazene, ale davej k tiskarne 30A zdroj... smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: zajímavé přerušení tisku
March 07, 2016 02:52AM
no já tedy minulý pátek koukal na kabeláž a hned u silových kabelů před zdrojem jsem našel problém, z celého průřezu tam byl kontakt jen přes pár žil, tak jsem se radoval, že jsem našel problém a prolítnul jsem konetory a byly v pořádku. Tak první výtisk byl dobrej, ale druhej výtisk zase to přerušení jak minule... Tak jsem zas sundal zdroj a ještě jsem tam našel dvě místa kde ty dráty a spojení byla v hrozném stavu, tak jsem to předělal a teď to aktuálně je dobrý... Takže možná, že problém je objeven, ale stejně mě čeká trochu přepracování té elektroinstalace protože mi to nevyhovuje..
Jinak kamarád mi ještě říkal že podobnej problém se zamrznutím se mu objevil, že měl přelomené dráty v přívodu k jednomu z motorů, to kdyby se s tím někdo setkal. Každopádně pokud mi to takhle bude už fungovat bez zádrhelů, děkuju všem za pomoc :-)
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 05:26AM
Zdravím.. opět.. Tak problém s přerušeným tiskem se mi zase objevil... Mezitím jsem vyměnil zdroj, je to tento:
[www.ebay.com]
primárně určen pro ledky.. může to být problém?
Výkon je 360W.

Tiskárna opět vytiskne kus objektu a pak se tisk přeruší.. LCD panel zamrzne a nejde nic... Zkoušel jsem, jestli to třeba nemá špatný kontakt s SD kartou, ale ta když se během tisku vyjme, tak to akorát napíše "card removed" a normálně to funguje...

Ale protože jsem tiskárnu pozoroval zrovna ve chvíli, a chvilku předtím, než se to zase podělalo, všimnul jsem si jedný věci.. Na několika posledních vrstvách před tím přerušením, v místě, kde se motor extruderu rychleji točil, to občas ztratilo kroky, jakoby byl problém s tím trimrem na driveru motorku.. Ale pokud by ten byl špatně nastaven, tak by se nepřerušil celej tisk, že..
Takže.. Napadá mě...
1) Problém je ve zdroji, nedává dostatečný proud, ALE! měl by umět dát 360W výkonu a tiskárna potřebuje řádově 200W
2) Problém je ve zdroji, nedává dostatečné napětí, ALE! Změřil jsem měřákem, a potenciometrem na zdroji nastavil co nejpřesněji 12V.. A co jsem teď hledal na netu, tak vesměs se všude varuje před vyšším napětím..
3) problém je ve zdroji, taky jsem někde četl že sice je to dobrý na LED, ale napájení REPRAPu se to nehodí...
4) problém je ještě jinde...


dík za pomoc..
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 05:41AM
jen pro info - na tom RAMPS mas vyzkratovane pojistky? Jestli ne, tak opatrne odpajet a nahradit dratem. Nebo jim zkratovat nozicky na druhe strane tistaku...

A zkus to nekdy nechat delsi dobu zapnute s vypnutym zdrojem a napajene jen z USB - jestli to po nejake dobe taky nezamrzne


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 06:09AM
Zajímavé . Nikde jsem se nedočetl , jestli je ten zdroj na ledky natolik vydlazený , aby nepouštěl žádné špičky do ramps . Bylo by nobré změřit výstup 12 V osciloskopem , abys měl jistotu .


www.3d-konstrukce.cz
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 12:30PM
Zdar.. tak doteď puštěno přes USB a v pořádku, stále správně funkční..
Co se týče těch pojistek tak tam mám pořád zkratovací propojky, možná že to v budoucnu pořeším (ještě jsem neslyšel, že by to dělalo brikule), ale myslím, že to zamrzání je opravdu tím zdrojem.. Jen nevím, je jestli nestabilní proud, nebo nízké napětí, nebo něco jiného.. Co myslíte, odpálím si RAMPS, když to napětí zvýším třeba na 12,5V, nebo 13V?
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 01:11PM
Proud neřeš . Pokud má 350 W, tak je to v poho . Ten zdroj by měl mít stabilizátor napětí . Nemělo by klesat ani při maximálním zatížení . Pokud by jsi přešvihl odebíraný proud , tak je tam pojistka přetížení , a zdroj by se odpojil sám . Ale znovu . Ten ledkový zdroj nemusí být vyhlazený dokonale . Pokud není , tak na výstup 12 V napoj paralelně kondenzátor alespoň 3000 mf . 16 V . A pak to zkus tím systémem , který ti haproval . Je to nejlevnější řešení závady .

Edited 1 time(s). Last edit at 04/10/2016 01:12PM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: zajímavé přerušení tisku
April 10, 2016 03:42PM
Ten kondenzator muzes zkusit klidne 3x 1000uF paralelne z nejakeho stareho zdroje, nebo cokoliv podobneho. Ale pro radsi aspon na 25V.

Nebo jeste zkus tisk z PLA a uplne vynech/odpoj vyhrivani HB - tim se vyhnes nejvetsim proudovym spickam.

Pri beznem tisku (kdy se ti to zastavuje) to mas take v USBcku? Nebo to napajis jen tim zdrojem? Protoze ten zdroj by mel napajet jen silovinu (cili pokud by kolisal tak bude kolisat vytapeni a mozna vynechavat motory), ale pokud mas zaroven pripojene USB, tak to by melo "zalohovat" ridici cast a rozhodne by se nemela restartovat/zamrzat.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: zajímavé přerušení tisku
April 11, 2016 10:35AM
Tak já jsem objednal tyto: [www.ges.cz], dám tam 2 paralelně na dva výstupy 12V
Krom toho jsem ale zkoušel tisk i s napájením z USB, ale zaseklo se to také. Sice se vytisklo asi o 40 vrstev víc než minule, ale stejně je to třeba 10% modelu...
Re: zajímavé přerušení tisku
April 11, 2016 10:41AM
Ty koďany můžou být , a nemusíš je dělit do dvou svorek . Všechny 3 svorky 12 V + i - jsou propojené paralelně . Je jedno , kam je zapojíš . (Bacha na polaritu . ) winking smiley
Re: zajímavé přerušení tisku
May 10, 2016 01:42PM
zdar, tak konečně jsem se dostal k úpravě té tiskárny - osazení těch kondenzátorů.. No - mám rozporuplný pocity. Od té doby se to nezastavilo, takže úspěch, ale to zadrhávání motoru extruderu jak jsem popisoval, se objevilo znovu... Pomohlo jen zpomalení tisku, pak to nezadrhávalo, ale vzhledem k tomu, že na tohle nastavení jsem protiskl několik kg materiálu, není mnedle objektivní důvod aby to najednou začlo zadrhávat... Tak uvidím.. Pokud se to zas objeví, zkusím vyměnit motor extruderu a kabeláž k němu... Takže tak pro info smileys with beer
Re: zajímavé přerušení tisku
May 11, 2016 12:14PM
Toz zadrháváni může být způsobeno např . špatným dotažaním topného tělíska . (malá styčná plochá tělísko-headblock) . Nebo špatně nastavený driver extruderu . Já mám na extruder 0.55 V .


www.3d-konstrukce.cz
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login