Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Rada ohledne tisku PLA-D

Posted by Deathmann 
Rada ohledne tisku PLA-D
July 14, 2015 04:30AM
Zdravím pánové,
před nedávnem jsem si sestavil "smartrap mini" 3D tiskárnu.Po prvotních problémech které jsem vyřešil tiskne tiskárna celkem obstojně,ale mám problém ohledně přichytávání první vrstvy na podložku.
Materiál je 1,75mm PLA-D z Mladeče (kupováno přes JRC),na skle mám malířskou pásku (taková ta papírová béžová) , tisknu na 210°C a rychlost tisku 30mm/s.
Už jsem zkoušel zpomalit tisk prní vrstvy s malinkatym zlepšením,dále jsem zkoušel ubrat/přidat výšku trysky na ose Z, přidat/ubrat materiál který jde přes extruder a taky sem zkoušel trošku štelovat s teplotou nahoru a dolu bez větších rozdílů.
Problém je,že tryska vždycky jakoby chvíli buď táhne materiál za sebou a nebo se ji přichytává přímo na trysku.Občas když má tiskárna dobrej den,tak jde tisk v pohodě.
Šlo by udělat ještě něco co by pomohlo?
Attachments:
open | download - 11241793_1145988188748535_7530084672100509596_n.jpg (94 KB)
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 14, 2015 10:28AM
sehnat pasku 3M 2090,
zkusit kores lepidlo nebo UHUstick (me se kores osvedcil s ohrevem bedu na 60°C - coz u tebe nepujde bez instalace heatbedu)
PLA na plaxisklu udajne dobre drzi (nekdy pry az moc dobre)
zkousel sem i klasickou malirskou krepovou pasku z obi - ale chce to zas ohrat bed a bez brimu se neobejdes a i tak to neni stoprocentni udrzeni

nebo si kup buildtak, ma bejt na pla docela vhodnej


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 15, 2015 01:47AM
Super,díky za rady.Jako první asi zkusím to plexisklo a když to nepůjde,tak půjdu asi do toho buildtaku.
Koukal jsem na ten buildtak a vypadá to totiž celkem dobře a použitelně.Ještě se chci zeptat jestli to je nejaky trvalý nebo se třeba co ja vim každých 100 výtisků musí objednat nová ta podložka.
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 15, 2015 03:57AM
Quote
Deathmann
Super,díky za rady.Jako první asi zkusím to plexisklo a když to nepůjde,tak půjdu asi do toho buildtaku.
Koukal jsem na ten buildtak a vypadá to totiž celkem dobře a použitelně.Ještě se chci zeptat jestli to je nejaky trvalý nebo se třeba co ja vim každých 100 výtisků musí objednat nová ta podložka.

ad buildtak nevim, muzu jen predavat dal informace, takze overeno nemam, ale mel by mit omezenou zivotnost na radove desitky tisku...

ad plexisklo, cet sem prave ze nekdy to nejde sundat smiling smiley ze prave az moc dobre prilne... takze bych to nezkousel na nakem dulezitem tisku...


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 15, 2015 04:51AM
Quote
raptik
cet sem prave ze nekdy to nejde sundat smiling smiley ze prave az moc dobre prilne... takze bych to nezkousel na nakem dulezitem tisku...

Tiskarnu jsem si postavil pro zabavu takze nic dulezityho tam zatim tisknout nehodlam.
Ted s tim jen blbnu a zjistuju co a jak smiling smiley Kazdopadne diky za typy smiling smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 07/15/2015 04:52AM by Deathmann.
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 15, 2015 09:17AM
Tak jsem nakonec zkusil namatlat tu malirskou pasku koresem, nechal zaschnout a prijde mi,ze to ted drzi paradne smiling smiley)

PS v priloze ze klicek na M3 matky..
Attachments:
open | download - 11695836_1155849211095766_4064656594004040222_n.jpg (19.7 KB)
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 16, 2015 10:45AM
Ja vcera koupil tycinkove lepidlo UHU stick a za studena bombove drzi PLA (3DW ARMOR pla - oranzova)


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 02:22AM
Quote
raptik
Ja vcera koupil tycinkove lepidlo UHU stick a za studena bombove drzi PLA (3DW ARMOR pla - oranzova)

Na obyc skle nebo na ty pasce smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 03:14AM
Quote
Deathmann
Quote
raptik
Ja vcera koupil tycinkove lepidlo UHU stick a za studena bombove drzi PLA (3DW ARMOR pla - oranzova)

Na obyc skle nebo na ty pasce smiling smiley

na obyc skle. staci jedna vrstva.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 03:23AM
Tisknu PLA na sklo s lakem na vlasy a v pohodě.
U malých objektů bez vyhřívání, u větších topím na 40°C a v pohodě :-)
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 03:39AM
Quote
nomi
Tisknu PLA na sklo s lakem na vlasy a v pohodě.
U malých objektů bez vyhřívání, u větších topím na 40°C a v pohodě :-)

lak na skle mi byl manzelkou rozmluven - moc smradu grinning smiley
je fakt, ze sem z toho taky nadsenej nebyl... jak se strikne na to sklo pri 60° je to poradna davka "vune"


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 08:00AM
Fialový Lybar docela pěkně voní tongue sticking out smiley

Edited 1 time(s). Last edit at 07/20/2015 08:01AM by nomi.
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 20, 2015 10:40AM
kdyz uz jsi kupoval v jrc, tak zkus jejich cerny kapton, tisk pla I zastudena bez problem, pred tiskem staci maximalne lihem utrit mastnotu
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 03:07AM
Quote
Bajn
kdyz uz jsi kupoval v jrc, tak zkus jejich cerny kapton, tisk pla I zastudena bez problem, pred tiskem staci maximalne lihem utrit mastnotu

To taky nevypada spatne,je videt,ze jsem moc nehledal smiling smiley)

Jinak jeste zneuziju tenhle topic ohledne jednoho dotazu.

Dost lidi pise at uz tady nebo na jinych forech,ze na prvni vrstvu je dobry pridat teplotu a na dalsi vrstvy pak ubrat. Mam program repertiera a chtel jsem se optat jestli se to tam da nejak nastavit nebo to jde nastavit v G-kodu a nebo to proste musim vzdycky manualne stahnout dolu?
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 03:32AM
Quote
Deathmann
Quote
Bajn
kdyz uz jsi kupoval v jrc, tak zkus jejich cerny kapton, tisk pla I zastudena bez problem, pred tiskem staci maximalne lihem utrit mastnotu

To taky nevypada spatne,je videt,ze jsem moc nehledal smiling smiley)

Jinak jeste zneuziju tenhle topic ohledne jednoho dotazu.

Dost lidi pise at uz tady nebo na jinych forech,ze na prvni vrstvu je dobry pridat teplotu a na dalsi vrstvy pak ubrat. Mam program repertiera a chtel jsem se optat jestli se to tam da nejak nastavit nebo to jde nastavit v G-kodu a nebo to proste musim vzdycky manualne stahnout dolu?

repetier si asi nemyslel, to je firmware a ten jen spracovava gcody, pokud nemas aktivovany napr korekce teplot s rychlosti, korekce tlaku v trysce, firmwarovou retrakci, z leveling atd...
pripadne repetier host, vicemene jen zavola slicovac. tusim, ze maximalne umi vlozit svoje casti gcodu, ale ve vetsine pripadu staci to, co umi slicer, nebo jinej slicovac, takze se to moc nepouziva... aspon ja teda ne

slicovace na to maj volbu: teplota prvni vrstvy a teplota ostatnich vrstev.

u sliceru si muzes volit jak pro bed, tak pro hotend - tusim v zalozce filament
u skeinforge muzes:
  • pro bed nastavit postupnej gradient zmeny teploty (napr prvni vrstva zacne na 110°C a od 0,3mm do 5mm bude postupne zvedat napr do 120°C / nebo naopak klesat z 110 na 100 °C)
  • pro hotend : muzes definovat teploty pro prvni a nasledujici vrstvy zvlast (navic se jeste urcuje pro konkretni typ vlakna - vypln / perimetr / podpora / vrstva, ktera je podepíraná...)

Edited 1 time(s). Last edit at 07/21/2015 03:32AM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 03:55AM
Quote
raptik
...

Ja ho prave zrovna pouzivam smiling smiley),protoze jsem na nej narazil jako prvni a slicuju curou.Takze se asi poohlidnu po necem jinym smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 05:29AM
Quote
Deathmann
Quote
raptik
...

Ja ho prave zrovna pouzivam smiling smiley),protoze jsem na nej narazil jako prvni a slicuju curou.Takze se asi poohlidnu po necem jinym smiling smiley
ja to myslel tak , ze pouzivam repetier host, jen nepouzivam to, ze by vkladal sam sve casti gcodu - start a end casti gcodu vkladam samotnym slicerem nebo skeinforge


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 06:07AM
Quote
raptik
Quote
Deathmann
Quote
raptik
...

Ja ho prave zrovna pouzivam smiling smiley),protoze jsem na nej narazil jako prvni a slicuju curou.Takze se asi poohlidnu po necem jinym smiling smiley
ja to myslel tak , ze pouzivam repetier host, jen nepouzivam to, ze by vkladal sam sve casti gcodu - start a end casti gcodu vkladam samotnym slicerem nebo skeinforge

Jo,to ja to vkladam taky pres nastaveni cury (ten start/end g-code),ale tam sem nenasel moznost tu teplotu nastavit na prvni a dalsi vrstvy,tak hold si to vzdycky manualne snizim o tech 10 stupnu smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
July 21, 2015 06:48AM
Quote
Deathmann
Quote
raptik
Quote
Deathmann
Quote
raptik
...

Ja ho prave zrovna pouzivam smiling smiley),protoze jsem na nej narazil jako prvni a slicuju curou.Takze se asi poohlidnu po necem jinym smiling smiley
ja to myslel tak , ze pouzivam repetier host, jen nepouzivam to, ze by vkladal sam sve casti gcodu - start a end casti gcodu vkladam samotnym slicerem nebo skeinforge

Jo,to ja to vkladam taky pres nastaveni cury (ten start/end g-code),ale tam sem nenasel moznost tu teplotu nastavit na prvni a dalsi vrstvy,tak hold si to vzdycky manualne snizim o tech 10 stupnu smiling smiley
cura ma tusim plugin na teplotu podle Z, ale nepamatuju si jestli jen hotend nebo i bed to umi - ale pokud se bavime o pla, tak te zajima hotend, coz by mela mit - tusim majkl s tim zkousel delat zmenu struktury barvy na drevo filamentu


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
August 29, 2015 01:14PM
Caute nechci zakladat novy vlakno,tak se optam tady.. Pri poslednim tisku sem zjistil,ze mam blbe nastavenej end g-code.Chci se zeptat jestli jde nejak nastavit, aby se na konci posunul o aktualni Z pozici + treba 2 centimetry nahoru..
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
August 30, 2015 05:29AM
jestli myslis po dotisknuti aby nekam zaparkova nebo zvednul hlavul, tak staci do end gcodu pridej treba:

M83
G1 Z5
M82

M83 ti prepne firmware do relativniho systemu souradnic
G1 Z5 udela pohyb v Z o 5mm nahoru - v relativnim modu k soucasne pozici pricte hodnotu k soucasne pozici
M82 prepne do absolutniho systemu souradnic (pokud nemas v start gcodu prepnuti do absolutniho rezimu a gcod je v absolutnich souradnicich, byl by to pak zajimavej tisk smiling smiley )


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: Rada ohledne tisku PLA-D
August 30, 2015 05:45AM
Quote
raptik
...

Ahoj,diky moc,presne tohle jsem mel namysli jen jsem se asi blbe vyjadril smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login