Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Časté ucpání hotendu

Posted by vinchi9 
Časté ucpání hotendu
November 08, 2015 05:52PM
Ahoj,
snažím se zprovoznit mojí novou home-made 3D tiskárnu a narazil jsem na problém, který se mi nedaří vyřešit. Zasekává se mi PLA plast v hotendu. Vždy se po malém množství vytlačeného plastu zasekne a nejde s tím pohnout. Už jsem to dvakrát čistil, ale zatím jsem pokaždé nakonec skončil u stejného výsledku. Poradil by mi někdo, jak to vyřešit?

Děkuji
dan
Re: Časté ucpání hotendu
November 09, 2015 01:54AM
asi by to chtelo zacit aspon tim, jaky mas hotend.
vseobecne se u celokovovych hotendu stava to, ze se PLA prohreje tak vysoko, ze vytvori spunt ktery se zasekne. U spatne navrzene/sestavene konstrukce HE se to muze stat i s ABS ci jinymi materialy. Ale muze to byt treba i spatnym chlazenim HE, nebo nedostatecnou silou extruderu.
Pokud chces poradit s homem made konstrukci, je potreba tedy trosku vice informaci.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Časté ucpání hotendu
November 09, 2015 03:54AM
Mam celokovovy J-head hotend s vetrackem:


S nedostatecnou silou extruderu si myslim, ze neni problem.
dan
Re: Časté ucpání hotendu
November 09, 2015 04:21AM
No, dovolim si tvrdit, ze bowden je v sile dost omezujici a pri spuntu PLA, kterym zaseknuti na 100% je, je problematictejsi, nez wade ci direct.
Problem celokovu a PLA je neustale dokola diskutovany. Zalezi hodne na hladkosti vlastniho breaku, teplotach, vlastnim filamentu a vubec celkove na konstrukci hotendu.
Jedinym zatim relativne nejjednodussim odstaraneni toho problemu je umisteni nejake vaty ci neceho saveho na vstup filamentu do extruderu, u tebe tedy do bowdenu a do te vaty kapnout kapku oleje a jednou za cas to zopaknout.
Tedy zjednodusene receno filament lehce maznout, aby se ten nataveny spunt "nelepil" ke stene breaku.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Re: Časté ucpání hotendu
November 09, 2015 03:32PM
Zkusil jsem to namazat a po chvíli snažení se mi podařilo vytisknout tohle:

Má to být krychle o straně 1 cm, ale uprostřed tisku přestal plast vytýkat z trysky.
Potom už se mi i po několika vyčištění nepodařilo vytisknout víc než první vrstvu.
dan
Re: Časté ucpání hotendu
November 09, 2015 03:42PM
Pri jakych teplotach tisknes, od jakeho vyrobce je to material a jak velke mas retrakce?
Jdi na co nejmensi teplotu, kdy se filament tavi a minimalizuj retrakce.
A pokud mozno zacni testovat na necem trochu vetsim a napis aspon nejake tiskove parametry.
Nevim jakou rychlosti se to snazis tisknout, ale pri tak malem objektu bude prutok plastu hotendem minimalni a mezi tim sama zastavka v rozich a sama retrakce. to neni pro zacatek uplne nejlepsi.

Zkousel si tisknout ABS? Ono je to na zacatek urcite lepsi zacit s nim, protoze nema tendenci se "spuntovat" a pokud ano, je nejaky problem v chlazeni HE. Kazdopadne nedoporucuji na zacatek tisknout jako testovaci objekt takovy minimodel.


_______________
Rebel ? winking smiley
[rebelove.org]
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login