Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

problemy s low-cost tlaciarnou

Posted by straciam 
problemy s low-cost tlaciarnou
December 02, 2015 12:30PM
zdravim vas
kedze sa mi aj s vasou pomocou podarilo uviest do prevadzky moju homemade 3d tlaciaren, tak by som chcel zaviest nove vlakno s problemami s nizkonakladovou tlaciarnou.
popisem, nafotim a zverejnim moju konstrukciu.
islo mi o to vytvorit tlaciaren s minimalnymi nakladmi.
najprv teda popisem diely, ktore mam zadarmo.
konstrukcia je hlinikova s Rexroth profilov 30x30mm.
krokove motory su vsetky rovnake nema17 s nominalnym prudom 0,75A/fazu.
krokovanie mam nastavene na 1/8 kroku.
remene a remenicky su zo starych atramentovych tlaciarni.
spojovaci material je z domacich zasob. kable a zdroj zo stareho pc.
firmware je marlin 1.0.2

kupovanie diely s orientacnou cenou:
linearne posuvy pre supliky 6ks cca 4,5 eur (zeleziarstvo)
arduino mega + ramps + 5ks driverov cca 30 eur z ciny (banggood)
graficky displej cca 15 eur (banggood)
podavac filamentu - ozubene koliesko z radiusom po obvode cca 2 eur (banggood)
hotend cca 10 eur (ebay.co.uk)
ptfe trubka 1m cca 8 eur (ebay.co.uk)

celkove naklady nepresiahly 80 eur.

a teraz problemy, ktore ma postretli:
-ako prve zhorel stabilizator na arduine.
po dlhom hladani bol skrat na doske ramps. cinania to babravo spajkovali.

-ako druhe bol problem skalibrovat extruder a osi, kedze remenice a remene su atypicke.
extruder bol povodne mimo tlaciarne a tlacil cez ptfe bowden.
extruder nemal silu pretlacit filament cez polmetrovy bowden a tak som musel extruder premiestnit k hotendu.

-myslel som ze hotend sa zaobide bez ventilatora
to bola chyba smiling smiley natavenie filamentu a stuhnutie sposobovalo zasekavanie filamentu v hotende. tak som pridal ventilator "co dum dal" zo stareho PC. smiling smiley
dost sa to zlepsilo.

a posledny problem
-casto sa mi stava ze sa filament zasekava v hotende a extruder potom nevladze tlacit filament. neviem preco sa to deje, kedze je chladic hotendu chladeny vykonnym ventilatorom a je na dotyk studeny. tryska je 0,4mm a filament 3mm neznamej znacky. hotend som zohrieval na 240 stupnov a neskor na 260. trochu to pomohlo ale stale sa to zasekava.
obec netusim preco. preto si rad necham poradit ci vymenit cely hotend alebo extruder za nejaky iny a hlavne, kde ho kupit aby bol zarucene spolahlivy.

ak by ste vedeli poradit, cim to moze byt, ci vymenit cely hotend za nejaky iny alebo hoci aj extruder za nejaky sprevodovany dost by mi to pomohlo.

co sa tyka mechaniky, je to sice improvizovane riesenie ale fungujuce.
uz len vyriesit hotend a extruder.

ano, ciel bol vytvori lowcost 3d tlaciaren a teraz uz zostava dokupit spolahlive diely a nahradit nimi nespolahlive.

(kabelaz este nie je upravena. to az ked bude vsetko funkcne.)
Attachments:
open | download - IMG-20151202-00038.jpg (333.4 KB)
open | download - IMG-20151202-00039.jpg (354 KB)
open | download - IMG-20151202-00040.jpg (323.4 KB)
open | download - IMG-20151202-00041.jpg (313.6 KB)
open | download - IMG-20151202-00042.jpg (312.2 KB)
open | download - IMG-20151202-00043.jpg (228.9 KB)
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 04, 2015 06:27AM
Ahoj, podle teploty usuzuji že to je ABS materiál, kdyby ale PLA, mrkni na problematiku kovového hotendu a tisku PLA s tím jsou problémy, ale myslím si že ti to spíš někde "prokluzuje" protože tisk s bowdenem je sice problematický, ale po doladění celkem funguje. Mrkni na nastavení proudu u extruderu a na jeho mechaniku.
Teď jsem si všimnul že ten máš malý motor, nejsem si jistý že ti utáhne direct extruder, podle mě je to na hraně. Tiskárna Rebelix, která používá tyhle malé motory (SX17-0503) má na extruder velký (SX17-1005) a to je to zpřevodované.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 04, 2015 06:49AM
co on se sem neulozil muj vcerejsi post???

ach jo...

mozna je i hotend prechlazeny a vytvarej se tam chvilema tuzsi bloky, ktere to zacpavaj...
pri pohledu na ten chladic od pravdepodobne graficke karty me toto napadlo smiling smiley


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 04, 2015 04:52PM
Vídíš to by mě nenapadlo že to jde přechladit
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 04, 2015 05:52PM
Quote
lubosjerabek
Vídíš to by mě nenapadlo že to jde přechladit

ja dokazu vymyslet hodne veci winking smiley

nerikam, ze je to realny. spis mi prijde, ze ta patrona bude mit dost vykonu na vyhrati, ale na druhou stranu vykonej vetrak s usmernenym tokem dokaze svoje. a popravde me uz malo veci dokaze u 3D tisku prekvapit smiling smiley

taky pokud ten PTFE je az k heatbloku, muze se teplem deformovat a zadrhavat fillament, vzlast pokud kolisa prumer.

me zas treba muj prvni hotend na 3mm fillament delal to (PEEK s PTFE trubkou az k heatzone z tusim medi), ze v miste spojeni kovu s PTFE a PEEKem horkej plast pronikal mezi PEEK a PTFE, kde pak zuzoval prumer PTFE a postupne zablokoval davkovani. - resil sem to tu a tento post s obrazkem lip popise, co sem se snazil vysvetlit smiling smiley >ZDE<

Edited 1 time(s). Last edit at 12/04/2015 06:05PM by raptik.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 05, 2015 03:25AM
tak mi to nedalo a nakoniec som si spravil vlastny hotend. vycistil som trysku a poskladal nanovo.
na zaciatku to je len pokus a este to chce vylepsit ale uz tlaci ako ma. hodinu tlacilo bez zastavenia filamentu smiling smiley co je velky pokrok.
v podstate heated block aj nerezova duta sroba s heatbreakom ostali. chladic som vymenil za hlinikovu kocku asi 1x1x2 cm (mozem zmerat presne) a kocku chladi ten isty ventilator ako predtym.
ventilator zaroven trochu oddeluje heatblock od chladica. heatblock je na 260 stupnov a chladic tesne nad hotbreakom ma cca 29 stupnov. (merane IR teplomerom)
nafotim a zajtra tu dam fotky.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 06, 2015 12:15PM
tak prikladam foto mojho hotendu.
spolu s upravou sa skratila dlzke od heatblocku az po krokovy motor takze to tlaci na kratkej vzdialenosti. mozno aj to pomohlo. predtym to bolo ovela viac.
a ako som uz pisal na tej ciernej hlinikovej kocke som IR teplomerom nameral 29 stupnov a tesne pod nou na heatbreaku cca 70. na heatbloku som nameral nieco okolo 250 (marlin hlasil 260).
tlaci to neporovnatelne lepsie ako cinsky hotend.
Attachments:
open | download - IMG-20151206-00050.jpg (338.7 KB)
open | download - IMG-20151206-00051.jpg (327 KB)
open | download - IMG-20151206-00053.jpg (358.1 KB)
open | download - IMG-20151206-00054.jpg (380 KB)
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 08, 2015 11:59AM
dnes som skusal tlac po uprave hotendu a je to veru bieda. filament sa nezasekol teda ani raz co je uspech.
ale na stenach mi robi take hnusne "vyrastky" ktore su celkom pravidelne.
taktiez (zrejme to s tym suvisi) su kostrbate aj hrany kocky.
ked robilo prvu vrstvu tak som si vsimol ze to tlaci vlas, ktory sa po par mm stensuje a zrazu je hrubsi, taky skok v sirke a potom zase sa zuzuje a zase sa rozsiri.
nevie niekto skusenejsi povedat, preco to moze robit?

p.s. skusal som slicer aj cura engine, vysledok rovnaky. rychlost 30mm/s, skusil som aj vonkajsi perimeter pomalsie, nepomohlo. teplota filamentu(ABS) 250 stupnov.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/08/2015 12:05PM by straciam.
Attachments:
open | download - IMG-20151208-00065.jpg (576.3 KB)
open | download - IMG-20151208-00067.jpg (563.7 KB)
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 12:22PM
to je ale hezkej bastl smiling smiley) Co to mas za pojezdy na tom Ztku, neni to ze supliku? smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 12:27PM
smileys with beer
ano su to pojazdy urcene pre supliky.
uz mam natlacene diely na rebelix2, takze pojdu coskoro do kosa smiling smiley
uz maju za sebou "odtlacene" 2kg plastu smiling smiley
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 12:41PM
jak je takovej pojezd presnej? Ja mam problem i s 8mm kalenou tyckou, ze se prohejba. Tohle musi mit vule jak krava smiling smiley


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 12:58PM
neviem ako je presny, ale jedina nevyhoda je ze sa pri zatlaceni prehyba. 8mm kalene tycky su urcite pevnejsie ako toto.
tieto suplikove pojazdy praveze volu maju minimalnu (vola pri vahe extrudera a pod je porovnatelna s 8mm tycami a prislusnymi loziskami) kedze v kazdom su dva rady guliciek. (spolu asi 20ks/pojazd). suplikove pojazdy kvoli plastovemu ulozeniu guliciek velmi pruzne.
je niekolko tlaciarni prave na pojazdoch a nejaky cas funguju.
po 2kg filamentu uz pocut ze niektore gulicky na X ose strpaju tj maju volu.
ale ako vravim na vytlacenie dielov na dalsiu tlaciaren to staci. a o to mi slo. postavit tlaciaren bez nutnosti tlacit na nu diely (nakoniec som musel aj tak davat tlacit wade extruder) aby som mohol vytlacit diely na lepsiu tlaciaren. a to sa podarilo. takze som spokojny.

Edited 1 time(s). Last edit at 12/31/2015 12:59PM by straciam.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 01:29PM
no je fakt, ze se tim vyhnes schaneni lozisek, domku na loziska a vodicich tyci (kde hlazenky nestacej a chce to kalene a aspon 10mm).
Mozna kdybys je dal do krize, tak vyresis i to prohybani. Rozhodne je to zajimavy napad!


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
December 31, 2015 01:34PM
tieto pojazdy sa nedavaju do kriza ale prehybanie sa da velmi eliminovat pridanim dalsieho pojazdu. teda tri pojazdy na kazdu os a blizko k sebe.
tak 6ks pojazdov stalo v zeleziarstve asi 4,5 eur spolu. cca 150 Kc. cize je to celkom lacne riesenie na zaciatok.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 05:20AM
proc by byl problem dat je do krize? Teda spis do "L" - proste pootocene o 90stupnu. Jsou moc vysoke?


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 05:22AM
nie su moc vysoke. ale je to narocne na konstrukciu a dodrzanie rovnobeznosti, keby boli voci sebe v tvare L.
je to problematickejsie na uchytenie aj na pohyblivu konstrukciu.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 05:30AM
vzhledem k tomu, ze pouzivas Al profily na ram tiskarny, tak jedny pojezdy do drazek zepredu, druhe z venkovnich stran a spojit libovolnym L-profilem...


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 05:36AM
jeden ten plny al profil je tazsie ako dve pasovinky. islo mi o to aby to bolo lahsie.
navyse mam tam motor na Z os, a ten profil by tomu zavadzal.

ale napadlo mi, ze cely portal posunut este viac dozadu a al profil dat spredu na Z pojazdy, tak by sa tam aj motor na Z zmestil.
snad len neviem kde by som dal potom remen na pohyb X. mozno by sa zmestil aj k jednemu pojazdu na X ale bolo by to natesno. prerabat to uz nejdem. smiling smiley
mne to takto uplne staci. smiling smiley
este mi ostalo minut 1,5kg PLA a 0,5kg ABS (3mm). a potom z toho bude rebelix 2 (na 1,75mm filament a mozno aj dvojfarebka)
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 07:14AM
asi si uplne nerozumime, myslel jsem to takhle:




> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 07:27AM
aha uz rozumiem. cize na Z pouzit nie dva ale 4 pojazdy.
ale tam sa to prehyba najmenej. najviac su pojazdy pruzne v priecnom smere, nie pozdlznom.
Re: problemy s low-cost tlaciarnou
January 01, 2016 08:02AM
tak stejnej system pouzit i na tu X. Pokud chces setrit vahu, tak to pridelat jen mezi dva L-profily. Ale u X te vaha "nosniku" nezajima a "vozicek" by byl jen ten L-profil.


> Poseidon DUO, stavebnice - v zabehu
> Homemade Celohlinik - ve vystavbe
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login