Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Vyhřívaný stolek

Posted by FJakub 
Vyhřívaný stolek
March 15, 2013 08:21AM
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na vyhřívaný stolek.
Jestli jsem správně pochopil že tato deska [viewitem.eim.ebay.cz] je vyhřívaná, stačí ji připojit?

Děkuji za odpověď a rady.
Re: Vyhřívaný stolek
March 15, 2013 08:33AM
Ano, stačí připojit na dostatečně dimenzovaný zdroj a deska hřeje-ona ta deska je vlastně rezistor vytvořený na plošném spoji, který se průchodem proudu zahřívá. Já bych ti za sebe doporučil spíše MK2a (má větší plošky na připájení přívodních vodičů a má dírku uprostřed na termistor).
Re: Vyhřívaný stolek
March 15, 2013 09:04AM
Děkuji za odpověď, takže toto by mělo být ono [viewitem.eim.ebay.cz]
můžete mi ještě poradit zda je někde nějaký návod jak toto zapojit k Arduino + tedy ještě ten termistor.
Děkuji moc
Re: Vyhřívaný stolek
March 15, 2013 10:06AM
K Arduinu se to vše (a další) připojuje přes shield nazývaný RAMPS [reprap.org]
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 03:08AM
ahoj,
ještě bych se chtěl zepta na něco.
Jakou zvolit velikou tu první desku stolek osy Y, když chci použít tento vyhřívaný stolek [viewitem.eim.ebay.cz] o rozměrech 214mmx 214mm dírky v této desce jsou v rozích.
Protože jsem se dočetl že tu první desku mám mít menší o rozměrech 220x140mm pak tedy nechápu jak to upevním!
Děkuji za vaši radu.
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 05:39AM
To je právě ta nevýhoda živelného rozvoje open projektů... nedostatečná dokumentace. Původně byl vozík It2 ze dvou desek nad sebou, spodní obdélník 220x140 a vrchní čtvercová (asi 225x225). Málokde so dozvíš vysvětlení, že to bylo vlastně zbytečné a vozík se teď dělá jen z té čtvercové. Taky už se držáky lineárních ložisek nelepí, ale většinou šroubují.

Edited 1 time(s). Last edit at 03/16/2013 06:05AM by jirpil.
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 06:58AM
Ahoj,
díky za odpověď, je toto někde podrobněji popsáno nebo zdokumentováno?
Při konstrukci postupuji dle tohoto návodu [garyhodgson.com]
Díky
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 07:40AM
Ahoj,
dvě desky na stolku osy Y nebyly a troufám si tvrdit, že stále nejsou zbytečné. Schválně, proč asi jsou mezi nimi šrouby s pružinami, v návodu podle kterého staví FJakub? Mimochodem tento návod považuij za více než povedený.
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 07:42AM
chytalek Wrote:
-------------------------------------------------------
> Ahoj,
> dvě desky na stolku osy Y nebyly a troufám si
> tvrdit, že stále nejsou zbytečné. Schválně,
> proč asi jsou mezi nimi šrouby s pružinami, v
> návodu podle kterého staví FJakub? Mimochodem
> tento návod považuij za více než povedený.


Návod je super, ale jak tam upevnit ten vyhřívaný stolek, když ta spodní deska je menší a ta vyhřívaná má otvory v rohu [viewitem.eim.ebay.cz]
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 07:57AM
No, vždyť ta horní deska má rozměr 220x220mm, spodní 220x140mm.Když vynecháš spodní desku, tak musíš dát všechno na jedinou desku 220x220mm. Ze spoda ložiska a řemínek a ze shora vyhřívanou podložku To máš v návodu popsáno jak desky na sebe patří. Tak přes třeba distanční sloupky řekněme cca5mm vysoké, které dáš na šroub v rozích mezi vyhřívanou podložku a stolek. Koukni se na fotky nějakého Reprapa na netu.
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 09:29AM
Na zbytečnost spodní desky naštěstí může mít každý svůj názor. :-) O žádném oficiálním arbitrovi nevím.
Schválně, proč by ty šrouby s pružinami nemohly být mezi čtvercovou deskou a tišťákem heatbedu?
Podle toho návodu jsem postupoval taky. Asi vzniknul v době, kdy heatbed nebyl běžnou součástí. Já dávám přednost minimalizaci hmotnosti stolku.
FJakube, teď by mě zajímalo, pro co ses rozhodl. :-)
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 10:37AM
Tak nejspíš to vyřeším nějak takto
tento obrázek je moc velký dám ho jen přes odkaz:
[www.stirlingengine.com]


Dám na spodek překližku asi větší 230x230mm a na ni upevním tu desku vyhřívací nějak jak to půjde a mezeru udělám tak že tam dám matky několik.

Co vy na to?

Edited 1 time(s). Last edit at 03/16/2013 10:38AM by FJakub.
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 10:55AM
Ano, věřím tomu, že nějak tak to bylo myšleno:
[reprap.org]
"The second bed plate was removed (The PCB heatbed is the second plate) "

Mimochodem, ty šrouby s pružinami se mi neosvědčily. Moc mi to nešlo nivelizovat.
Na vyhřívací desku přijde ještě sklo - zkoušel jsem 2mm, ale to se dost prohýbá. Takže nakonec 3mm.
Attachments:
open | download - lutá.jpg (236.1 KB)
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 11:15AM
takže na tu vyhřívanou desku ještě patří sklo?
Doporučujete nějaké zvláštní nebo stačí obyčejné 3mm tlusté?
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 11:15AM
Určitě taky řešení.
Sklo mám 2mm a bez problémů, nic se neprohýbá, právě k vůli snížení hmotnosti a snadnějšímu ohřátí. Sklo mi totiž připadá právě nejtěžší na celé sestavě stolku osy Y. S pružinkami žádný problém nemám a ani jsem neměl. Naopak, když dojde k nechtěnému anebo ke chtěnému tlaku ze strany hrotu, tak se stoleček pěkně " uhne".
Re: Vyhřívaný stolek
March 16, 2013 12:38PM
Úplně souhlasím že sklo 2mm by bylo lepší. Bohužel jsem koupil dost prohnutej heatbed a to sklo ten průhyb kopírovalo.
Re: Vyhřívaný stolek
April 22, 2013 03:48PM
Dobrý den,
můžu poprosit o radu jakou konkrétní DIODU mám zvolit?
Odpor by měl být 1K ohm, když koupím tuto [www.gme.cz] je to dobře?

Děkuji moc za rady.
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 04:17AM
Sám sice tenhle heatbed nepoužívám, ale poradit snad dokážu..

Rezistor bych dal spíš SMD, třeba tenhle: www.gme.cz.
A diodu třeba taky v SMD provedení, např. www.ges.cz

Možností je ale plno, dají se tam dát klasický rezistory i ledky (popřípadě rovnou led dioda s integrovaným rezistorem), pokud si netroufneš na pájení smd. Popřípadě je možný je klidně vynechat, na funkčnost to vliv mít nebude, akorát to pak nebude svítit. Jen si nejsem jistej, jestli jsem trefil velikost, píšu to od boku z kanclu.


jirpil: koukám, že máš na pololu nalepený zajímavý chladiče. :-)
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 04:39AM
To není můj stroj (nesnes bych takovej bordel v kabeláži :-) ). Fotku jsem našel na internetu a použil jako ilustraci odstranění spodní desky stolku.
Mimochodem, ten nápad jsem pak i opravdu použil, ale matice jsem vzal mosazný M6. Funguje to docela dobře.
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 04:50AM
FJakub:
Diodu s odporem bych být Tebou vynechal. Že stolek hřeje, poznáš rukou. Přesná teplota je vidět v Pronterface. A pokud bys měl RAMPS 1.4, kontrolní LEDky jsou na něm.
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 05:01AM
jirpil Wrote:
-------------------------------------------------------
> FJakub:
> Diodu s odporem bych být Tebou vynechal. Že
> stolek hřeje, poznáš rukou. Přesná teplota je
> vidět v Pronterface. A pokud bys měl RAMPS 1.4,
> kontrolní LEDky jsou na něm.


Díky za odpověď, takže vynechám winking smiley

Jinak ještě se zeptám jak umístíte termistor do středu desky aby tam držel? Mám takový malý [reprapworld.com]

Děkuji
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 05:08AM
Vždycky jsem ho přilepil kapkou silikonového tmelu.
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 05:10AM
Jinak konce normálně připájet na prodlužovací drát, že?
Re: Vyhřívaný stolek
April 23, 2013 05:11AM
Jo, ale izolovat teplem smrštitelnou bužírkou.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login