Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

Plan pentru printer din vechituri.

Posted by DVirus 
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 11:12AM
Salut. Sfatul meu este ca pt hot end sa cumperi un J-Head de 0.35 decat sa te apuci sa faci cu tot felul de sarme. Hot endul este partea care trebuie sa functioneze foarte bine. Imi pare rau nu am citit tot tread-ul, dar asta mi-a sarit in ochi. smiling smiley Eu am si Wade extruder si J-Head, dar cel din urma functioneaza cel mai bine. Din pacate nu am de vanzare.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 11:29AM
Quote
crys281
Salut. Sfatul meu este ca pt hot end sa cumperi un J-Head de 0.35 decat sa te apuci sa faci cu tot felul de sarme. Hot endul este partea care trebuie sa functioneze foarte bine. Imi pare rau nu am citit tot tread-ul, dar asta mi-a sarit in ochi. smiling smiley Eu am si Wade extruder si J-Head, dar cel din urma functioneaza cel mai bine. Din pacate nu am de vanzare.
Mersi de sfat, dar pana la urma o totul se rezuma la bani. Si daca cumpar extruderul gata facut nu o sa am bani pentru electronica+motoare. La sfarsitul zilei pot improviza 3-5 hot enduri moca pana imi iese corect dar driverele nu le gasesc prin garaj. smiling smiley
Apropo, mppurile tale ce impendata au pe bobine?
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 11:56AM
Unipolar: curentul merge mereu in acelasi sens, de la fiecare din cele 2 capete spre mijlocul bobinei pt ca medianele sunt mereu gnd. Driverul foloseste cand prima jumatate ca sa faca flux intr-o directie, iar cand vrea sa inverseze fluxul foloseste cealalta jumatate pe care circulatia si fluxul e exact invers fatza de prima parte. Deci unipolar foloseste 6 fire. Pentru ca din astea 6 fire, cele doua mediane sunt mereu gnd, sunt unele motoare care au medianele legate intre ele intern si au doar 5 fire externe, si nah au facut si ei economie la un fir si un conector.

Bipolar: foloseste doar capetele bobinei si nu are nevoie de mediane, pt ca in mod bipolar curentul se poate schimba in sens invers pe toata lungimea bobinei. Adica initial circula curentul de la A(V+) la B(gnd), iar cand driverul vrea sa inverseze fluxul, atunci pur si simplu pune capetele de bobina invers, adica A(gnd) si B(V+) si curentul practic circula invers pe toata lungimea. Deci modul biploar nu are nevoie decat de 4 fire, adica are nevoie doar de capete. Dar tb ca cele doua bobine sa nu aiba contact electric intre ele.

- Bipolar e relativ mai eficient decat unipolar, pt ca foloseste mereu toata bobina, pe cand unipolar nu foloseste decat jumatati de bobina la un moment dat.
- Motoarele cu 5 fire nu pot fi decat unipolare, pt ca au cele doua mediane legate in scurt, eventual se poate deschide motorul si separa medianele astfel incat bobinele sa nu faca contact intre ele.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:09PM
Cred ca pe mine ma intreba smiling smiley. MPP-urile care le am acum au 4 fire si 2 Ohmi pe bobina.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:17PM
Si eu sunt de aceeasi parere cu crys, extruderul e partea cea mai sensibila si mai dificila, si probabil o sa te chinui cu extruderul mai mult decat cu oricare alta parte, dar banuiesc ca ai luat-o pe drumul asta pt ca iti place. Cred ca o sa fie cateva iteratii pana iese ceva cat de cat.

Inductanta este L. Impedanta e rezistenta care se modifica in functie de frecventa, pt frecventa 0 atunci impedanta = rezistenta. Ca sa vezi care e impedanta unui sistem cu mai multe componente gen R+L, cauti pe net o imagine sau pdf "impedance graph paper" sau "reactance paper", pe care tragi o linie pt R si alta pt L pe care le combini luand doar partea de sus (mai mare) si aia e impedanta lor impreuna. La modul general, pt frecvente mici o sa domine R iar la frecv mari o sa domine L. Adica linia pt R va fi orizontala si pt L va creste spre dreapta (iar frecv e axa orizontala). Cu cat frecv e mai mare cu atat L domina mai mult adica se impotriveste mai mult cresterii frecventei (se "impotriveste" cresterii frecventei - ca un fel de rezistenta).

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 12:23PM by NoobMan.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:21PM
Quote
crys281
Cred ca pe mine ma intreba smiling smiley. MPP-urile care le am acum au 4 fire si 2 Ohmi pe bobina.

Dap, eu de fapt am rasp la un pm, dar am pus pe thread pt ca mi se pare informatie care ar putea interesa si pe altii, la modul general.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:31PM
Driverul asta unipolar functioneaza invers de cum zici, sau n-am interpretat diagrama corect? Cat despre indexor, ar trebui sa ma apuc de hackuit firmwareul imprimantei (ar fi mai simplu sa folosesc arduinoul sa emulez integratul imprimantei) si n-am interfata icsp(sau cum nevoia ii zice)

Quote
crys281
Cred ca pe mine ma intreba smiling smiley. MPP-urile care le am acum au 4 fire si 2 Ohmi pe bobina.
Mersi. Noobman a raspuns aici la sirul asta de pmuri:
Quote
NoobMan
Quote
DVirus
Quote
NoobMan
Quote
DVirus
Quote
NoobMan
Quote
DVirus
Abea acum am obs ca sunt scrise pe spate voltajele, +5 +35 GP(n-am idee ce e) si GND

5 tre sa fie 5v, iar 35gp nush, "general power" poate, daca e linie si fire groase sau mai multe fire in paralel. Cele de comanda au trasee si fire subtiri.
+35 si gp sunt separate de niste mosfeturi si gp pare sa alimenteze solenoidul din cap... Ce ma doare mai tare e daca pot sa leg doar bobinele in capete la mppul de 10Ohmi si sa il folosesc ca bipolar, sau trebuie desfacut si izolate bobinele intre ele.

Da, pai daca separi medianele atunci ai sanse sa il faci bipolar, si probabil ca exista si varianta bipolar la acelasi motor, conectorul avand 6 iesiri din care una libera, probabil ca ar fi cealalta mediana. Dar probabil e mai ok daca il poti folosi cu driverul si sursa pe care le avea original.
Din motor ies 6 terminale dar medianele sunt legate intre ele (pe ele se alimenteaza cu 30-40v) cu un pcb pe exteriorul motorului. Daca driveru polulu functioneaza cum cred si las medianele(adica singurul fir) in aer ar trebui sa functioneze direct plug and pray pentru motoarele cu 10ohmi. Trebuia sa fiu mai atent la electronica in scoala. smiling smiley

Inca mai citesc teoria motoarelor pas cu pas si din ce inteleg, ma voi distra vro 2 saptamani incercand sa fac softul indexor (care e realizat de polulu pe bipolare) ca sa folosesc conservele de 55ohmi cu driverele originale. O sa pastrez oricum placa imprimantei pentru experimente, dar nu o sa am destule drivere si prefer sa merg pe polulu pentru x,y si z ca sa am catusi de putina consistenta in printare.

Eu iti propun sa continuam pe threadul original pt ca sunt si altii care poate au nevoie de aceleasi informatii si nu e nimic secret sa avem nevoie de private. Nu stiu cum e placa din imprimanta aia dar la modul traditional pt driverele unipolare indexarea aceea de care cred ca vorbesti e facuta de alt integrat care s-ar putea sa fie pe acolo pe aproape. S-ar putea sa gasesti ceva de genul.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 12:32PM by DVirus.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:35PM
Quote
NoobMan
Si eu sunt de aceeasi parere cu crys, extruderul e partea cea mai sensibila si mai dificila, si probabil o sa te chinui cu extruderul mai mult decat cu oricare alta parte, dar banuiesc ca ai luat-o pe drumul asta pt ca iti place. Cred ca o sa fie cateva iteratii pana iese ceva cat de cat.

Plus ca sunt mai sigur pe cunostintele mele de mecanica si programare decat de electronica.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:45PM
Astea sunt integrate batrane rau, si mai demult se folosea o combinatie gen L297+L298, unde cred ca integratul pe care ai dat link joaca doar rol de L298. Are 4 linii de excitatie si doua pt ihnibit, deci cred ca e un fel de echivalent de L298. Eu sper ca ar fi si un echivalent de L297 pe acolo, unul care primeste step/dir/en si il "excita" pe celalalt care e doar partea de final. Cel putin majoritatea aplicatiilor vechi asa sunt, si ar fi bine daca ar fi asa, adica asta tre sa gasesti, pt ca primul integrat primeste step/dir/en si l-ai putea utiliza ca atare. Altfel nu prea e ce face doar cu ultimul.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 12:53PM
Practic cauta si vezi liniile INa si INb la ce sunt legate. Astea sunt liniile de comanda la sla.. si tre sa vezi de unde si cum vin comenzile.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 12:54PM by NoobMan.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 01:10PM
Stiu, una din placi e mai veche ca mine.
Microcontrollerul de la care isi primeste semnalul are memoria pe un alt chip cu firmware pe el care sa faca calcule in functie de linia si literele de text care trebuie scrise. Solenoidul e controlat de un ic asemanator cu care e legat TMP90C041F. Am verificat si comenzile care le ia imprimanta pe paralel. Daca(si numai daca) imi iese un program in basic corect, si nu dau integratele vre-un fault ca nu sunt toti senzorii de pagina corecti pot sa mut capul dar nu cred ca pot muta cum vreau(din ghidul de programare am vazut ca rutina de batut litere e pe firmware, tu trebuie doar sa ii dai litera, line, aliniat, etc prin paralel). Dar si asta e inutil pt miscari de precizie sau chiar si miscari +/-(opusul)x.

Multe edituri, ar fi bine sa citesc linkurile calumea inainte sa postez.

Edited 5 time(s). Last edit at 02/15/2014 01:25PM by DVirus.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 01:24PM
Ce cred ca ai acolo e doar un fel de L298, iar L297 lipseste? Daca cele patru linii gen INa,b,abar si bbar sunt legate direct la uC atunci lipseste. Asa cum zice pe linkul respectiv, pot fi legate direct la uC dar se complica chestia. Problema in cazul de fatza e ca nu poti avea decat un uC care da comenzile de pasi - nu poti folosi multiple uC. Asa ca uC imprimantei tre sa pice.

NVM, nu mergea chestia, cu un singur semnal inverted, ar trebui inca cateva. Daca nu gasesti si un echivalent de L297 pe acolo atunci nu prea merge carpit asa simplu, desi ar fi fost bine sa fie asa.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 01:46PM by NoobMan.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 01:58PM
Bine ca mai am timp pana termin sasiul. Merita incercat. LE: Sau nu smiling smiley

O alta varianta ar fi sa folosesc icul dupa un pololu sa controleze z ul la voltaj mai mare cu mppurile de 10.
La tepes ai folosit bare de 12 pentru cap? Ma gandesc sa maresc spatiul de printare cu bare de 8 si 10mm l=~44cm, dar n-am idee cat de solide sunt.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 01:59PM by DVirus.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 02:24PM
Ai putea sa folosesti un pololu pt motoarele de 10ohmi, ar fi fost bine sa aiba rezistenta mai mica dar ar merge si asa. Dar medianele sa fie separate, adica bobinele sa nu aiba contact una cu alta deloc. Da la tepes toate barele de ghidaj sunt de 12mm, bedul e cam 35x40. Nu e prea grozav pt ca asta il face cam greu si vibreaza mai tare cand se misca face destul zgomot. Iar daca pt un bed de 20x20 tb vreo 100+watti, pt unul cu aria de 4 ori mai mare tb vreo 400-500w minim asa, ca sa ajunga pe la vreo 100c macar. Si tb sa ai in vedere ca probabil trebuie o sursa separata numai pt bed, si respectiv un switch izolat galvanic, adica cu gnd-uri separate, asta implica un releu em, sau un ssr, sau altceva cu optocuplor.

Ce ar mai fi de adaugat, e ca un bed mai mare nu e neaparat mai bun, daca stai sa te gandesti cand printezi un pinion mic si in general chestiile sunt relativ mici, atunci e multa caldura care se emite pe langa si se pierde inutil. Si daca e un bed in miscare, face zgomot in plus, etc. Ar fi bun mai mare, dar intr-o varianta in care bedul nu se misca, sau eventual se misca doar pe Z.

Edited 1 time(s). Last edit at 02/15/2014 02:29PM by NoobMan.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 02:54PM
Bine, asta e in relatie cu a zis taicameu, de taiat e usor, de impreunat mai greu. Ghizi la bed vor fi la aceeasi lungime dar lungimea bedului va ajunge la 20-25cm ca o sa aiba suportii aproate de capete. Pe mine ma intereseaza in prima faza sa nu faca burta si sa printeze aiurea. Patul incalzit poate sa astepte.

Pot sa izolez bobinele fara probleme, am desfacut spatele la unul si medianele sunt legate pe pcb.
Am masurat si hot endul(robinetul), pe interior e un con de la 10mm la 6mm. Mai trebuie taiat din filetul in care intra diuza ca sa intre capatul diuzei in con si sa pot forma teflonul sa se pupe fara lufturi cu diuza.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 15, 2014 05:36PM
Daca poti sa izolezi medianele la motorul de 10 ohmi atunci ar putea sa mearga bipolar si cu drivere gen pololu. Ar merge folosit in full step pt Z. Daca ai recuperata pe undeva o curea inchisa, circulara, fara capete deschise, si de lungime/diametru mare suficienta cat sa cuprinda distanta dintre suruburile de pe Z, ai putea sa pui un singur motor pe Z in loc de doua la fel, si ar fi si mai bun asa. Depinde daca ai curea care sa se preteze pt asta.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 26, 2014 05:24AM
Interesante incercarile tale.
Cred ca o sa inveti foarte multe incercand sa faci tu totul de la 0.
Ceva de genul am incercat si eu, dar eu am incercat sa fac un printrbot lowcost, ca sa nu-l cumpar.
Chiar daca aveam deja planurile, nu am reusit, in sensul ca am facut niste greseli care m-au costat pana la urma.
Una din aceste greseli a fost sa incerc sa-mi fac eu hotendul la cineva la strung. Am cumparat teflon de la o firma din Focsani destul de ieftin, si am platit un strungar sa-mi faca duza si incalzitorul si sa prelucreze teflonul.
Apoi am facut eu rezistenta de incalzire, thermistorul si am asamblat totul. Din pacate ptr ca gaura de la diuza nu era chiar perfect coaxiala, imi scotea firul topit intr-o parte si acesta se lipea de diuza.
Dupa multa chinuiala am renuntat.
In schimb am reusit sa fac driverel si placuta de control tot singur, normal dupa planuri de pe internet.

Ca si concluzie dupa toate experienta asta, este ca e foarte greu sa faci o imprimata 3d sa mearga chiar si daca o cumperi ca si kit, si trebuie doar sa o asamblezi.
Daca vrei sa o si proiectezi, atunci probabil ca depinde cat de priceput esti.

Eu cred ca sunt printre putinii care si-au facut driverele singuri, de fapt si marius minescu la fel si le face singur, dar el are mult mai multa experienta.

Parerea mea: cumpara sau roaga pe cineva de pe aici sa-ti printeze piesele de sasiu ptr un Printrbot sau o prusa, huxley sau ce o mai fi ... chiar o delta printer.

Daca te pricepi la electronica poti sa-ti construiesti tu driverele si placa de control, pe mine un gen7tm m-a ajuns cam 100 ron si driverele cam 25-30 ron pe o axa.
Hotendul poate sa iti faca marius minescu unul super profi la un pret super ieftin.

Per total eu am reusit cam cu 600 ron sa am un printrbot functional in acest mod, deci s-ar incadra in bugetul tau.

Desigur daca vrei sa experimentezi nici o problema.

P.S.: Pe kickstarter cauta QU-BD one, este o imprimanta un pic mai mica decat Printrbot care se vinde cu 200 de $ in SUA, mie in Germania mi-a ajuns cu 245$ la care s-au adaugat 38 euro vama.

Bafta cu incercarile oricum, cine stie poate gasesti un mod de a face un 3d printer la jumatatea pretului ptr QU-BD.
O sa urmaresc cu interes topicul tau in continuare, sa pui multe multe poze!
Re: Plan pentru printer din vechituri.
February 27, 2014 05:13AM
Driver de stepper in 25-30 ron cred cu tb6560? Sunt curios ce mai foloseste lumea DIY in afara de pololu. Mie tare mi-a placut cum merge a3977 dar cred ca nu se mai fabrica de cateva luni, cel putin in varianta plcc, poate mai e ceva pe stocuri la distribuitori dar cam atat, trebuie sa ma orientez spre altceva care sa se preteze la diy pentru termen lung.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
March 16, 2014 07:17AM
Pentru inceput iti recomand sa cumperi un kit, sa vezi cum functioneaza totul.
Dupa ce prinzi un pic de experianta pe el o sa poti intradevar sa experimentezi si sa optimizezi imprimanta.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
April 19, 2014 06:57PM
"De-o vei lua, te vei cai.
De n-o vei lua, iar te vei cai.
Dar mai bine sa o iei".....

Plecand de la acest citat dintr-un basm din copilarie, nu pot decat sa-ti spun: o sa te coste si timp si bani.
(mai mult timp sau mai multi bani, in functie de care-ti prisoseste :-) )
Dar mie unu' mi-a placut drumu.
Si-mi place in continuare, ca d-aia nu dorm la ora asta si stau p-aici pe forum :-)
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 12, 2014 04:12PM
salutare,
vad ca nu s-a mai scris nimic pe aici, ce ai facut cu imprimanta?
eu m-am apucat acum cateva luni si am reusit sa fac una din vreo 6-7 imprimante A4 cu jet, motoare pas cu pas recuperate, electronica si hot end-ul cumparate, acum printez de zor piese pt a doua imprimanta

Bogdan
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 02:09AM
Puteti pune o poza sa vedem cum arata masinaria?
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 05:25AM
[www.dropbox.com] aici aveti cateva poze
Per total nu este ceva de care sa te apuci, este foarte mult de lucru, am printat cateva piese pt urmatoarea imprimanta, precizia este sufucienta dar tot trebuie curatate piesele de resturi de plastic
Nu este ceva ce poate fi folosit prea mult, ceva cedeaza la un moment dat plus ca arata cum arata.

Am vrut sa vad daca se poate face o imprimanta din nimicuri si se poate, dar tot sunt costuri (hot end si electronica) plus o gramada de timp (cateva luni)
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 07:22AM
Exact din acelas motiv era si eu curios cum arata. Cum sa faci o imprimanta din nimic. Oricum eu zic ca ai facut o treaba foarte buna. Ai facut o imprimanta fara sa folosesti elemente printate pentru asamblare. Si print-urile care au iesit sunt bune. Si cand esti foarte limitat la bani nu cred ca ai alta optiune.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 08:14AM
Mai am cateva piese de printat, poate abia am trecut de cele mai grele.
Partea buna este ca am invatat o gramada, nu au fost probleme de bani, oricum cea noua o sa ma coste destul, dar vad altfel treburile acum, stiu cam pe unde pot aparea defecte...a fost o experienta faina in ciuda timpului "pierdut"
Am vrut sa folosesc driverele cu care erau legate motoarele initial, dar nu merita munca si nici performantele nu sunt aceleasi, aici nu se face economie.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 02:35PM
Wow!
E un Monstru!
Si e VIU !!!!!


FELICITARI!
Functioneaza, printeaza.
Nu e chiar un reprap, e ... un pre-reprap!
Super cool.

Da, imi pot imagina foarte clar cat timp ti-a luat.
Si nu e timp pierdut.
Gandeste-te ca.. .daca te lasa cineva la groapa de gunoi cu o surubelnita si un letcon, te descurci.
Iar experienta catre urmatoarea imprimanta este...nepretuita.
Oricum, the only way is up.
Urmatoarea n-are cum sa iasa mai...ciudata ca asta.
(decat daca asta iti propui).

Iar acum ca o ai pe asta, daca estimezi cate kg de printat te tine, iti faci lejer urmatoarea.
Tre' doar sa-ti ie un minim de electronica, motoare, curele si ceva suruburi.


Super cool.
You're a real tinkerer !!!
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 13, 2014 03:05PM
Wow dap arata bine repstrapul tau, felicitari. Motoarele sunt destul de mari, de unde le-ai luat. Motorul tin-can gen conserva cred se mai poate gasi, dar cel mare de dedesubt e de la un utilaj industrial ceva?
Re: Plan pentru printer din vechituri.
October 14, 2014 05:27AM
Multumesc,
Motoarele le am de la niste xerox-uri mari, le am de multi ani, nema 23 toate cu exceptia tin-can-ului, care este, se pare, noul model de motor ce echipeaza multifunctionalele laser - chiar si cele mai mari. Problema lui este ca are 7.2 grade per step (motiv pt care a trebuit sa pun roata aia mare dintata). Se cam incinge motorul si a trebuit sa improvizez o racire chiar in timpul unei printari de 4 ore- se vede hartia pe care am pus-o ca sa nu ajunga aerul de la ventilator pe piesa care se printa.
Re: Plan pentru printer din vechituri.
August 02, 2015 08:50AM
Salut. M-am hotarat sa imi construiesc o imprimanta 3D din componente de la imprimante vechi. Inspiratia mi-a venit de aici.

Dar am intampinat o problema. Din ce am studiat pentru controlul motoarelor se poate folosi o placa Arduino Mega 2560, pe care se pune o placa RAMPS si in care se baga driverele pentru motoare. Problema mea este urmatoarea: am vazut ca placa RAMPS se alimenteaza la 5v si 12v iar doua dintre motoarele pe care vreau sa le folosesc merg la 24v. Cum as putea sa rezolv problema asta?
Re: Plan pentru printer din vechituri.
August 03, 2015 01:00PM
RAMPS se alimenteaza la 12v pt ca in general lumea foloseste surse atx. Voltajul maxim tre sa tina seama ca la intrare are regulator al carui voltaj maxim e de vreo 32v iar driverele de mpp au voltaj max cam tot de vreo 32-36v, unele chiar 42v. Deci in poti sa pui 24v direct, dar tre sa ai grija sa nu se incalzeasca regulatoarele de voltaj prea mult. Un regulator liniar de voltaj functioneaza dupa principiul ca disipa in caldura diferenta de voltaj de care nu are nevoie. De ex daca e sa faca 5v si 1A, daca are la alimentare 12v atunci disipa in caldura 12-5=7v (x1A=7w). Pe cand daca are la intrare 24v atunci disipa in caldura 24-5= 19v (*1A=19w). Asta ca exemplu matematic, ca nu e neaparat sa traga chiar 1A, si de fapt nu prea trage pt ca 1A ar fi doar max iar practic mult mai putin. Dar ideea e ca te poti astepta sa se incalzeasca regulatoarele de voltaj. Cat si cum s-ar incalzi nu stiu, insa pot sa iti spun ca eu folosesc o electronica similara cu ramps dar facuta de mine (rdb) si un transformator de la un ups de pc, care scoate vreo 20v, si nu am nici o problema, asa ca ar trebui sa fie posibil si cu ramps.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login