Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

[problemy] - kalibrace

Posted by raptik 
Re: [problemy] - kalibrace
May 09, 2015 11:00AM
Ahoj . Napsal jsem to do špatného vlákna , tak to přepíšu sem :
Tak první výtisk vypadá z venku hezky . Držák LM8UU . Ale mám problém s tím , že okraje jsou ok , Výplně jsou přeplněné , a okraje kolem malých otvorů jsou nedoplněné . Nejsem schopen to doladit . Kroky v EPROM sedí . Změřeno . Nevíte , čím pohnout ?


www.3d-konstrukce.cz
Attachments:
open | download - DSCF0475.JPG (129.3 KB)
open | download - DSCF0477.JPG (147.9 KB)
open | download - DSCF0478.JPG (166.4 KB)
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 02:49AM
Ahoj . Jak jste psali , tak jsem pohnul s extrusion multiplier z 1 na 0.95 , a to bylo všechno . Už to tiskne jak má. Prosím ještě o radu ohledně podložky . Na stavbu jsem použil delší profily než mají být . Takže se tisková plocha o to posunula . Nechci to pořád složitě posouvat před slicováním . Dá se nějak najít střed podložky , a uložit jako pevný bod ? A někdy se mi stane , že repetier přestane pracovat , a je třeba ho zavřít . Dělá mi to jen na XP . Na 8-čkách je to v pohodě . Díky .

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 02:59AM by milou.


www.3d-konstrukce.cz
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 06:28AM
Kvůli tomu , že se mi odpojoval na XP repetier jsem přehodil pc na 8-mičky . Všechno jede , ale o5 přeplňuje přostředek výplní . A stáhnout to na 0.95 nepomohlo . Kdysi se tu odpovídalo téměř rychlostí blesku . to už je tu tak málo lidí ? Kdo pomůže , má u mně HE dle vlastního výběru . winking smiley Jinak takhle nějak vypadají ty středy výtisků .

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 08:13AM by milou.
Attachments:
open | download - DSCF0486.JPG (161.8 KB)
open | download - DSCF0488.JPG (114.9 KB)
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 08:12AM
Nevisím na Internetu pořád :-) ... K dotazům:
V nastavení Slic3ru "Printer Settings" máš velikost tiskové podložky "Bed size" a střed "Print center". Tak si ho tam změň. Ale já bych spíš posunul endstopy tak, aby vše vycházelo standardně.

Pokud trochu pomohlo snížit extrusion multiplier na 0.95, zkus ho snížit víc (0.9) :-). A změř si skutečný průměr vlákna a zadej ho do Slic3ru ("Filament Settings").
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 08:25AM
Nepomáhá nic . snížil jsem to na 0.5 a výsledek stejný . Otázka - Projeví se ta změna i během tisku ? Filament má průměr od 2.98 - 3.05 jak kde . Výšku vrstvy jsem dal 0.4 a ani tak nic . první vrstvu to vytiskne správně , a pak humus bordel sabotáž .

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 08:43AM by milou.
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 08:59AM
Tak to asi něco děláš nedobře. Při faktoru 0.5 by se měla tisknout pavučinka. Samozřejmě, že se změna projevuje během tisku -prostě zadáš příkaz M221 S90 a poté, co si to tiskárna vezme z bufferu, se podává 90% rychlostí.

Ještě mě napadlo: ty sice píšeš o EEPROM, ale víš určitě o čem je řeč? (T.j. příkazy M500, M501, M502, M503?)

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 09:01AM by jirpil.
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 09:11AM
V nastavení slic3r vrstvy a perimetry mám nastaveno 0.35 a 0.35 . je to aspoň přibližně správně ? zkusl jsem za jízdy změnit průměr trysky ve slic3ru ale snad to ani nereagovalo . žádná změna ani při nastavení trysky 1 mm

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 09:22AM by milou.
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 09:54AM
Jak perimetry 0.35? Tam má být počet perimetrů, t.j. kolikrát se tiskne obrysová čára. Doporučoval bych ti neměnit nic co nevíš na co je. Nejlépe si sjeď znova Wizard v helpu.
Měnit něco ve SLic3ru "za jízdy" je úplná blbost. Slicer3em vygeneruješ z .STL modelu .GCODE kód, který potom třeba Pronterface posílá tiskárně,t.j. Slic3r pracuje off-line.

Edited 1 time(s). Last edit at 05/10/2015 09:57AM by jirpil.
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 10:15AM
nn . já jsem změnil výšku vrstvy . Ale jak jsem psal-za jízdy .
Takže mi radíš , abych nastavil ve sliceru hodnoty , vygeneroval G-code , a zkusil tisk . Když to nepůjde , tak znovu ?
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 10:27AM
Výška vrstvy se nedá změnit za jízdy. Je zakódovaná v gkódu, kterej si předtím vyrobil Slic3rem.

Ukonči Slic3r. V adresáří \\Users\tvoje_uživatelské_jméno\AppData\Roaming smaž adresář Slic3r. Nastartuj Slic3r, měl by se spustit Wizard. Zadej hodnoty, který znáš. Nic jinýho neměň, natáhni si .STL model, kterej cheš tisknout, a vygeneruj g-code. V Pronterface zkontroluj příkazem M503 nastavení parametrů. Pokud odpovídaj tomu, co bys tam chtěl mít, natáhni do Pronterface ten g-code a zkus vytisknout. Když ti bude připadat, že to podává moc materiálu, příkazem M221 S% zkus uměnit rychlost podávání.
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 10:46AM
\\Users\tvoje_uživatelské_jméno\AppData\Roaming - V tomhle adresáři mám Windows . Ne slic3r . Existuje způsob , jak začít znovu ? Mám v tom bordel . Nahrát do arduina znovu firmware (měl by to být ten spodní v prvním odstavci ) [www.jrc.cz] . Ale nevím , jak smazat ten starý . confused smiley připadá mi to jako bezvýchodná situace .
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 11:10AM
To bys měl divně nainstalovaný Windows, ale dobře. Tak halt nic nemaž. Pusť Slic3r, v Helpu vyber Configuration Wizard a zadej do něj parametry který znáš. Mělo by to zafungovat a inicializovat všechno do počátečního stavu. Pak pokračuj jak jsem popsal.
Ve firmwaru jsi nic neměnil, takže nemáš důvod ho přepisovat. Možná jsi změnil některý parametry v EEPROM, ale ty jdou vrátit na hodnoty z firmwaru příkazem M502. Ale to snad ani nechceš, když už jsi správný parametry svý tiskárny pracně zjistil kalibrací. Spíš bys měl zkontrolovat, jestli tam ty správný hodnoty máš (výpis M503).
Re: [problemy] - kalibrace
May 10, 2015 12:08PM
Tak hotovo . Ráno odzkouším .Snad to zabere . V EEPROM to měnit nebudu . Mám už zkalibrováno . Zatím dík . Ráno dám vědět .
Re: [problemy] - kalibrace
May 11, 2015 05:38AM
Vyřešeno . problém byl v základním nastavení configuration wizard ve sliceru , které jsem jednoduše neudělal . To byl celý problém . Jirpile díky . Hotend pořešíme přes PM.


www.3d-konstrukce.cz
Re: [problemy] - kalibrace
November 04, 2015 01:34PM
Mám presne ten istý problém ako si tu popisoval.ale robí mi to len v posledno slic3eri.
Re: [problemy] - kalibrace
November 22, 2015 12:33PM
zdravim vas,
nedavno som dokoncil svoju homemade 3d tlaciaren. a s tym prichadzaju prve problemy.. smiling smiley
presnejsie povedane-prve problemy som uz odstranil a podarilo sa mi vytlacit kocku 1x1x1 cm.
pri tlaceni zlozitejsich a vacsich predmetov sa ukazal jeden problem. podobny s tym co sa spomina vyssie.
pri tlaceni sa mi posuva X os. ale nie ako spominal kolega, po celej vrstve. ale aj pocas tlace jednej vrstvy mi x os skoci. vacsinou skoci smerom k nulovej polohe (koncak MIN)
ale obcas skoci aj do plusovej hodnoty. skoci zhruba od 2 do 6mm. nahodne pocas vyplnania vrstvy. len pocas vyplnania vrstvy. ked robi obrys - obvod, tak ho spravi cely dobre ovsem uz posunuty.
posun nastava len v X osi. Y os drzi bez problemov.
mechaniku vylucujem-remen napnuty (zuby nemaju sancu preskocit), remenica nalisovana-nema sancu pretocit, lineary idu lahko.
skusil som znizit axceleraciu na 1000 (z povodnych 3000) a nepomohlo.
pridal som chladenie driverov (teplota chladicov je izbova-merane IR teplomerom) a nepomohlo.

mam podozrenie ze skoci ked robi travel bez tlace. vtedy robi velke skoky v oboch osiach. ale Y os drzi polohu, X os pravdepodobne nedrzi polohu.
neviete poradit, co mozem este vyskusat?
Attachments:
open | download - IMG-20151122-00021.jpg (207.2 KB)
Re: [problemy] - kalibrace
November 22, 2015 03:26PM
Ahoj, taky jsem to zažil - a u mne to byl právě moc napnutý řemen...

Michal
Re: [problemy] - kalibrace
November 22, 2015 05:16PM
remen tam nemam prespanovany. ten je akurat. este dodam ze gkod generujem cez cura engine v repetier host.
Re: [problemy] - kalibrace
November 22, 2015 06:51PM
Tam ti něco prokluzuje, nebo drhne: buď prokluzuje motor protože má málo proudu, nebo nějaký problém v mechanice, bez elektriky to rukou jde vpohodě ?
Re: [problemy] - kalibrace
November 22, 2015 06:53PM
případně ještě koncák, jak se to celé klepe, tak může občas rozepnout, tím by se to šouplo na X=0 (mě jednou blbnul kabel ke koncáku a bylo to podobný)
Re: [problemy] - kalibrace
November 23, 2015 11:58AM
Quote
lubosjerabek
Tam ti něco prokluzuje, nebo drhne: buď prokluzuje motor protože má málo proudu, nebo nějaký problém v mechanice, bez elektriky to rukou jde vpohodě ?

motor by nemal prklzovat. prud je spravny. motor sa dokonca mierne hreje miestami mozno aj moc ale zvlada to. bez elektriky to ide v pohode, lahko.

Quote
lubosjerabek
případně ještě koncák, jak se to celé klepe, tak může občas rozepnout, tím by se to šouplo na X=0 (mě jednou blbnul kabel ke koncáku a bylo to podobný)
koncak by to nemal byt. keby sa to suplo na x=0 tak by to posunulo nie o milimeter-dva ale o dost a do plusu. mne to ide do minusu. koncaky mam tieto, maju dost silnu strunu vnutri. nemyslim ze by to kmitalo.
[www.gme.sk]

znizil som aj travel zo 150 na 90, nepomohlo
vymenil som driver, nepomohlo
vymenil som zdroj za vykonnejsi (atx 12V/20A), nepomohlo
znizil som rychlost tlace z 30mm/s na 20mm/s, nepomohlo
remenica nepreklzuje, zuby na remeni nepreskakuju.

este by som skusil vytlacit 3 rovnake vytlacky prvej vrstvy a zistit tak, ci to skace na rovnakom mieste. ak hej tak to moze byt cura enginom.
skusim slic3r.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/23/2015 11:59AM by straciam.
Re: [problemy] - kalibrace
November 23, 2015 03:16PM
Quote
straciam
prud je spravny
Opravdu?
Jaký máš referenční napětí na driveru X-osy?
Dokážeš zastavit x-osu při tisku rukou?
Co je to mírně hřeje? Klidně bych vyzkoušel ještě přidat proud, jestli ti to trimr ještě dovolí.

Edited 1 time(s). Last edit at 11/23/2015 03:18PM by jakvok.
Re: [problemy] - kalibrace
November 26, 2015 03:14PM
napetie na driveroch mam od 0,9 V pre osi XYZ az po 1,1V pre extruder.
nakoniec po dlhom badani a skusani (nakoniec vymena osi X a Y vzajomne) som zistil ze je vadny motor na osi X. bud ma slaby magnetizmus alebo uz ja neviem co ale on sposoboval problemy.
po vymene to ide ako hodinky.
Re: [problemy] - kalibrace
November 27, 2015 04:48AM
Ahoj .
Pozor na teploty motorů . Ty drivery máš nastavené dost hodně . řekl bych zbytečné . Vnitřní teplota motoru pak pomalu oslabuje magnet rotoru , až začne ztrácet kroky . Vlastní zkušenost .


www.3d-konstrukce.cz
Re: [problemy] - kalibrace
November 27, 2015 12:46PM
vdaka za info. znizil som na 0,7V pre osi XY, na Z musim mat 1V inak nevladze tocit (male vzdialenosti vladze, ale naraz zdvihnut o 3-4cm ma potom problem). extruder tiez musim mat 1V aby vladal podavat.

podla datasheetu k motorom maju nominalny prud 0,75A

Edited 1 time(s). Last edit at 11/27/2015 12:53PM by straciam.
Re: [problemy] - kalibrace
November 27, 2015 01:04PM
Pokud ti motory nezvládnou vyjet s osou Z , tak máš někde mechanický problém . Na pojezdech by mělo být 0.5 V úplně v pohodě . A extruder mám 0.55 , a jede . Hoď nějakou fotku , jak to máš zrobené .


www.3d-konstrukce.cz
Re: [problemy] - kalibrace
December 25, 2015 05:28AM
Ahoj, mám problém se Z osou u Prusa I3 tiskárny. Prvních několik pater tisknu bez problému, ale u vyšších vrstev okolo 1cm výšky se mi zdá, že hotend dře o výtisk a na vrstvě mi vzniká takové blátíčko (viz. foto). Nutno taky zmínit že tiskárna ještě včera tiskla bez problému, problém nastal až po utahování řemene na X ose. Nevíte, čím by to mohlo být?

[prntscr.com]
[prntscr.com]
Re: [problemy] - kalibrace
December 25, 2015 12:08PM
Pokud jsi utáhl řemen osy X , tak jsi k sobě prohnul tyče osy Y . Lineární ložiska mají velký valivý odpor , a ten dře po tyčích . proto jde z tuha . Povol řemen tak , aby byl napnutý , ale ne jako struna . to je celé .


www.3d-konstrukce.cz
Re: [problemy] - kalibrace
December 26, 2015 03:27AM
V tom problém nevidím, řemen je napnuty tak, jak by měl být a tyče se k sobě určitě nenaklonily. Kdyby mi držely ložiska, tak bude výtisk zkažený po ostatních osach, ne? Můj problém je, ze u vyšších vrstev nepohybuje tryska nad výrobkem, ale v něm. Když přejíždi na jinou pozici, tak slyším jak naráží již do ztuhleho plastu
Re: [problemy] - kalibrace
December 26, 2015 03:43AM
Quote
Bezdak821
V tom problém nevidím, řemen je napnuty tak, jak by měl být a tyče se k sobě určitě nenaklonily. Kdyby mi držely ložiska, tak bude výtisk zkažený po ostatních osach, ne? Můj problém je, ze u vyšších vrstev nepohybuje tryska nad výrobkem, ale v něm. Když přejíždi na jinou pozici, tak slyším jak naráží již do ztuhleho plastu

Zkontroluj e kroky, podavaci šroub na zaneseni, průměr filamentu. Nedrbnul sis do trimru na driveru extruderu? Presne tohle mi dela predavkovani.

Pak je možný te tisknes verzi slic3ru, která ma tu vadu s predavkovanim plastu pokud generuje výplň kde je málo místa mezi perimetry. Tuším ze ty drzaky motorů, co sou na ty fotce, to zrovna v ty vejsce splnujou. Zkus jinej objekt nebo slic3r.


vlastni navrh plus ve vystavbe CoreXY

Thingiverse : [www.thingiverse.com]
git: [github.com]
shop: [shop.daje.cz]
Teorie relativity:
vysvetleni 1: sahnes-li na rozpalenou panev, vteriny jsou jak hodiny. sahnes-li na rozpalenou zenu, hodiny jsou jak vteriny...
vysvetleni 2: strcis-li mi nos do zadnice, pak ja mam nos v zadku, ty mas nos v zadku, ale ja sem na tom relativne lip smiling smiley
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login