Prusa Mendel/pl

From RepRapWiki
Jump to: navigation, search


Crystal Clear action run.png
Prusa Mendel

Release status: working

Assembled-prusa-mendel.jpg
Description Prusa Mendel jest prostszą wersją klasycznego Mendel.
License GPL
Author Prusajr (projekt), Kliment (obsługa i dokumentacja), Spacexula (dokumentacja), GregFrost (pomysły, refaktoryzacja)
Contributors
Based-on Mendel
Categories
CAD Models File:Prusa Mendel.EASM

File:Prusa Mendel.STEP

File:Prusa Mendel Solidworks 2007 Assembly.zip

External Link none
Jeżeli budujesz maszynę w oparciu o łączniki SAE (imperialne), powinieneś zobaczyć również SAE Prusa Mendel.

Prusa Mendel jest Fordem Model T drukarek 3D.

Wprowadzenie

Drukarka Prusa Mendel i3 jest niskobudżetowa. Autorem projektu drukarki jest Josef Průša.

Tak jak Model T, Prusa Mendel ulepsza poprzedni projekt poprzez zwiększenie szybkości wytworzenia. Prusa Mendel jest prostszą przeróbką oryginalnego Mendel. Patrząc ogólnikowo, używa wydrukowanych tulei zamiast normalnych łożysk, chociaż opcja by zastąpić niedrogie tuleje liniowe lm8uu lub inne typy tulei lub łożysk nadal istnieje. Obecna wersja używa w sumie trzy łożyska 608, jedno do osi X oraz dwa do osi Y. Łożyska 624 również zniknęły.

Głównym celem Prusa jest bycie najprostszą drukarką 3D jaką możesz zbudować.

  • Jest o wiele prostsza do zbudowania.
  • Jest o wiele prostsza do modyfikacji.
  • Jest o wiele prostsza do wydrukowania dla znajomych.
  • Jest o wiele prostsza do naprawy.

Dzięki swojej prostocie, Prusa Mendel może być traktowany jako żywe stworzenie. Uaktualniam je przez cały czas. To unikatowa cecha która powinna być standardem. Żyjemy wśród obiektów, nie obchodzi nas, że za każdym razem są trochę inne; nasza drukarka wydrukuje je w tym samym czasie ;-)

Contents

Projekt

Projekt Prusa Mendel jest hostowany na github: http://github.com/prusajr/PrusaMendel.

Zmiany możesz przejrzeć na Changelog.

Możesz za darmo zarejestrować się na github i podzielić projekt by zacząć z nim pracować.

Historia

Lista Materiałów

W celu ułatwienia identyfikacji elementów zachowałem oryginalne nazwy.

Części drukowane

Ilość Opis Typ Komentarz Diagram
2 coupling RP Pm-coupler.jpg
3 endstop-holder RP Pm-endstop-holder.png
1 x-carriage RP Pm-x-cariage.jpg
1 x-end-idler RP Pm-x-idler.jpg
1 x-end-motor RP Pm-x-motor.jpg
1 y-motor-bracket RP Pm-y-motor-bracket.jpg
2 z-motor-mount RP Pm-z-motor.jpg
4 belt-clamp RP Pm-belt-clamp.jpg
8 bar-clamp RP Pm-bar-clamp.jpg
2 rod-clamp RP Pm-rod-clamp.jpg
2 pulley RP Pm-pulley.jpg
4 frame-vertex with foot RP Pm-frame-vertex-foot.jpg
2 frame-vertex RP Pm-frame-vertex-footless.jpg
12 pla-bushing RP-PLA sprawdź swój plik źródłowy, plik tworzy również 4 lub 12 Pm-bushings.jpg

Części niedrukowalne ("witaminy")

Należy zaznaczyć, że do extrudera potrzebne są dodatkowe części, jednakże niektóre jego części zostały uwzględnione w tabeli poniżej.

Niezbędne
Ilość Opis Typ Komentarz
83 Nakrętka M8 Łączenie Kup paczkę 100 szt. w razie czego. M8nut.jpg
93 Podkładki M8 Łączenie Kup paczkę 100 szt. w razie czego.
6 Podkładka poszerzana M8×30 Łączenie
2 Śruba M4×20 Łączenie Do zamontowania extrudera.
2 Nakrętka M4 Łączenie Do zamontowania extrudera.
2 Podkładka M4 Łączenie Do zamontowania extrudera.
22 Śruba M3×10 Łączenie
16 Śruba M3×25 Łączenie Lub osiem śrub M3×25 oraz osiem śrub M3x20. Śruby M3x25 są za długie dla ostatnich z-motor-mount-ów, rod-clamp-ów oraz dla mocowań silników osi Z. Zobacz sekcja 8, kroki 4 i 13 po szczegóły.
4 Śruba M3×40 Łączenie
70 Podkładka M3 Łączenie
40 Nakrętka M3 Łączenie opcjonalnie 8 przeciwnakrętek / nakrętek stopujących / nakrętek nyloc
2 Wkręt bez łba M3 / wkręt dociskowy Łączenie M3x8 wydaje się być idealny ale wszystko co ma 6mm lub więcej powinno zdać egzamin. Jeżeli są trudne do zdobycia to dodatkowe śruby M3x10 powinny załatwić sprawę.
3 Łożysko 608 / łożysko z łyżworolek Łożysko
4 Sprężyna z długopisu Sprężyna Do założenia na śruby M3. Długopisy są łatwo dostępnym i tanim źródłem odpowiednich sprężyn. Są długie na ok 25mm i ściskają się do ok 10mm.
6 M8×370mm Pręt gwintowany 3 na stronę

Nota: Pręty gwintowane mogą być wycięte z większych prętów 6x1m (zobacz Rozkład cięcia prętów gwintowanych poniżej).
4 M8×294mm Pręt gwintowany przód / tył
3 M8×440mm Pręt gwintowany góra / dół
2 M8×210mm Pręt gwintowany pręt prowadzący osi Z
1 M8×50mm Pręt gwintowany lub M8x30 lub dłuższa śruba dla X-end-idler-a. Uważaj: Jeżeli śruba jest za długa to może nie być gwintowana na całej długości.
2 8mm×420mm Pręt gładki Pręt X

Nota: Rekomendowana jest stal nierdzewna 304 lub stal narzędziowa A2 co zapobiegnie tarcia spowodowanego rdzą, a standardy wytwarzania (prostość) są wyższe. Problem rdzewienia normalnych prętów stalowych można rozwiązać poprzez pokrycie olejem. Gładkie pręty mogą być wycięte z większych prętów 3x1m (zobacz Rozkład cięcia prętów gładkich poniżej).
2 8mm×406mm Pręt gładki Pręt Y
2 8mm×350mm Pręt gładki Pręt Z
1 Górna płyta wózka 225mm×225mm Gruba płyta
1 Dolna płyta wózka 140mm×225mm Gruba płyta
1 Pasek zębaty T5 840mm×5mm Pasek Oś Y
1 Pasek zębaty T5 900mm×5mm Pasek Oś X
5 Bipolarny silnik krokowy NEMA 17 Silnik krokowy Bądź pewny, że posiadasz silniki z co najmniej 20mm długością osi. Krótsze osie wymagają modyfikacji pulley-ów osi X i coupler-ów silnika osi Z. Jeden z pięciu silników, który zostanie użyty w extruderze, powinien być w stanie wytworzyć co najmniej 40Ncm momentu ciągłego, co jest minimum.
50 Opaska zaciskowa / taśma izolacyjna Inne
1 Wade's Geared Extruder dla filamentu 1.75mm RepRap Universal Mini Extruder; lub każdy inny kompatybilny extruder.
1 Elektronika + endstop-y Mogą być RAMPS, Sanguinololu, Gen6, Gen7, Gen3, lub każda inna alternatywna elektronika. Endstopy mogą być optycznymi switchami lub mikroswitchami (rekomendowane), których potrzebujesz 3, po jednym na każdą oś.
Opcjonalne
Ilość Opis Typ Komentarz
3 Znaczniki optyczne (Optoflags) 30mm×10mm Gruba płyta Jeżeli używasz optycznych endstop-ów.
2 Sprężyna ID 8mm Sprężyna Do wyeliminowania luzu w osi Z.
1 Obiekt o długości dokładnie 290mm Do wyrównania ramy.
1 Obiekt o długości dokładnie 234mm Do wyrównania ramy.

Nota: Możesz połączyć dwa ostatnie mając kawałek grubej płyty o wymiarach 290mmx234mm. By być pewnym oznacz która strona jest która.

Rozkład cięcia prętów gwintowanych (gdy tniemy pręt długości 1m):

 Wymagania: 6x1m prętów gwintowanych 8mm (lub 5x1m prętów + 1x50cm pręt)
 
 Pręt 1: 370mm, 370mm, 210mm, ~50mm ( Ostatni kawałek będzie trochę mniejszy niż 50mm.   )
 Pręt 2: 370mm, 370mm, 210mm, ~50mm ( Użyj go jako idler. Alternatywnie, śruba M8x30 lub )
 Pręt 3: 370mm, 294mm, 294mm, ~42mm ( dłuższa może być użyta.                            )
 Pręt 4: 370mm, 294mm, 294mm, ~42mm
 Pręt 5: 440mm, 440mm, ~120mm
 Pręt 6: 440mm

Rozkład cięcia prętów gładkich (gdy tniemy pręt długości 1m):

 Wymagania: 3x1m prętów gładkich ze stali nierdzewnej 8mm 
 
 Pręt 1: 420mm, 420mm 
 Pręt 2: 406mm, 406mm
 Pręt 3: 350mm, 350mm

Prusa Mendel używa 4 sterowników z standardowej paczki elektroniki Mendel-a do sterowania 5 silnikami poprzez użycie dwóch silników krokowych połączonych równolegle do jednego sterownika [1].

Elektronika sterująca

Do Prusa I2 możemy zastosować praktycznie każdą elektronikę sterującą.

Minimalne wymagania to:

  • sterowanie czterema driver-ami
  • jedno wyjście grzałki extrudera
  • jedno wejście czujnika (temperatura grzałki extrudera)

opcjonalnie:

  • wyjście grzałki stołu
  • wejście czujnika temperatury stołu

Gdzie kupić

Zobacz Przewodnik nabywcy Mendel-a po informację gdzie możesz kupić wszystkie potrzebne części.

Drukowanie części

Wydrukowany zestaw części do Prusa Mendel

Drukowanie części na Mendel-u

Wcześniej zmontowany plik źródłowy jest najłatwiejszą opcją do druku części Prusa za pomocą RepRap Mendel. Wybierając tą opcję musisz wydrukować tylko mendelplate.stl oraz pla-bushing.stl by dostać cały komplet części do Prusa Mendel:

Drukowanie Prusa na CupCake CNC

Tutaj również istnieją wcześniej przygotowane pliki źródłowe pasujące do obszaru roboczego twojego CupCake CNC (ściągnij używając prawego przycisku myszy => zapisz jako)

Nota:

  • Te płyty mają rozmiar 85x95mm.

Płyty dla MakerBota (płyty się zmieniły, te czasy wydruku są już nieaktualne):

Drukowanie Prusa na czymkolwiek innym

Ostatnie ale nie mniej ważne, jeżeli masz maszynę, która nie pasuje do żadnej z powyższych opcji to wszystkie plik .stl niezbędne do wydrukowania Prusa Mendel są dostępne na PrusaMendel Github gdzie możesz je ściągnąć i wydrukować indywidualnie.

Kupowanie wydrukowanych części

Mendel_Buyers_Guide#RepRapped_Parts_Kits

Montaż

Media

Ulepszenia/Hacki Prusa

  • Auto-centrujący się coupler osi Rob-a - zaprojektowany by zredukować wibracje osi/silnika (wydrukuj 2/zastąp 2x coupler). Może wymagać poszerzenia otworów montażowych silnika osi Z by pozwolić obracać się opasce zaciskowej. Użyj pistoletu na opaski zaciskowe by uzyskać maksymalną kompresję couplingów.

Zobacz także

Zewnętrzne linki