RepRap/tr

From RepRap
Revision as of 15:55, 20 January 2016 by Glenn (talk | contribs) (Glenn moved page [[Hotmail technical support phone number 1-888-225-0141 hotmail tech support phone number 1-888-225-0141 brother printer tech support number 1-888-225-0141 brother printer customer support number 1-888-225-0141 brother printer technica...)
Jump to: navigation, search


RepRap insanlığın ilk genel amaçlı kendini kopyalayabilen üretim makinesidir.

RepRap masa üstü kullanımı için serbest bir plastik obje yazıcısıdır. Zaten RepRap'te bir çok plastik parçadan oluşmaktadır ve RepRap yine kendisi bu parçaları ve kendi RepRap oluşturma kitini yazdırabilir. Parçaları birleştirip yine bir RepRap yazıcı elde edebilirsiniz bir arkadaşınıza verebilirsiniz. Ayrıca kullanışlı bir çok materyal yazdırabilirsiniz. RepRap bir türetim makinasıdır, ve her kesim için çok faydalı olabilir. Siz de kendinize hitap eden bir çok şeyi bu yazıcı ile üretebilirsiniz.

RepRap.org bir topluluk projesidir. Bunun anlamı bu site de dahil herşeyi düzenleyebilirsiniz, daha iyi hale getirebilirsiniz, kendinize ait yeni sayfalar oluşturabilirsiniz.

Topluluk portalımızda daha fazla bilgi bulablir ve girişimimize siz de dahil olabilirsiniz. Aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz, sol tarafta bulunan İçerik listesinden daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Diğer dillerde hazırlanmış içerikleri görebilirisinz. RepRap ilk düşük maliyetli 3B (3 boyutlu) yazıcı projesidir ve açık kaynak (içerik) olarak oluşturulmuştur, çok geniş çapta üne ve üyeye sahiptir.

Modeller

Sürekli yeni modeller ve yeni teknikler ekleniyor, aşağıda bazı örnekleri görüyorsunuz.


Yazılım Paketleri

Yazılım Paketleri 3 kısıma ayıralım.

 1. Bilgisayar Destekli Tasarım araçları. (CAD)
 2. Bilgisayar Destekli Üretim araçları. (CAM)
 3. Donanım Yazılımı (Firmware).

Bilgisayar Destekli Tasarim (CAD)

Bilgisayar ile 3B parçaları çizmek için kullanılan yazılımlar.


Yazılım

CAD araclari size kolay ve etkin bir düzenleme imkani sunar. Bazen CAD dosyaları parametric dosyalar diye de geçer. İçeriğinde Yapısal geometrik kalıplar vardır (CSG)Constructive Solid Geometry. CSG'ler ikilik (boolean) ağaç yapısı içerisindeki işlemler ile ilkel şekiller barındır, misalen küp, küre, silindir, piramit vb. Free/Libre/Open Source Software (FLOSS) programlari bu katagoriye girebilir.

Dosyalar

Çoğu zaman 3B uygulamalar içeriklerini özel biçimde saklarlar. Böylece CAD ile yapılan çizimler sıkça değiştirilerek ticari gizlilik sağlanır.

Çok az değiştirilebilir CAD dosyası vardır file formats. Değiştirilebilir türde iki geniş kullanımlı CSG dosyası: STEP ve IGES. İkiside doğruların geometrisini parametrik verilerden alır ve yalnızca "ölü" katılar vadır. Özellik eklenip çıkartilabilir ama temel şekil kilitlidir.

STL, en geniş kullanımlı değiştirilebilir kafes(Mesh) formatıdır. STL dosyaları önemlidir çünkü aşağıda da gördüğümüz gibi CAM araçları olarak kullanılmaktadır.

Kafes dosyaları CSG formatına çevirilemez, çünkü parametrik veri içermezler - yalnızca poligon vertikallerin koordinatlarını barındırır bu da katı hacim oluşturur. Ancak CSG dosyaları Kafes formatına dönüştürülebilir.

Eğer bir parça dizayn ediyorsanız CSG CAD uygulaması kullanmak iyi bir fikirdir ve size orijinal parametrik dosyası yanında STL dosyası da üretir.

Bilgisayar Destekli Üretim (CAM)

Bilgisayar Destekli Üretim veya CAM araçlari CAD dosyalarını anlar ve onları RepRap elektroniğin anlayabileceği makine-dostu bir formata çevir.

Yazılım

Dilimleme Yazilimlari (Slicing Software)

3B bir veriyi makine-dostu formata çevirmek için CAM yazılımının STL dosyaya ihtiyaci vardır. Makine-dostu formata G-code {Geometrik Kodlar} diyoruz. Daha önceki nesil RepRap'ler SNAP protokolünü kullanıyordu ama günümüz endüstri standartı şu anda G-Code'larıdır. STL dosyalarını G-kodlarına çevirmek için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.


 1. Skeinforge
 2. RepSnapper
 3. RepRap Host Software
 4. Slic3r
 5. X2sw
 6. SuperSkein

STL dosyalarını G-Kodlarına çevirmek bir salamı dilimlemek gibidir, ve her dilim için Kafa: güzergah, gereken plastik kadar filament beslemesi ve mesafedeki durumu belirlemelidir. (Normalde STL dosyalarını tamire, düzenlemeye ve manpülasyona gerek yoktur ama yinede isterseniz kullanışlı bir araç olarak: Useful Software Packages#Software for dealing with STL files)

G-Kod yorumlayıcılar (G-code interpreter)

G-Kodlarınızı oluşturduktan sonra onları G-Kod yorumlayıca iletebilirsiniz. Yorumlayıcı tüm satırları okuyup gerekli hareket için elektronik sinyalleri RepRap motorlarina iletecektir. Genel olarak iki tür G-Kod seçenegi vardır:

 1. Çalışma istayonu programı EMC (veya başka CAM yazılımı) donanımı direkt kontrol eder veya
 2. RepRap elektronik platformunun üzerindeki donanım yazılımı (firmware) G-Kodları yorumlayacak arayüze sahiptir.
G-Kod gönderici (G-code sender)

G-Kod dosyalarını yorumlayıcı donanıma göndermek için şunlardan birine ihtiyacınız olacak:

 1. G-code dosyanızı bir hafıza kartına yükleyin (genellikle SD kart eğer sisteminiz destekliyorsa!)
 2. RS-232, TTL level ve genellikle USB üzerinden G-code'larınızı damardan besleyebilirsiniz (Drip-feed) (genelde satır satır işlenir). Başarılı bir bağlantıdan sonra bu programlar ile işinizi görebilrisiniz:

Bazı donanım yazılımları (firmware) çapraz platform çalışırken bazıları yalnızca belirli platformlarda çalışmaktadır.

Dosyalar

CAM araçlarının kullandığı genel dosyalar şunlardır: STL ve G-code. Mendel için geçerli STL dosyaları RepRap'te saklanmaktadır subversion. Bu kopyaları almak için Ubuntu'da şu komutları çalıştırın:

sudo apt-get install subversion
svn co https://reprap.svn.sourceforge.net/svnroot/reprap/trunk/mendel/mechanics/solid-models/cartesian-robot-m4/printed-parts/

Böylece tam STL dosyaları setine sahip olursunuz. Ayrıca dikkat ederseniz bu dizin içinde AoI files vardır. Bu dosyalar Art of Illusion içindir. Bu CAD uygulaması parçalarin orijinal dizayninda kullanılmıştır ve STL dosyası olarak saklanmiştır.

Ürün Donanım Yazılımları (Firmware)

Reprap elektronik genelde pahalı olmayan Atmel AVR gibi işlemciler ile kullanılır. Bu işlemciler ilkel yazılımları çalıştırabilecek güce sahiptir. Doğru ürün yazılımlarını yükleyebilmek genel olarak şu adımlardan oluşur: Ürün Donanım Yazılımı bazen bellenim diye telaffuz edilir.

 1. Bu arayüzü bilgisayarınıza yükleyin Arduino IDE.
 2. Internetten bir kaç tane ürün yazılımı kodu indirin.
 3. Donanımınız için gereken küçük kod değisikliklerini yapın.
 4. Kodunuzu Arduino ile derleyin IDE.
 5. Kontrolcünüzü bilgisayarinıza USB kablo ile bağlayın.
 6. Ürün yazılımını kontröcünüze yükleyin.

G-Kodları

Mikro kontröcünüzün ürün yazılımını yükledikten sonra cihazınız (USB veya COM port üzerinden)G-code'ları kabul etmeye hazırdır. Bu kodları elle yazarak girebileceğiniz gibi bir terminal veya port ile de gönderebilirsiniz. Eğer program kullaniyorsanız genel formatlar şunlardır gcode.

Güncel kullanılan ürün yazılımları bkz: List of Firmware. En günceller:

Yazılım

Ürün yazılımını derlemek ve arduino-temelli elektronik cihazınıza yüklemek için arduino IDE'yi web sitesinden indirebilirsiniz.


Dosyalar

Ürün yazılım dosyaları genellikle Arudino için kaynak kodları projeleri şeklindedir IDE. Arduino kaynak kodları şunlar olabilir PDE (veya Arduino ver 1.0 için, INO) bazen de yanlarında .cpp and .h dosyaları olur. Arduino IDE derlemede tek bir .hex dosyası oluşturur. Eğer Arduino IDE'ye yükle/gönder (upload) yaparsanız bu .hex dosyasını elektronik sisteme yükler.

Daha Fazlası

Genel olarak şu şekilde değerlenedirilebilir (CAD yazılım kısmı hariç) RepRap Toolchain.jpg

Elektronik

Genel bakış

Genel olarak reprap elektronik 5 alana bölünür.

Kontrolcü

Kontrolcü reprap'in beynidir. Neredeyse tüm reprap kontrolcüler bu temel çalışmadan gelir Arduino. Bir çok varyasyon mevcuttur ama aşağı yukarı temelde prensipleri aynıdır. Bazen kontrölcüler tamamen yekpare devre olarak tasarlanır, bazen de böyle Arduino Mega eklenti olarak ('shield') tasarlanır. Daha fazlasi List of electronics.

Adım motorları / Step Motor

Bir Adım motoru elektrik motorudur ve kontrölcü ile tam olarak kontrol edilir. Bir çok reprap 4, 5 adet adım motoru kullanır: birer adet x/y/z eksen hareketleri için (bazen z eksenleri için 2 adet) ve 1 adette extruder (itici) için.

Adım sürücü

Bir stepper driver çip ile adım motoru arasında anlaşma sağlayan adam gibidir. Adım motora doğru hareket etmesi için gerekli sinyalleri iletir. Bazen adım motorlar devreye ek olarak bazen entegre olarak devre ile bağlanır. Her bir motor için bir sürücü/devreye ihtiyaç vardır. Bazen direkt olarak kontrölcüde sürebilir.


Son Durak

Bir end stop çok küçük ve basit bir anahtar düğmesidir ve reprap'e izin verilen sınıra geldigini gösterir. Her eksen için başlangıç ve bitiş olmak üzere 2, toplam 6 tane vadır. Bağlantı şunlardan birine yapılır:

 1. Kontröcüye.
 2. Adım sürücü devresine.

Isıtmali yatak (print bed)

Bir ısıtmalı yatak reprap itici (extruders) modülünün plastiği basacağı, yani inşanın gerçekleşeceği yerdir.

Isıtmalı yatak reprap için birer opsiyondur. Uzun vadeli kullanımda bir ihtiyaç haline dönüşebilir, çünkü yazdırılan parçalar ısıtmalı yatak olmadan çok çabuk soğurlar. Bunun sonucu olarak köşelerde büzüşme meydana gelir (plastik sogudukça çeker) veya parca yatağından tutunamayıp erken ayrılabilir, çıktı bozulabilir.

Isıtmalı yatak çalışması temel olarak tost makinesi ile aynıdır. İçinde dev ısıtıcılar olan ısı ölçerli bir sensörden oluşur. Ayrıca bkz:

Daha fazlası

Reprap elektronik hakkında daha fazla bilgi için List of electronics.

Mekanik Gövde

Mekanik gövde genellikle iki parçadan oluşur:

 1. x/y/z eksenleri boyunca hareket.
 2. Yazdırma yatağı.

X/Y/Z Eksen Hareketleri

Reprap size doğru bakarken X ekseni sol/sağ, Y ekseni ileri/geri ve Z ekseni yukarı/aşağı doğru dikey hareket ederler. Doğrusal hareketin genel 2 metodu:

 1. Kayış ve dişliyle hareket.
 2. Dişli pim veya adımlı vidayla hareket.

Kayış ve dişli hız ve hafiflik bakımından üstündür buna rağmen dişli pim ve adımlı vida yavaş hareket eder fakat daha güçlüdür. Çogu reprap X/Y ekseni için kayış ve Z ekseni için dişli pim kombinasyonu kullanır.

Kayış ve Dişli

Söz konusu hassaslık ise reprap üzerindeki en önemli kısım kayış/dişli kombinasyonudur. Şu an en ideal kayış adımlı motorunuzun genişliği için GT2'dir. (normalde 5mm)

An itabiriyle bir çok kayış/dişli kombinasynou bulunmaktadır. En çok kullanılanlar:

T5
asenkron metrik kayış. Trapez dişli yapısından dolayı boşluğu azdır, eskime ve gürültü oranı düşüktür. Reprap ile bu dişliyi kendiniz de yazdırabilirsiniz.
T2.5
Aynı T5 gibi asenkron ve metrik kayış/dişli kombinasyonudur, çapı aynıdır ama daha iyi kavrar. Reprap ile 2.5mm adımlı dişlileri de yazdırabilirsiniz.
MXL
"mini extra-light"T5 ve T2.5 gibi asenkron kayıştır.
GT2
PowerGrip® GT®2 endüstriyel senkron kayıştır. MXL ve T5 kayışlarının aksine çok düşük boşluk vardır.

Daha fazlası için: Choosing Belts and Pulleys

Dişli pim

Neredeyse tüm reprapler Z ekseni icin dişli pim kullanır. Z eksenin çok hızlı olmasına gerek yoktur. Dişli pim, iş hassasiyete gelince çok iyidir bunun yanında çok güçlüdür. (Aslen reprap çok güce ihtiyaç duymaz, daha çok CNC uygulamarının ihtiyacıdır güç CNC)

Boşluk üzerine

Boşluk (backlash) tüm kayış/dişli çark/dişli pim sistemler arasında bulunan ve yön değiştirdiğinizde ortaya çıkan atlama/duraksama olarak yansır. Hassasiyeti bozar.

Yukarıda bahsettiğimiz T5 ve MXL aslında triger kayışları olarak dizayn edilmişlerdir. Triger kayişları normalde tek yönde hareket ederler ve boşluk probleminden söz etmek mümkün olmaz. Bu yüzden GT2 iki yönlü dizayn edilmiştir çok daha hassastır.

Normalde bu boşluğu absorve etmek için dişli çarkı sürekli iten bir yay kullanılır.

Yazdırma yatağı

Yazdırma yatağı üzerine baskı alınan kısımdır. Çoğu reprap modelinde yazdırma yatağı hareketli Y ekseni olarak kullanılır. (Yazdırma yatağı sabit veya Z ekseni hareketli modellerde vardır)

Yatak iki parçadır: Üst tepsi ve alt tepsi.

Üst Tepsi

Üst tepsi yaylar ile alt tepsiye montedir. Yaylar vida ile yüzeyin düz olmasını ayarlamak için kullanılır. (ayrıca bu yapısal küçük hatalarıda örtmede de işe yarayabilir)

Üst tepsi normal veya ısıtmalı olabilir. Genelde PCB kartı veya metalden yapılırlar. Isıtmali üst tepsilerde genellikle cam kullanılır ve klips ile tutturulur.

Üst tepsiye yazdirmadan önce genelde teyp/bant uygulaması yapılır. Böylece itilen plastik yüzeyi daha çabuk tutar ve bittiğinde sökmesi daha basit olur. Genellikle bu iş için mavi boyacı banti veya kapton teyp kullanılır.

Alt Tepsi

Üst tepsiyi tutan kısımdır. Reprap jargonunda frog diyede geçer. Hareketli mekanizmaya bağlı olan yataktır. Genellikle Y ve Z ekseni olarak kullanılır.

İtici (Ekstruder)

İtici filament'in eriritilip yatağa itilmesinden sorumludur.

İticie parcalari:

 1. Soguk uç "Cold End"
 2. Sıcak uç "Hot End"

Normalde sıcak uç bir izalasyon ile soğuk uca bağlıdır. Bu yalıtım rijit ve yeterli hassaslıkta filementin bir yandan diğer yana geçmesini sağlar. Kullanılan malzemeler gennelikle PEEK plastik ile hatlı PFTE veya paslanmaz çelik veyahutta bunların kombinasyonu, bir de Bowden Extruders vardır ki sıcak uç ile soğuk uç arasında bir boru vardır, bu yüzden daha hafif ve daha hızlıdır.

Soğuk Uç

Burada kafalar karışmaktadır. Insanlar soğuk uç deyinde iticiyi anlıyorlar oysa bu itişin yarı mekanizmasidir. Soğuk uç eritilecek materyali sicak uca ileten kısımdır.

Popüler soğuk uçlar:

Sıcak Uç

Sıcak uç materyal (genelde PLA veya ABS) itilen materyalin eritildiği yerdir. Genel olarak sıcak uç metal bir parçadır ve

 1. Çılgın gibi ısınan bir resistör (genelde 180C gibi yüksek bir sıcaklıkta)
 2. Aynı plakanın içinde ısıyı ölçen bir termistör (ısı ölçer)

meydana gelir. Elektronik mantıgı; temelde ısıyı termistör ile ölçer ve plastiğin eriyip akacağı kıvama kadar ısıtır.


Popular sıcak uçlar:

Filament

İnsanlar genelde iki tür filament kullanıyorlar: ABS ve PLA. ABS eriyince kokar ve büzüşür ama nispeten LEGO gibi güçlü parçaları meydana getirir, PLA ise waffle gibi kokar ve biyolojik olarak ayrışabilir.

PID Üzerine

Bazen insanların itici üzerine konuştuklarında PID dediklerini duyarsınız. PID (proportional-integral-derivative: oransal-integral-türev) mühendislikte uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Örneğin otobanda araba kullanıyorsanız sizde PID yapıyorsunuz. Direksiyonu hafif çevirirseniz bir süre normal gidersiniz ama daha sonrasında şeritlerin üzerine çıkarsınız. Belki biraz salınarak gidebilirsiniy ama yinede gitmek istediğiniz yere varırsınız.

PID ile ilgili daha fazla bilgi için [1]

RepRap Şeması.